18 Yaşından Küçükler için Çekya Vizesi ve Gerekli Evraklar

18 yaşından küçük kişilerin, yani reşit olmayanların Çekya vize başvuruları, başvuru sahibi çocuğun ebeveynlerinden biri, yasal vasisi veya vekalet verilmiş olan üçüncü bir kişi tarafından yapılabilmektedir.

Çekya’nın bebekler ve çocuklar için yaşa bağlı olarak tanımış olduğu vize muafiyeti yoktur ve Çekya vizesine tabi ülkelerin tüm vatandaşlarının seyahat amaçları ile uyumlu vize türü için Çekya vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Çocuklar için Çekya vize başvurusu: 0850 241 1868

Çocuklar İçin Çekya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çocuklar için Çekya vizesi başvurularında gerekli evraklar, çocuğun seyahat ve konaklama durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Reşit olmayan çocukların tümü için vize başvurularında ebeveynlerinden alınan güncel muvafakatname belgesi, vize sponsor dilekçesi, sponsora ait gelir evrakları ile çocuğun yaşına bağlı olarak kendi pasaportu veya ebeveynine ait pasaport mutlaka beyan edilmelidir.

Çekya Vize İşlemleri İçin Muvafakatname

Çekya vizesi için muvafakatname, ebeveyn izni, seyahat izni veya yurt dışına seyahat eden çocuklar için seyahat izni olarak da bilinir ve temelde çocuğun ebeveyni veya yasal vasisinin çocuğun tek veya farklı bir yetişkin ile seyahat etmesine izin verildiğini gösteren belgedir. Muvafakatname, çocuğun velayetini paylaşan iki ebeveynden sadece biri ile seyahat ettiği hallerde de sunulmalıdır.

Çocuğun kaçırılmasını önlemek amacıyla talep edilen muvafakatname, çocuk reşit olana kadar sunulması zorunlu vize evraklarından biridir. İçeriğinde çocuğun birlikte seyahat edeceği kişi ile olan ilişkisine, mektubun onaylandığı tarihe ve seyahat tarihlerine yer verilmelidir. Muvafakatnamedeki imzanın onaylı olması gerekmez.

Çekya’da ebeveyn veya yasal temsilci, çocukla birlikte ikamet etmeyecekse, vize için muvafakatname sunulması gerekir.

Ebeveyn veya yasal temsilci çocuk adına başvuru yapmışsa, Çekya’da çocuk ile ikamet edecekse, elde olmayan sebepler muvafakatname sunamayacağını ispatlamışsa veya oturum izni başvurularında çocuk hali hazırda Çekya topraklarında uzun süreli bir vize ile ikamet ediyorsa, muvafakatname belgesinin sunulması gerekmez.

Reşit Olmayanların Çekya Vizesi İçin Sponsor Mektubu

Reşit olmayan çocukların Çekya vize başvurularında, seyahat masraflarını üstlenen kişi tarafından elde veya bilgisayarda, Çekçe veya İngilizce olarak resmi bir dille ve Çekya dış temsilciliklerine hitaben yazılmış bir sponsor mektubu sunulmalıdır.

Çocuklar için düzenlenen Çekya vize sponsor mektubu, istenen kriterleri sağlayacak şekilde yazılmalı ve seyahat masraflarının ne kadarının ne şekilde karşılanacağını detaylı olarak açıklamalıdır.

Bebekler ve Çocuklar İçin Çekya Vize Harcı

18 yaşından küçüklerin belli yaş aralığında bulunanlar Çekya vize harcından muaf tutulmakta olup, belli yaş grupları için ise indirimli vize ücreti uygulanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti'nin vize uygulamasına göre 0 ila 5 yaş aralığındaki çocukların Çekya vize başvurularında herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. 6-11 yaş arasındaki çocuklar için indirimli ücret olan 40 euronun ödenmesi gerekirken, 12 yaş ve üzeri çocuklar için ise standart Çekya vize ücreti ödenmelidir.

Sık Sorulan Sorular

18 yaşından küçük çocukların Çekya vize işlemlerine ilişkin en sık aldığımız sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda yer verilmişitir.

Reşit Olmayanların Çekya Vize Randevusuna Gitmesi Gerekli Midir?

Reşit olmayan tüm çocukların, VFS Global vize merkezi çalışanı olmayan herhangi bir yetişkin eşliğinde vize randevusuna gitmeleri gerekmektedir.

Çekya Vize Başvurusu İçin Çocuklardan Parmak İzi Alınıyor Mu?

Çekya vize başvurusu için 0 ila 12 yaş aralığındaki çocuklardan parmak izi alınmamaktadır.

Çekya vizesine başvuran 12 ila 18 yaş aralığındaki çocukların, Çekya vizesi parmak izi verme işlemlerini tamamlaması zorunludur.

Çek Vizesi İçin Çocuk Pasaportu Yaş Sınırı Kaçtır?

Çek vizesi için 15 yaşından küçük çocuklar, ebeveynin veya yasal vasinin pasaportuna kayıtlı olabilirken, 15 yaşından büyük çocukların kendi pasaportuna sahip olması gerekir.

Ebeveyn ya da yasal vasinin pasaportuna kayıtlı çocuklar için, pasaport sahibi kişi vize başvurusu yapar ve onay durumunda pasaporta iki veya kişi sayısına göre daha fazla vize etiketi yapıştırılır. Başkasının pasaportuna kayıtlı olan çocuk, tek başına seyahat edecekse, kendi pasaportuna başvurması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: