Çekyaya Gitmek için Gerekenler

2022'de Çek Cumhuriyeti'ne Gitmek için Gerekenler ve Prosedürler

Çek Cumhuriyeti’ne karayolu, hava yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne en kolay ve hızlı ulaşım uçak yoluyladır. İstanbul Havalimanı’ndan yaklaşık 2 saat 40 dakikalık bir uçak yolculuğuyla Çek Cumhuriyeti Ruzyne Havalimanı’na ulaşılabilmektedir. Avrupa’nın ortasında yer alan Prag’a Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, Macaristan, Polonya, Slovakya’dan tren ve otobüs seferleri de bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için gerekenler tamamlandıktan sonra bu ulaşım yollarından en uygun olanı tercih edilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Gitmek için Gerekenler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Planlanan seyahat süresinin bitmesinden sonra en az 90 gün daha geçerliliği olan, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir.
  • Schengen vizesi: Seyahat süresinin tamamını kapsayan geçerli bir Schengen vizesi gerekmektedir. Yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport ile giriş yapabilmektedir.
  • Fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunluk boyutlarında, son 6 ay içinde ve beyaz fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Zorunlu Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası: Seyahat tarihinden bir gün öncesini, dönüş tarihinden bir gün sonrasını kapsayan, 30.000 Euro teminatlı Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
  • Maddi durum kanıtı: Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Gitmek için Pasaport Gerekli Midir?

Evet, Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için pasaport gereklidir.

Çek Cumhuriyeti’ne Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması zorunludur ancak diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri Çek Cumhuriyeti’ne giriş için vizeden muaf tutulmaktadır.

Çekya’nın Verdiği Schengen Vizesi ile Almanya’ya Gidilebilir Mi?

Evet, Çekya’nın verdiği Schengen vizesi ile Almanya’ya gidilebilmektedir. İlk giriş yapılan ülkenin Çekya olması şartıyla Çekya Schengen vizesinin geçerli olduğu süre boyunca Almanya’ya gidilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Kaçak Gitmenin Cezası Nedir?

Çek Cumhuriyeti’ne kaçak yollarla giriş yapan, Çek Cumhuriyeti’nde belgesiz olarak ikamet eden, sahte kimlik veya geçerli oturma izni bulunmayan tüm yabancılar suç işlemektedirler. Yabancıların yakalanması halinde para cezası, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası veya 1 yıldan 10 yıla kadar sınır dışı edilme cezası verilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmek için yasal yollara başvurmak gerekmektedir.

Paylaş: