Belçika Asgari Ücret

Belçika'da Asgari Ücret ve Meslek Maaşları Ne Kadar?

Belçika, ülkelere göre asgari ücret sıralamasında, Avrupa’da bulunan 33 ülke arasında yedinci sırada yer almaktadır. Belçika’da asgari ücret 2021 yılı itibariyle 1.625 euro olarak belirlenmiştir. Belçika’da yıllık asgari ücret 19.508 euro olarak hesaplanabilir.

Belçika’da maaşlar meslek grupları, çalışma saatleri, eğitim seviyesi, cinsiyet ve deneyim süresi gibi birçok farklı faktör tarafından değişmektedir. Belçika’da ortalama maaş 3.450 eurodur. Belçika’da en yüksek maaşın kazanıldığı sektör petrokimya endüstrisi iken en düşük maaşların ödendiği sektörler konaklama ve yemek hizmetleridir.

Vizem.net Belçika’da bulunan bir firma ile iş sözleşmesi yapmış ve bölgesel istihdam servisinden orjinal çalışma izni belgesi almış kişilerin Belçika D tipi vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Belçika D tipi vize başvuruları için: 0850 241 1868

Belçika’da Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadardır?

Eurostat verilerine göre Belçika’da 2020 yılı asgari ücret 1.593 Eurodur. Belçika Krallığı tarafından belirlenen 2020 yılı asgari ücreti 2019 yılı Belçika asgari ücreti ile aynı kalmıştır.

Belçika Asgari Ücreti Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Belçika’da asgari ücretin yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

YıllarBelçika asgari ücret
20211.625 Euro
20201.593 Euro
20191.593 Euro
20181.562 Euro
20171.531 Euro
20161.501 Euro

Belçika’da Maaşlar Ne Kadardır?

Belçika’da tam zamanlı çalışan kişiler ayda brüt ortalama 3.450 Euro kazanmaktadırlar.

Belçika’da petrokimya endüstrisi ulusal ortalamanın oldukça üzerinde bir maaşla en yüksek ödeme yapan sektördür. En yüksek ödeme yapan sektörün yanında Belçika’da genel müdürler ve üst düzey yöneticiler aylık 9.285 Euro maaş ile en fazla ödeme yapılan meslek grubundan bir diğeridir.

Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler de Belçika’da en yüksek getiri sağlayan ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır. Belçika’nın en düşük maaşlı sektörü için konaklama ve yemek hizmeti faaliyetleri gösterilmektedir.

Ayrıca Belçika’da yüksek lisans derecesine sahip kişiler ortalama bir çalışandan daha fazla kazanmaktadır. Belçika’da eğitimin öneminin yanı sıra tam zamanlı erkek çalışanların ortalama aylık maaşı kadın çalışanlara göre daha yüksektir.

Belçika’da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da doktor maaşları uzmanlık alanı ve kaç yıldır meslekte deneyim sahibi olunduğuna bağlı olarak değişmektedir. Yıllık ortalama doktor maaşı Belçika’da 166.000 Eurodur ve aylık ortalama doktor maaşı 13.800 Euro’ya denk gelmektedir.

Ortalama doktor maaşlarının yanı sıra Belçika’da yeni mezun olan doktorların en düşük maaşı aylık 5.370 Euro iken 8 yıldan daha uzun tecrübesi olan doktorların maaşı aylık 23.100 Euro’ya kadar çıkmaktadır.

Belçika’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da sağlık alanında çalışan hemşireler tecrübe durumlarına ve uzman oldukları alana göre farklı miktarlarda maaş almaktadırlar. Belçika’da ortalama yıllık hemşire maaşı 60.845 Euro iken aylık hemşire ücreti 5.070 Eurodur.

Ayrıca üç yıllık deneyim sahibi hemşirelerin aldıkları minimum aylık maaş 3.500 Euro iken 8 yıldan fazla tecrübe sahibi kıdemli hemşire maaşı aylık ortalama 6.200 Euroya kadar çıkmaktadır.

Belçika’da Polis Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da polis maaşları deneyim ve yeteneklere göre değişkenlik göstermektedir. Yıllık ortalama 49.100 Euro olan Belçika’daki polis maaşları ayda yaklaşık 4.000 Euroya karşılık gelmektedir. Belçika’da en düşük polis maaşı 1.880 Euro iken en yüksek polis maaşı 6.500 Euroya kadar çıkmaktadır.

Belçika’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da öğretmen maaşları mesleki branş ve deneyim sürelerine bağlı olarak değişmektedir. Belçika’da öğretmen olarak çalışan bir kişi ayda ortalama 5.060 Euro kazanır iken yıllık 60.700 Euro kazanmaktadır.

Belçika’da öğretmen maaşları mesleki alan ve deneyime bağlı olarak 2.330 Euro ve 8.050 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Belçika’da Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da mühendis maaşları işin nerede yapıldığına, tecrübe durumuna, çalışma saatlerine ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her mühendislik alanı için de Belçika’da mühendis maaş ortalamaları değişmektedir.

Belçika’da yıllık mühendis maaş ortalaması 63.100 Euro iken aylık mühendis maaş ortalaması 5.260 Euro’dur. Belçika’da en düşük mühendis maaşı aylık 2.810 Euroya kadar düşerken en yüksek mühendis maaşı 10.600 Euroya kadar çıkmaktadır.

Belçika’da Garson Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da garson olarak çalışan bir kişi genellikle ayda ortalama 2.180 Euro kazanarak yılda yaklaşık 26.208 Euro kazanmaktadır. Belçika’da garsonların aylık en düşük maaşı 1.800 iken aylık en yüksek maaşı 2.560 Euroya kadar çıkmaktadır.

Belçika’da Tır Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da tır şoförü maaşları tecrübeye göre farklılık göstermektedir. Belçika’da ortalama tır şoförü maaşı yıllık 26.700 Euro ile aylık 2.220 Euroya denk gelmektedir. En düşük aylık tır şoförü ücreti Belçika’da 1.090 Euro iken en yüksek tır şoförü maaşı 3.400 Eurodur.

Belçika’da tır şoförü olarak çalışmak isteyen kişilerin Belçika Schengen Şoför Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Belçika İşçi Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da ortalama işçi brüt maaşı yıllık 31.092 Euro iken aylık işçi ücreti 2.580 Euroya denk gelmektedir. Ayrıca Belçika’da işçiler ek ücretler de kazanmaktadır. Bununla birlikte deneyimle Belçika’daki işçilerin maaşları artmaktadır.

Belçika’da işçi olarak çalışmak isteyen kişiler Belçika İşçi Vizesi başvurusunda bulunulmalıdır.

Belçika’da Stajyer Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da stajyerlerin maaşları çalışılan sektöre göre değişmektedir. Belçika’da stajyerlerin maaşları 700 ile 800 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Belçika’da öğrenciler staj yaptıkları kurumdan aldıkları tam olarak iş rolünü belirten bir sözleşmeye sahip olmalıdır.

Belçika’da stajyer olarak çalışmak isteyen veya Erasmus+ programı ile Belçika’ya gitmek isteyen kişiler bir eğitim kurumundan kabul alarak Belçika Erasmus Staj Vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Belçika’da Emekli Maaşları Ne Kadar?

Belçika emekli maaşları, kaç yıl çalışıldığına ve geçmişte ne kadar kazanıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Belçika’da 45 yıl çalışmış kişiler için en düşük devlet emekli maaşı 1.266 Eurodur. Belçika’da emekli memurlar için en yüksek maaş 6.700 Euro iken memurluk statüsüne göre emekli maaşları değişiklik göstermektedir.

ING Bank’tan alınan verilere göre devlet memurları için ortalama emekli maaşları 2.600 Euro’dur. Belçika’da çalışmış olan serbest meslek sahipleri için en yüksek emekli maaşları 1.800 Euro iken ortalama emekli maaşı 900 Eurodur. Belçika’da serbest meslek veya devlet memurları için verilen emekli maaşı değerleri bazı durumlarda daha düşük olabilmektedir.

Belçika’da İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

Belçika’da işsizlik maaşı, miktarı işsizliğin süresi ve önceki çalışma geçmişine bağlı olarak değişmektedir. İlk bir yıl içerisindeki alınan Belçika işsizlik maaşı, geçmişte en son çalışılan yerde alınan maaşın belirli bir oranı şeklinde verilmektedir.

Bir kişinin ilk bir yıl içerisindeki işsizlik maaşını, çalışırken aldığı en son maaşının yüzde kaç oranını alacağı aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

İşsizlik süreciEn son çalışılan yerden alınan maaşın oranı
0 - 3 ay%65
3 - 6 ay%60
6 - 12 ay%60

Belçika’da Gelir Vergisi Oranları Kaçtır?

Gelir vergisi, kişinin geliri üzerinden verilen ve gelir miktarına göre değişen bir vergi türüdür. Belçika’da gelir vergisi oranları %25’ten başlamakta ve en yüksek %50’ye çıkmaktadır.

2015 yılı itibariyle Belçika gelir vergisi oranları yıllık gelir miktarına göre aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Yıllık gelirGelir vergisi oranı
0 - 10.860 Euro%25
10.860 - 12.470 Euro%30
12.470 - 20.780 Euro%40
20.780 - 38.080 Euro%45
38.080 Euro ve üzeri%50

Belçika’ya Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Belçika’ya kısa süreli vize türü olan turistik vize ile giderek çalışmak mümkün değildir. Belçika’yı turist olarak ziyaret amacıyla giden kişiler Belçika’da resmi olarak çalışma hakkına sahip değildir.

Belçika’da yasal olarak çalışmak için Belçika Vizesi alınırken çalışma amaçlı gidileceği belirtilerek kişi Belçika çalışma vizesi almalı veya çalışma iznine sahip olmalıdır. Belçika’da çalışma izni olmadan çalışmanın hem işveren hem de çalışan için oldukça ağır cezaları bulunmaktadır. Belçika’da çalışma iznine sahip olmadan çalışan kişiler sınır dışı edilerek Belçika’dan çıkarılmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: