İzlanda C Tipi Vize

İzlanda Kısa Süreli (C Tipi) Vize Nedir Nasıl Alınır?

İzlanda kısa dönem vizesi (C tipi) 6 aylık bir süre içinde İzlanda’da 90 gün boyunca konaklama hakkı tanıyan vizedir. İzlanda kısa dönem (C tipi) vize, turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti ve kültürel etkinlikler gibi durumlar için kısa süreli olarak İzlanda’da bulunacak olan yabancıların alması gereken vize türüdür.

İzlanda vizesi diğer Schengen Bölgesi ülkelerinde de geçerli olmaktadır.

İzlanda Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

İzlanda C tipi kısa süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İzlanda ticari vize
 • İzlanda turist vizesi
 • İzlanda kültürel ziyaretler, spor etkinlikleri ve konferans vizesi
 • İzlanda tıbbi tedavi vizesi
 • İzlanda AB eğitim, öğretim veya araştırma programlarında eğitim veya katılım vizesi
 • İzlanda kırmızı halı vizesi

İzlanda C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda C tipi vizesi için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuran kişiye ait 10 yıldan eski olmayan, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan ve en az 2 adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 3,5’a 4,5 cm boyutlarında 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İzlanda vize ön yazısı: ApplyVisa.um.dk’den tarihli ve imzalanmış ön yazı gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuran kişinin birinci dereceden akrabalarını gösteren tam tekmil vukuatlı nüfüs kayıt örneği belgesi gerekmektedir.
 • İzlanda seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinin tamamında geçerli olan, Covid 19’u kapsamına alan ve minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • İzlanda ulaşım rezervasyonu: Planlanan İzlanda seyahatin gidiş-dönüş tarihlerini, güzergahını ve bilgilerini içeren ulaşım aracına belgeleri gerekmektedir.
 • İzlanda konaklama bilgileri: İzlanda’da seyahat süresi boyunca konaklanacak yerin adres bilgileri ile onaylanmış rezervasyon bilgilerinin kanıtlanması gerekmektedir.
 • Banka dekontu: Son 3 aya ait hesap bakiyesini belgeleyen, banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş banka dekontu gerekmektedir.

İzlanda kısa süreli vize tipleri için gerekli olan belgeler vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

C Tipi Vize İzlanda Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İzlanda C tipi vizesi için başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. C tipi vize İzlanda başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

İzlanda C tipi başvuru formunda başvuran kişiden istenen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. İzlanda C tipi başvuru formu doldurulurken istenen bilgiler başvuruda teslim edilecek diğer belgelerle tutarlı olmalıdır.

İzlanda C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda C tipi vize başvurusu süreci aşağıda listelenmiştir.

 1. İzlanda C tipi vize başvuru formu online olarak doldurulmalıdır.
 2. İzlanda C tipi vize ücreti online olarak ödenmelidir.
 3. İzlanda C tipi vize evrakları hazırlanmalıdır.
 4. İzlanda C tipi vize için başvuru randevusu alınmalıdır.
 5. İzlanda C tipi vize için gerekli evraklar teslim edilmelidir.
 6. İzlanda C tipi vize için başvuru sonucu beklenmelidir.

İzlanda C tipi vizesi başvuruları VFS Global ve akredite acenteleri üzerinden yapılabilmektedir. 2017-2019 yılları arasında Vizem.net Schengen aile birleşimi vize başvurularında onay oranı en yüksek olan (%94,8) akredite acentesidir.

C Tipi İzlanda Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi İzlanda vizelerinden biri olan turistik vize için öncelikle online başvuru formu doldurulmalıdır. C tipi İzlanda turistik vizes başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli olan vize ücreti online olarak ödenmelidir. İzlanda turist vizesi başvurusu için gerekli olan tüm evraklar eksiksiz ve doğru biçimde hazırlanmalı ve kontrol edilmelidir. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra VFS Global’in internet sitesine e-mail ile kayıt olunarak İzlanda turist vizesi başvuru randevusu alınmalıdır.

İzlanda turistik vize başvurusu randevu tarihi geldiğinde hazırlanmış olan gerekli tüm belgeler alınarak vize başvuru merkezine gidilmelidir. İzlanda turist vizesi başvurusu için gerekli olan tüm belgeler ilgili birime teslim edildikten sonra vize başvurusunun sonuçlanması beklenmelidir.

C Tipi İzlanda Balayı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda C tipi balayı vizesi için, İzlanda turistik vizesinin adımlarının izlenmesi gerekmektedir. Kadın başvuru sahiplerinin soyisim değişikliği yaşaması durumunda evlilik cüzdanı beyan edilerek vize başvurusu yapılmalıdır.

İzlanda balayı vizesinin olumlu sonuçlanması halinde vize sahipleri İzlanda’da 6 aylık süre içinde 90 günlük konaklama hakkına sahip olmaktadır.

C Tipi İzlanda Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi İzlanda kısa süreli eğitim vizesi için öncelikle eğitim görülmesi planlanan kurumdan kabul mektubunun beklenmesi gerekmektedir. Eğitim kayıt belgesi ve ödeme dekontu İzlanda eğitim vizesi için hazırlanmalıdır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra İzlanda eğitim vizesi için başvuru süreci başlatılabilmektedir.

C Tipi İzlanda Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda transit vizesi, İzlanda’dan transit geçiş yapma imkanı sağlayan İzlanda kısa süreli vizelerinden biridir. İzlanda üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapılması gerekiyorsa gidilecek olan ülkenin seyahat ve konaklama bilgileri ile vizesi de İzlanda transit vizesi için başvuru belgeleriyle birlikte teslim edilmelidir. Bu belgeler hazırlandıktan sonra C tipi İzlanda transit vizesi için başvuru süreci başlatılmalıdır.

İzlanda transit vize istiyor mu sorusu İzlanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için transit vize istiyor olarak cevaplanabilektedir.

C Tipi İzlanda Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda’da bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret amacıyla İzlanda’ya seyahat etmek isteyen yabancıların öncelikle İzlanda’da bulunan yakınından davet mektubu almış olması gerekmektedir. İzlanda’daki yakından alınan davet mektubu diğer vize evraklarıyla birlikte teslim edilerek C tipi İzlanda aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

İzlanda C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

İzlanda C tipi vizesi ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İzlanda C tipi vize için istenen belgelerin eksik ya da yanlış teslim edilmesi ya da ek belge talep edilmesi durumlarında İzlanda C tipi vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Covid salgını sebebiyle vize sonuçlanma süresi uzamaktadır.

İzlanda C Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İzlanda C tipi vize başvurusu için VFS Global üzerinden randevu alınması gerekmektedir. VFS Global’in internet sitesine e-mail aracılığıyla kaydolup online randevu alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda randevular alanında deneyimli danışanlar tarafından alınmaktadır.

İzlanda C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 İzlanda C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda C tipi vize harcı80 EUR
Başvuru formu & Dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

İzlanda C tipi vizesi 0-5 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. İzlanda vize ücreti online olarak ödenmelidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: