Vize Davet Mektubu Nedir?

Vize Davet Mektubu Nedir, Nasıl Yazılır?

Vize davet mektubu; seyahati planlanan ülkeye seyahat edecek kişi için, vizesine başvurulacak ülkede yaşayan kişi veya kurumlar tarafından ilgili konsolosluğa hitaben yazılan, seyahat edecek kişiyi ziyaret etmesi için davet ettiğini anlatan ve seyahat detaylarını içeren mektuptur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, davetiye mektubu ile ilgili prosedür ve örnek davetiye kişisel duruma göre sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Davet Mektubu Nereden Alınır?

Vize davet mektubnun nerelerden alınabileceği aşağıda listelenmiştir.

  • Eğitim kurumları
  • Şirket yetkilileri
  • Ziyaret edilecek eş, akraba, arkadaş

Eğitim Kurumlarından Alınan Vize Davetiye Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Eğitim kurumları için alınan vize davetiye mektubu, kurumun adresini, eğitim içeriğini, eğitim süresince masrafların kim tarafından karşılanacağını ve konaklama ile ilgili başvuru sahibine yardımcı olunup olunmayacağına dair detaylar içermelidir.

Şirket Yetkililerinden Alınan Vize Davetiye Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Şirket yetkililerinden alınan iş ziyareti için vize davet mektubu, şirket adresini, faaliyet alanını, mektubu yazan kişinin şirketteki görevini, seyahat edecek kişinin görevini, davet edilen kişi ile mektup sahibinin bağlantısını, ziyaret tarihini ve var ise konaklama bilgilerini içermelidir.

Eş, Akraba veya Arkadaşlardan Alınan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Eş, akraba veya arkadaşlardan alınan vize davet mektubu seyahat edecek kişi ile ilişkisini, ziyaret tarihini, ulaşım detaylarını, konaklama detaylarını ve ziyarete gelecek kişinin ülkede yapacağı harcamaları nasıl karşılayacağının bilgisini içermelidir.

Ziyarete Gidilecek Eş, Akraba ve Arkadaşların Hazırlaması Gereken Diğer Belgeler Nelerdir?

Başvuru sahibini davet eden kişinin yasal olarak ilgili ülkede kaldığını kanıtlayan belgeler sunması gerekmektedir.

Ziyarete gidilecek eş, akraba veya arkadaşların hazırlaması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Seyahat edecek kişi için yazılan davet mektubu gerekmektedir.
  • Davet mektubunu yazan kişinin oturum izni veya vatandaş ise pasaportu veya kimlik bilgileri gerekmektedir.
  • Davet eden kişinin kira kontratı veya tapusu gerekmektedir.
  • Davet eden kişinin finansal durumunu gösteren belgeler gerekmektedir.
  • Seyahat edilecek ülkede ziyaret edilecek yerlerin listesi eklenmelidir.

Vize Davet Mektubu için Belediye Onayı Şart Mıdır?

Davet mektubu örneği, vize başvurusu yapılacak ülkenin kriterlerine göre belediye onayı gerekebilmektedir. Vize başvurusu yapılan ülkeye bağlı olarak davetiye mektubu belediye ya da göç idaresinden onayı talep edilerek sağlanmaktadır.

Vize Davet Mektubunun Islak İmzalı Olması Şart Mıdır?

Vize davet mektubunun ıslak imzalı olması durumu, başvuru yapılacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Almanya ve İsviçre gibi ülkeler ıslak imzalı vize davet mektubu talep etmektedir.

Vize Davet Mektubu Nasıl Gönderilir?

Vize davet mektubu, ilgili ülkenin vize prosedürlerine göre ıslak imzalı talep edildiğinde kargo ile, ıslak imza gerekmeyen durumlarda ise mail yolu ile gönderilebilmektedir.

Vize Davet Mektubu Nereye Gönderilir?

Vize davet mektubu, davet eden kişi tarafından dikkatli şekilde Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe hitaben yazıldıktan sonra, davet edilen kişinin posta adresine gönderilmelidir.

Vize Davet Mektubu Kaç Günde Gelir?

Avrupa ülkelerinden gönderilen vize davet mektubu ortalama 15 ile 20 iş günü içerisinde Türkiye’ye gelmektedir.

Vize Davet Yazısı Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Seyahat edilecek ülkeye vize başvurusu yaparken eklenen vize davet mektubu, ilgili ülkenin özel bir dil tercihi bulunmuyorsa İngilizce yazılmalıdır. Bazı ülkeler vize prosedürüne göre resmi dilinde vize davet mektubu talep etmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda davet mektupları, seyahat edilecek ülkenin resmi diline yeminli tercüme aracılığı ile çevirtilip beyan edilmektedir.

Vize Davet Mektubu Örneği (İngilizce)

İngilizce vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

İngilizce Vize Davet Mektubu Örneği
İngilizce Vize Davet Mektubu Örneği

Vize Davet Mektubu Örneği (Almanca)

Vize davet mektubu örneği Almanca versiyonu aşağıda verilmiştir.

Almanca Vize Davet Mektubu Örneği - 1
Almanca Vize Davet Mektubu Örneği - 1
Almanca Vize Davet Mektubu Örneği - 2
Almanca Vize Davet Mektubu Örneği - 2

Fuara Davet Edilince Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Herhangi bir ülkeye fuar daveti alınınca, başvurulması gereken vize türü ticari vizedir.

Seyahat edilecek ülkenin Ticari vize başvurusu, Türkiye’de bağlı bulunduğu firma aracılığıyla belirli bir süre aralığında ilgili ülkeye iş faaliyeti, konferans, proje, kongre ya da seminerlere katılmak için iş sahiplerinin veya çalışanlarının başvurması gereken vize tipidir.

Ticari Vize Davetiye Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Ticari vize davet mektubu Konsolosluğa hitaben hazırlanırken davet edilen kişinin hangi işyerinde ve adreste çalışacağına dair detayları, yapacağı işi, iş yetkinliği ve kalınacak yer hakkında tüm detaylar ayrıntılı şekilde aktarılmalıdır. Ticari vize davetiyesi gönderen kişinin seyahat edilecek ülkenin vatandaşı olması ve ilgili ülkede daimi olarak oturuyor olması gerekmektedir.

İngilizce ticari vize davetiye mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

To the Chief Consulate of (ilgili ülke)

The letter of invitation supporting (ad, soyad)’s visa application. Please accept my sincere greetings to anyone it may concern. This is to confirm that(ad, soyad) will be visiting me in (ülke), (şehir), for three weeks between (tarih) and (tarih), to celebrate my 30th birthday. My summer school friend is the applicant, and we’ve been friends for ten years. She’ll be staying at my house with me.She will be staying at my house, which is located at (sokak), ( adresin tamamı). ___( davet eden kişinin adı, soyadı), a___ ( ülke) resident on a work visa, is presently employed as an accountant at Beyond Export Company. You will find a copy of my work permit inside. I affirm that I will be funding her stay and that I am financially capable of hosting my visitor. If you want any further information, please contact me at +_( telefon numarası) or at my email _____ ( mail adresi)

Best Regards, (Davet eden adı soyadı) (İmza)

Guest information: Name: Date of Birth: Address: Tel: Relationship: Visa Application No:

Vize Davet Mektubu Ücreti Ne Kadardır?

Vize davet mektubu ücretsiz bir belgedir.

Vize davet mektubu, davet edilen kişiye herhangi bir ücret talep edilmeden gönderilmelidir. Vize davet mektubu için para talep eden, kötü niyetle hazırlanmış web siteleri ve kişilere itibar edilmemelidir.

Vize Davet Mektubu Olan Kişinin Vizesi Kesin Onaylanır Mı?

Hayır, vize davet mektubu olan kişinin vizesi kesin olarak onaylanması için garanti verilemez ancak vize davet mektubu, vize alma sürecinin daha kolay olabilmesini sağlayan bir kriterdir.

Davet Mektubu ile Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Davet mektubu ile vize alma süresi ölüm hastalık gibi acil durumlar hariç normal prosedür uygulanarak genellikle 3 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Paylaş: