Freelance Çalışanlar için Bulgaristan Vizesi

Freelance Çalışanlar için Bulgaristan Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Freelance çalışanlar, 1 Ocak 2017 tarihli karar ile Bulgaristan İş Kurumu tarafından onay aldığı sürece Bulgaristan’da freelance çalışma vizesine başvurabilmektedir. Belli bir kurumun sabit bir pozisyonunda görev yapmamaları sebebiyle Freelance çalışan kişiler için vize almak, sigortalı çalışan kişilere göre daha zor olabilmektedir.

Freelance çalışanların vize alması sigortalı kişilere göre daha zor olduğundan, kişilerin seyahat amaçlarını net bir şekilde ifade etmeleri vize başvurusu sırasında önem arz etmektedir. Çalıştıkları kurumlardan iş tanımına dair gerekli dökümanları sağlayabilmeleri ve ülkelerine geri dönüş yapacaklarını ifade etmeleri halinde Bulgaristan, freelance çalışanlar için vize onayı verebilmektedir.

Vizem.net, danışmanlığında son 4 yıl içerisinde Freelance çalışanlar için yapılan vize başvurularında %98,2 onay oranı ile akredite kuruluşlar arasındaki en yüksek skora sahip olmuştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Freelance Çalışanlar Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, Freelance çalışanlar Bulgaristan vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz ibraz etmeleri halinde vize alabilmektedir.

Freelance Çalışanların Vize Başvurusu için Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Freelance çalışanların vize başvurusu için hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından imzalanarak eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Bulgaristan vize başvuru dilekçesi: İkamet edilen ile göre ilgili Bulgaristan konsolosluğuna resmi dilekçe yazılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan 1adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Vize harç bedeli dekontu: Garanti Bank’a yatırılmış orijinal vize dekontunu sunulmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Bulgaristan’da konaklanacak otel bilgisinin bulunduğu rezervasyon belgesi verilmelidir.
 • Banka hesap hareketleri: Son 3 aya ait banka hesap hareketlerini gösteren döküm sunulmalıdır.
 • Freelance iş sözleşmesi: Freelance çalışan olarak görev yapılan kurumlardan alınan, başvuru sahibinin görev tanımı bilgisinin bulunduğu iş sözleşmesi beyan edilmelidir.
 • Tam tekmilli nüfus kayıt örneği: Nüfus müdürlüklerinden alınmış, kişinin tüm aile bireylerini gösteren nüfus belgesi sunulmalıdır. Nüfus belgesi ikametgah bilgisi
 • Pasaport: Seyahatin sona ermesinden sonra en az 6 ay geçerli ve son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.
 • Finansal gelir kaynakları: Varsa araç ruhsat fotokopisi, gayrimenkul tapu fotokopisi, finansal sponsorluk alınıyorsa ilgili belgeler freelance çalışanlar için vize başvurusunda mutlaka sunmaları gereken evraklardır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde 1 yıl geçerli olacak sigorta yaptırılması ve poliçenin vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan freelance çalışan vizesi türüne göre başvuruda gerekli ek belgeler: Bulgaristan vizesine başvuracak kişilerin çok girişli vize için sunması gereken ek belgeler; Bulgarca, Türkçe veya İngilizce dillerinden birinde yazılmış motivasyon mektubu, varsa gayrimenkul tapu fotokopisidir.

Freelance çalışanlar için Bulgaristan vize başvrusunda sunulması gereken belgeler başvuru yapılan ile göre değişebilmektdir.

Vize Ön Başvuru Formu

Freelance Çalışanlar için Bulgar Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize başvuru dilekçesi, vize takebinde bulunan kişinin seyahat amacını net ve ikna edici bir dille açıkladığı, kişiye özel yazılmış resmi yazılardır. Freelance çalışan kişilerin, vize başvurusunda beyan etmeleri gereken vize başvuru dilekçesini ikamet ettikleri ile göre yetki alanı içerisindeki Bulgaristan konsolosluğuna hitaben resmi bir dille yazmaları gerekmektedir. Tam zamanlı bir iş tanımı olmayan Freelance çalışanlar için vize başvuru belgeleri arasında SGK dökümü ibraz etmeleri gerekmemektedir. Bulgaristan vizesine başvuru sırasında kişilerin, evraklar arasında Freelance iş sözleşmelerini sunmaları önem arz etmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda vize başvuru dilekçesi kişinin özel durumuna uygun olarak danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Freelance Çalışanlar için Bulgar Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Freelance çalışanlar için Bulgar vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Freelance çalışanların, Bulgaristan vize başvuru formunda iş açıklamasına özen göstermeleri gerekmektedir. İş bilgilerinin sorulduğu alanda kategori olarak sözleşmeli çalışan kutucuğunun işaretlenmesi, bu seçenek yok ise çalışan kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. Bulgaristan vize başvuru dilekçesinde Freelance çalışma durumu detaylı bir şekilde aktarılmalıdır.

Freelance Çalışanlar için Vize Almak Zor Mudur?

Freelance çalışanlar için vize onay oranı düşük olsa da, finansal sponsorluk veya geçerli bir iş sözleşmesi sağlanması durumunda Freelance çalışanların vize kabulü alması kolay olmaktadır.

Vizem.net, uygun adaylar için Avrupa’da faaliyet gösteren 11 şirketten sponsorluk belgesi temin edebilmektedir.

Paylaş: