Çekya D Tipi Vize

Çekya D Tipi (Ulusal) Vize İşlemleri

Çekya vize politikası uyarınca 90 günden daha uzun süreler için Çekya’da bulunmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin, Çekya ulusal vizesi olan D tipi vize almaları gerekmektedir.

Çekya’da yaşamak, çalışmak ve eğitim görmek gibi amaçlarla seyahat etmek isteniyorsa, uzun süreli Çekya vizesi alınmalıdır ve kalış amacına göre Çekya ulusal vizesi farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Vize Türleri

Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Çek Cumhuriyeti Uzun Dönem Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Çek Cumhuriyeti uzun dönem vize başvurusu Türkiye'de bulunan Çekya Başkonsolosluğu ya da Çekya Büyükelçiliği üzerinden yapılmalıdır. VFS Global Çek Cumhuriyeti uzun dönem vize başvuruları almamaktadır.

Çekya dış temsilcilikleri her ilden yapılan başvuruları kabul etmemekte olup, her iki temsilciliğin yetki alanında bulunan iller farklılık göstermektedir. Konsoloslukların yetki alanlarında bulunan illere Çekya Ankara Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu sayfalarından ulaşabilirsiniz.

D Tipi Çekya Vize Başvurusu Süreci

D tipi Çekya vize başvurusu aşağıda sıralanan başvuru adımları takip edilerek yapılmaktadır.

 1. Başvuru yapmanız gereken dış temsilciliği öğrenin.
 2. Yetkili Çekya dış temsilciliğinden vize randevusu alın.
 3. Gerekli tüm evrakları hazırlayarak vize başvurunuzu randevuda tamamlayın.
 4. Vize sonucunuzu bekleyin.
 5. Vizeniz onaylandığında seyahat sağlık sigortanızı yaptırın.
 6. Vizeniz onaylandıysa pasaportunuzu veya reddedildiyse pasaportunuz ile birlikte ret formunu teslim alın.

Uzun Süreli Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Randevu

Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma işlemi için ilgili Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ile iletişime geçilmelidir. Başvuru sahiplerinin ilgili Çekya Konsolosluğunun vize birimini telefon ile arayarak ya da e-posta göndererek vize randevusu talep etmesi gerekmektedir.

Çekya dış temsilciliklerine randevu talebi için göndereceğiniz mailin içeriğinde zorunlu bilgiler mutlaka yer almalıdır; istenen bilgileri içermeyen talepler kabul edilmemektedir. Uzun süreli Çekya vize randevu talebi e-postalarınızda bulunması zorunlu bilgilere, Çekya vize randevu sayfası üzerinden erişmeniz mümkündür.

Uzun Süreli Çekya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Uzun süreli Çekya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Uzun süreli Çekya vizesi başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • biyometrik veri kapsamında parmak izi kayıtları
 • Kalış amacını destekleyen; davetiye, hasta kabul mektubu, doğum belgesi, evlilik cüzdanı, iş sözleşmesi, ticaret lisansı veya Çekya Sanayi Birliğinden alınan yazı gibi çeşitli kanıtlayıcı evraklar
 • Konaklama planını gösterir belgeler
 • Finansal kaynaklara dair kanıt
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Vizenin onaylanması halinde seyahat sağlık sigortası

Başvurulan Çekya D tipi vize türüne bağlı olarak sunulması gereken destekleyici belgeler değişiklik göstermektedir. Başvuracağınız uzun süreli Çekya vizesi için gerekli evraklar listesine vize evrak tablosundan gerekli seçimler yapılarak ulaşabilirsiniz.

Çekya D Tipi Vize Başvuru Formu

Çekya D tipi vize başvuru formu; çıktısı alınarak elde veya bilgisayar üzerinden doldurulabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize formuna ve form doldurma işlemine dair detaylı bilgilere Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti uzun dönem vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Çekya D Tipi Vize Başvuru Formu Görseli
Çekya D Tipi Vize Başvuru Formu Görseli

Çekya Ulusal Vize Harcı

Çekya ulusal vize harcı 2.500 CZK olarak belirlenmiştir. Ancak Çek Cumhuriyeti T.C. vatandaşlarının ulusal Çekya vize başvurularında herhangi bir vize harç ücreti talep etmemektedir.

2023 yılında Türkiye'den yapılacak Çekya ulusal vize başvurularında yeminli tercüme, noter onayı, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi tüm başvuru masrafları 180 ile 210 euro arasında değişmektedir.

D Tipi Çek Cumhuriyeti Vize Başvuruları İçin İşlem Süresi

D tipi Çekya vize başvurularının yasal işlem süresi 90 gündür. Çalışma amaçlı vize başvuruları 60 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Daha fazla inceleme gereken hallerde ise işlem süresi 120 güne kadar uzayabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Uzun süreli Çekya vizesi ve başvuru işlemleri hakkında sıkça aldığımız sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Ulusal Vize Başvurumu Takip Edebilir Miyim?

Çekya ulusal vize başvurunuzu takip etmeniz mümkündür.

Uzun süreli vize başvuru durumunuz hakkında bilgiyi Çekya İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçerek, resmi web sitesi üzerinden (Czechia Ministry of the Interior) üzerinden alabilirsiniz.

Çekya uzun dönem vize başvuru takip etme işlemi, Dışişleri Bakanlığı vize birimi üzerinden yapılamaz.

Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Vize Süresi Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize en fazla 1 yıllık süre için verilmektedir. Vize süresi, başvurular dış temsilciliklerce İçişleri Bakanlığı'na iletildikten sonra Bakanlık tarafından değerlendirilir; onay verilirse dış temsilcilik vizeyi düzenler.

Çekya D Tipi Vizemin Süresini Uzatabilir Miyim?

Çekya D tipi vizenizin süresini uzatabilirsiniz.

Çekya D tipi vizeniz için, vize süresi dolmadan önce İçişleri Bakanlığı’nın yerel ofislerine başvurarak 1 yıl için Çekya vize uzatma işlemi yapabilirsiniz veya statünüzün uzun süreli olarak değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Çalışma, eğitim, bilimsel araştırma, aile birleşimi, şirket içi transfer, yatırım ve diğer AB üye devletlerinde ikamet edenler için Çekya uzun dönem oturma izni verilebilir.

Çekya Ulusal Vize Başvurum Reddedildi, Karara İtiraz Edebilir Miyim?

Çekya ulusal vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda bu karara itiraz edebilirsiniz.

Çekya vizenizin ne sebeple ret edildiğinin öğrenilmesi ve devamında ret gerekçesinin ortadan kaldırılması halinde, ret kararından itibaren 30 günlük süre içerisinde karara itiraz edebilirsiniz. Vize reddine itiraz etmek için bir dilekçe yazılması gerekmektedir.

Vize reddine itiraz sürecine dair detaylı bilgilere, Çek Cumhuriyeti vize reddi sayfasından ulaşmanız mümkündür.

D Tipi Vize ile Çekya'ya Göçmenlik Başvurusunda Bulunabilir Miyim?

Çek Cumhuriyeti D tipi vize türleri (aile birleşimi, öğrenci, çalışma, yatırım) hamiline Çekya'da en az 6 ay kalma hakkı tanımaktadır. Ancak başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarına ve kişisel durumlarına bağlı olarak 1 yıllık vize de alınabilmektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Çekya'ya 1 yıl üzerinde yapacakları seyahatlerinde geçici oturum izni verilmekte olup, Çekya'ya göçmen olarak gitmeleri sağlanmaktadır. Çekya'daki ikamet sürelerine ve diğer uygunluk kriterlerine bağlı olarak Çekya göçmenlik başvurusunda bulunulabilmektedir.

Çekya Ulusal Vize Başvurusu İçin Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Türkiye’de Çekya ulusal vize başvurusu için danışmanlık hizmetini, evrak hazırlığından pasaport iadesine kadar tüm süreç için vizem.net akredite acentesinden alabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine giderek veya Vizem.net ‘e 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezinden ulaşarak, Çekya vize danışmanlığı hakkında detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: