Almanya Ticari Vize

Almanya Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Önemli Duyuru: Türkiye’deki fuar katılımcıları için Almanya ticari vize başvuruları 22 Eylül 2023 itibariyle randevusuz kabul edilmeye başlanmıştır.

Randevusuz vize başvuru kolaylığı sadece Almanya'daki fuarlarda katılımcı olacak kişiler için geçerlidir. Fuar ziyaretçileri ve montaj personelinin aracı kurum başvuru merkezinden önceden randevu alması gerekmektedir.

Almanya ticari vizesi, iş ve fuar ziyaretleri amacıyla veya diğer mesleki gerekçelerle Almanya’ya yapılacak seyahatler için alınması gereken, kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Almanya’da yapılacak bir ticari gezi, iş toplantısı, fuar ziyareti ve diğer ticari etkinliklere katılım söz konusu olduğunda, kişilerin Almanya ticari vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Schengen vizesi olarak kabul edilen Almanya ticari vizesi, vize sahiplerine, Almanya’da 90 güne kadar bulunma ve 180 günlük süreç içinde 90 günü aşmamak şartı ile Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı verir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Almanya ticari vize başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli bir pasaport sahibi olmak
 • Almanya’da yapılacak bir şirket toplantısına, fuara veya ticari organizasyona davet edilmiş olmak
 • Almanya seyahatinin ticari sebeplerle yapılacağını ispatlamak
 • Ticari seyahatin hangi kaynaklarla finanse edileceğini belgelemek
 • Başvuru sahibinin iş yerinden vize izin dilekçesi almak
 • Başvuru sahibinin çalışma durumunu ve hizmet dökümünü sunabilmek

Almanya ticari vizesi şartları, Almanya vize şartları ile benzer olsa da, temel olarak seyahatin ticari nitelikte olduğunun ispatlanması noktasında farklılık barındırmaktadır.

Almanya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Almanya ticari vizesi almak isteyen kişilerin, öncelikle Almanya Schengen vizesi başvuru formunu doldurması gerekmektedir; bu formda başvurulan vizenin türünün ticari olarak seçilmesi önemlidir. Ticari vize türü için gereken, Almanya’ya yapılacak iş seyahatine ilişkin davetiye ve başvuru sahibinin Türkiye’deki işini gösteren belge gibi evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir. Vize başvuru dilekçesi yazılarak, gerekli evraklar tamamlandıktan sonra, Almanya vize başvurularında yetkili aracı kurum olan iDATA vize başvuru merkezinden online randevu alınması gerekmektedir.

Almanya ticaret vizesi için online iDATA randevusu oluşturan başvuru sahiplerinin, randevu tarihinde vize başvuru merkezine şahsen giderek istenen evrakları teslim etmesi, vize başvuru ücretini ödemesi ve parmak izi işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Evrak tesliminin ve biyometri işlemlerinin ardından, vize başvurusu değerlendirilmek üzere, Almanya dış temsilciliğine iletilmektedir.

Almanya Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya ticari vize başvuru evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Seyahat tarihinin bitişinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan, en fazla 10 yıl önce alınmış ve 2 adet karşılıklı boş sayfası bulunan bir pasaport sahibi olunmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında, beyaz arka planlı ve son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf başvuruda teslim edilmelidir.
 • Almanya ticari vize başvuru formu: Almanya Schengen vizesi başvuru formu, ticari amaçlı seyahat detaylarını açıkça içerecek şekilde, eksiksiz olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Almanya vize başvuru dilekçesi: Almanya seyahat planı ile çalışılan kurum ve iş pozisyonu bilgilerini içeren, vize başvuru dilekçesi hazırlanmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Ticari davet mektubu: Almanya’da faaliyet gösteren ticari organizasyon tarafından, vize başvurusu yapan kişiye gönderilen davetiyenin aslı veya faksının sunulması gerekmektedir. Davet mektubunda, daveti gönderen firmanın unvanı ve adresi ile davet edilenin isim ve şirket bilgilerinin eksiksiz olarak bulunması, talep edilen vize ve seyahat süresi ile seyahat amacının belirtilmesi; aynı zamanda seyahat masrafları davet eden kuruluş tarafından karşılanacak ise bu durumun açıklanması gerekmektedir.
 • Fuar katılım belgesi: Almanya’da bir fuara katılım amacıyla yapılan seyahatlerde, vize başvuru sahibinin fuardaki görevini gösteren katılımcı kartının veya sadece ziyaret edilecekse, giriş bileti veya davetiyenin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Fuar katılımcı kartı ile yapılan vize başvurularında, vize ücreti alınmamaktadır.
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin Almanya seyahatine gidiş, dönüş ve seyahat süresince kullanacağı ulaşım araçlarının bilet rezervasyonları ile seyahat boyunca konaklayacağı tesislere ait rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinin tamamını kapsayan ve en az 30.000 Euro tutarında teminatı bulunan seyahat sağlık sigortasının, yetkili sigorta acenteleri aracılığıyla yaptırılması mümkündür. Tüm Schengen alanında geçerli olması gereken seyahat sağlık sigortasının, ıslak kaşeli aslı ve imzalı bir adet fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: İlgili şirketin son üç aya ait banka hesap dökümü veya banka cüzdanının başvuruya eklenmesi zorunludur.
 • Ek gelir belgeleri: Bulunması halinde, başvuru sahibine ait gayrimenkul tapusu, motorlu araç ruhsatı, kira gelirini gösteren kira sözleşmesi ve hisse senedi gibi diğer gelir kaynaklarının bildirilmesi gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışanlardan istenen ek belgeler: Vizeye başvuran kişinin sigortalı çalışan olması halinde, belirli Almanya ticari vize belgeleri talep edilmektedir. Çalışan başvuru sahipleri; çalıştıkları şirket bilgilerini içeren bir şirket dilekçesini, son 3 ayı kapsayan imzalı ve kaşeli maaş bordrolarını, işyerleri ile imzalamış oldukları iş sözleşmelerini ve SGK’dan temin edilecek barkodlu işe giriş bildirgesi ile barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümünü başvurularında sunmalıdır.
 • Şirket sahiplerinden istenen ek belgeler: Almanya ticari vizesine başvuran kişinin şirket sahibi olması halinde; şirketin kayıtlı olduğu ticaret odasından en geç 6 ay önce alınmış faaliyet belgesi ve ticaret odası sicil kayıt örneği, firma unvanlarının açıkça yazılı olduğu ve şirkette sahip veya ortak olunduğunu gösteren ticaret sicil gazetesi örneği ve son yıla ait güncel vergi levhası, vize başvurusu için istenen belgelere eklenmelidir.
 • Serbest meslek sahiplerinden istenen belgeler: Serbest meslek ile uğraşan ve Almanya ticari vizesine başvuran kişilerin; meslek odasına bağlı çalıştığını gösteren kayıt belgesinin aslı ve fotokopisi, varsa mesleki kimlik kartının onaylı bir fotokopisi ve son yıla ait vergi levhasının bir fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Vize harç dekontu: Almanya Schengen vize harcının yatırıldığını gösteren dekontun başvuru evraklarıyla teslim edilmesi gerekemektedir.

Almanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya ticari vizesine başvuran kişilerin, Almanya’ya yapacakları iş seyahatinin amacını ve detaylarını içeren bir davet mektubunu sunması gerekmektedir. Almanya’nın dış temsilciliğine hitaben, resmi bir dille yazılacak olan davet mektubunun, davet eden şirketin antetli kağıdı ile sunulması gerekmektedir. Almanya ticari vize davetiye örneği, aslı ile veya faks yoluyla beyan edilebilmektedir.

Ticari davet mektubu içeriğinde; davet eden firmanın tam adı ve adresi, davet edilen başvuru sahibinin tam adı ile çalıştığı şirketin bilgileri, çalıştığı şirketteki görevi, talep edilen vizenin süresi, seyahatin amacı ve süresi yer almalıdır. İş seyahati ve konaklama ücretleri, davet sahibi tarafından karşılanacak ise, bu durumun vize davet mektubunda bildirilmesi gerekir. Sunulacak olan davet mektubu Almanya seyahatinin ticari nitelikte olduğunu ispat etmek durumundadır.

Ticari vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Almanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği
Almanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

Almanya Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya ticari vize dilekçe örneği, Almanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmaktadır. Vize başvuru dilekçesinde; vizeye başvuran kişinin sigortalı çalıştığı veya şirket sahibi olduğu hususu açıklanmalı, vizeye başvuran kişinin çalıştığı şirketteki görevi ve bulunduğu pozisyon açık şekilde belirtilmelidir. Yapılacak iş seyahatinin amacı ve süresi ile talep edilen ticari vize süresinin ve iş seyahatinin kim tarafından, hangi kaynaklarla finanse edileceği bilgilerine vize başvuru dilekçesinde yer verilmesi gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya ticari vize başvuruları, C tipi Schengen vizeleri için kullanılan vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunda, başvuran kişiye ait kimlik, pasaport ve iletişim bilgileri ile birlikte talep edilen vize türüne ilişkin bilgiler yer almaktadır. Vize başvuru formunda yer alan ilgili maddelerde, seyahatin ticari nitelikte ve iş veya fuar ziyareti amacında olduğunun belirtildiğine dikkat edilmelidir.

Basılı şekilde veya online olarak doldurulabilen Almanya vize başvuru formunda yer alan soruların, doğru ve tutarlı bilgilerle cevaplanması ve tüm formun eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Formda yer alan kimlik bilgileri kısmının, başvuru sahibinin pasaportunda yazılan şekliyle doldurulması ve formun, başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya ticari vizesine ilişkin ücret bilgileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya ticari vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

Almanya Ticari Vize Süresi Ne Kadardır?

Almanya ticari vizesi uzun süreli seyahat etme gerekliliği olan durumlar için en fazla 5 yıllık verilmektedir, ancak vize sahibinin 180 günlük dönemler içerisinde en fazla 90 gün boyunca Almanya’da kalma hakkı bulunmaktadır.

Ticari Vize Almanya için Nereden Alınır?

Almanya için ticari vize başvuruları, aracı kurum ve akredite acenteler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Almanya Konsolosluğu’na doğrudan ticari vize başvuru yapılması mümkün değildir.

İstanbul’dan yapılacak vize başvuruları için Almanya İstanbul Konsolosluğu ticari vize başvurusu kabul etmemektedir ve ilgili aracı kurumun vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

Almanya Ticaret Vizesi ile Almanya’da Şirket Kurulabilir Mi?

Almanya ticari vizesi ile Türk vatandaşlarının, gerekli koşulları yerine getirerek Almanya’da bulundukları 90 günlük süre içerisinde şirket kurmaları mümkündür.

Almanya’da şirket kurarak 3 aydan daha uzun süre çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya iş kurma vizesi ve oturum iznine başvurmaları gerekmektedir. Almanya’da şirket genel müdürü olarak görev yapacak kişilerin çalışma ve oturma izni almaları şartı aranmaktadır.

Almanya’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Almanya’da şirket kurmak amacıyla yatırımcı vizesi veya serbest meslek vizesi sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve ailelerinin, Almanya’da oturum izni hakkı bulunmaktadır. Yatırımcı vizesi ile şirket kuran ve oturma izni alan vatandaşlara, Almanya’da 6 ila 8 yıl boyunca ikamet edilmesinin ardından, Alman vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkı tanınmaktadır. Almanya’da şirket kuran kişilerin, Avrupa Birliği sınırları içerisinde çalışma ve iş kurma veya şirket şubesi açma olanakları bulunmaktadır.

Almanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya ticari vizesi için öngörülen ortalama işlem süresi 15 gündür.

Vize başvurusu için gerekli belgelerin tam olarak temin edilmemesi, evraklarda hatalı bilgilere yer verilmesi veya dış temsilciliklerde yaşanan yoğunluklar nedeniyle, Almanya iş vizesi başvurularının işlem süresi uzayabilmektedir.

Almanya Ticari Ataşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Almanya Ticari Ataşeliği; Tiergartenstrasse 19-21, 10785, Berlin adresinde hizmet vermektedir. Almanya Ticari Ataşeliği’nin telefon numarası +49 30 27898030, e- posta adresi berlin@ticaret.gov.tr ve resmi web sitesi, http://www.musavirlikler.gov.tr’dir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: