Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Merkezi

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Merkezi

Bulgaristan’a ticari faaliyet ya da iş toplantısı amacı ile seyahat edecek bordo pasaport hamili T.C vatandaşları Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunmalıdır. Ticari vize Bulgaristan’da gerçekleşecek fuar gezisi, ticari toplantı, ya da şirket gezisi için alınabilir ve 180 günlük periyotta 90 güne kadar Bulgaristan’da konaklama hakkı verir.

Vizem.net Bulgaristan ticari vize başvuruşlarında danışmanlık hizmeti vermektedir. Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evraklar merkez ofisine gönderildikten ya da elden bırakıldıktan sonra başvuru işlemi başlatılabilir.

Bulgaristan Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Aşağıda şahsi (acente kullanmadan) yapılacak başvurular için Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evraklar verilmiştir. Vizem.net danışmanlığında yapılacak ticari vize başvurularında bu evrakların tamamının gönderilmesine gerek yoktur.

 1. Pasaport
  Son 10 yılda alınmış en az 2 boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C pasaportu.
 2. Bulgaristan Vize Talep Formu
  Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş Bulgaristan vize talep formu Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar arasındadır. Formda yanlış ya da eksik bilginin yer alması başvuru talebinin reddine ya da sürecin uzamasına sebep olabilmektedir.
  Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için bu form başvuru sahibi adına deneyimli danışmanlar tarafından doldurulmaktadır. Hazırlanmasına gerek yoktur.
 3. Bulgaristan Ticari Vize Dilekçesi
  Ziyarette bulunacak kişi tarafından Bulgaristan Büyükelçiliği ya da ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmış ticari vize dilekçesi hazırlanmalıdır. Bu dilekçe örneğine aşağıda yer verilmiş olup ziyaret edilen kurum ve ziyaret amacı açıkça belirtilmelidir. Dilekçe Türkçe, İngilizce ya da Bulgarca kaleme alınabilir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda dilekçe ilgili danışman tarafından yazılıp başvuru sahibine gönderilir. Başvuru sahibi bu dilekçenin çıktısını aldıktan sonra imzalayarak merkez ofise gönderir.
 4. 2 Adet Biometrik Fotoğraf
  Bulgaristan vize fotoğraf özelliklerine uygun son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biotmetrik fotoğraf Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
 5. Bulgaristan Ticari Vize Davetiyesi
  Ziyaret edilecek firmanın yetkilisi tarafından İngilizce ya da Bulgarca olarak kaleme alınmış kaşeli ve imzalı davetiye mektubu ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine beyan edilmelidir. Bulgaristan ticari davetiye örneğine aşağıda yer verilmiştir. Davetiye alamamış uygun kişiler için vizem.net Bulgaristan şubesi tarafından davetiye gönderilebilmektedir.
 6. Vize Harç Ödeme Dekontu
  Bulgaristan vize ücretinin ilgili konsolosluk hesabına ödendiğini gösteren vize harç ödeme dekontunun orijinali beyan edilmelidir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda vize harcı başvuran kişi adına yatırılır. Dekontun gönderilmesine gerek yoktur.
 7. Seyahat Sağlık Sigortası
  Bulgaristan’da konaklanacak süre boyunca geçerli ve en az 3000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesi gerekli evraklar arasındadır. Vizem.net danışmanlığında yapılacak seyahatlerde vize ücreti olan 110 Euro’ya 1 hatalık seyahat sağlık sigortası dahildir. Daha uzun sürecek konaklamalar için fiyat alınız.
 8. Uçak Bileti / Otel Rezervasyonu
  Kişinin planlanmış seyahati ile ilgili bilet ve rezervasyonlar dosyaya eklenmelidir. Ayrıca Bulgaristan’da otelde kalınacaksa otel voucherları dosyaya eklenmelidir. Konaklama gidilecek firma tarafından karşılanacaksa hazırlanacak vize davetiyesinde şirket yetkilisi davetlinin konaklama masraflarını karşılayacağını açıkça belirtmesi gerekmektedir.
 9. Şirket Bilgileri
  Şirket sahibi unvanı ile ziyarette sahibi bulunulacaksa şirkete ait güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirkülerinin fotokopisi, ve güncel faaliyet belgesi başvuru dosyasında yer almalıdır. Kişi çalışan Bulgaristan iş vizesine başvuru yapacaksa SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü istenmektedir.
 10. Finansal Durum ve Varlık Beyanı
  Bulgaristan’da geçirilecek süre boyunca yapılacak harcamaların kişi tarafından karşılanabileceğini gösteren son 3 aya ait banka hesap hareketleri Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evraklar arasındadır. Başvuruyu yapan şirket sahibi ise şirketin banka hesap hareketleri kabul edilmektedir.

Ayrıca bulunuyorsa motorlu taşıt ruhsat fotokopileri, tapu fotokopileri de eklenmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan ticari vize evraklarında değişiklik yapma yada ekstra evrak isteme hakkını saklı tutar.

Bulgaristan Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan ticari vizesi başvuru yapılan Bulgaristan temsilciliğine göre değişmektedir. Ticari vize dilekçesinin ve davetiyesinin yanlış ya da eksik yazıldığı durumlarda vize çıkma süresi uzayabilmektedir. 2019 ve 2020 yıllarında vizem.net danışmanlığında yapılan toplam 981 ticari vize başvurusunun ortalama çıkma süresi 8 (iş günü) gündür.

Bulgaristan Ticari Vizesi Dilekçe ve Davetiye Örneği

Bulgaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Aşağıda Bulgaristan ticari vizesi için dilekçe örneği verilmiştir.

Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Departmanı’na

10.03.2021 ile 10.04.2021 tarihleri arasında ülkenize, бул. „България“, 1463 Ндк, София adresinde bulunan National Culture Palaca’da yapılacak inşaat malzemeleri fuarını ziyaret etmek için seyahat etmeyi planlıyorum.
Seyahat boyunca meydana gelecek tüm masrafları size ibraz ettiğim banka hesabı üzerinden karşılayacağımın garantisini veririm. Bana verilen vize süreleri dışında kalmayacağımı taahhüt ederim.
Gerçekleştireceğim iş seyahati için ihtiyacım olan uzun süreli ve çok girişli vizenin verilmesini kurumunuzdan arz ederim.
Saygılarımla
Ercan Kavzaoğlu
İmza

Bulgaristan ticari dilekçesinde gidilecek firmanın unvanına ve adresine mutlaka yer verilmelidir. Yukarıdaki Bulgaristan ticari vize dilekçe örneği fuar gezisi amacı ile yapılacak ziyaret için örnek teşkil etmektedir. İlgili dilekçe ziyaret amacına göre düzenlenmelidir. Başvuru sahibi seyahat amacını açıkça dile yazmalıdır.

Bulgaristan Ticari Davetiye Örneği

Aşağıda Bulgaristan’da faaliyet gösteren UBB Construction firması tarafından Türkiye’de faaliyet gösteren firma çalışanı için düzenlediği Bulgaristan ticari davetiye örneği verilmiştir.

[UBB Construction]

Consulate General of Bulgaria

21.06.2021

Dear Consul General:

Through this letter, I want to confirm that Mr. Ercan Kavzaoğlu has been working with our company for the last 3 years and will be travelling to Sofia, Bulgaria starting from 30.06.2021 until 20.07.2021 for a total of 11 days to attend to the following work-related activities:

Mr. Ercan Kavazoğlu will be staying at Sofia Hotel, in 5, pl. “Sveta Nedelya” Square, 1000 Sofia, Bulgaristan +359 2 981 6541

I kindly ask for the Business to be issued to Ercan Kavazoğlu at your earliest convenience.

Please, do not hesitate to contact me should you have any further inquiries.

Thank you for your assistance.

Sincerely,
[Yetkili Kişinin İmzası]
[İsim Soy İsim]
[Pozisyonu]
[Telefon Numarası]
[Kaşe]

Bulgaristan ticari davetiyesinde davetiyeyi yazan kişinin firmadaki pozisyonu ve telefonuna yer verilmelidir. Yukarıdaki Bulgaristan ticari davetiye örneğinde görüldüğü üzere bu bilgiler mektup sonunda sağ tarafta yer almaktadır.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti

Bulgaristan ticari vizesi C tipi vize olup vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için 1 haftalık seyahat sağlık sigortası dahil 110 Euro’dur. Bulgaristan ticari vize ücretinin detaylarına aşağıda yer verilmiştir.

HizmetlerC Tipi Vize
Form ve Dilekçe10 EUR
Randevu Alma5 EUR
Vize Harçları80 EUR
Acente Hizmeti25 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası10 EUR
Toplam110 EUR

Şahsi başvurularda ödemeler Euro olarak kabul edilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için ödemeler o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru üzerinden hesaplanarak TL olarak ödenebilir.

İstenirse sadece başvuru formu doldurma ve randevu alma ücretleri ödenerek başvuruyu başvuru sahibi tamamlayabilir.

Vize başvurusu gerçekleştikten sonra para iadesi yapılmamaktadır. Bulgaristan ticari vize ücretine KDV dahildir.

Bulgaristan İş Vizesi

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan ticari vize başvuruları ile ilgili danışmanlarımıza sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Konsolosluğa Şahsen Yapılabilir Mi?

Bulgaristan Konsolosluğu ticari vizeler için başvuru kabul etmemektedir. Şahsi başvurular aracı vize başvuru merkezine şahsen giderek yapılabilir. Gitmeden önce vize başvuru formunuzu doldurmanız gerekir. Ayrıca vize ücretini ödeyerek dekontun aslını ve biometrik fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bulgaristan İş Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Bulgaristan ticari vizesi Bulgaristan iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bulgaristan’da 90 günden daha kısa süre yapılacak iş ziyaretleri için alınır. Vizem.net danışmanlığında alınan ticari vizelerde fiziken gelme zorunluluğu yoktur. Vize için gerekli evrakları merkez ofisine gönderilmesi yeterlidir.

Bulgaristan Ticari Vizesine En Erken Ne Zaman Başvurulur?

Planlanan ziyaretten en erken 120 gün içerisinde Bulgaristan ticari vizesine başvuru yapılabilir. Başvurunun hemen yapılabilmesi için evrak gönderme tarihinin resmi tatillere denk gelmemesi gerekir.

Bulgaristan İş Ziyareti Vizesi Ön Yazısı Nedir?

Bulgaristan iş ziyareti vizesi ön yazısı başvuru yapan kişi tarafından ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine hitaben kaleme alınmış, Bulgaristan’ı hangi tarihler arasında ziyaret edileceği ve ziyaret amacın belirten ön yazıdır.

Vizem.net danışmanları bu ön yazıyı başvuru sahibi adına hazırlar.

Bulgaristan Konsolosluğu Ticari Vize Randevusu Nereden Alınır?

Bulgaristan konsolosluğu ticari vize başvuruları için randevu vermemektedir. Başvurular aracı kurum yada vizem.net in aralarında bulunduğu Türkiye genelindeki 17 akredite acente üzerinden gerçekleştirilir. Vizem.net başvuru onay oranı olarak 2019 ve 2020 yıllarında en iyi skora sahip akredite acentedir.

Bulgaristan Fuar Vizesi Nedir?

Bulgaristan fuar vizesi adında vize türü bulunmamaktadır. Ancak Bulgaristan’da organize edilen fuarlara katılım amacıyla fuar detaylarının yer aldığı dilekçe ve davetiye mektubu sunularak Bulgaristan ticari vizesine başvuru yapılabilir.

Bulgaristan Ticari Vize Evraklarını Siz Benim Yerime Hazırlıyor Musunuz?

Hayır. İlk defa vizem.net üzerinden başvuru yapacak olan kişiler Bulgaristan ticari vize evraklarını merkez ofisimize elden bırakmalı ya da postalamalıdır. Daha sonraki başvurular için başvuru sahibinin sadece pasaportunu göndermesi yeterli olacaktır.

Diğer tüm soru ve başvurular için: 0850 241 1868

Paylaş: