Çekya Seyahat Sağlık Sigortası

Çekya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası ve 2024 Fiyatları

Çekya vizesi için seyahat sağlık sigortası başvurulan vizenin türüne bağlı olarak vizeye başvurmadan önce ya da sonra talep edilmektedir. C tipi Çekya vize türlerinin hepsi için talep edilen zorunlu bir evrak iken, D tipi vize başvuruları için ise talep edilmemektedir ve vizenin onaylanması durumunda başvuru sahiplerinin Çekya seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Başvurulan Çekya vizesine göre seyahat sağlık sigortasının istenen kriterlere uygun olarak yaptırılması gerekmektedir; aksi takdirde Çekya vize başvurusu reddedilebilmektedir.

Schengen seyahat sağlık sigortaları için: 0850 241 1868

Çekya Schengen Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Kriterleri

Çekya Schengen vizesi için seyahat sağlık sigortası kriterleri aşağıda verilmiştir.

  • Seyahat sağlık sigortası teminatı en az 30.000 euro olmalıdır.
  • Sigorta, tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır.
  • Çekya ve Schengen bölgesinde kalınacak tüm süreyi kapsayacak bir sigorta yaptırılmalıdır.
  • Gerekebilecek tüm tıbbi tedavi ve acil tedavi masraflarını karşılayacak nitelikte bir sigorta olmalıdır.
  • Sigorta hastalık, sakatlık veya ölüm sebebiyle ülkeye geri dönüş masraflarının tamamını kapsamalıdır.

Çekya Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamına COVID-19 Dahil Olmalı Mı?

Hayır, Çekya seyahat sağlık sigortası kapsamında COVID-19’un bulunması gerekmez. İsteğinize bağlı olarak seyahat sağlık sigortanızı, COVID-19 kapsamlı olarak yaptırabilirsiniz; bu talebinizi sigortanızı yaptırırken iletmeniz gerekmektedir.

Çekya Seyahat Sigortası Geçerlilik Süresi Kaç Gün Olmalıdır?

Çekya seyahat sigortası, C yipi vizeler için (turistik, ticari, ziyaret, ve kültürel) tüm Çekya seyahati sürenizin tamamını kapsayacak kadar geçerli olmalıdır. Sigorta, seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir.

Çek Cumhuriyeti Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası ücretleri; sigorta süresi, COVID geçmişi ve yaşa göre değişiklik göstermektedir.

2024 yılı için Çekya seyahat sağlık sigortası ücretleri aşağıdaki tabloda aktarılmıştır.

Sigorta SüresiÜcret
1 hafta9-18,5 euro
1 ay20-25 euro
3 ay30-45 euro
1 yıl55-80 euro

Sık Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti vizesi için seyahat sağlık sigortası hakkında en sık sorulan sorulara ve yanıtlarımıza aşağıda yer verilmiştir.

Çekya Vizesi İçin Nereden Sağlık Sigortası Yaptırabilirim?

Çekya vizesi için sağlık sigortanızı, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan sigorta acenteleri aracılığı ile yaptırabilirsiniz.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Çekya vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası, vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat sunularak yaptırılır. İsteğinize bağlı olarak Vizem.net’ten sadece sigorta hizmeti de en uygun fiyatlarla alınabilir.

Seyahat sağlık sigortaları hakkında detaylı bilgiye 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

Çekya Ulusal Vize Başvurusu için Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Çekya ulusal (erasmus, lisans, yüksek lisans aile birleşimi, çalışma) vize başvurularında seyahat sağlık sigortası, vize başvurusu esnasında değil, vize başvurunuz onaylandıktan sonra talep edilir.

Aileniz üzerinden SGK kapsamında iseniz, SGK İl Müdürlüklerinden temin edilen TR/CZ 111 Sigorta Belgesini sunmanız gereklidir. Bu kapsam dışında iseniz, size e-posta ile gönderilen listedeki Çekya sigorta şirketlerinden biri üzerinden 60.000 EUR teminatlı, Çek Cumhuriyeti sınırlarında geçerli ve tüm kalış sürecinizi kapsayan sigorta poliçenizi yaptırmalısınız.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: