İzlanda Balayı Vizesi

İzlanda Balayı Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

İzlanda balayı vizesi, İzlanda’da altı aylık zaman dilimi içerisinde en fazla 90 gün boyunca konaklamayı sağlayan kısa süreli bir C tipi İzlanda vizesidir. İzlanda balayı vizesi bir Schengen vizesidir.

İzlanda balayı vizesi, hamiline süresi boyunca İzlanda’da ve diğer Schengen ülkelerinde ikamet etme izni tanımaktadır. İzlanda Balayı vizesi alınarak İzlanda ve diğer Schengen ülkelerinde balayı tatili yapılabilmektedir.

İzlanda Balayı Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda balayı vizesi almak için izlenmesi gereken adımları aşağıda listelenmiştir.

 1. İzlanda balayı vize başvuru formu doldurulur: İzlanda vize başvuru formunun online olarak, İngilizce diliyle eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 2. İzlanda balayı vizesi ücreti yatırılır: İzlanda balayı vizesi başvurusu için vize ücreti online olarak ödenmesi gerekmektedir.
 3. İzlanda balayı vizesi evrakları hazırlanır: İzlanda balayı vizesi için istenen evrakların hazırlanması gerekmektedir.
 4. İzlanda balayı vizesi başvuru randevusu alınır: İzlanda balayı vizesi başvuruları VFS Global aracılığı ile yapılmaktadır. VFS Global’in internet sitesi üzerinden üyelik oluşturularak randevu alınabilmektedir.
 5. İzlanda balayı vizesi için gerekli evraklar teslim edilir: İzlanda balayı vizesi için gerekli evraklar teslim edilmelidir.
 6. İzlanda balayı vizesi için başvuru sonucu beklenir: İzlanda balayı vizesi başvuruları sonuçları ortalama 15 gün içinde çıkmaktadır.

İzlanda Balayı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda balayı vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuran kişiye ait hasar görmemiş ve 10 yıldan eski olmayan, planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan geçerli bir pasaport gerekmektedir. Varsa, önceki pasaportlardaki vizelerin ve pulların kopyaları eklenmelidir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, beyaz fonla çekilmiş, 3,5 x 4,5 cm boyutlarında 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İzlanda balayı vizesi ön yazısı: ApplyVisa.um.dk’den tarihli ve imzalanmış ön yazı gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuran kişinin ebeveynleri, kardeşleri, eşleri ve çocuklarını gösteren tam tekmil vukuatlı nüfüs kayıt örneği belgesi gerekmektedir.
 • İzlanda seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinin tamamını kapsayan minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Seyahat sigortasının Covid 19’u kapsaması gerekmektedir.
 • İzlanda ulaşım rezervasyonu: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş tarihlerini, güzergahını ve bilgilerini içeren ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler gerekmektedir.
 • Konaklama bilgileri: Seyahat süresi boyunca konaklama yapılacak yerin adres bilgileri ve onaylanmış rezervasyon bilgilerinin kanıtlanması gerekmektedir.
 • Banka dekontu: Son 3 aya ait hesap bakiyesini gösteren, banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış banka dekontu gerekmektedir.

İzlanda için vize almak isteyen vatandaşların meslek durumuna göre başvuru için istenen ek belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

İzlanda Balayı Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İzlanda balayı vizesi başvuru formunda başvuran kişiye ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, çalışma veya öğrenim görme bilgileri, seyahat amaçları ve seyahat bilgileri ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağının bilgisi istenmektedir.

İzlanda balayı vizesi başvuru formu doldurulurken, başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde verilmesine dikkat edilmelidir. Başvuru formundaki bilgilerin başvuru için verilen evraklardaki bilgilerle tutarlı olmasına özen gösterilmelidir.

İzlanda balayı vizesi başvuru formu online olarak İngilizce doldurulmalıdır.

İzlanda Balayı Vize Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda balayı vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda Balayı Vizesi Harcı80 EUR
Başvuru formu & Dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Seyahat sağlık sigortası10-20 EUR
Toplam220-230 EUR

İzlanda Balayı Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda balayı Schengen vizesi ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi ve ek belge istenmesi gibi durumlarda İzlanda turist vizesi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İzlanda’da Balayı Destinasyonları Nerelerdir?

İzlanda’nın balayı yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gullfoss Şelalesi
 • Jökulsárlón buzul lagünü
 • Vik’in volkanik siyah kum plajları
 • Snæfellsnes Yarımadası
 • Mavi Lagün
 • Skógafoss Şelalesi
 • Mývatn Gölü
 • Fagradalsfjall Yanardağı
 • Heimaey Adası
 • Fjaðrárgljúfur Kanyonu

Vizesiz İzlanda Balayı Tatili Yapılabilir Mi?

Hayır, vize almadan İzlanda’da balayı tatili yapılamamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: