Vize Yetkilendirme Yazısı

Vize Yetkilendirme Yazısı Nedir, Nasıl Yazılır?

Vize başvurularında pasaport ve gerekli belgelerin geçerli bir mazeret ile başvuru sahibinden farklı bir kişi tarafından yapılması için verilen yetki yazısına vize yetkilendirme yazısı denilir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında başvuru merkezleri ile akreditasyon bulunduğu için vize yetkilendirme yazısına gerek duyulmaksızın başvurular başvuru sahibi adına yapılmaktadır. Vizem.net bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numarası ile iletişim kurulabilmektedir.

Bazı sebeplerden dolayı pasaport ve evrakların hazırlanması gibi süreçlerde vize almak isteyen kişi uygun olmayabilmektedir. Vize almak isteyen kişinin uygun olmadığı durumlarda vize başvurusu için vize yetkilendirme yazısı kullanılmaktadır. Vize yetkilendirme yazısı resmi bir dille yetkilendirilen kişinin ve başvuru sahibinin bilgilerinin doğru bir şekilde olacağı şekilde ıslak imza ile yazılmaktadır.

Vize Yetkilendirme Yazısı Kim Tarafından Yazılmalıdır?

Vize yetkilendirme yazısı başvuru sahibi tarafından vize başvuru merkezine hitaben ıslak imzalı şekilde hazırlanmalıdır.

Vize Yetkilendirme Yazısı ile Kimler Başvuru Yapabilir?

Vize yetkilendirme yazısı ile kimlerin vize başvurusunda bulunacağı başvuru yapılan ülkenin şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Vize yetki yazısı ile kabul edilen ülkeler genel olarak birinci dereceden aile üyesi ya da aynı şirkette çalışılan kişileri vize başvuru yetkilisi olarak kabul etmektedir. Nadir durumlarda ise kan bağı bulunmayan kişiler ya da arkadaşların başvurularını vize yetkilendirme yazısı ile kabul eden ülkeler bulunmaktadır.

Vize Yetki Belgesi ile Başvuru Şartları Nedir?

Vize yetki belgesi ile başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Vize yetki belgesinin ıslak imza ile hazırlanması gerekir.
  • Vize yetki belgesinin ilgili konsolosluğa hitap etmesi gerekir.
  • Vize başvurusu için parmak izi işlemlerinin gerekmiyor olması gerekir.

Vize Yetkilendirme Belgesi Örneği (Türkçe) Nasıl Yazılır?

Vize yetkilendirme belgesi örneği (Türkçe) aşağıda verilmiştir.

Vize başvurumun …………………………………… isimli ve ……………………………. telefon numaralı kişi tarafından yapılmasına müsaade ediyorum. Yukarıda ismi geçen kişinin veya ilgili olduğu acentenin, Almanya Büyükelçiliği / Konsolosluğu ile bağlantılı ya da anlaşmalı olmadığının bilincindeyim.
Tarih:
İsim:
Soyisim:
Pasaport Numarası:
İmza:

Vize Yetkilendirme Belgesi Örneği (İngilizce) Nasıl Yazılır?

Vize yetkilendirme belgesi örneği (İngilizce) aşağıda verilmiştir.

I herewith authorise ………………………………………………. with telephone number ……………………. to handle my visa application. I am aware that neither the person named above, nor the agent he/she is employed by, has any agreement or affiliation with the Embassy / Consulate General of Germany.
Date:
Name:
Surname:
Passport Number:
Signature:

Vize Onaylandıktan Sonra Vize Yetkilendirme Belgesi ile Pasaport Alınabilir Mi?

Evet, hemen hemen tüm ülkeler vize onaylandıktan sonra vize yetkilendirme belgesi ile pasaport teslimi yapmaktadır. Pasaportu teslim alan kişi vize yetki belgesini, kimlik fotokopisini ve aracı kurumun vize takip fişini beyan ederek pasaportu alabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: