Çekya İstanbul Başkonsolosluğu

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu | Generální Konzulát

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu, Çekya’nın Türkiye’de bulunan ve başkonsolosluk statüsünde hizmet veren diplomatik temsilciliğidir.

İstanbul’daki Çekya Başkonsolosluğu,15 Kasım 1977 tarihinde Ankara'da Çekoslovak Sosyalist Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan konsolosluk anlaşması doğrultusunda görev yapmaktadır.

Türkiye Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?

Türkiye Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?
Türkiye Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?

Türkiye Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu; Jiri Cistecky’dir.

İstanbul Çekya Başkonsolosluğu Nerededir?

İstanbul Çekya Başkonsolosluğu; Abdi İpekçi Cad., No: 71, Harbiye Mah., Maçka, İstanbul adresinde bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Çek cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun telefon numarası 0090-212-368 8035 ve mail adresi consulate_istanbul@mzv.cz’dir.

İstanbul Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Resmi Web Sitesi

İstanbul Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu resmi web sitesi; https://www.mzv.cz/istanbul/tr/index.html’dir.

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Günleri ve Saatleri

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün pazartesiden cumaya 08.00-14.00 saatlerinde çalışmaktadır. Konsolosluğun vize birimi ise yine hafta içi günlerinde 09.00-11.00 ile 13:00-14:00 saatlerinde hizmet vermektedir. Çekya Başkonsolosluğu pazartesi ile perşembe günleri 09:00-11:00 arasında ve sadece pasaport alımları için 13:00-14:00 saatleri arasında açıktır.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti istanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de bulunan Çekya vatandaşları için evlilik, doğum, ölüm gibi nüfus işlemleri ve pasaport ile kimlik işlemlerini yapmaktadır; zor durumda kalan Çek vatandaşlarına yardımcı olmak da Konsolosluğun görevleri arasındadır. Belge tasdik işlemlerine yönelik hizmetler de Başkonsolosluk tarafından sunulmaktadır.

İstanbul Çekya Konsolosluğu, Türk vatandaşları ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşlarının uzun süreli Çekya vizeleri ve AB vatandaşı eşi için Çekya vizesi için başvuru hizmeti de sunmaktadır.

Çekya İstanbul Konsolosluğu Yetki Alanında Bulunan İller

Çekya İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanında; İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak illeri bulunmaktadır.

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Süreci

Çekya İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuruları, aşağıda açıklanan şekilde yapılır.

  • Başvuracak olduğunuz D tipi uzun süreli Çekya vize türüne uygun belgelerinizi hazırlayın.
  • Çekya İstanbul Başkonsolosluğundan vize randevunuzu alın.
  • Randevu gün ve saatinde dış temsilciliğe gidin.
  • Vize için gerekli evraklarınızı teslim ederek ve biyometri kaydı vererek başvuru işlemlerini tamamlayın.
  • Vize başvurunuzun sonucunu bekleyin.
  • Değerlendirme tamamlandığında pasaportunuzu teslim alın ve vize onay durumunuzu öğrenin.

İstanbul Çekya Konsolosluğu Üzerinden Vize Randevusu Alma

İstanbul Çekya Konsolosluğu üzerinden, uzun süreli vize ile uzun süreli oturma izni başvuruları için randevularınızı visa_istanbul@mzv.cz adresine e-posta göndermek suretiyle almanız gerekmektedir.

Vize randevu taleplerinin, belirlenen kriterlere uygun olarak sunulması gerekmektedir. çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu randevu işlemleri hakkında detaylı bilgilere, Çek Cumhuriyeti vize randevusu sayfasını ziyaret ederek ulaşmanız mümkündür.

Türkiye'de Bulunan Diğer Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları

Çek Cumhuriyeti’nin İstanbul'daki başkonsolosluğu haricinde, Ankara'da büyükelçilik statüsünde ve Türkiye'deki 3 farklı ilde fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren dış temsilcilikleri bulunmaktadır.

Çekya dış temsilciliklerinin yetkileri ve iletişim bilgilerine Çekya Ankara Konsolosluğu ve Çekya Fahri Konsoloslukları sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: