Çekyaya Gitmek için Gerekenler

Çekya'ya Gitmek için Gerekenler ve Ülkeye Giriş Prosedürü

Çekya’ya seyahat etmek isteyen kişilerden, pasaport türüne ve COVID-19 önlemlerine göre çeşitli ek belgeler talep edilmektedir.

2023 yılında Çekya seyahati için gerekenler hakkında bilgiyi, Çekya dış temsilciliklerinin veya Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitelerinden alabilirsiniz.

Çekya Seyahati için Gereken Belgeler Nelerdir?

Çekya seyahati için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Geçerli bir pasaport
  • Geçerli bir Çekya vizesi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Yurt dışı çıkış pulu

Geçerli Pasaport

Geçerli Pasaport
Geçerli Pasaport

Çekya vizesi için gereken geçerli pasaport, 4 farklı tür T.C. pasaportu olarak Nüfus Müdürlüklerinden alınan randevu ile başvuru yapılması ile alınabilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri, Tüm Çekya seyahatleri için vize almak zorundadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamilli olan Türk vatandaşları, 90 günden kısa süreli seyahatleri için Çekya vizesi almaktan muaftır.

Çekya vizesi başvurularınızda ve ülkeye girişlerinizde gerekli olan pasaport, istenen süre kriterlerine uygun olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti vizesi, Çekya vize politikasına göre vize alması gereken tüm kişiler tarafından Çekya seyahati öncesinde alınmalıdır.

Çekya vize başvuruları, Çekya dış temsilciliklerinden veya yetkili vize aracı kurumları üzerinden yapılabilmektedir. Başvurmak istediğiniz vize türüne ve kişisel durumunuza göre, başvurularınızda sunmanız gereken Çekya vize evrakları değişmektedir.

Örnek Çekya vize görseli aşağıdaki gibidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi
Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çekya Seyahat Sağlık Sigortası

Çekya Seyahat Sağlık Sigortası
Çekya Seyahat Sağlık Sigortası

30.000 EUR teminatlı tüm schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası diplomatik pasaport dışındaki tüm pasaport hamilleri tarafından yaptırılmalıdır.

Gerekli olduğu durumlarda çekya sınır kapılarından ülkeye girişlerde seyahat sağlık sigortası beyan edilmelidir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurt dışı çıkış pulu, herhangi bir Türk pasaportu ile Çekya’ya seyahat etmek üzere Türkiye’den çıkış yapacak kişilerin alması gereken belgedir. Havalimanlarından veya bankalardan, 2023 yılı için 150 tl yurt dışı çıkış harcını ödeyerek, pul alabilmeniz mümkündür.

Yurt dışı çıkış pulu aşağıdaki gibidir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu
Yurt Dışı Çıkış Pulu

Sık Sorulan Sorular

Çekya seyahati öncesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda en sık aldığımız sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti'ne Girişte COVID-19 Aşı Zorunluluğu Var Mıdır?

Çek Cumhuriyeti’ne girişlerde, belirli ülkelerin AB onaylı aşılardan herhangi biri ile tam aşılanmış olan vatandaşları için COVID-19 sebepli bir ek bir gereklilik bulunmaz.

AstraZeneca (Vaxzevria), Moderna (Spikevax), Pfizer BioNTech (Comirnaty), Johnson & Johnson (Janssen) ve Covishield aşılarından biri ile tam aşılanan kişiler için, iki aşamalı bir aşı ise ikinci dozdan 14 gün sonrası için herhangi bir ek gereklilik yoktur.

AB üye ülkeleri ile Ermenistan, Brezilya, Şili, İzlanda, İsrail, Ürdün, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Lihtenştayn, Malezya, Moldova, Kuzey Makedonya, Norveç, Pakistan, San Marino, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık, Ukrayna, ABD ve Vatikan vatandaşlarının aşı sertifikaları tanınmaktadır ve bu kişilerin herhangi bir ek karantina önlemine gerek olmadan Çekya’ya seyahat etmeleri mümkündür. Kişilerden sadece bir form doldurmaları talep edilir.

Tam aşılı kişilerin, Çekya’ya girişlerine izin verilmesi için bir aşı sertifikası ibraz etmeleri gereklidir.

Çekya Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çekya seyahatinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısına göre; turizm trafiği dolayısıyla yaygın görülen yankesicilik olaylarına dikkat edilmelidir; pasaport ve paraların çalınması sebebiyle çeşitli mağduriyetler yaşanabilmektedir. Yabancı plakalı araç sahipleri, hırsızlık olaylarına karşı seyahatlerinde dikkatli olmalıdır.

Çekya seyahatlerinde döviz bürolarında verilebilen yanıltıcı döviz kurları konusunda dikkatli olunması ve para bozdurma işlemlerinde tüm kontrollerin yapılması, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından tavsiye edilir.

Çekya'da Olumsuz Bir Durum İle Karşılaşırsam Ne Yapmalıyım?

Çekya’da olumsuz bir durum ile karşılaşırsanız, Konsolosluk çağrı merkezine veya +90 312 292 29 29 numaralı Whatsapp hesabı üzerinden yardım alabilirsiniz.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: