Çekya Vizesi Seyahat Planı ve Otel ve Uçak Rezervasyonları

Çekya’ya seyahat edecek kişilerin, seyahatte kullanılacak ulaşım araçlarına ve Çekya’da konaklanacak yerlere ilişkin rezervasyonlarından oluşan Çekya seyahat planı beyan etmeleri gerekmektedir.

Çekya vize başvurularınızda, Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar arasında sunmanız konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına dair detaylı bilgiler, makalenin devamında verilmiştir.

Çekya Vize İşlemleri İçin Otel Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çekya vize işlemleri için otel rezervasyonları, otelin kendisinden alınarak imzalı ve kaşeli olarak beyan edilmeli veya sadece booking.com, hrs.com, hotels.com ve Airbnb Home tarafından düzenlenmiş olmalıdır.

Seyahatinizde farklı ülkelerde konaklayacağınız bir tur söz konusu ise, diğer ülkelere dair otel rezervasyonları da başvurunuzda sunulmalıdır.

Sunduğunuz otel rezervasyonlarında mutlaka sizin ve diğer konaklayacağınız kişilerin adı ve diğer bilgileri bulunmalı ve rezervasyon otel tarafından onaylanmış olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Diğer Konaklama Belgeleri

Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için sunabileceğiniz konaklama belgeleri, vizenin kısa veya uzun süreli olmasına göre değişebilmektedir.

Çekya kısa süreli vizeler için konaklama belgesi olarak otel rezervasyonu, otel makbuzu, spa makbuzu, davet eden kişinin adı ve adresi ile ziyaret tarihlerinin yer aldığı özel Çekya vize davet mektubu, Yabancı Polisi tarafından düzenlenen resmi davetiye, davet eden tarafın konaklama sağlama taahhüdü gibi belgeler sunulabilir. Çekya vize başvurularını Ankara Çekya Büyükelçiliği üzerinden yapacak kişilerin konaklama ve günlük programın belirtildiği formları doldurup ibraz etmesi gerekmektedir.

Çeyka uzun süreli vizeler için başvuru yapan kişilerin Çekya’ya gelmeden önce kalacak yer ayarlamaları ve bunu kanıtlamaları gerekmektedir. Konaklama durumunu kanıtlayan belgeler olarak konaklama sözleşmesi, kira sözleşmesi, mülk sahipliğini gösteren satın alma sözleşmesi ya da tapu kaydı, yurt belgesi veya imzası noter onaylı konaklama sağlama onayı beyan edilebilir. Tüm belgelerin orijinalleri ile birlikte, resmi olarak onaylanmış birer örnekleri de sunulmalıdır.

Çekya Vizesi Konaklama Formu

Çekya vizesi konaklama formu, yalnızca ikamet ili Ankara Çekya Büyükelçiliğinin yetki alanında bulunan kişilerin yapacakları başvurularda hazırlanmalıdır.

Konaklama formunda isminiz, soyisminiz, konaklama sağlayacak kişi veya kurumun ismi, konaklama adresi ve konaklama sağlayıcısı şirket ise şirket unvanı ile vergi numarası istenmektedir.

Çekya vizesi konaklama formu aşağıda verilmiştir.

Çekya Vizesi Konaklama Formu
Çekya Vizesi Konaklama Formu

Çekya Vizesi Günlük Seyahat Programı Formu

Çekya vizesi günlük seyahat programı formunda, kişinin ad-soyad, doğum tarihi ve pasaport bilgileri, Çekya’ya gidiş ve dönüş bilgileri, seyahat esnasında başka ülkelere giriş yapılacak ise o planlara dair bilgiler ve Schengen ile Schengen dışı diğer ülkelere yıl içindeki seyahat planlarına dair tarihli liste talep edilmektedir.

Çekya günlük seyahat programı formu, sadece ikamet ili Ankara Çekya Büyükelçiliğinin yetki alanında bulunan kişilerin başvurularında sunulmalıdır.

Günlük seyahat programı formu aşağıda verilmiştir.

Çekya Vizesi Günlük Seyahat Programı Formu
Çekya Vizesi Günlük Seyahat Programı Formu
Çekya Vizesi Günlük Seyahat Programı Formu 2
Çekya Vizesi Günlük Seyahat Programı Formu 2

Çekya Vizesi için Ulaşım Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çekya vizesi için ulaşım rezervasyonu olarak gidiş-dönüş uçak rezervasyon belgeleri veya diğer ulaşım araçlarına dair kanıtlayıcı evraklar sunulmalıdır.

Sunacağınız uçak biletlerinde, adınız, soyadınız, seyahat tarihleriniz ve uçuş bilgileriniz bulunmalıdır. Uçak rezervasyonlarının ayrıca diğer vize başvuru evrakları ile, özellikle konaklama rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası ile uyumlu olması da zorunludur.

Çekya vize başvurusunu Ankara Çekya Büyükelçiliği üzerinden yapacak iseniz, ulaşım formunu da doldurmanız ve başvuru dosyanıza eklemeniz gerekir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Ulaşım Formu

Çek Cumhuriyeti vizesi için ulaşım formunda kişinin adı, soyadı ile doğum tarihi ve ulaşım aracı için PNR numarası bilgileri doldurulur.

Ulaşım formunun ikamet ili Ankara Çekya Büyükelçiliği yetki alanındaki kişilerin başvurularında hazırlanması gerekmektedir.

Çekya vizesi ulaşım formu aşağıda verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Ulaşım Formu
Çek Cumhuriyeti Vizesi için Ulaşım Formu

Sık Sorulan Sorular

Çekya vizesi için seyahat planına dair en sık aldımız sorulara ve verdiğimiz yanıtlara aşağıda yer verilmiştir.

Çekya Vize Başvurusu İçin Uçak Biletini Satın Almalı Mıyım?

Çekya vize başvurusu için uçak bileti almanız gerekmez, sadece rezervasyon yaptırmanız yeterlidir. Uçak biletini satın almanız, vize reddi halinde mağdur olmamanız için tavsiye edilmez. Başvurularınızda özellikle Çekya’dan dönüş biletinizin rezervasyonunu yapmanız ve sunmanız gerekmektedir.

Çek Vizesi İçin Geçersiz Rezervasyon Sunulması Halinde Ne Olur?

Çek vizesi için geçersiz rezervasyon, yani sahte veya iptal edilmiş ulaşım veya otel rezervasyonlarının sunulması halinde, vize başvurunuz reddedilir.

Geçerli seyahat rezervasyonları hazırlanarak, önceden Çekya vize reddi almış olsanız bile tekrar vize başvurusu yapmanız mümkündür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: