İzlanda Vizesi için Pasaport Özellikleri

İzlanda Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

İzlanda vizesi başvuruları için pasaport, sunulması zorunlu bir evraktır. İzlanda vizesi başvurularında sunulan pasaportun geçerli olması ve İzlanda tarafından öngörülmüş olan şartları sağlaması gerekmektedir.

İzlanda vizesi başvurusunda bulunan kişilerin süresi dolmuş veya geçersiz pasaport sunması durumunda pasaport başvuru için kabul edilmemektedir.

2022 yılında sayıca artan Schengen vize başvurularında kısa süreli pasaport ile yapılan başvurularda olumsuz sonuçlara daha sık rastlanıldığından dolayı İzlanda vizesi için gerekli evraklar arasında olan pasaportun geçerlilik süresinin mümkün olduğunca uzun olması büyük önem taşımaktadır.

İzlanda vize başvurusu için: 0850 241 1868

İzlanda Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

İzlanda vize başvurusu için pasaport; planlanan kalış süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalı, 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır.

Yıpranmamış ve buruşmamamış, su veya ateşle temas etmemiş olmalıdır.

Türkiye'den Yabancı Ülke Pasaportu İle İzlanda Vizesi Alınabilir Mi?

Türkiye’den yabancı ülke pasaportu ile İzlanda vizesi, Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları tarafından T.C. oturum izinlerinin bulunması halinde alınabilir.

Biri Türk vatandaşlığı olan çifte vatandaşlık sahibi kişiler İzlanda vizesi başvurularını yabancı ülke pasaportu ile değil Türk pasaportu ile yapmalıdır.

İzlanda Vizesi Almak için Pasaport Nereye Sunulmalıdır?

İzlanda vizesi almak için pasaportun aslı, gerekli olan diğer evraklar ve başvuru formu ile beraber yetkili başvuru merkezi olan VFS Global’e randevu esnasında teslim edilmelidir; başvuru merkezinde pasaport taranacağından dolayı fotokopisi gerekmemektedir.

İzlanda Vize Başvurularında Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, İzlanda vize başvurularında eski pasaportun sunulması gereklidir. İzlanda vize başvuru sahibinin önceki pasaportları bulunuyorsa pasaportların kişisel bilgileri içeren sayfaları ile birlikte vize ve damga olan sayfalarının fotokopileri çekilerek başvuruya eklenmelidir.

İzlanda Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Evet, başvuru sahibinin pasaportunun planlanan farklı bir seyahat veya vize başvurusu için kullanılacağı geçerli durumlarda dilekçe verilmesi sonucu İzlanda vize başvuruları pasaport teslim edilmeden yapılabilir.

Vize kararı çıktıktan sonra başvuru sahibi bilgilendirilir ve pasaport VFS Global ofisine teslim edilerek vizenin pasaporta işlenmesi sağlanır.

İzlanda Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Nasıl İade Edilir?

İzlanda vize işlemleri için verilen pasaport, vize hakkında karar çıktıktan sonra vize başvuru merkezinden geri alınabilir. İzlanda vize işlemlerinde verilen pasaportun iadesi için başvuru sahibi kimlik belgesi ve başvuru merkezi tarafından verilen fiş ile birlikte merkeze gitmelidir.

İzlanda vizesi için teslim edilen pasaportu başvuru sahibi dışındaki bir kişi teslim alacaksa başvuru merkezine başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir yetki belgesi, kimlik belgesi ve vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura ile gidilmelidir.

Yetkili aracı kurum VFS Global 2022 yılı için 223 TL olan ek hizmet bedeli karşılığında pasaportu başvuru sahibi tarafından belirtilen adrese kargolama hizmeti sunmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İzlanda vize başvurularında pasaportun teslim alınması için başvuru sahibinin vize merkezine tekrardan gitmesi gerekli değildir.

VFS Global'in İzlanda Vizesi için Pasaport İade Saatleri Nedir?

VFS Global İzlanda vizesi için pasaport iade saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

VFS Global MerkeziPasaport İade GünleriPasaport İade Saatleri
AnkaraPazartesi-Cuma13.00-17.00
AntalyaPazartesi-Cuma13.00-17.00
İstanbulPazartesi-Cuma15.00-17.00
İzmirPazartesi-Cuma13.00-17.00
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: