İzlanda Oturum İzni Başvurusu

İzlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

İzlanda oturma izni alabilmek için, gerekli tüm belgelerin istenen formatta gönderilmesi, geçerli bir pasaport veya seyahat için geçerli bir belge olan başka bir belge ile kimliğin kanıtlanması, destek gereksinimlerin karşılanması, İzlanda’da sağlık sigortası sahibi olmak, adli sicil kaydının ibraz edilmesi, ikamet izni türüne ilişkin özel şartların yerine getirilmesi gibi şartları sağlamak gerekmektedir.

İzlanda’da kalma süresi 3 aydan fazla olacak AEA/EFTA vatandaşları dışındaki insanlar Göçmenlik Müdürlüğüne oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

İzlanda’da Oturum Hakkı Sağlayan Koşullar Nelerdir?

İzlanda’da oturum hakkı sağlayan koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda’da aile birleşimi oturma izni
 • İzlanda’da İş bularak oturma izni
 • İzlanda’da eğitim oturum izni
 • İzlanda’da öğrenci oturma izni
 • İzlanda’a Au Pair oturma izni
 • İzlanda’da evlilik oturma izni
 • İzlanda’da uzun süreli oturma izni

İzlanda’da Öğrenci Oturma İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da eğitim yoluyla oturum izni alınabilmektedir.

İzlanda’da eğitim seçenekleri aşağıdaki gibidir.

 • İzlanda’da lisans programı
 • İzlanda’da yüksek lisans programı
 • İzlanda’da doktora programı

İzlanda’da Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da lisans eğitimi için oturum izni alabilmek için, güz dönemi başvurularının, dönem başlangıcından önce aktifleşebilmesi adına başvuru belgesi ve diğer ilgili belgelerin en geç 1 Haziran tarihine kadar müdürlüğe teslim edilmesi gerekmektedir.

İzlana’da lisans eğitimi alacak kişiler, bahar dönemi başvuruları için, başvuru belgesi ve gerekli diğer belgelerin en geç 1 Kasım tarihine kadar müdürlüğe teslim edilmiş olmalıdır.

İzlanda’da lisans eğitimi ile oturum izni alabilmek için yapılacak başvuru ile beraber; ödeme makbuzu, pasaport fotoğrafı (35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde), pasaport fotokopisi, üniversite kabul belgesi ya da üniversite kabul mektubu, ikamet edilmekte olan ülkeden alınmış adli sicil belgesinin kopyası, adli sicil belgesinin tercüman tarafından tercüme edilmiş hali ile sağlık sigortası gibi belgeler gerekmektedir.

İzlanda Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da yüksek lisans eğitimi için oturum izni almak isteyen öğrencilerin, başvuru ile beraber; ödeme makbuzu, pasaport fotoğrafı (35 mm x 45 mm), pasaport fotokopisi, üniversite kabul belgesi ya da üniversite kabul mektubu, ikamet edilmekte olan ülkeden alınmış adli sicil belgesinin kopyası, adli sicil belgesinin tercüman tarafından tercüme edilmiş hali, sağlık sigortası gibi evraklar sunulmalıdır.

Ek olarak, yabancı üniversite ve İzlanda üniversitesi arasında hangi türden bir iş birliği olduğunu belirten iş birliği onayı da diğer belgelerle beraber sunulmalıdır.

Staj Amaçlı Oturum İzni İzlanda’da Nasıl Alınır?

Yabancı bir ülkede öğrenim gören bir öğrenci, İzlanda’da bir şirkette staj yapmak amacıyla oturma izni alabilir. Staj amaçlı oturum izni almak isteyen öğrencilerin; başvuru ile birlikte; ödeme makbuzu, pasaport fotoğrafı, pasaport fotokopisi, üniversite kabul evrakı ya da üniversite kabul mektubu, ikamet edilen ülke tarafından verilmiş adli sicil belgesinin kopyası, adli sicil belgesinin tercüme edilmiş hali ve sağlık sigortası gerekmektedir.

Standart belgelerin yanı sıra; İzlanda’da çalışmasının işinin bir kısmı olduğunu kanıtlayan bir üniversite kayıt onayının, çalışma izni başvurusunun, iş durumunu açıklayan bir raporun İzlanda staj vizesi için beyan edilmesi gerekmektedir.

İzlanda’da Dil Okulu için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da dil okulu için oturum izni alınamamaktadır.

İzlanda’da dil okulu için oturum izni alınamadığı için, İzlanda dil okulu için kısa süreli eğitim vizesi alınmalıdır.

İzlanda’da İş Bularak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da iş bularak oturum izni verilebilmesi için, İzlanda Çalışma Müdürlüğü tarafından çalışma izni verilmiş olmasıdır.

İzlanda’da iş bularak oturma iznini İzlanda’da çalışma izni olan kişiler alabilir. İzlanda’da çalışma vizesi için gerekli şartlar İzlanda Çalışma Müdürlüğü internet sitesinde bulunmaktadır.

İzlanda’da iş bularak oturum izni alabilmek için; uzman bilgisi gerektiren işlere girilerek, iş gücü eksikliği nedeniyle ihtiyaç duyulan sektöre işçi olarak katılarak, sporcular olarak ve işbirliği veya hizmet sözleşmesi seçeneği kullanılabilmektedir.

İzlanda’da Au Pair ile Oturma İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da Au Pair oturma izni, bu yönde çalışma yapmak isteyen 18-25 yaş arası bireyler tarafından alınabilmektedir.

Belirlenen gereksinimlerin karşılandığını gösteren belgeye sahip olunması, oturma izninin geçerli olduğu sürenin en az 90 gün sonrasına kadar geçerli bir pasaport sahibi olunması, kalınacak süre boyunca geçimi sağlayacak gelirin olduğunun kanıtlanması şartlarının karşılanmasının ardından İzlanda’da Au Pair oturum izni alınabilmektedir

İzlanda’da Şirket Kurarak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da şirket kurarak oturum izni alma programı bulunmamaktadır.

Oturum izni bulundurmak İzlanda’da şirket kurmak için ön şart olarak koşulmamaktadır.

İzlanda’da Ev Alarak Oturma İzni Verilir Mi?

İzlanda’da ev alarak oturma izni alınamamaktadır.

İzlanda Evlilik Oturma İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da evlilik oturma izni almak için; 18 yaşından büyük olunması, evli ya da bir yıldan uzun süredir beraber yaşayan çift olunması, evliliğin, yerleşim kanununa göre kayıt şartlarının sağlanmış olması, eş ya da beraber yaşanılan partner ile aynı yerde kalınan bir evin olması, kalınacak süre boyunca kendi geçiminin karşılanabileceğinin kanıtı, İzlanda’da bir sigorta şirketinde ya da İzlanda’da çalışmaya yetkisi olan uluslararası bir sigorta şirketinde geçerli bir sigorta olması gibi şartları sağlamak gerekmektedir.

İzlanda’da Uzun Süreli Oturum İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da uzun süreli oturum izni elde etmek için, kalınacak süre için gerekli gereksinimlerin karşılanabilecek olması, yürürlükte olan oturma izninin şartlarının karşılanabilir olması, 150 saatlik bir İzlanda dil kursuna katılmış ve durum testinin geçilmiş olması şartlarının sağlanmış olması gerekmektedir. İzlanda uzun süreli oturum izni şartlarını sağlayanlar Göç İdaresine başvurularını yapabilmektedir.

İzlanda’da Kalıcı Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda’da kalıcı oturum izni için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kalıcı ikamet izni başvurusu: Doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış orijinal formatta daimi ikamet izni başvuru belgesi sunulmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport fotokopisi: Fotokopilerin, pasaportun kişisel bilgi sayfası ve başvuranın imzasını içeren sayfası olmalıdır.
 • Gerekli diğer belgeler: Son altı aya ait gelir vergisi ödeme özetleri, iş sözleşmesi veya güvenli desteği gösteren diğer belgeler sunulmalıdır.
 • İzlanda dil ve sınav belgeleri: İzlandaca dil kursuna ilişkin, başvuru sahibinin en az 150 dersi %85 ders katılımı ile tamamladığını belirten orijinal sertifika, onaylanmış bir tarafça düzenlenen bir değerlendirme testi, yazılı bir muafiyet talebi veya bir muafiyet talebine ilişkin tıbbi sertifika sunulmalıdır.
 • İki tanık tarafından imzalanmış vekaletname: Başvuru sahibi, Göç İdaresi Başkanlığı tarafından başvurunun işlenmesi hakkında kendisinden başka birinin bilgi almasını istemedikçe, vekaletname vermesine gerek yoktur.

İzlanda’da Oturum Almak için Şartlar Nelerdir?

İzlanda’da oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

İzlanda’da 3 aydan fazla kalmayı planlamış, AEA/EFTA vatandaşları dışında her yabancı insan Göçmenlik Müdürlüğüne oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Başvuru sahibi, kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilmek için İzlanda’da 4 yıl boyunca kesintisiz yasal olarak ikamet etmiş olmalıdır.

İzlanda’da Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İzlanda oturma izni başvuru formu doldurulduktan sonra, posta ile Göç İdaresine gönderilir ya da müdürlük lobisinde yer alan bırakma kutusuna teslim edilir.

İzlanda’da Oturum İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

İzlanda’da geçerli bir oturma izni alarak geçerli bir pasaporta sahip olunması şartı ile, diğer Schengen ülkelerinin topraklarında herhangi bir 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün bulunabilmektedir.

İzlanda Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

İzlanda göçmenlik başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İstenilen tüm belgelerin eksiksiz ve istenen formatta gönderilmesi
 • İzlanda’da yerleşimin olması
 • İzlanda’da sağlık sigortası sahibi olmak
 • Başvurulan oturma izni türüyle ilgili şartları yerine getirmek

Gerekli şartları sağlayan yabancılar İzlanda’da göçmenlik gerçekleşebilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: