İzlanda'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İzlanda'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İzlanda’ya gidilmeden önce bilinmesi gereken Grönland’ın güneydoğusunda ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ülkesi olduğudur. İzlanda Nüfusu 320.000’dir. İzlanda, Danimarka, Grönland ve Norveç gibi ülkelere komşudur. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’tir. İzlanda’nın resmi tam adı İzlanda Cumhuriyeti’dir. İzlanda anayasal cumhuriyet yönetimi ile yönetilmektedir.

Dünya Haritasında İzlanda Nerededir?

Dünya haritasında İzlanda Avrupa kıtasında bulunmaktadır. İzlanda bir ada ülkesidir. İzlanda Norveç Denizi ve Labrador Denizi ile çevrilidir. İzlanda’nın en yakın komşusu Grönland, İzlanda’ya 365 km uzaklıktadır. İzlanda’nın diğer komşusu Norveç ise İzlanda’ya 1050 km uzaklıkta yer almaktadır. İzlanda’nın çevresinde Vestrahorn, Helgafell, Reynisfjall ve Thorsmark dağları vardır. Asbyrgi, Heidmörk Nature Reserve ve Hallormsstadur Forestry Reserve ormanları da İzlanda çevresinde yer almaktadır.

İzlanda’nın Matematik Konumu Nedir?

İzlanda’nın matematik konumu 65 kuzey derecesi ve 18 batı boylamı olarak belirtilmektedir.

İzlanda Komşu Ülkeleri Nelerdir?

İzlanda’nın kuzeyinde Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Grönland, kuzeybatısında Büyük Britanya ülkeleri bulunmaktadır.

İzlanda’nın Sınırları ve Sınır Uzunlukları Nasıldır?

İzlanda’nın kıyılarının uzunluğu 6.000 km’den daha uzundur. İzlandanın yüzölçümü 103.000 kilometrekaredir.

İzlanda Hangi Kıtadadır?

İzlanda Avrupa kıtasında yer alan bir ada ülkesidir.

İzlanda Yüzölçümü Nedir?

İzlandanın yüzölçümü 103.000 kilometrekaredir. İzlanda yüzölçümü bakımından Dünya’nın en büyük ülkeleri arasından 108. sırada yer almaktadır. İzlanda’nın 103.000 kilometrekare yüz ölçümü ve 356.991 nüfusu ile Avrupa’daki en seyrek nüfuslu ülkedir.

İzlanda’nın Nüfusu Ne Kadardır?

İzlanda’nın nüfusu 356.991’dir. İzlanda 356.991 nüfusu ile dünyanın en büyük 170. nüfusuna sahiptir. İzlanda Avrupa’da en seyrek nüfusa sahip bir ülkedir. İzlanda’da erkekler için ortalama yaşam süresi 80 kadınlarda yaşam süresi ise 82 olmaktadır. İzlanda’nın yaş ortalaması 37’dir.

İzlanda ortalama yaşam süresinin en yüksek olduğu en iyi 10 ülke arasında yer almaktadır. İzlanda nüfus sayımı her sene yapılmaktadır. 2020 yılında İzlanda nüfusu 341.243, 2021 yılında ise 356.991 olarak sayılmıştır.

İzlanda’da Zaman Dilimi Nedir?

İzlanda zaman dilimi Greenwich (GMT)’dir. İzlanda gibi GMT yani Greenwich zaman diliminde yer alan diğer ülkeler ise İngiltere, Portekiz ve Grönland’dır. İzlanda’nın zaman birimi olan GMT başlangıç meridyeni üzerinde yer almaktadır.

İzlanda ve Türkiye Arasındaki Saat Farkı Kaçtır?

İzlanda ve Türkiye arası saat farkı 3 saattir. Türkiye İzlanda’dan 3 saat ileridedir. Türkiye dört mevsimde de İzlanda’dan 3 saat ileride olmaktadır. İzlanda ve Türkiye arasındaki saat farkının fazla olması iletişim ve ulaşım gibi konularda problemler yaratabilmektedir. Türkiye İzlanda’dan 3 saat ileride olduğu için iş saatleri daha erken bitmektedir ve bu nedenle iki ülke arasında iş yapanlar için bu zaman farkı zorluk yaratabilmektedir. Turizm için İzlanda-Türkiye arasındaki 3 saat zaman farkı olumsuz bir özellik olabilmektedir. İzlanda’dan Türkiye’ye gelen turistler Türkiye’ye geldiklerinde günlerinin 3 saati gitmiş olmaktadır.

İzlanda Dili Nedir?

İzlanda dili İzlandacadır. İzlanda ana dili olarak İzlandaca kullanılmaktadır. İzlanda’da ana dil olan İzlandaca dışında İngilizce, Norveççe ve İsveççe de çoğunlukla kullanılmaktadır. Mahkemelerde, orduda ya da mecliste İzlanda resmi dili İzlandaca konuşulmaktadır.

İzlanda İskandinav ülkelerine yakın olduğu için dil olarak diğer İskandinav ülkelerinin dilleri de ülkede sıklıkla kullanılmaktadır. Latin alfabesinin İzlandaca karakterlerin eklenmesi ile birlikte İzlanda ana dili İzlandaca ortaya çıkmıştır.

İzlanda’da Konuşma Dili Nedir?

İzlanda’da konuşma dili İzlandacadır. İzlanda’da ana dil dışında Norveççe ve İngilizce dilleri de konuşulmaktadır. İzlanda’da ana dil olan İzlandacadan sonra en çok konuşulan dil İsveççe olmaktadır. İzlanda konumu itibari ile Norveç’e çok yakın olmasından dolayı ülkede Norveççe dili fazlasıyla kullanılmaktadır. İzlanda’ya giden birisi İzlanda’da kendini anlatabilmesi ve yaşamını rahat bir şekilde sürdürebilmesi için İzlandaca dilini öğrenene kadar İngilizce ile İzlanda halkı ile anlaşabilmektedir. İzlanda’da okullarda İngilizce zorunlu olarak verildiği için halkın büyük bir kısmı İngilizce bilmektedir.

İzlanda’da İngilizce Konuşulur Mu?

İzlanda’da İngilizce konuşulmaktadır. Okullarda öğrencilere İngilizce dersi zorunlu olarak verilmektedir ve bu nedenle İzlanda’da İngilizce konuşan fazla kişi vardır. İzlanda’da halk ana dilleri dışında Norveççe, İsveççe, Fransızca, İngilizce ve Almanca dillerini de konuşmaktadır. İzlanda’da yer alan resmi dairelerde gerektiğinde İngilizce konuşulabilmektedir. İzlanda eğitim seviyesi en yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. İzlanda’da eğitim sisteminin yüksek olmasından dolayı halkın çoğunluğu İngilizce dilini iyi bir şekilde konuşmaktadır.

İzlanda’da Resmi Dairelerde Hangi Dil Konuşulur?

İzlanda’da resmi dairelerde ana dil İzlandaca dili konuşulmaktadır. Fakat İzlanda’da diğer en yaygın diller olan Norveççe, İngilizce ve İsveççe gibi diller de gerektiği durumlarda resmi dairelerde konuşulmaktadır. İzlanda’da dil konusunda herhangi bir yasak bulunmamaktadır.

İzlanda Alfabesi Nasıldır?

İzlanda’da İzlanda alfabesi kullanılmaktadır. İzlanda alfabesi 32 harften oluşmaktadır. İzlanda’ alfabesinin temeli Latin alfabesine dayanmaktadır. İzlanda alfabesinin temeli her ne kadar Latin alfabesine dayansa da sonradan Latin alfabesine İzlandaca bazı harfler ve karakterler eklenmiştir. İzlanda alfabesi 19. yüzyılda geliştirilmiştir. İzlanda tarihi boyunca ilk olarak Latin alfabesini daha sonra Latin alfabesine İzlandaca harfler ve karakterlerin eklenmesi ile oluşan İzlanda alfabesini kullanmıştır.

İzlanda Uluslararası Telefon Alan ve Ülke Kodu Nedir?

İzlanda uluslararası telefon alan kodu +354’tür. Türkiye’den İzlanda’yı aramak için numaranın önünden +354 kodunu yazmak gerekmektedir. Türkiye’den İzlanda kodu kullanarak kolay bir şekilde İzlanda’dan birisi aranabilir. İzlanda’nın ülke kodu IS’tır.

İzlanda Plaka Kodu Nedir?

İzlanda plaka kodu IS’dir. İzlanda plakalarındaki karakterler kabartmalı ve yansıtıcı tabanlıdırlar. İzlanda’da plaka kayıt sistemine göre plakalar 2 rakam ve 3 harf ya da 3 rakam ve 2 harf şeklinde kullanılmaktadır. İzlanda plakaları bir sıraya göre değil rastgele verilmektedir. Plakaların bir coğrafi kodlaması bulunmamaktadır.

İzlanda’nın İnternet Uzantısı Nedir?

İzlanda’nın internet uzantısı .is olarak belirlenmiştir. İzlanda’da .is internet uzantısını almak için herhangi bir resmi belge almaya gerek yoktur.

İzlanda’nın Kısaltması Nedir?

İzlanda’nın kısaltması IS’tır.

İzlanda’nın Şehirleri Hangileridir?

İzlanda’nın şehirleri 31 tanedir ve aşağıda listelenmiştir.

 • Reykjavik
 • Kopavogur
 • Hafnarfjörur
 • Akureyri
 • Porlakshöfn
 • Neskaupstadur
 • Akranes
 • Kopavogur
 • Reykjanesbaer
 • Gardabaer
 • Mosfellsbaer
 • Arborg
 • Fjardarbyggd
 • Grindavik
 • Dalvik
 • İsafjörour
 • Hvolsvöllur
 • Borgarnes
 • Stykkishholmur
 • Budardalur
 • Djupavik
 • Djupıvogur
 • Egılsstadır
 • Eyrarbakkı
 • Grundarfjördur
 • Hella
 • Höfn
 • Homavik
 • Hveragerdi
 • Kırkjubaejarklaustur
 • Neskaupstadur

İzlanda’nın en fazla nüfuslu şehri Başkent Reykjavik’tir. İzlanda’nın büyük bir kısmı bu şehirde yaşamaktadır. İzlanda’nın en eski şehri ise Akureyri’dir. Akureyri şehrinin tarihi 15. yüzyıla dayanmaktadır. Grundarfjördur şehrinde ise ülkenin en bilindik dağı olan Kirkjufell bulunmaktadır. İzlanda illeri içerisinde yüzölçümü olarak en büyük şehir Kopavogur olmaktadır. Kopavogur şehri hem yüzölçümü olarak hem de nüfus olarak İzlanda’nın en büyük şehirlerinden biridir. İzlanda ilçeleri içerisinde balıkçılık ile yoğun bir şekilde uğraşılan ilçe ise Hrisey olmaktadır.

İzlanda Başkenti Neresidir?

İzlanda başkenti Reykjavik’tir. Reykjavik dünyada kutup bölgesine en yakın bulunan başkenttir. Reykjavik şehri balıkçılık ile geçim sağlamaktadır. İzlanda nüfusunun büyük bir kısmı başkent Reykjavik’te yaşamaktadır. Reykjavik’in nüfusu 123.246’dır. Başkent küçük bir şehir olmasına rağmen Reykjavik’te yaşayan insanlar sanata ve kültür etkinliklerine düşkündürler. Reykjavik’e gelenler şehirde 60’dan fazla müze, galeri ya da sergi alanlarını görebilmektedirler. Reykjavik Avrupa’daki en pahalı 6. şehir olarak listede yer almaktadır. Reykjavikte yaşam pahalıdır. İzlanda’da eğitime çok fazla önem verilmektedir ve Reykjavik’teki okullar başarılı ve kaliteli okullardır. Gelişmiş bir şehir olmasından dolayı Reykjavik’te ulaşım gelişmiştir. Reykjavik şehri 874 senesinde vikingler tarafından kurulmuştur. 20. yüzyıla kadar küçük bir balıkçı şehri olan Reykjavik sonraki yıllarda gelişerek ülkenin idari merkezi haline gelmiştir. Reykjavik kültürel, ticari ve endüstriyel alanda çok fazla geliştiği için başkent olmuştur.

Reykjavik İzlanda’da Nerededir?

Reykjavik şehri İzlanda’nın güneybatısında Faxaflöi körfezinde yer almaktadır. Reykjavik’ten İzlanda’nın diğer şehirlerine ulaşım kolaydır. Reykjavik’te otobüsler ile ya da araçlar ile ulaşım yapılabilmektedir.

Dünya’nın en temiz ve güvenilir şehirlerinden biri olan İzlanda Reykjavik şehri Seltjarnarnes Yarımadası’nda bulunmaktadır. Reykjavik’te yaşayanların büyük bir çoğunluğu bu yarımada üzerinde bulunmaktadır.

İzlanda’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

İzlanda’da gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Gullfoss: Altın şelale adı ile de bilinen Gulfoss, 32 metre yüksekliğinde büyük bir şelaledir. Gulfoss Şelalesi’nden her saniye yaklaşık olarak 2 bin metre küp su akmaktadır. Gullfossaz aylarında Avrupa’daki en büyük şelale haline gelmektedir.
 • Blue Lagoon: İzlanda’ya gelen herkesin görmek istediği bir yer olan Blue Lagoon jeotermal bir göldür. Blue Lagoon’daki su hem yaz hem de kış sürekli 38 derece sıcaklıkta olmaktadır. Kış mevsiminde bile 38 derece sıcaklıkta olması ve suyunun şifalı olmasından dolayı çok fazla ziyaret edilmektedir.
 • Reykjavik: Reykjavik İzlanda’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Reykjavik mimarisi ve tarihi ile güzel bir şehirdir. Çok fazla büyük olmamasından dolayı Reykjavik rahatça gezilebilmektedir.
 • Thingvellir Milli Parkı: Yerin üstünde büyük bir yarığın olduğu bölge Thingvellir Milli Parkı’dır. Farklı bir doğal güzelliği olan milli park doğaseverlerin ziyaret ettiği bir konumdur.
 • Strokkur ve Geysir: Strokkur ve Geysir, Golden Circle bölgesinde bulunmaktadır ve bu bölgede hala aktif volkanlar bulunmaktadır. Buzulların içerisinden 100 dereceye kadar fışkıran su insanlar tarafından fazlaca dikkat çekmektedir.
 • Einer Jonsson Müzesi: Reykjavik şehrinde yer alan bir sanat müzesidir. Einer Jonsson Müzesi’nin içerisinde farklı tasarımlarda birçok heykel bulunmaktadır.

İzlanda vizesi alarak İzlanda’nın hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri gezilebilir. İzlanda gezilecek yerler bakımından zengin bir ülkedir.

İzlanda Ekonomisi Nasıldır?

İzlanda ekonomisi 2021 yılı itibari ile güçlüdür. İzlanda’nın ekonomisi zaman zaman kötüleşse de son zamanlardaki durumu iyidir. İzlanda’nın karma bir ekonomisi vardır. İzlanda’nın ana tedarik kaynağı hidroelektriktir. 1990’lı yıllarda İzlanda ülkesi ekonomiyi büyütme anlamında büyük ve güçlü reformlar gerçekleştirmiştir. Bu reformların sonucunda İzlanda ülkesi dünyadaki en güçlü ekonomiye sahip ülkeler arasında yer almıştır. İzlanda’nın başlıca ekonomisini balık ürünleri ve balıkçılık karşılamaktadır. İzlanda’nın sanayisinin büyük bir kısmını balıkçılık oluşturmaktadır. İzlanda tarıma elverişsiz bir ülke olsa da ülkenin küçük bir kısmında tarım yapılabilmektedir. İzlanda topraklarının yalnızca %0,5’inde tarım yapılabilmektedir. Tarımda İzlanda’nın en önemli ürünleri patates, hayvan yemi ve şalgamdır. İzlanda’nın en önemli ve büyük ihraç edilen ürünleri balık ürünleri, balık ve alüminyumdur.

İzlanda’nın toplam ihracat miktarı 4,6 milyar $’dır. İzlanda’nın ithal ettiği ürünler ise alüminyum oksit, petrol yağları, tedaviler için ilaçlar ve kömür elektrotlardır. İzlanda’nın toplam ithalat miktarı ise 5,7 milyar $’dır.

İzlanda Para Birimi Nedir?

İzlanda para birimi İzlanda kronudur. İzlanda kronunun sembolü kr olarak yapılmaktadır.

İzlanda ekonomisi Avrupa’nın en iyi ekonomisine sahip ülkelerden biridir. İzlanda para birimi Avrupa’da değer olarak yüksektir. İzlanda parası diğer ülkelere göre yüksek bir değere sahiptir.

İzlanda Para Birimi
İzlanda Para Birimi

İzlanda Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadardır?

İzlanda kişi başına düşen milli gelir 42 bin 416 dolardır. Dünya genelinde kişi başına düşen milli gelirin en fazla ülkeler listesinde İzlanda 17. sırada yer almaktadır. İzlanda, Avrupa kıtasında ise kişi başında düşen milli gelir sıralamasında 6. sırada bulunmaktadır. İzlanda’nın kişi başına düşen milli geliri son 50 yılda büyük yükseliş ve düşüşler yaşamıştır. 2007 yılında İzlanda’nın yaşadığı mali kriz kişi başına düşen milli gelirin önemli miktarda azalmasına neden olmaktadır. 2018 yılında ise kişi başına düşen milli gelir yükseliş yaşamıştır. İzlanda’da asgari ücret 300.000 İzlanda kronudur. İzlanda’da bir meslek sahibi olanlar ise 400.000 izlanda kronu civarında maaş almaktadırlar.

İzlanda GSYİH Ne Kadardır?

2020 yılında Dünya Bankası’na göre İzlanda GSYİH 21,71 milyar USD’dir. En fazla GSYİH sıralamasında dünya genelinde İzlanda 8. sırada yer almaktadır. İzlanda, Avrupa kıtasındaki GSYİH sıralamasında ise 5. sırada bulunmaktadır.

İzlanda İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

İzlanda insani gelişmişlik endeksinde 4. sırada yer almaktadır. İzlanda bu sıralamada Hong Kong’dan sonra ve Almanya’dan önce bulunmaktadır. İzlanda son 50 yılda insan gelişmişlik endeksi sıralamasında yükseliş göstermiştir. İnsani gelişmişlik endeksi ülkelerin yaşam ve eğitim düzeyleri, okur yazarlık oranı ve yaşam uzunluğu dikkat edilerek hazırlanan bir ölçüme denilmektedir. Bir ülkenin insani gelişmişlik endeksi listesinde yükselmesini ülkenin okur yazarlık oranının, yaşam süresinin ve eğitim düzeylerinin artması sağlamaktadır. İnsani gelişmişlik endeksi listesinde gerilemesini de okur yazarlık, eğitim ve yaşam süresinin azalması neden olmaktadır.

İzlanda’da Refah Seviyesi Nasıldır?

İzlanda’da refah seviyesi yüksektir. Dünya ülkeleri ile refah seviyesi kıyaslandığında İzlanda 14. sırada yer almaktadır. İzlanda, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ise 8. sıraya yükselmektedir.

İzlanda Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

İzlanda ülkeler arası mutluluk sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. İzlanda’nın bir üst sırasında İsviçre ve bir alt sırasında Hollanda bulunmaktadır. Ülkelerin mutluluk sıralamasında üst sıralara gelmesini sağlayan özellikler ortalama yaşam süresi ve sosyal desteklerin yüksek olması ve yozlaşma düzeyinin az olmasıdır. İzlanda’nın ortalama yaşam süresi ve sosyal destekleri fazla olduğu için ilk sıralarda yer almıştır.

İzlanda Askeri Gücü Nasıldır?

İzlanda askeri gücü zayıftır. İzlanda’nın NATO’ya üyeliği olmasına rağmen askeri gücü çok azdır. İzlanda ordusunda etkin personel sayısı 4.418’tir. Rezerve personel sayısı ise 3.576’dır. İzlanda ordusunun bütçesi 45.529.700 $’dır.

İzlanda Politikası Nasıldır?

İzlana 1944 yılında Danimarka’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. İzlanda’da anayasa 1944 yılında yapılmıştır. İzlanda’nın cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimsson’dur. İzlanda politikasına göre cumhurbaşkanı 4 senede bir seçilmektedir. İzlanda meclisinde ayrı ayrı 40 ve 20 üye olmak üzere iki meclis bulunmaktadır ve bu meclisler de 4 senede bir tekrar seçilmektedir. İzlanda’da meclis üyeleri seçim yapılarak seçilir. Cumhurbaşkanı İzlanda başbakanı seçerek yetkilendirir.

İzlanda Yönetim Şekli Nedir?

İzlanda yönetim şekli parlementer cumhuriyettir. İzlanda Danimarka’dan ayrılarak bağımsızlık ilan ettikten sonra parlementer cumhuriyet yönetim biçimine 16 Haziran 1944 yılında geçmiştir.

İzlanda’nın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

İzlanda’nın dahil olduğu uluslararası anlaşmalar aşağıda listelenmiştir.

 • Keflavik Anlaşması, 1951 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanmıştır.
 • Brüksel Anlaşması, 1925 yılında Belçika ile imzalanmıştır.
 • Uluslararası Mülteci Örgütü Anlaşması, 1946 yılında Fransa, Belçika ve Brezilya gibi 26 ülkenin birlikte imzaladığı anlaşmadır.
 • Bern anlaşması, 1874 yılında İsviçre ile imzalanan bir anlaşmadır.
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ,1950 yılında 47 tane Avrupa konseyi devlet ile imzalanan bir anlaşmadır.
 • Budapeşte Anlaşması, 1977 yılında 5 devlet tarafından imzalanmıştır.
 • Keflavik Anlaşması, 1946 yılında Amerika Birleşik devletleri ile imzalanan bir anlaşmadır.

İzlanda AB Üyesi Midir?

İzlanda AB üyesi değildir.İzlanda, İsviçre ve Norveç ile birlikte Schengen alanının ortak üyeleridir.

İzlanda Bir Schengen Ülkesi Midir?

İzlanda bir Schengen ülkesidir. İzlanda Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen bir Schengen ülkesidir. Schengen bölgesindeki diğer ülkelerden gelenler vizesiz İzlandaya giriş yapabilmektedirler.

İzlanda; Fransa, Almanya ve Belçika gibi Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır.

İzlanda NATO Üyesi Midir?

İzlanda NATO üyesidir. İzlanda 4 Nisan 1949 yılında NATO üyesi olmuştur. NATO üyeleri arasından sadece İzlanda’nın ordusu yoktur. İzlanda’nın NATO üyesi olmasının terörle mücadele, finansman, savunma ve siber savunma gibi birçok alandan avantajı vardır.

İzlanda’nın Sembolleri Nelerdir?

İzlanda sembolleri aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda arması: İzlanda armasında ülkenin 4 koruyucu tarafından korunması sembolize edilmiştir.
 • İzlanda bayrağı: İzlanda bayrağında kenarları beyaz ve iç kısmı kırmızı olan bir Nordik hacı bulunmaktadır.

İzlanda Bayrağı Nasıldır?

İzlanda bayrağı Matthías Þórðarson tarafından tasarlanmıştır. Mavi bir arka planın üzerine dış kısmı beyaz ve iç kısmı kırmızı olan bir Nordik haçı bulunmaktadır.

İzlanda bayrağında bulunan haç Hristiyanlığı temsil etmektedir. Bayrağın ana rengi olan mavi ise ülkenin manzarasını ve doğal güzelliklerini temsil etmektedir. İzlanda bayrağı içerisinde bulunan 3 renk İzlanda adasının 3 elementini temsil etmektedir. İzlanda bayrağında bulunan kırmızı rengi yanardağları, beyaz karları ve buzulları ve mavi renk ise dağları temsil etmektedir.

İzlanda Nereye Bağlıdır?

İzlanda herhangi bir ülkeye bağlı değildir. İzlanda 17 Haziran 1944 yılında Danimarka’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

İzlanda Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İzlanda ulaşım koşulları trafiğin az olmasını sağlamaktadır. İzlanda’da trafik sadece okul çıkışlarında ya da iş çıkışlarında yoğunlaşmaktadır. İzlanda’nın her şehrinde trafik yoktur. Genelde trafik İzlanda’nın başkenti Reykjavikte diğer şehirlere oranla daha fazladır. İzlanda’da ulaşım için araç ya da otobüs kullanmak gerekmektedir. İzlanda’da demir yolu ağı bulunmamaktadır. İzlanda’da trafik diğer birçok ülkede olduğu gibi cumartesi ve cuma akşam saatlerinde yoğunluk göstermektedir. Şehir dışı trafik ise yok denecek kadar azdır. İzlanda’da ulaşım için bir diğer yol hava yoludur. İzlanda’da büyük ve küçük olmak üzere 60’dan fazla havalimanı bulunmaktadır. İzlanda’da şehir dışı için havalimanları da ulaşım için sıklıkla kullanılmaktadır.

İzlanda da halkın büyük çoğunluğu eğitimli ve yüksek standartlı yaşayan kişiler olduğu için kaza oranları çok düşüktür. Örneğin 2019 yılında İzlanda da sadece 6 adet trafik kazası nedeni ile ölüm belirtilmiştir. İzlanda da trafik sağ şeritten ilerlemektedir. VisitReykjavik verilerine göre yerleşim yerlerinde hız sınır maksimum 50 km, asfalt yollarda maksimum hız ise 90 km’dir. İzlanda’da hem gündüz hem gece farlar açık olmak zorundadır. İzlanda’da dönel kavşakta iç şeritteki araçlar daha önceliklidir. İzlanda gelişmiş ve refah düzeyi ileri bir ülke olduğu için İzlanda altyapı da iyi durumdadır.

İzlanda Eğitim Sistemi Nasıldır?

İzlanda eğitim sistemi 4 aşamadan oluşmaktadır. İzlanda’da okul öncesi, zorunlu eğitim, lise ve üniversite olmak üzere 4 aşama bulunmaktadır. İzlanda’da 6 ve 16 yaş arasındaki çocukların eğitim görmesi zorunludur. İzlanda’da liseden 4 senede mezun olunabilmektedir. Üniversiteden ise okunulan bölüme göre 3 ya da 4 senede mezun olmak mümkündür. Eğitim başarı sıralamasına göre İzlanda en iyi 7. eğitim sistemine sahip ülkedir. İzlanda’nın %99’luk kısmının okur yazarlığı bulunmaktadır.

Eğitim başarı sıralamasında İzlanda eğitim sistemi her geçen sene daha da yükselişe geçmektedir. OECD’de İzlanda okulları 33. sırada yer almaktadır.

İzlanda Sosyal Yapısı Nasıldır?

İzlanda sosyal yapısı güçlü bir ülkedir. İzlanda’da halk birbirine karşı saygılıdır. İzlanda’da herkes birbirinin düşüncesine saygı göstermektedir. Kadın ve erkek eşitliği İzlanda’da görülmektedir. İzlanda LGBT kişilere de saygı gösteren bir ülkedir. 2010 yılından beri LGBT üyeleri birbiri ile evlenebilmektedirler. İzlanda toplumunda suç oranı yok denecek kadar azdır. İzlanda’da boşanma oranları yüksektir. Aynı zamanda İzlanda’da evlilik kurumuna çok fazla önem verilmemektedir. İzlanda toplumunda şaka ve mizah anlayışı yüksek değildir. Genelde İzlanda halkı soğuk insanlar olarak görülmektedir.

İzlanda Kültürel Özellikleri Nasıldır?

İzlanda kültürel özelliklerinde en çok göze çarpanlardan biri halkın kişisel özgürlüklerine çok önem vermesidir. İzlanda’da çocukların yaklaşık olarak %36’sı evlilik dışında doğmuştur. İzlanda’da batıl inançlara çok fazla inanılmaktadır. İzlanda halkı cücelere ve elflere inanmakta ve doğa içerisinde bulunan mağaralara dokunulmaması gerektiğini düşünmektedirler. İzlanda’da Theogir’in koyduğu kurallar hala geçerli olmaktadır. İzlandalılar topluma açık yerlerde alkol tüketilmesine karşıdırlar.

İzlanda Mimari Yapısı Nasıldır?

İzlanda mimari yapısı İskandinav tarzından esinlenmiştir. İzlanda mimarisinde ilk dikkat çeken şey çim evlerdir. Evlerin çatısı ve dış cephesi çimlerle kaplıdır ve bunlar İzlanda mimarisinin en çok bilinen yapılarından biridir.

İzlanda da öne çıkan mimarlar Alvar Aoalto, Sigurd Frosterus ve Aarne Ervi’dir. Alvar Aorlto’nun en önemli eseri Paimio senatoryumudur. Sigurd Frosterus’un en ünlü eseri Vanajanlinna Manor’dur. Aarne Ervi’nin en önemli eseri ise Porthania’dır. İzlanda mimarisi diğer Avrupa ülkelerinin mimarisinden farklıdır.

İzlanda Mutfağı Nasıldır?

İzlanda mutfağı balık üzerine yoğunlaşmıştır. İzlanda’da çok fazla tarım yapılmadığı için yemeklerin büyük bir kısmı balık ve balık ürünlerinden oluşmaktadır. İzlanda mutfağında en çok sevilen ürünler morina balığı, somon ve ıstakoz olmaktadır. İzlanda halkı kahvaltılarda genellikle skyr adında bir yoğurt türü yemektedir. Yoğurt üzerine meyve koyularak yenilen bu yemek İzlanda kahvaltılarında sıklıkla tercih edilmektedir. Öğlen İzlandalılar daha aperatif şeyler yemeyi tercih etmektedirler. Fish and chips öğlen menülerinde en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. İzlanda’da akşam yemeklerinde ise somon ya da diğer balık türlerinin yanı sıra fırınlanmış kuzu da çok fazla tüketilmektedir.

Fast-food tarzında en çok tüketilen yiyecekler ise hot dog sandviçler olmaktadır.

İzlanda mutfağı balık, kuzu ve et ürünlerinden oluşmaktadır. İzlanda yemek kültürü denilince akıllara en çok gelen ürün balık türleri olmaktadır. Fermente edilmiş köpek balığı da İzlanda yemekleri arasında yer almaktadır. İzlanda’da içecek olarak ise alkollü içecekler sık kullanılmaktadır. İzlanda içecekleri başlıca bira ve rom olmaktadır.

İzlanda’nın Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

İzlanda’nın ünlü sanatçıları aşağıda listelenmektedir.

 • Finnur Johannsson: İzlanda’nın en ünlü müzisyenlerinden biridir. 1955 doğumlu olan Johannsson İzlanda’da saygı duyulan ve beğenilen bir sanatçıdır.
 • Ottarr Proppe: Ottar Proppe 1968 doğumlu hem siyasetçi hem de şarkıcıdır. HAM rock grubunun bir üyesidir.
 • Asmundur Sveinsson: 1893 doğumlu izlandalı bir heykeltraştır. İzlanda da heykellere önem verilmektedir vee en başarılı heykeltraşlardan biri de Asmundur Sveinsson’dur.

İzlanda da birçok alanda ünlü bulunmaktadır. Heykel, müzik, yazar ve oyuncu İzlandalı ünlüler bulunmaktadır.

İzlandalı Önemli Üç Yazar

İzlanda için en önemli 3 yazar aşağıda listelenmiştir.

 • Halldor Laxness: Haldor Laxness 1902 doğumlu roman, şair ve öykü yazarıdır. İzlandanın en ünlü yazarları arasında bulunmaktadır. Laxness 1955 yılında Nobel Edebiyat ödülünü almıştır.
 • Hallgrimur Helgason: 1959 yılında doğmuş bir izlandalı yazardır. Yazarın en ünlü eseri 101 Reykjavik romanıdır.
 • Einar Mar Guomundsson: En önemli eseri Evrenin Melekleri’dir. Bu eseri Modern İzlanda edebiyatının en önemli romanlarından biridir.

9. yüzyıla kadar bütün İskandinav ülkelerinin içerisinde olduğu İskandinav edebiyatı İzlanda edebiyatını da kapsamaktadır. Daha çok mitolojik ve efsanevi türler İzlanda edebiyatı içerisinde yer almaktadır.

İzlandalı Önemli Üç Şarkıcı

İzlandalı önemli 3 şarkıcı aşağıda listelenmiştir.

 • Anna Mjöll
 • Didda Jonsdottir
 • Hera Björk

İzlanda’da Suç Oranları Nasıldır?

İzlanda’da suç oranı 0.89 olarak belirtilmiştir. Dünyada ve Avrupa’da son 3 senedir en güvenli ülke İzlanda olmuştur. İzlanda’da suç oranı çok düşük olmasından dolayı polislerin birçoğu silah taşımamaktadır. Türkiye ile suç oranı bakımından karşılaştırıldığında büyük bir fark olmaktadır. Türkiye’de suç oranı İzlanda’ya göre yüksektir. İzlanda’da ise suç oranı yok denecek kadar azdır.

İzlanda halkının eğitim seviyesi, refah seviyesi ve mutluluk endeksinin yüksek olması da bu oranı düşüren yönlerden biridir. İzlanda suç oranı azlığı sayesinde şu an dünyanın en güvenilir ülkesi konumunda yer almaktadır.

İzlanda’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

İzlanda’da yaşam koşulları iyidir. İzlanda insanlara değer veren bir ülkedir. İş yaşamında doğum izni olarak 9 ay izin verilmektedir. İzlanda’da doğum izni hem anneye hem de babaya verilmektedir. İzlanda ekonomisi son yıllarda yükselmeye devam etmektedir. İzlanda’nın ekonomisi balıkçılığa dayanmaktadır. İş olanakları daha çok balıkçılık üzerinedir. İzlanda’nın büyük bir kısmı balıkçılık ile uğraşmaktadır. İzlanda’da asgari ücret 400-500.000 kron arasındadır. İzlanda’da yaşam için bu ücret makul olmaktadır. Çalışanlardan kazandığı paraya göre vergi alınmaktadır. Az maaş alan kişiler yüksek maaş alan kişilere oranla daha az vergi vermektedirler. İzlanda’da trafik çok fazla bulunmamaktadır. Küçük bir ülke olması ve her yerin birbirine yakın olması İzlanda’da trafiğin az olmasına neden olmaktadır.

İzlanda iklimi Körfez Akıntısı’nın etkisinde kalmaktadır. Yazları hava daha nemli ve serin, kışları ise daha yumuşak geçmektedir. İzlanda’da ana geçim kaynağı olan balıklar ucuz sebze ve meyveler nispeten pahalıdır. İzlanda’da normal standartta bir restoranda yemek yemek yaklaşık olarak 18 Euro tutmaktadır. 1 kilo peynir 12 Euro ve 1 kilo patates 2 Euro olmaktadır. Tüm bunlara bakıldığında İzlanda yaşam maliyeti İzlanda halkı için çok yüksek değildir.

İzlanda’da Hangi Dinlere İnanılır?

İzlanda’da Luthercilik, Katolik, Hristiyanlık ve Asatru dinleri daha baskındır. Luthercilik yani İzlanda kilisesine ülkenin %63,47’lik oranı inanmaktadır. İzlanda halkının %4,02’lik kısmı ise Katoliktir. Hristiyanlık İzlanda’da sadece %2,05 oranında görülmektedir. Asatru ise %1,31 oranında görülmektedir.

İzlanda da dini görüşlere saygı duyulmaktadır. Fakat inanılan dinin kaydedilmesi zorunlu olmaktadır. İzlanda dini olarak en çok Luthercilik öne çıkmaktadır.

İzlanda Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

İzlanda tarihindeki en önemli olaylardan ilki İzlanda’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1944 yılıdır. İzlanda’da yaşanılan diğer bir önemli olay ise Laki Yanardağı’nın patlamasıdır. 1783 yılında Laki’nin patlaması ile yaklaşık olarak 3 mil küp lav yayılmıştır. İzlanda 1946 yılında ABD’den savunma hakkını geri almıştır.

İzlanda konumu itibari ile daha çok coğrafi olaylar yaşamıştır. Tüm dünyada İzlanda tarihi hakkında en çok bilinen olay Laki Yanardağı’nın patlamasıdır.

İzlanda Yer Şekilleri Nasıldır?

İzlanda yer şekilleri güneyde düz, kuzey, batı ve doğuda ise daha engebelidir. İzlanda’nın kuzeyindeki kıyılar girintilidir. İzlanda bir ada ülkesidir. İzlanda da buzul, volkan, lav ovaları ve jöküller bulunur. İzlanda’nın en önemli dağı Kirkjufell olmaktadır. Kirkjufell dağı 463 metre yüksekliğinde muhteşem manzaralar veren bir dağdır. İzlanda da buzullar büyük bir alanı kaplamaktadır. Geçmişte kayın ağaçlarının oluşturduğu ormanlar günümüzde yok olmuştur. İzlanda ülkesinin en önemli ormanı ise Heidmörk Nature Reserve’dir. İzlanda gayzer, buzul ve yanardağları ile öne çıkan bir ülkedir. İzlanda yanardağ ülkenin en ünlü bölümüdür.

İzlanda İklimi Nasıldır?

İzlanda iklimi çok soğuk bir iklim değildir. İzlanda da görülen en düşük sıcaklık -39 derecedir. Körfez Akıntısı’nda kaldığı için İzlanda daha ılıman bir iklime sahiptir. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te yağış ortalaması 865 mm, ülkenin güneydoğusunda ise 1.710 mm olmaktadır. İzlanda’da bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. İzlanda’da daha çok çalı ve otlaklar bulunmaktadır. En fazla görülen ağaç türü ise kayın ağacıdır.

İzlanda tarıma elverişli bir ülke değildir. İzlanda’nın küçük bir kısmında tarım yapılmaktadır. En çok üretilen ürünler ise pancar ve patates olmaktadır.

İzlanda konumu itibari ile soğuk bir iklime sahip olduğunu düşündürmektedir. Fakat yer aldığı enlemlere rağmen Körfez Akıntısı’ndan dolayı İzlanda iklimi kışın yumuşak yazın ise serin geçmektedir.

İzlanda’ya Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

İzlanda’ya kültür, mimari, ekonomik ve sosyal yapı açısından en çok benzeyen ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç
 • Danimarka
 • İsveç

Türk Konsolosluğu İzlanda’da Nerededir?

Türk konsolosluğu İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bulunmaktadır. Türk Konsolosluğunun adresi ise Egisida 62 107 Reykjavik/İzlanda şeklindedir. Türkiye Konsolosluğu Reykjavikte yer aldığı için yürüyerek ya da otobüs ile konsolosluğa ulaşılabilmektedir.

Türkiye de ise İzlanda Konsolosluğu fahri statüde hizmet vermektedir.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

İzlanda’ya Türkiye’den direkt ya da aktarmalı uçuşlar ile gitmek mümkündür. Türk Hava Yolları’nın İzlanda’nın başkenti olan Reykjavik’e düzenli uçuşları bulunmaktadır. İstanbul’dan Reykjavik’e direkt uçuşlar yaklaşık olarak 5,5 saat sürmektedir.

İzlanda’ya Gitmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda’ya gitmek için bazı gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • İzlanda vizesi: İzlanda vizesi konsolosluktan alınmış olmalıdır.
 • İzlanda seyahat sağlık sigortası: 30.000 EUR geçerli sigorta gerekmektedir.
 • Otel rezervasyonu: Rezervasyon kopyaları sunulmalıdır.
 • Gidiş dönüş uçak biletleri: Uçak biletlerinin kopyası sunulmalıdır.
 • Maddi kanıt: İzlanda’da kalınacak süre boyunca yeterli olacak mali kanıtlar sunulmalıdır.
 • Pasaport: Geçerli pasaport bulundurulmalıdır.

İzlandaya gitmeden önce vize almak zorunludur. İzlanda vizesi Türkiye’de Danimarka Konsolosluğundan alınmaktadır. İzlanda vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize randevusu alınarak seyahat süreci başlatılabilir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: