İzlanda D Tipi Vize

İzlanda D Tipi (Uzun Süreli Ulusal) Vize Nedir Nasıl Alınır?

İzlanda uzun süreli (D tipi) ulusal vize, İzlanda’da 90 günden uzun süre kalacak olan, yabancı uyruklu vatandaşların başvurması gereken bir vize türüdür.

İzlanda uzun süreli (D tipi) ulusal vizenin alınması gereken durumlar arasında; İzlanda’da yasal olarak çalışma, İzlanda’da eğitim görme veya staj yapma ile İzlanda’da ikamet eden aile üyeleri ile birleşim gerçekleştirme durumları bulunmaktadır. İzlanda D tipi ulusal vizesine sahip olan bir kişinin, İzlanda vizesi geçerlilik süresi boyunca, yasal olarak İzlanda’da ikamet etme hakkı bulunmaktadır.

İzlanda D Tipi Vize Nedir?

İzlanda D tipi ulual vize, İzlanda’ya yapılacak 90 günün üstündeki seyahatler için başvurulması gereken vize türüdür. İzlanda’ya, çalışmak, eğitim görmek, staj yapmak ve aile birleşiminde bulunmak amacıyla seyahat edecek olan Türk vatandaşları, uzun dönemli (D tipi) İzlanda ulusal vizesi alabilmektedir.

Uzun süreli İzlanda D tipi ulusal vizenin geçerlilik süresi, İzlanda’ya yapılacak seyahatin amacına göre değişmekle birlikte, genellikle en fazla 1 yıldır.

İzlanda Uzun Süreli Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Yapılır?

İzlanda uzun süreli (D tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda aile birleşimi vizesi
 • İzlanda eğitim vizesi
 • İzlanda staj vizesi
 • İzlanda Erasmus vizesi
 • İzlanda çalışma vizesi
 • İzlanda Au Pair vizesi
 • İzlanda spor ve kültürel etkinlik vizesi

İzlanda D Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda D tipi (uzun süreli ulusal) vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: İzlanda ulusal vize başvurusunda bulunacak vatandaşların, en az 2 adet boş sayfası olan ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olması gerekmektedir.
 • İzlanda ulusal vize başvuru formu: İzlanda D tipi ulusal vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından dikkatli ve eksiksiz bir şekilde doldurulup, imzalanması ve vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibine ait, en az 6 ay öncesinde çekilmiş ve 35 x 45 milimetre boyutlarında, 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru harcı dekontu: İzlanda D tipi vize başvurusu için, konsolosluğa ödenmesi gereken harç bedelinin tahsil edildiğini gösteren dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.

İzlanda D tipi vize başvurusu için istenen evraklar, vize türüne ve seyahat amacına göre farklılık gösterebilmekle beraber, tüm D tipi vize başvuruları için gerekli olan belgeler yukarıda belirtilmiştir.

İzlanda Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İzlanda ulusal vize başvuru formu, uzun süreli İzlanda (D tipi) vize başvurusu için teslim edilmesi istenen evraklardan birisidir ve form kapsamında; başvuru sahibinin kimlik bilgileri, ikamet bilgileri, pasaport bilgileri, mesleki bilgileri ve iletişim bilgilerine dair sorular yer almaktadır. İzlanda ulusal vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından mavi tükenmez kalem ile İngilizce doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.

İzlanda ulusal vize başvuru formunda yer alan bilgiler ile vize başvurusu için teslim edilen diğer gerekli evraklarda yer alan bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir. İzlanda ulusal vize başvuru formu, üzerinde herhangi bir karalama, katlama veya üzerine sıvı dökülmesi gibi deformasyona neden olan durumlarda işleme alınmamaktadır. İzlanda D tipi vize başvuru formuna https://utl.is/index.php/en/long-term-visa linki üzerinden ulaşılabilmektedir.

İzlanda ulusal (D tipi) vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

İzlanda D Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İzlanda D tipi vize randevusu, İzlanda ulusal vize başvuru formu doldurulduktan sonra, Türkiye Danimarka Konsolosluğu üzerinden, mail ya da telefon yolu ile alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen İzlanda D tipi vize başvurularında, randevu danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İzlanda Ulusal Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda ulusal vize başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 • İzlanda ulusal vize başvurusu için istenen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • İzlanda ulusal vize başvurusu için Danimarka Büyükelçiliği’nden randevu alınmalıdır.
 • İzlanda ulusal vize başvurusu harç bedeli ödenmelidir.
 • Harç bedelinin ödendiğini gösteren dekont ve gerekli evraklar, randevu tarihinde Danimarka Büyükelçiliği’ne teslim edilerek başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Vizem.net, 2017 ve 2021 yılları arasında D tipi vize başvurularında en yüksek onay oranına (%95,8) sahip olan akredite acentedir.

İzlanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda öğrenci vizesi, İzlanda’da bulunan bir eğitim kurumunda, 90 günün üzerinde eğitim görmek ve ikamet etmek için başvurulması gereken İzlanda ulusal vize türüdür. İzlanda öğrenci vizesi; İzlanda Erasmus vizesi, lisans vizesi, yüksek lisans vizesi, doktora vizesi, çalışan eğitim vizesi ve yeni mezun eğitim vizesi gibi vize türlerini kapsamaktadır.

İzlanda öğrenci vizesi başvurularında, İzlanda’da eğitim alınacak kurum tarafından gönderilen kabul mektubunun ve eğitim ücretinin ödendiğine dair belgenin, gerekli başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. İzlanda öğenci vizesi başvurusu, gerekli tüm evraklar hazırlanıp, Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden vize başvuru randevusu alınarak yapılmaktadır.

İzlanda Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda staj vizesi, İzlanda’da 90 gün üzerinde sürecek olan staj programlarına katılacak kişilerin başvurması gereken, İzlanda ulusal vize türüdür.

İzlanda staj vizesi başvurusunda bulunacak kişi, istenen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayıp Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden vize başvuru randevusu oluşturmalıdır. İzlanda staj vizesi başvurusu için İzlanda’da staj yapılacak kurumdan alınan kabul belgesi ve diğer gerekli evrakların, randevu tarihinde Danimarka dış temsilciliğine şahsen teslim edilmesi ve başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

İzlanda Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda Erasmus vizesi, İzlanda’da 90 gün üzerinde sürecek olan bir Erasmus eğitim programına katılacak öğrencilerin başvurması gereken, İzlanda D tipi ulusal vize türüdür.

İzlanda Erasmus vizesi başvuruları, Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden İzlanda Erasmus vizesi randevusu alınarak yapılmaktadır. Başvuru sahibinin, randevu tarihinde, kabul aldığı Erasmus sözleşmesini, kabul evraklarını ve diğer gerekli belgeleri, randevu alınan temsilciliğe şahsen teslim ederek, vize başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

İzlanda Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda aile birleşimi vizesi, İzlanda’da yasal oturum iznine sahip kişilerin veya İzlanda vatandaşlarının, İzlanda dışında ikamet eden aile bireylerini İzlanda’ya davet edebilmesi ve ikamet etmelerini sağlaması için başvurulması gereken bir İzlanda ulusal vize türüdür.

İzlanda aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunan kişilerin; İzlanda’daki eşleri ile evliliklerinin veya aile üyeleri ile akrabalık ilişkilerinin yasal olarak kanıtlaması gerekmektedir ve en az 24 yaşında olması gerekmektedir. İzlanda aile birleşimi vizesi için istenen evraklar hazırlandıktan sonra Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden vize başvuru randevusu alınmakta ve randevu tarihinde gerekli evraklar ile büyükelçiliğe şahsen başvuru yapılmaktadır.

İzlanda Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda çalışma vizesi, İzlanda’da 90 günün üzerinde çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken bir İzlanda D tipi (uzun süreli ulusal) vize türüdür. İzlanda çalışma vizesi hamilleri, vize geçerlilik süreleri boyunca İzlanda’da ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

İzlanda çalışma vizesi başvuruları, gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden randevu alınarak ve randevu tarihinde büyükelçiliğe şahsen gidilerek yapılmaktadır. İzlanda çalışma vizesi başvuru sahibinin, İzlanda’da çalışacağı kurum tarafından düzenlenmiş kabul mektubunu, gerekli vize evrakları ile birlikte, konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir.

İzlanda Au Pair Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda Au Pair vizesi, yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla bir süreliğine, İzlanda’da ikamet eden bir ailenin yanına geçici olarak taşınmaları, ailenin işlerine yardım etmeleri ve aynı zamanda dil bilgilerini geliştirmeleri amacıyla başvurulan, bir İzlanda D tipi ulusal vize türüdür.

Başvuru sahibi ile İzlanda’da yanında kalacağı aile arasında yapılan ve bulundukları bölgenin kurallarına uygun olarak hazırlanan iş sözleşmesinin ve diğer gerekli evrakların, İzlanda Au Pair vize başvurusu için tamamlanması gerekmektedir. İzlanda Au Pair vizesi için istenen evraklar hazırlandıktan sonra, Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden vize randevusu alınmakta ve randevu tarihinde vize başvurusu şahsen gerçekleştirilmektedir.

İzlanda Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda dil okulu vizesi, İzlanda’da 90 günün üzerinde bir dil okulu eğitimi almayı amaçlayan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken, İzlanda D tipi ulusal vize türüdür. İzlanda dil okulu vizesi sahibi kişiler, vize geçerlilik süreleri boyunca İzlanda’da ikamet etme hakkına sahiptir.

İzlanda dil okulu vizesi başvurusu için gerekli evraklar, başvuru sahibi tarafından eksiksiz hazırlanıp tamamlandıktan sonra, Türkiye Danimarka Büyükelçiliği’nden vize randevusu alınması ve başvurunun, randevu tarihinde şahsen tamamlanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin dil eğitimi alacağı okuldan şahsı adına gönderilen kabul mektubunun, İzlanda dil okulu vize başvurusu sırasında temsilciliklere ibraz edilmesi gerekmektedir.

İzlanda D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

İzlanda uzun süreli (D tipi) ulusal vize başvuruları, ortalama 1 ile 7 ay arasında sonuçlanmaktadır. İzlanda D tipi vize başvurularını değerlendiren kurumda yaşanan yoğunluk, ek evrak talep edilmesi ve resmi ve dini tatil günleri sebebiyle, vize işlemlerinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Covid-19 salgını nedeniyle, İzlanda D tipi vize başvurularında, sonuçlanma süreçlerinin uzadığı görülmektedir.

D Tipi Vize İzlanda Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı için İzlanda D tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerHizmet bedeli
İzlanda D tipi vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
Randevu işlemleriÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

Konsolosluğa ödenecek olan İzlanda vize ücreti, Euro veya Türk Lirası olarak tahsil edilmektedir.

İzlanda D Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İzlanda uzun süreli (D tipi) ulusal vize başvuruları; başvuru sahibine İzlanda’dan gelen bir kabul mektubunun bulunmaması veya eksik hazırlanmış olması, gerekli vize evraklarının yanlış veya eksik beyan edilmesi, İzlanda seyahat sağlık sigortasının gerekli şartları karşılamaması ve finansal durumun yeterli olmaması gibi nedenlerle reddedilebilmektedir.

İzlanda D tipi vize başvurusu red kararı alan kişiler, reddedilme sebeplerini göz önünde bulundurarak yapacakları yeni düzenlemeler ile, vize başvurularının yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkına sahiptir.

İzlanda D tipi vize başvurusunun gerekliliklerini karşıladığını ve istenen belgeleri eksiksiz teslim ettiğini düşünen başvuru sahipleri, verilen İzlanda D tipi vize reddi kararına, bu kararın haksız olduğunu gerekçeleri ile beraber yazacakları bir dilekçe ile itiraz edebilmektedir. İzlanda D tipi vizesi başvurusunda bulunan kişilerin, şahsi bilgilerini ve red kararına itiraz gerekçelerini içeren, güncel tarihli ve imzalı dilekçe, Danimarka dış temsilciliklerine iletilerek İzlanda vizesi reddine itiraz edilebilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: