Çekya Seyahat Sağlık Sigortası

Çek Cumhuriyeti Seyahat Sigorta Merkezi

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya ile sınır komşusu bir Avrupa Birliği ülkesidir. Çek Cumhuriyeti ya da kısa ismi ile Çekya, 2007 yılında Schengen bölgesine katılmıştır. Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek kişilerin Schengen vize uygulamaları kapsamında seyahatleri sürecinde meydana gelebilecek kaza, yaralanma veya başka bir ani olay durumunda ortaya çıkan beklenmedik tıbbi hizmet bedellerini karşılamak üzere Çek Cumhuriyeti sigortasına sahip olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek resmi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf olmakla birlikte umuma mahsus pasaport hamili vatandaşların vize alması gerekmektedir. Çekya seyahati için vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası da dahil olmak üzere birtakım evrakları temin etmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti, sigorta poliçesini vize başvurusu için gerekli evraklar arasında talep etmenin yanı sıra Schengen vize uygulamaları kapsamında sunulacak seyahat sağlık sigorta poliçesinin içeriğine ilişkin de bir takım gereklilikler öngörmüştür. Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek kişilerin minimum 30.000 € teminatlı, tüm Schengen ülkelerini kapsayan, tıbbi nedenlerle ülkeye geri gönderilme, acil sağlık yardımı, acil hastane tedavisi veya ölümle bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek masrafları karşılayan seyahat sağlık sigortası sunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek vatandaşlara vize başvurusu ve takibi konusunda danışmanlık hizmeti sunan vizem.net, seyahat sağlık sigortası konusunda da danışanlarına yardımcı olmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Vize Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Evet, Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek herkesin seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Kimler Çek Cumhuriyeti Sağlık Sigortası Yaptırmalıdır?

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmek için Schengen vizesine başvurması gereken bireysel ziyaretçiler ya da gruplar, turizm ya da iş amaçlı seyahat etmeleri fark etmeksizin tüm yabancı ülke vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti topraklarını ziyaret edecek tüm yabancı ülke vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırmasını zorunlu tutmakla birlikte belli kriterleri sağlayan kişileri bu zorunluluktan muaf tutmaktadır. Çekya seyahati için Schengen vizesine başvurması gereken yolcular için zorunlu bir gereklilik olan seyahat sağlık sigortası, vizeden muaf tutulan ziyaretçilerden talep edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Sağlık Sigortasının Kapsadığı Durumlar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti tarafından talep edilen kriterlere uygun seyahat sağlık sigortasının kapsadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen Bölgesi’nde meydana gelen kaza, yaralanma veya başka bir ani olay durumunda uygulanan acil tıbbi müdahale masrafları
 • Acil tahliye
 • Reşit olmayan çocuğun iadesi
 • Seyahat iptali
 • Kaza sonucu ölüm, yaralanma veya maluliyet ödeneği
 • Yurt dışı cenaze masrafları
 • Naaş gönderimi
 • Kayıp, çalıntı veya hasarlı bagaj, kişisel eşyalar veya seyahat belgeleri nedeniyle uğranılan zarar
 • Bagaj gecikmesi durumunda temel eşyaların acil olarak değiştirilmesi
 • Hava yolu tarifesinin çökmesi nedeniyle uçuş bağlantısının kopmasından meydana gelen zarar
 • Hava durumu nedeniyle seyahat gecikmesi sonucu uğranılan zarar
 • Gasp veya hırsızlık nedeniyle uğranılan zarar
 • Seyahat ilk üç aylık dönemde gerçekleşmesi koşulu ile hamilelikle nedeniyle doğan masraflar

Çek Cumhuriyeti Sağlık Sigortasının Covid Kapsamı Bulunuyor Mu?

Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigorta poliçeleri seyahat eden yolcuların ülkelerince ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından öngörülen yasa ve düzenlemelere uymaları şartıyla COVID ile ilgili hastalıkları kapsamaktadır. Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası; tıbbi tedavi, ilaç tedavisi ve hastaneye yatış dahil olmak üzere COVID-19 ile ilgili sağlık acil durumları ve bazı durumlarda PCR testi masraflarını karşılamakla birlikte barınma gibi karantina gereksinimleriyle ilgili masrafları karşılamamaktadır. Belirtmek gerekir ki COVİD-19 sigortasının kapsamı poliçeye göre değişmekte olup bazı sigorta şirketleri ise COVID-19 dahil olmak üzere salgın hastalıklar veya pandemilerle ilgili masrafları hiçbir koşulda karşılamamaktadır.

Çekya Sağlık Sigorta Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigorta ücreti sigorta süresi, yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik göstermektedir. 7 günlük seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 4 - 12,6 Euro arasında değişmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Erasmus Sağlık Sigortası Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’ni Erasmus programı kapsamında ziyaret edecek öğrencilerin yaptırması zorunlu seyahat sağlık sigortasının fiyatı 21 ila 46 Euro arasında değişmektedir.

1 Aylık Çek Cumhuriyeti Seyahat Sigortası Ücreti Nedir?

1 aylık Çek Cumhuriyeti seyahat sigortası ücreti yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine bağlı olarak 16 Euro ile 22 Euro arasında değişmektedir.

1 Yıllık Çek Cumhuriyeti Seyahat Sigortası Ücreti Nedir?

1 yıllık Çek Cumhuriyeti çıkış sağlık sigortası ücreti yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine bağlı olarak 49 Euro ile 77 Euro arasında değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında Çek Cumhuriyeti sağlık sigortası başvuru sahibi adına vizem.net tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır. Seyahat sigortası Schengen ve Çek Cumhuriyeti vize başvurularında sunulması zorunlu evraklar arasındadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti’ne Giderken Yaptırılması Gereken Diğer Sigortalar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne araç ile seyahat eden yolcuların seyahat sağlık sigortasının yanı sıra yeşil sigorta yaptırması gerekmektedir. Yeşil sigorta; araçla yapılacak uluslararası seyahatleri kolaylaştırmak ve aracın yabancı bir ülkede kazaya karışması durumunda kaza mağdurlarının zararlarını gidermek amacıyla tasarlanmış uluslararası bir sigorta sertifikasıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne araba ile seyahat etmek isteyen kişilerin yeşil sigorta olarak da bilinen Yeşil Kart Sistemi’ne kayıt yaptırması zorunludur. Araba ile seyahat edilecek olması durumunda Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için gerekenler arasında bulunan yeşil sigorta, Türkiye’de Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu tarafından düzenlenmektedir.

Paylaş: