Vize Fotoğrafı

Vize Fotoğrafı Nedir, Ölçüleri ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Vize fotoğrafı, vize başvurularında sunulması zorunlu evraklardan biridir. Vize fotoğrafının ölçü ve özellikleri ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Her ülkenin vize için fotoğraf gereksinimleri değiştiği için, vize başvurusu öncesinde gidilecek ülkenin belirlediği koşulların incelenerek uygun vize fotoğrafı çektirilmesi gerekir.

Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Vize fotoğraf ölçüleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir; ülkelerin kendi şartlarına göre vize için biyometrik fotoğraf boyutu 5 cm x 5 cm veya 3,5 cm x 4,5 cm olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Amerika vizeleri için 51 mm x 51 mm boyutlarında olmak üzere kare vize fotoğrafları talep edilirken, Schengen ülkeleri vize başvurularında 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf sunulmasını zorunlu tutmaktadır.

Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Amerika vize fotoğraf ölçüsü, kağıt üzerindeki fotoğraflar için; 2 inç x 2 inç’tir; bu ölçü 51 mm x 51 mm ölçülerine denk gelmektedir. Kafanın tepesinden çeneye kadar olan uzunluk, resmin toplam uzunluğunun %50 ile %69’u arasında olmalıdır.

Amerika vize fotoğrafı, vize başvurusunun önemli bir parçasıdır ve bazı vize kategorileri için dijital resimler gerekirken, bazı kategoriler içinse basılı fotoğraf gerekir. Vize fotoğrafında aranan özellikler; renkli olması, son 6 ay içinde çekilmiş olması, düz beyaz veya kirli beyaz bir arka planda çekilmiş olması, doğrudan kameraya nötr bir şekilde bakılması, suratın saçın en üstünden çenenin en ucuna kadar tamamen görünür olması ve tıbbi olarak çekim esnasında gözlük çıkarılamıyorsa yüzü kapatmayacak bir gözlük kullanılmasıdır.

Örnek Amerika vize fotoğrafları aşağıdadır.

Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Schengen Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Schengen vizesi fotoğrafının boyutu sabittir ve tüm Schengen vize başvuruları için sunulması gereken fotoğrafların 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olması gerekmektedir.

Schengen vizesi için fotoğrafta yüz fotoğrafın ortasında, tamamı gözükecek şekilde, fotoğrafın %70-80’lik kısmını kaplayacak boyutta olmalıdır. Fotoğrafın beyaz arka plan üzerine, ağız kapalı şekilde nötr bir ifade ile, gülümseme olmadan çekilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin güncel görünümünü yansıtabilmesi adına, Schengen vizesi için fotoğraf en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır.

Örnek Schengen vize fotoğraf görseli aşağıdadır.

Schengen Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?
Schengen Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Vize için Biyometrik Fotoğraf Kaç Tane Olmalıdır?

Vize için biyometrik fotoğraf adeti ülkeden ülkeye farklılık gösterirken, genellikle en az 2 adet fotoğraf sunulması talep edilmektedir.

Pasaport ve Vize Fotoğrafları Aynı Olabilir Mi?

Pasaport ve vize için biyometrik fotoğraf özellikleri genelde aynı olsa da, pasaport fotoğrafı ile vize arasındaki fark genelde ölçü noktasındadır; iki fotoğraf için talep edilen ölçüler farklılık gösterebilmektedir. Pasaport için kullanılan biyometrik fotoğrafın basit boyutlandırmalar yapılarak vize için de kullanılabilir hale getirilmesi mümkündür.

Vize için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Vize için biyometrik fotoğraf özellikleri ülkeden ülkeye değişmekle beraber, Schengen ülkeleri için genel gereksinimler aşağıdaki gibidir.

  • 6 aydan eski olmaması
  • 2 adet özdeş fotoğraf bulunması
  • 35 mm x 45 mm boyutlarında olması
  • Fotoğrafın renkli olması
  • Kişinin kafasının fotoğrafın %70 ile %80’ini kaplaması
  • Açık renkli ve desensiz arka planda çekilmesi
  • Başvuru sahibinin doğrudan kameraya bakması
  • Kişinin nötr bir yüz ifadesi bulunması, tebessüm etmemesi ve ağzının kapalı olması
  • Üniforma ile çekilmemesi
  • Arka planla eşleşen renklerden kaçınılması

Vize Fotoğrafı Makyaj ile Çektirilebilir Mi?

Vize fotoğrafı makyaj ile çektirilebilse de; kırmızı ruj, koyu göz kalemi ve farı gibi aşırı makyajlı fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğrafın amacı kimlik fotoğrafında tanınmaktır, bu yüzden makyaj var ise basit ve hafif tutulmalıdır. Ten rengine yakın tonlarda ve parlak olmayan bir makyaj yapılabilirken, cildi matlaştırmak adına pudra kullanılması da mümkündür.

Vize Fotoğrafı Sakal ile Çektirilebilir Mi?

Vize fotoğrafının sakal ile çektirilmesi, sakal yüzü kapatmadığı müddetçe kabul edilmektedir. Günlük hayatta kullanılan ve yoğun olmayan sakal ile fotoğraf çektirilebilse de, normalde sakal kullanmayan kişilerin fotoğrafta da sakalsız olması tercih edilmelidir.

Bebekler İçin Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler için vize fotoğrafı konusunda Schengen ülkeleri arasında anlaşılmış bir standart yoktur ve bebekler için vize fotoğraf kuralları, özellikle 1 yaş altındaki bebeklerin kameraya bakmaları zor olduğu için, çoğu ülke tarafından gevşetilmiştir.

6 aylıktan küçük bebekler uzanırken veya bebek koltuğunda otururken fotoğraflanabilir, ancak bebeğe destek olan ellerin fotoğrafta görülmemesi gerekmektedir. Bebeklerin gözlerinin kapalı olması, kameraya bakmaması veya ağızlarının açık olması bir sorun yaratmamaktadır.

Bebekler için örnek vize fotoğraf görseli aşağıdadır.

Bebekler İçin Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Bebekler İçin Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirilir?

Biyometrik fotoğraf, tüm şehirlerde bulunan fotoğraf stüdyolarında çektirilebileceği gibi, bazı aracı kurum başvuru merkezlerinde de fotoğraf çekim hizmeti sunulmaktadır. Aracı kurumdan fotoğraf çektirme hizmeti almak isteyen kişilerin, başvuru yapacakları vize merkezinde fotoğraf çekim hizmeti verilip verilmediğini teyit etmesi önerilmektedir.

Fotoğraf stüdyoları genellikle vize fotoğraflarına dair tüm talimatlara sahiptir, ancak hata yapılmaması adına kişilerin istenen fotoğraf özelliklerini fotoğrafçılara önceden bildirmesi mümkündür. Büyükelçiliklerin veya konsoloslukların yakınında çoğunlukla istenen standartlara uygun fotoğraf çekebilen fotoğraf stüdyoları bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: