Türkiye'de İkamet Eden Yabancılar için Çekya Vize İşlemleri

Çekya’ya seyahat edebilmek için Çekya vize politikasına göre vizeye tabi tüm yabancı uyruklu kişiler, seyahat amaçlarını karşılayan bir Çekya vizesi almak zorundadır.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancıların, belirli kriterleri sağlamaları halinde Türkiye’den Çek Cumhuriyeti vize işlemlerini yapmaları mümkündür.

Yabancıların Türkiye'den Çekya Vizesi Alabilmesi İçin Ön Koşul

Yabancıların Türkiye'den Çekya Vizesi Alabilmesi İçin Ön Koşul
Yabancıların Türkiye'den Çekya Vizesi Alabilmesi İçin Ön Koşul

Yabancıların Türkiye’den Çekya vizesi alabilmesi için, planlı Çekya seyahatinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olan bir T.C. oturum iznine sahip olmak ön koşulunu sağlamaları gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Kişiler İçin Çekya Vize Başvuru Belgeleri

Yabancı uyruklu kişilerin Çekya vize başvurularında, başvuracakları vize türüne, yaşlarına ve çalışma durumlarına göre farklı evraklar sunmaları gerekmektedir.

Türk vatandaşlarından farklı olarak yabancı uyruklu kişilerin en önemli evrak olarak yasal T.C. oturum izni belgesini sunmaları zorunludur.

Yabancıların Çekya vize başvurularında talep edilen vize belgelerine, vize türü ve kişinin durumuna dair seçimler yapılması ile Çekya vize evrakları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çekya Vizesi İçin Yabancı Uyruklulardan Adli Sicil Kaydı İstenir Mi?

Evet, Çekya vizesi için yabancı uyruklu kişilerden adli sicil kaydı istenir.

Yabancı uyruklu öğrenciler ile son 3 yıl içinde 6 aydan daha uzun süreler için yurt dışından bulunmuş kişiler, Türkiye’den almış oldukları adli sicil kaydına ek olarak yaşadıkları diğer ülkeden de Çekya vizesi için sabıka kaydı almalı, apostil işlemlerini yapmalı ve Çekçe’ye tercüme ettirerek belgeyi vize başvurularında sunmalıdır.

Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Çekya Vize Değerlendirme Süresi

Yabancı başvuru sahiplerinden, Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, Irak, İran, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka ve Suriye vatandaşı olanlar için işlem süresi daha uzun olup, ek prosedürlerle birlikte Çekya vize değerlendirme süresi bu kişiler için yaklaşık 14 iş günüdür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: