İzlanda Transit Vize

İzlanda Transit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Transit vize, bir ülkeye giderken başka bir ülkeden aktarma yapılması gereken durumlarda aktarma yapılacak ülkeden alınması gereken kısa süreli bir vize türüdür.

İzlanda transit vizesi, İzlanda üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapılması gereken durumlarda alınması gereken kısa süreli vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İzlanda için vize almak zorundadır.

İzlanda Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

İzlanda transit vizesi, planlanan seyahat noktası İzlanda’dan farklı bir ülke ise ve bu ülkeye geçiş için İzlanda üzerinden aktarma yapılması gerekiyorsa alınması gereken vizedir. İzlanda transit vizesi havalimanında en fazla 24 saat kalınması gereken durumlarda geçerli olmaktadır.

Avrupa Birliği üye devletleri veya Avrupa Ekonomik Alanı, Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri için geçerli bir vizesi olan yabancılar, Andorra Prensliği, Kanada, Japonya, San Marino Cumhuriyeti veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen oturma izni sahibi yabancılar, Avrupa Birliği üye devletleri, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşının aile üyesi olan yabancılar ve Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’nun sözleşme tarafının vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesi olan yabancıların İzlanda transit vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca Schengen vizesi sahipleri ve diplomatik pasaportu bulunan yabancılar da İzlanda üzerinden vizesiz transit geçiş hakkına sahip olmaktadır.

İzlanda Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekiyor Mu?

İzlanda aktarmalı uçuşlar için transit vize gerekmektedir. Hedef ülkeleri Schengen ülkesi olmayan bordo pasaport sahipleri yolcuların İzlanda transit vizesi alması gerekmektedir.

Schengen vizesi sahibi yolcular ile gri ve yeşil pasaport sahibi yolcuların İzlanda transit vizesi almasına gerek yoktur.

İzlanda Havaalanından Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

İzlanda Havaalanı’ndan farklı bir Schengen ülkesine geçiş yapılacağı durumlarda İzlanda transit vize alınmasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca yeşil ve gri pasaport sahipleri İzlanda Havaalanı’ndan vizesiz geçiş yapma hakkına sahiptir.

İzlanda Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda transit vize başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • İzlanda transit vize başvuru formu: Gerekli ve doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış İzlanda transit vizesi başvuru formu gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Son üç ay içerisinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Pasaport: On yıldan eski olmayan ve en az iki adet boş sayfası bulunan geçerli pasaport gerekmektedir.
  • Aktarma yapılacak ülke ile ilgili belgeler: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati kanıtlayan uçak bileti rezervasyonu ve gidilecek olan ülke tarafından verilmiş olan vize gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası belgeleri gerekmektedir.
  • İzlanda transit vize ücreti: İzlanda transit vizesi için ödenen vize ücretinin kanıtı gerekmektedir.

İzlanda Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

İzlanda transit vizesi için destekleyici belgeler başvuran kişinin güvenilirliğini artırmak amacıyla kullanılabilecek belgelerdir. İzlanda’da kalınmayacağının ispatlanması amacıyla da destekleyici belgeler kullanılabilmektedir.

İzlanda transit vizesi için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Eski pasaport kopyası: Varsa önceki pasaportların kopyaları İzlanda transit vizesi için destekleyici belge olarak sunulabilmektedir.
  • Son hedef ülke ile ilgili belgeler: Varsa seyahat edilecek son hedef ülkeye ait vize ve ulaşım rezervasyon bilgileri İzlanda transit vize başvurusunda destekleyici belge olarak sunulabilmektedir.
  • İzlanda transit vize talep dilekçesi: İzlanda Konsolosluğuna hitaben yazılmış, seyahat amacını ve transit geçilme nedenlerini açıklayan İzlanda transit vize talep dilekçesi destekleyici belge olarak sunulabilmektedir.

İzlanda Aktarma Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda transit vizesine ihtiyaç duyulup duyulmadığı kontrol edilmelidir. İzlanda transit vizesinin alınması gerekiyorsa öncelikle İzlanda transit vize başvuru formu, Danimarka Konsolosluğunun sitesinden online olarak doldurulmalıdır ve vize başvuru ücreti ödenmelidir. İzlanda transit vizesi için gerekli olan belgeler hazırlanmalı ve en yakın vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.

Randevu tarihinde, tüm gerekli evraklarla birlikte vize başvuru merkezinde olunmalıdır. Başvuru yapılmalı ve İzlanda transit vizesi için gerekli olan başvuru ücreti ödenmelidir.

İzlanda Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda transit geçiş vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu & Dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti70 EUR
Toplam240 EUR

İzlanda C tipi vizesi 0-5 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. İzlanda vize ücreti online olarak ödenmelidir.

İzlanda Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İzlanda transit vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Eksik ya da yanlış belge teslimi, konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluğun resmi tatil günleri sebebiyle İzlanda turist vizesinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İzlanda Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

İzlanda transit vizesi İzlanda’da konaklama veya İzlanda’da seyahat etme imkanı tanımamaktadır. İzlanda transit vizesi sahiplerinin bulundukları havaalanının dışına çıkma hakları bulunmamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: