Çekya Vize Türleri

Kalış Süresi, Seyahat Amacı ve Giriş Sayısına Göre Çekya Vize Türleri

Vatandaşı oldukları ülkeye ve pasaport türüne göre Çekya seyahati için vize alması gereken kişiler, seyahat amaçlarına uygun vize türünü seçmeli ve ülkelerinde bulunan Çek ya dış temsilciliklerine vize başvurusu yapmalıdır.

Çekya vizeleri, giriş-çıkış sayısına ve seyahat süresine göre türlere ayrılmaktadır ve seyahat amacına göre ise Çek Cumhuriyeti vize alt türleri bulunmaktadır.

Metnin devamında Çekya vize türlerine dair detaylı bilgi verilmiştir.

Başvuru ve danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Kalış Süresine Göre Çek Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Kalış süresine göre Çek Cumhuriyeti vize türleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Çekya transit (A tipi) vize
  • Kısa süreli (C tipi/Schengen) Çekya vizesi
  • Uzun süreli (D tipi/ulusal) Çekya vizesi

Hem kısa süreli C tipi, hem de uzun süreli ulusal Çekya vizeleri, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize

Çek Cumhuriyeti transit vize; üçüncü bir ülkeye seyahat ederken bir Çek havalimanında uçuş değiştirileceği durumlarda yabancı ülke vatandaşlarına verilen bir vize türüdür.

Aynı zamanda A tipi vize olarak da adlandırılan Çekya transit vizesi gerekliliği yabancı ülke vatandaşlarının milliyetine ve havaalanı aktarma bölgesinden ayrılıp ayrılmayacaklarına göre değişiklik göstermektedir. Çekya havalimanlarından yapılacak aktarmalı uçuşlarda Çekya transit vize gerekliliğine ve başvuru işlemlerine dair detaylı bilgilere ilgili sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çekya C Tipi (Schengen) Vize Türleri

Çekya kısa süreli C tipi vizeleri; 90 günden kısa süreler için turistik, ticari, ziyaret veya kısa süreli eğitim amaçları ile Çekya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Çekya Schengen vizesi olarak da bilinen C tipi vize hamilleri, 180 gün süre içerisinde 90 güne kadar Schengen bölgesinde bulunabilmektedir.

C tipi Çekya Schengen vizesi türleri aşağıda sıralanmıştır.

Çekya D Tipi (Ulusal) Vize Türleri

Çekya D tipi uzun süreli vizesi; aile birleşimi, eğitim veya çalışma gibi amaçlarla 90 günden uzun süreler için Çekya’ya seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vize türüdür. Uzun süreli Çekya ulusal vizesi ile Çekya’da 90 günden uzun süre kalınmasına izin verilmektedir.

Uzun süreli D tipi Çekya vizesi türleri aşağıda sıralanmıştır.

Giriş Sayısına Göre Çekya Vize Türleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Çekya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Çekya vizesi
  • Çift girişli Çekya vizesi
  • Çok girişli Çekya vizesi

Tek Girişli Çekya Vizesi

Tek girişli Çekya vizesi ile Çekya’ya ve tüm Schengen bölgesine sadece tek sefer giriş yapılabilir ve vize süresi ile sınırlı olmak kaydıyla en fazla 90 gün boyunca ülkede bulunabilirsiniz. Bir sefer Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra aynı vizeyi tekrar kullanmanız mümkün değildir ve yeni bir seyahat için tekrar vize almanız gerekir.

Çift Girişli Çekya Vizesi

Çift girişli Çekya vizesi, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün boyunca kalmak üzere, Çekya ve diğer Schengen bölgelerine sadece iki kez giriş yapmanıza izin vermektedir. Tek girişli vizeye göre daha esnek olsa da, ikinci kez Schengen bölgesinden çıkış yapıldıktan sonra vize kullanılmış olur ve tekrar aynı vize ile seyahat edemezsiniz.

Çok Girişli (Multi) Çekya Vizesi

Çok girişli Çekya vizesi, 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün ile sınırlı olmak kaydıyla, Çekya ve diğer Schengen üye ülkelerine sayı sınırı olmadan giriş-çıkış yapmanıza izin verir.

Vize geçerlilik süreleri içerisinde, Çekya multi vize ile çok sayıda seyahat gerçekleştirilmesi mümkündür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: