2023'te Çekya Vize İhlali ve Verilen Cezalar

Çekya vizesinin geçerlilik süresinin veya izin verilen kalış süresinin dolmasına rağmen, Çekya’da kalmaya devam eden veya çalışma izni bulunmaksızın Çekya’da çalışarak maddi kazanç elde eden kişiler, Çekya vize ihlali yapmış olarak kabul edilir.

Tespit edilmesi halinde, Çekya vizesi ihlalinde bulunan kişiler, farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.

Çekya Vize İhlaline Neden Olan Durumlar

Çekya vize ihlaline neden olan durumlar aşağıda verilmiştir.

  • Düzensiz (yasa dışı) kalış: Yabancı uyruklu kişi, vizesinin geçerlilik süresi veya vizesiz olarak kendisine verilen kalış süresinin sona ermesinden sonra Çekya’da kalmışsa, bu bir vize ihlalidir.
  • Yasa dışı istihdam: Sahip olunan Çekya vizesi hamiline çalışma izni vermemesine rağmen Çekya’da yasal olmayan yollarla çalışılması ve maddi kazanç sağlanması durumunda vize ihlali yapılmış olunur.

Çek Cumhuriyeti Vize İhlali Durumunda Verilen Cezalar

Çek Cumhuriyeti vize ihlali durumunda aşağıdaki cezalar verilmektedir.

  • Para cezası: En sık uygulanan cezadır. Schengen alanında yasa dışı olarak daha uzun süre kalan kişilere para cezası verilse de ayrıca Schengen alanına girişleri de belli bir süre veya sınırsız olarak yasaklanır.
  • Sınır dışı etme: Ülkede yasa dışı kalınması halinde kişiler sınır dışı edilir; birkaç saat içinde sınır dışı prosedürleri tamamlanabilirken işlemler birkaç günü de bulabilir. vize süresi aşıldığında yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu da tespit edilen kişilerin gözaltına alınması ve yargılanması mümkündür; bu durumda suçlu bulunanlara hapis veya para cezası verilir ve cezayı tamamlayan kişiler sonra sınır dışı edilir.
  • Yasaklama: Ülkede izin verilenden uzun kalan veya yasa dışı olarak çalışan kişilerin ülkeye veya tüm Schengen alanına girmeleri üç yıl ve daha uzun bir süre için yasaklanabilir.
  • Schengen'e geri dönüş zorluğu: Vize ihlali sonrası herhangi bir ceza almayan kişilerin, bir sonraki Schengen seyahatlerinde sorun yaşamaları mümkündür. vize ihlali yapanlara göçmenlik görevlilerince şüpheli gözüyle bakılır ve sınırdan geçmeleri zorlaşır.

Çek Cumhuriyeti vize ihaliline ve uygulanabilecek cezalara karşı güncel bilgilere Çekya İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesi üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çekya vize ihlaliline ilişkin merkezimize yöneltilen sorulara ve danışmanlarımızın cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Çekya Vize Geçerlilik Süremi Aştım, Ceza Alır Mıyım?

Çekya vize geçerlilik süresinin bitmesine rağmen hala Çekya topraklarındaysanız, kaçak olarak orada kalmış ve vize ihlali yapmış olursunuz. Böyle bir durumda para cezası uygulanır ve ülkenize geri gönderilme prosedürü başlatılır. Para cezası CZK 3.000 (120 euro) ile CZK 10.000 (400 euro) arasında olabilir.

Çekya'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Çekya’da kaçak çalışma cezaları, Devlet İş Teftiş Kurumu veya ilgili bölgesel iş müfettişliği tarafından belirlenir. Çekya’daki bir işyerinde yasa dışı olarak çalışan kişiye İş Kanunu’na göre 100.000 CZK'ya kadar para cezası verilebilir. Denetlenen kişinin bulunduğu işyerinde bulunan, çalışan ve kimliğini denetçiye bir kimlik veya pasaport ile kanıtlayamayan kişiye ise İş Kanunu uyarınca 200.000 CZK'ya kadar para cezası verilebilmektedir.

Çekya Vize İhlalinde Bulundum, Tekrar Vize Alabilir Miyim?

Çekya vize ihlalinde bulunduysanız, tekrar vize başvurusu yapmanız ve vize almanız mümkündür.

Daha önce vize ihlali yaptıysanız, sonraki vize başvurunuzda ihlal için geçerli bir sebep sunmanız gereklidir; aksi halde başvurunuz hakkında Çekya vize reddi kararı verilebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: