Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Bulgaristan ticari vize, Bulgaristan’a ticari amaçlar, iş faaliyeti veya çalışmak için gidecek kişilerin başvurması gereken C tipi vize türüdür.

Ticari Bulgar vize başvurusu yapan kişilere, 180 günlük periyot içerisinde 90 gün Bulgaristan’da kalma hakkı tanınmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan ticari vize başvurularında son 4 yıl için %98,9 başvuru onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan ticari vize için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan’daki faaliyet gösteren bir firmadan iş organizasyonundan, fuar veya şirketten davetiye almış olmak gerekmektedir.
 • Bulgaristan ticari vize başvuru sahibinin, en az 6 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaportu olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi seyahat süresince masraflarını karşılayacağına dair finansal yeterliliğini kanıtlıyor veya kurumsal sponsor gösteriyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin pasaportuna işlenmiş bir vize ihlali bulunmuyor olması gerekmektedir.
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Ticari Vize Nasıl Alınır?

Bulgaristan ticari vizesi, VFS Global vize merkezi aracılığıyla alınabilmektedir. VFS Global’in internet sitesi üzerinden Bulgaristan ticari vize başvurusu yapmak için, hesap oluşturulup Bulgaristan ticari vize başvuru formunun doldurulması, ikamet iline göre randevu şubesinin seçilmesi ve randevu günü seçilerek randevu işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. VFS Global şubesine randevu günü ve saati şahsen gidip Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evraklar teslim edilerek başvuru işlemler tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan ticari vizeleri için başvuru sahibinin gerekli evrakları Vizem.net ofisine elden veya postalayarak ulaştırması yeterlidir. Vizem.net danışmanlık merkezine, Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evrakların postalanması durumunda kişinin danışmanlık merkezine gelmesine gerek kalmadan tüm süreç Bulgaristan vize departmanı tarafından yönetilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan ticari vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Bulgaristan’a ticari amaçlı planlanan seyahat bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli, en az 2 adet boş sayfası olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport gerekmektedir.
 • Bulgaristan ticari vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurup imzalanmış, Bulgaristan ticari vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Bulgaristan ticari vize harcı: Konsolosluk adına Garanti Bank’a yatırılmış Bulgaristan vize başvuru harcı dekontu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm ölçüsünde 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile bağlarını gösteren e-devlet üzerinden barkodlu şekilde alınmış tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: Başvuru sahibinin iş seyahati için Bulgaristan’da olan şubeden gönderilmiş, Konsolosluğa hitaben yazılmış, noter onaylı ticari davetiye gerekmektedir.
 • Rezervasyonları kanıtlayan belgeler: Uçak rezervasyonları, konaklama rezervasyonları ve ulaşım rezervasyonları başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Hesap dökümü: Bulgaristan ticari vize başvurusundan en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren aktif hesap döküm belgesi gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibinin düzenli gelirini gösteren son üç aylık maaş bordroları gerekmektedir.
 • Ticari ilişkilere ait belgeler: Türkiye’deki şirket ile Bulgaristan’daki şirket arasındaki ticari ilişkileri, bağlantıları ve şirketlerin iletişim bilgilerini içeren, antetli kağıda yazılmış destek mektubu gerekmektedir.
 • Referans mektubu: Başvuru sahibinin seyahat amacını, süresini, görevini ve kişisel özellikletini içeren referans mektubu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin seyahat süresini kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli seyahat sağlık sigortasının aslı gerekmektedir.

Bulgaristan ticari vize belgeleri, şirket çalışanları için, işveren kişiler için ve başvuru yapılan ile göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Bulgaristan ticari vize davetiye mektubunun, ilgili Konsolosluğa hitaben, İngilizce veya Bulgarca yazılmış olması gerekmektedir. Davetiye mektubu, Bulgaristan’dan davet firmanın adını, adresini, başvuru sahibinin adını, çalıştığı şirketini adını, şirketteki görevini, talep edilen vize süresini, seyahat süresini ve amacını eksiksiz olarak içermelidir. Bulgaristan’daki davetiye mektubunu gönderen firma, başvuru sahibinin seyahat ve konaklama giderlerini karşılıyor ise davetiye mektubunda bu bilgiyi vermelidir.

Bulgaristan ticari vize davetiye mektubu veya davet eden firma ile Bulgaristanda yapılmış noter onaylı iş sözleşmesinin, Bulgaristan Yabancılar Şubesi tarafından onaylanmış olması ve aslı ve fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan ticari vize davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

Bulgaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Bulgaristan ticari vize dilekçesi, ilgili Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Ticari vize dilekçesi, başvuru sahibinin şirketine ait bilgileri, talep edilen vize süresini, seyahat süresini ve amacını, seyahatin sponsoruna ait bilgileri içermelidir. Ticari vize dilekçesi, başvuru sahibinin birden fazla kez Bulgaristan topraklarına girmesi gerekecek ise açıklayıcı bir üslupta anlatılıp, ıslak imzalı ve kaşeli ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan ticari vize başvuru formu, başvuru sahibinin pasaport bilgilerini, seyahat amacını ve süresini, meslekliğini, finansal yeterliliğini ve kişisel bilgilerini içermektedir. Bulgaristan ticari vize başvuru formu doldurulurken, bilgilerin eksiksiz ve kanıtlanabilir olmasına dikkat edilmelidir ve imzalanarak ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle Bulgaristan ticari vize harç ücreti 80 Euro ve danışmanlık hizmeti, yeminli tercüme, form dilekçe hizmeti dahil toplam 180 Euro tutmaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan ticari vize başvurusu tamamlandıktan sonra normal şartlarda 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır ancak eksik belge ibrazı, Bulgaristan veya Türkiye Cumhuriyeti resmi tatilleri ve ilgili temsilciliğin yoğunluk durumuna göre süre değişebilmektedir.

Bulgaristan Ticaret Vizesi ile Bulgaristan’da Şirket Kurulabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan’da şirket kurmak İsteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, uzun süreli D tipi vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Bulgaristan’da şirket kuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülke topraklarına girdikten sonra belli şartları yerine getirdiği takdirde oturum iznine başvurabilme, Avrupa Birliği ülkelerine serbestçe girebilme, 1. dereceden aile fertlerini yanına alabilme ve var ise çocuklarının Bulgaristan’da eğitim almasını sağlama haklarına sahip olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, %100 yabancı sermaye ile Bulgaristan’da şirket kurmak ve Bulgar Ticaret Kanununa göre faaliyet gösterme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Ticari Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Bulgaristan ticari ateşeliği adresi, Filip Makendonski 3, 4000 Plovdiv, Bulgaristan’dır. Bulgaristan ticari ateşeliği e-posta adresi, filibe@ticaret.gov.tr ve telefon numarası +359 32 275 185’dir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: