Çekya Vize Türleri

Giriş Sayısı ve Vize Süresine Göre Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Çek Cumhuriyeti vize çeşitleri, giriş sayısı ve vize türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi, Schengen özelliklidir.

Giriş Sayısına Göre Çekya Vize Türleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Çekya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Çek Cumhuriyeti vizesi
  • Çift girişli Çek Cumhuriyeti vizesi
  • Çok girişli (multi) Çek Cumhuriyeti vizesi

Tek Girişli Çek Cumhuriyeti Vize Nedir?

Tek girişli Çek Cumhuriyeti vizesi, pasaport sahibine Schengen bölgesine giriş için tek hak tanımaktadır. Vize sahibi vize geçerlilik süresi devam ediyor olsa bile Çek Cumhuriyeti tek girişli vize sahibi kişi Schengen Bölgesinden çıktıktan sonra tekrar aynı bölgeye geri girememektedir.

Çift Girişli Çek Cumhuriyeti Vize Nedir?

Çift girişli Çek Cumhuriyeti vizesinin tek girişli vizeden olan farkı, kişiye Schengen bölgesinden çıktıktan sonra Schengen bölgesine başka bir giriş için hak tanıyor olmasıdır. İkinci kez Schengen Bölgesinden çıkıldıktan sonra ise tekrar giriş vize geçerliliği ve kalış gün sayısı izni olsa bile yapılamamaktadır.

Çok Girişli (Multi) Çek Cumhuriyeti Vizesi Nedir?

Çok girişi (multi) Çek Cumhuriyeti vizesi, vize sahibi kişi 90/180 kuralını ihlal etmediği sürece Schengen Bölgesi’ne istenilen kadar giriş çıkış hakkı sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti çok girişli vize, kişinin ne sıklıkla seyahat ettiğine bağlı olarak farklı seçenekler sunmaktadır. Çek Cumhuriyeti multi Schengen vizesi 1 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık olarak alınabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Çok Girişli Vize Hangi Koşullarda Verilir?

Çek Cumhuriyeti çok girişli vize verilmesinin koşulları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaportta daha önceden alınmış olan bir Schengen vizesinin bulunuyor olması
  • Çek Cumhuriyeti’nden daha önce vize alınmış olması
  • Belirli bir zaman aralığında birden çok kez Çek Cumhuriyetine girilmesi gerektiğini destekleyen belgelere sahip olmak ve vize talep dilekçesininin aktarılmış olması
  • Planlı konaklama belgesinin süresinin vize başvuru formunda doğru ve eksiksiz belirtilmiş olması
  • Pasaportta daha önceye ait bir vize ihlal durumu bulunmuyor olması

Çek Cumhuriyeti Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti multi girişli vize ücreti 2021 yılı itibariyle yapılacak olan seyahat sigortası ve vize harçları ödemeleri ile beraber toplam 210 EURO’dur.

Geçerlilik Süresine Göre Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Nelerdir?

Geçerlilik süresine göre Çek Cumhuriyeti vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kısa süreli C tipi Çek Cumhuriyeti vizeleri
  • Uzun süreli D tipi Çek Cumhuriyeti vizeleri

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vize Nedir?

Çek Cumhuriyeti C tipi vize türü, 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerde verilen ve Schengen vizesi olarak da değerlendirilen vize türüdür.

Schengen özellikli Çekya vizesi ile vize süresi dahilince diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti C Tipi Vizeler Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti C tipi vizeye sahip olmak için Çekya Büyükelçiliğine veya Çekya Konsolosluğuna Schengen vizesi için başvuru randevusu oluşturulmalıdır. İstenilen belge ve evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde yetkili vize merkezleri veya acenteler aracılığıyla teslim edilmelidir. Vizem.net, Çek Cumhuriyeti C tipi vize başvuruları için 81 ilde hizmet veren bir akredite acentedir.

Çek Cumhuriyeti Kaç Aylık Vize (C Tipi ) Veriyor?

Çek Cumhuriyeti C tipi vizeler 3 günden 5 yıla kadar düzenlenebilmektedir. C tipi vize türü, geçerli olduğu süreye bakılmaksızın 180 günlük periyotlar içinde 90 günden fazla kullanılamamaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçe örneği akredite acentelerden veya internet üzerinden bulunabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti D Tipi Vize Nedir?

Çek Cumhuriyeti D tipi vize, ulusal vize kategorisinde bulunan ve 90 günü aşan seyahatler için verilmekte olan vize türüdür.

Çek Cumhuriyeti D Tipi Vizeler Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvuruları, ikamet edilen şehre göre ilgili Çek Cumhuriyeti dış temsilciliğine yapılmalıdır. Vizem.net, Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvurusu yapacak olan kişiler için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Çek Cumhuriyeti D tipi vize, en az 3 aylık en fazla 1 yıllık olarak düzenlenmektedir. Alınacak vize türüne göre değişiklik gösterirken, Çek Cumhuriyeti’nde oturum izni alarak vize süresi uzatmak mümkün olmaktadır.

Paylaş: