İzlanda'ya Gitmek için Gerekli Evraklar

2022'de İzlanda'ya Gitmek için Prosedür ve Gerekli Evraklar

İzlanda’ya gitmek için izlenmesi gereken şartlar, izlenmesi gereken prosedür ve gerekli evraklar aşağıdaki başlıklarda ifade edilecektir.

İzlanda Vize İstiyor Mu?

İzlanda’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İzlanda vizesi temin etmesi gerekmektedir.

İzlanda’ya seyahat edecek olan hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport veya hizmet (gri) pasaport sahibi olan kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde gerçekleştirmeleri halinde İzlanda vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

İzlanda’ya Gitmek için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’ya gitme için gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

İzlanda’ya gitmek için gereken temel ve standart evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İzlanda seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 sayfası boş olan pasaportun ve sayfalarının fotokopileri ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İzlanda vize başvuru formu: Başvuru sahibinin adına online olarak doldurulmuş vize başvuru formunun doğru bilgiler beyan etmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde alınmış ve 35x45 mm ölçülerinde olan 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan İzlanda seyahat sürelerini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan ve 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Başvuru sahibinin adına seyahatin amacını, niyetini ve detaylarının paylaşıldığı vize talep dilekçesi Danimarka Büyükelçiliği’ne hitaben resmi bir dille yazılmaktadır.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler: Planlanan İzlanda seyahat tarihlerine yönelik düzenlenmiş uçak bileti veya rezervasyonlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: İzlanda seyahati süresince vize başvuru sahibinin konaklayacağı yere yönelik rezervasyon veya ödeme yapıldıysa dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finans planı: Başvuru sahibinin İzlanda seyahati süresince yapacağı harcamalara yönelik yeterli bütçesinin bulunduğunu gösteren banka hesap cüzdanı eklenmelidir, imzalı ve kaşeli olması önemlidir ve banka imza sirküleri de ibraz edilmelidir. Başvuru sahibine ait gelirleri beyan eden tapu, kira sözleşmesi, yatırım hesabı gibi evraklar eklenebilmektedir.
 • İzlanda’dan gelen davetiye: Vize başvuru sahibine İzlanda’dan gelen kurumsal ya da bireysel bir davetiye varsa eklenmesi büyük önem taşımaktadır.
 • Nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibinin e-devlet üzerinden barkodlu olarak aile bireylerinin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekmektedir.
 • İkametgah: Vize başvuru sahibinin ikamet ettiği adrese yönelik ikametgah belgesi e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Vize başvuru sahibine ait geçerli kimliğin fotokopisi sunulmalıdır.
 • Yurda giriş çıkış belgesi: Başvuru sahibi tarafından e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Daha önce yurt dışında çıkmamış kişiler Emniyet Müdürlüğü’nden temin edebilmektedir.

İzlanda’ya Turist Olarak Gitmek için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’ya turist olarak gitmek için İzlanda turist vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. İzlanda turist vizesi, İzlanda kısa süreli (C tipi) vize kategorisinde değerlendirilen ve 90 günden kısa süreli seyahatler için alınan bir vize türüdür.

İzlanda’ya turist olarak gitmek için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi çalışan ise: Çalışılan işyerinden alınan ve vize başvuru sahibinin adına düzenlenmiş izin yazısında işyeri adresi, iletişim bilgileri, İzlanda seyahat tarihleri, kişinin seyahatten sonra çalışmaya devam edeceği bilgisi, pozisyonu ve ne kadar süredir çalıştığı gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Çalışan kişinin son 3 aya dönük maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi işyeri sahibi ise: Sahibi olunan işyerine ait güncel faaliyet belgesi, ticaret kaydı, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi çiftçi ise: Tarım il müdürlüklerinden alınan çiftçilik belgesinin vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi öğrenci ise: Okunulan okuldan imzalı olarak veya e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınan öğrenci belgesinin ve sponsorluk yazısının eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi emekli ise: Emeklilik maaşının yattığı banka hesap cüzdanı ve başvuru sahibine ait emeklilik kartı fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

İzlanda’ya turist olarak gitmek için vize başvuruları ve İzlanda turist vizesi belgelerinin teslimi, VFS Global aracı kurumuna yapılmaktadır. İzlanda turist vizesi için gerekli olan evraklar, İzlanda vizesi için gerekli olan evraklarla benzerlik göstermektedir.

İzlanda’ya Balayı Tatiline Gitmek için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’ya balayı tatiline gitmek isteyen kişilerin İzlanda turist vizesi alması gerekmektedir. 90 günden kısa süren balayı tatilleri için alınması gereken vize türü olan İzlanda turist vizesi Schengen vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

İzlanda balayı vizesi, İzlanda kısa süreli (C tipi) vize türünün bir alt kategorisidir. İzlanda balayı tatiline gitmek için gereken evraklar, İzlanda vizesi temel evrakları ve turist vizesi belgeleri ile aynıdır.

İzlanda Aktarmalı Uçuşlar için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda üzerinden aktarmalı uçuş yapacak kişilerin İzlanda’dan geçiş yapabilmesi adına İzlanda transit vizesi alması gerekmektedir.

İzlanda transit vizesi için gerekli olan evraklar, İzlanda vizesi temel belgeleri ile aynı olup buna ek olarak; İzlanda’dan aktarma yapılacak ülkeye giriş izninin olması gerekmektedir. İzlanda transit vize istiyor mu sorusu hakkında danışmanlık almak isteyen kişiler vizem.net danışmanlarından yardım alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İzlanda’da Okumak için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’da 90 günden uzun süreyle eğitim almak için alınması gereken vize İzlanda eğitim vizesidir. İzlanda eğitim vizesi, İzlanda ulusal vize kategorisinde değerlendirilmektedir.

İzlanda’da okumak için İzlanda vizesi temel evraklarına ek olarak hazırlanması gereken İzlanda öğrenci vizesi belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Okul kabul mektubu: İzlanda’da okuyacak öğrencinin eğitim kurumundan aldığı kabul mektubunun vize başvurusu esnasında Danimarka Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Hibe veya sponsorluk yazısı: Öğrencinin İzlanda’da alacağı eğitim esnasında yapacağı masrafları karşılayacak kurum hibesine veya bireysel sponsorluğa yönelik yazının eklenmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci diploması: Vize başvuru sahibinin eğitim mezuniyet durumunu gösteren diplomanın sunulması gerekmektedir.

İzlanda’daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim almak mümkün olmaktadır. İzlanda öğrenci vizesi alarak eğitim süresi boyunca İzlanda’da yasal olarak kalınmaktadır.

İzlanda’da Erasmus Yapmak için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’da erasmus yapmak isteyen öğrencilerin İzlanda eğitim vizesi alması gerekmektedir. İzlanda’da 90 günden kısa süreli eğitimler için İzlanda kısa süreli (C tipi) vizeye; 90 günden uzun süreli eğitimler için İzlanda uzun süreli (D tipi) vizeye ihtiyaç duyulmaktadır.

İzlanda’da erasmus yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda’daki okuldan alınan davetiye: İzlanda’da erasmus yapılacak üniversiteden alınan davetiyenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Hibe yazısı: İzlanda’da erasmus eğitimine katılacak kişiye erasmus hibesinin verileceğini gösteren evrakın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Vize başvuru sahibinin aktif olarak okuduğu üniversiteden aldığı imzalı ve kaşeli öğrenci belgesini sunması gerekmektedir.

İzlanda’daki eğitim kurumlarında veya işyerlerinde staj yapmak mümkündür. İzlanda erasmus stajı programı ile İzlanda’da staj faaliyetlerine katılmak isteyen kişilerin de İzlanda eğitim vizesi alması gerekmektedir.

İzlanda’da Çalışmak için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda’da çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü İzlanda çalışma vizesidir. İzlanda çalışma vizesi, İzlanda ulusal vize (D tipi) kategorisi altında yer almaktadır.

İzlanda vizesi için gerekli belgelere ek olarak sunulması gereken İzlanda’da çalışmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda çalışma davetiyesi: İzlanda’da çalışılacak kurumdan başvuru sahibi adına gönderilen çalışma davetiyesinde, başvuru sahibinin kimlik ve pasaport bilgileri, ne zaman çalışmaya başlayacağı, pozisyonu, maaşı ile işyeri adresi ve iletişim bilgileri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • İzlanda işçi kontratı: Başvuru sahibinin çalışacağı kurumdan alınan ve karşılıklı olarak imzalanan istihdam kontratının sunulması gerekmektedir.

İzlanda’ya çalışmaya gidecek kişilerin çalışacağı pozisyonada uzmanlığının olması şartı aranmaktadır. İzlanda çalışma vizesi en fazla 1 yıllık süreyle düzenlenmektedir.

İzlanda’ya Au Pair Olarak Gitmek için Gereken Evraklar Nelerdir?

İzlanda Au Pair vizesi alabilecek kişilerin, 18 ile 27 yaş arasındaki gençler olması gerekmektedir. İzlanda’da ev sahibi yapacak aile bulmuş, temel seviyede İngilizce veya İzlandaca bilen gençler İzlanda vize başvurusu yapabilmektedir.

İzlanda Au Pair vize belgeleri ile İzlanda vizesi standart evrakları arasında benzerlik bulunmaktadır.

İzlanda’ya Au Pair olarak gitmek için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda ev sahibi aile ile yapılan anlaşma: İzlanda’da aile yanında konaklamaya gidecek ve aile yanında çalışacak kişilerin, aile ile anlaşma yaptığını gösterir nitelikte olan başvuru sahibi ve aile bilgilerini içeren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. İki tarafın da imzalaması gerekmektedir.

İzlanda Au Pair vizesi alma koşulu olarak yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaşından küçük ve 27 yaşından büyük kişiler İzlanda Au Pair vizesine başvuru yapamamaktadır.

İzlanda’da Work and Travel Yapmak için Gereken Evraklar Nelerdir?

18 ve 30 yaşları arasında olan kişilerin İzlanda’ya work and travel yapmak için gidebilmesi için almaları gereken vize türü İzlanda ulusal vizedir. İzlanda work and travel programı ile kişiler, İzlanda’da 3 ile 12 ay arasında yasal olarak ikamet edebilmektedir.

İzlanda’da work and travel yapmak için gereken evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Work and travel niyet mektubu: İzlanda’da work and travel programına katılmak isteyen kişilerin amacını, niyetini, çalışma ve konaklama detaylarını ifade ettiği dilekçenin Danimarka Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılmalıdır.
 • Ehliyet: Vize başvuru sahibinin İzlanda’da çalışırken araba sürebilme ihtimaline karşılık sahip olduğu ehliyetin fotokopisini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • İşveren davet mektubu: İzlanda’da work and travel programı kapsamında çalışılacak işyerinden vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve pozisyonu, maaşı gibi bilgileri içeren davetiyenin teslim edilmesi gerekmektedir.

Türk vatandaşları work and travel programına ilgi göstermektedir. Work and travel İzlanda programı ile 3 ile 12 ay arasında İzlanda’da çalışmak ve ikamet etmek mümkün olmaktadır.

İzlanda’ya Gitmek için Vize Nasıl Alınır?

İzlanda’ya gitmek için vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global veya Danimarka Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

90 günden kısa süreli İzlanda vize başvuruları, VFS Global aracı kurumunda gerçekleştirilmektedir. VFS İzlanda randevuları https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/dnk/apply-visa adresinden online olarak alınmaktadır. Randevu tarihinde gerekli evraklar teslim edilerek ve biyometri işlemleri tamamlanarak İzlanda vize başvuruları gerçekleştirilmektedir.

90 günden uzun süreli İzlanda vize başvuruları, İzlanda ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir. Türkiye’de İzlanda Konsolosluğu bulunmadığı için İzlanda D tipi vize başvuruları Türkiye’deki Danimarka Konsolosluğu üzerinden alınmaktadır.

Paylaş: