İzlanda Work and Holiday

İzlanda Work And Holiday: İzlanda'da Yaşam Deneyimi

İzlanda Work and Holiday, yabancı vatandaşlar için İzlanda’da hem çalışma, hem de tatil yapma imkanı tanıyan bir programdır ve çalışma tatili vizesi olarak da adlandırılmaktadır. Work and Holiday programı, İzlanda vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilere daha az mali kaynak kullanarak, İzlanda’da yaşam deneyimi kazanma ve çalışma imkanı tanımaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İzlanda Work and Holiday Nedir?

İzlanda Work and Holiday programı, İzlanda’ya giden kişiler için, İzlanda sınırları içerisinde çalışma izni sağlayan bir vize programıdır. İzlanda Work and Holiday programı kapsamında vize alan kişiler; İzlanda sınırları içerisinde seyahat edebilmekte, aynı zamanda bir iş bularak çalışabilmekte ve İzlanda’da yasal olarak oturma izni sahibi olmaktadırlar.

İzlanda Work and Holiday programı şartlarını karşılayan kişiler, programa başvurularından itibaren, en geç 2 ay sonra İzlanda’ya giriş yapabilmekte ve çalışmaya başlayabilmektedirler.

İzlanda Work and Holiday ve Au Pair Programlarının Farkı Nedir?

İzlanda Work and Holiday programına katılmak için aranan şartlar, programa katılmak isteyenlerin 18 ile 30 yaş aralığında bulunması, herhangi bir alanda minimum seviyede iş deneyiminin olması ve İngilizce bilmesidir. Başvuru için aranan şartları sağlayan kişiler, İzlanda Work and Holiday programına katılarak program süresince İzlanda’da seyahat ve çalışma haklarına sahip olmaktadır.

İzlanda Au Pair programı, Work and Holiday programından farklı olarak, kişilerin İzlanda’da yaşayan bir ailenin yanına taşınmasını ve aileye yardım ederken İzlanda’da yaşamasını mümkün kılan, bir uzun süreli (D tipi) vize programıdır. İzlanda Au Pair programına başvuran kişilerin, yanına taşınacakları aile ile bir sözleşme imzalaması ve vize başvurusu esnasında bu sözleşmeyi sunması gerekmektedir. İzlanda Au Pair programının amacı, kişinin yanında yaşadığı aileye yardım ederken, onlardan İzlanda’nın kültürü ve yaşam tarzı hakkında bilgi edinmesi ve yabancı dilini geliştirmesidir.

İzlanda Work and Holiday Süresi Ne Kadardır?

İzlanda Work and Holiday programının süresi, 3 ile 12 ay arasında değişmektedir.

Work and Travel İzlanda’da Hangi Şehirlerde Yapılabilir?

İzlanda’da Work and Travel programı çalışma iznine sahip olan bir kişi, program kapsamında belirlenen İzlanda şehirlerinde çalışabilmektedir. İzlanda Work and Travel programı dahilinde, Kopavogur, Selfoss ve Borgarnes gibi şehirlerde çalışılabilmektedir.

İzlanda Work and Holiday Programı Şartları Nelerdir?

İzlanda Work and Holiday programı için aranan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yaş şartı: İzlanda Work and Holiday programına başvuran kişilerin, 18 ile 30 yaşları arasında olması gerekmektedir.
 • İş tecrübesi: Başvuru sahibinin herhangi bir meslek alanındaki bir işte, minimum seviyede iş tecrübesine sahip olması gerekmektedir.
 • Yabancı dil yeterliliği: İzlanda’da Work and Holiday programı kapsamında çalışabilmek için, başvuru sahibinin konuşma seviyesinde İngilizce biliyor olması gerekmektedir ve Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca dillerinden birini biliyor olmak, programa kayıt için avantaj sağlamaktadır.
 • Öğrencilik durumu: İzlanda Work and Holiday programına başvuracak kişilerin öğrenci olması şartı aranmamaktadır.

İzlanda Work and Holiday Programı için Dil Şartı Var Mıdır?

İzlanda Work and Travel programına başvurabilmek için, konuşma seviyesinde İngilizce biliyor olmak gerekmektedir. İzlanda Work and Holiday programına kayıt olunması üzerine, ilk olarak programa kabul için bir İngilizce görüşme ve devamında İngilizce bir iş mülakatı yapılmaktadır.

Work and Holiday programına katılanlar, İzlanda’da geçirilen süre içerisinde İzlanda ana dili olan İzlandacayı öğrenme fırsatı bulmaktadır.

İzlanda Work and Holiday Meslekleri Nelerdir?

İzlanda Work and Holiday programı kapsamında çalışılabilecek meslek dalları aşağıda listelenmiştir.

 • Turizm işleri: Program kapsamında turizm iş alanı içerisinde; İzlanda’da yer alan restoranlar, oteller, pansiyonlar, eğlence mekanları ve kulüplerde çalışma olanağı sunulmaktadır.
 • Tarımsal işler: Tarım sektörü kapsamında, İzlanda’da bulunan çiftliklerde çalışılması mümkün olmaktadır.

İzlanda Work and Holiday programına katılmak isteyen kişiler, belirlenen iş alanlarından birinde çalışmak zorundadır ve internet kaynakları üzerinden, İzlanda iş ilanları takip edilerek iş olanakları hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Work and Travel İzlanda Programına Nasıl Başvurulur?

Work and Travel İzlanda programı için alınması gereken İzlanda vizesine, aracı kurum ve yetkili acenteler aracılığıyla başvurulmaktadır. İzlanda vizesi başvuruları,Türkiye’de hizmet veren yetkili İzlanda vizesi başvuru merkezlerinden randevu alarak ve gerekli evrakları vize merkezine teslim ederek yapılmaktadır. İzlanda vize başvuruları, Danimarka Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

İzlanda Work and Holiday için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda Work and Holiday programına başvurmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda vize başvuru formu: İzlanda Work and Holiday programına başvurmak için, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, pasaport bilgileri ve iletişim bilgilerinin yer aldığı İzlanda vize başvuru formunun, tam ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Programa başvuran kişinin, programın sürmesi mümkün olan 12 ay boyunca geçerli bir pasaportunun bulunması ve eski pasaportlarının birer örneğinin başvuruya eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İzlanda vize başvurusu için, 35 milimetre ve 45 milimetre boyutlarında, beyaz arka plana sahip ve son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik bir adet fotoğraf gerekmektedir.
 • İzlanda Work and Holiday niyet mektubu: Başvuru yapılacak kuruma hitaben yazılacak, İzlanda Work and Holiday programına katılma niyetini gösteren bir mektup hazırlanmalıdır.
 • Sağlık raporu: Uzun süreli İzlanda vizesine başvuran kişilerden, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre halk sağlığını tehdit edecek herhangi bir hastalıkları olmadığına dair sağlık raporu istenmektedir. Sağlık raporlarının uluslararası geçerliliği olması için noter onaylı tercümesinin bulunduğuna ve gerekli apostil işlemlerinin yapıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Adliyeden veya E-devletten alınmış, tercüme edilerek notere onaylatılmış ve apostil işlemi yapılmış bir adli sicil kaydının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibine ait iş tecrübesini gösteren ve İngilizce dilinde hazırlanmış bir özgeçmişin sunulması gerekmektedir.
 • Referans mektubu: Başvuru sahibinin, daha önce çalıştığı bir işvereni tarafından yazılmış, imzalı bir referans mektubu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İzlanda’da bulunulacak tüm süreyi kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Work and Holiday programı için yapılan başvurularda, İzlanda vizesi için gerekli belgeler eksiksiz şekilde beyan edildiğinde, başvuru sahiplerinin programa kabul edilme şansı artmaktadır.

İzlanda Work and Holiday Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

İzlanda Work and Holiday programına başvuracak kişilerin, uzun süreli (D tipi) İzlanda ulusal vizesi alabilmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Work and Holiday programının süresi 3 ile 12 ay arasında değişmektedir ve programa katılanların, gerekli seyahat sağlık sigortasını, program süresinin tamamını kapsayacak şekilde yaptırmaları beklenmektedir. Work and Holiday programına başvuracak kişiler, seyahat sağlık sigortasını, bu konuda hizmet veren sigorta şirketleri ve acenteler üzerinden yapabilmektedir.

Vizem.net üzerinden, İzlanda Work and Holiday programı için yaptırılması gereken, İzlanda vize sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Work and Travel İzlanda Maliyeti Ne Kadardır?

Work and Travel İzlanda programına katılmak isteyen kişilerin ödemesi gereken program kayıt ücreti 850 Euro’dur. Work and Travel kayıt ücreti haricinde, başvuru için gerekli şartlar arasında yer alan sağlık sigortası maliyeti bulunmaktadır ve sigorta maliyetleri, ilgili acenteye göre değişiklik göstermektedir. Work and Holiday programına başvurunun kabulü halinde, uçak biletlerinin alınması gerekmektedir; gidiş ve dönüş İzlanda uçak bileti ücretleri 200 ile 500 Euro arasında değişmektedir.

İzlanda Work and Holiday programı kapsamında, kişiler İzlanda’da ücretli bir işte çalışabilmektedir ve program maaşları aylık olarak, ortalama 1700 ile 1900 Euro arasında değişmektedir.

Work and Travel İzlanda programı için İzlanda’da bulunulacak süre boyunca, kişinin günlük yeme içme harcamaları ile ülke içi seyahat, konaklama, toplu taşıma ücretleri ve iletişim masrafları söz konusu olmaktadır ve günlük maliyetler çalışılan şehre göre değişiklik göstermektedir.

İzlanda Work and Holiday Programı Avantajları Nelerdir?

İzlanda Work and Holiday programının sağladığı avantajlar aşağıda sıralanmıştır.

 • İzlanda Work and Holiday programına katılan bir kişi, 12 ay süreye kadar İzlanda’da yaşarken, çalışma iznine de sahip olmaktadır.
 • İzlanda’da yaşanan süre boyunca, öncelikle aktif kullanılacağı için İngilizce dil pratiği gelişmekte ve farklı dilleri öğrenme şansına sahip olunmaktadır.
 • İzlanda’da çalışan kişi, yurt dışında iş tecrübesi kazanarak ülkesine geri dönmektedir.
 • Work and Holiday programına katılan kişi, İzlanda kültürünü öğrenme ve yaşam tarzını deneyimleme fırsatına sahip olmaktadır.
 • İzlanda vizesine sahip olunan süre boyunca, ülke sınırları içerisinde seyahat edilebilmekte ve İzlanda’nın turistik yerleri ile doğal güzellikleri görülebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: