İzlanda İş İmkanları

İzlanda İş İlanları ve İş Fırsatları

İzlanda’da resmi olarak çalışan işçilerin çoğunun haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirlenmiştir. İzlanda’da çalışmakta olan bir işçinin yıllık ücreti ortalama olarak 60.000 USD civarındadır. İzlanda’da resmi tatiller 12 gün ve yıllık izin 24 gün olarak belirlenmiştir.

İzlanda’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin genellikle tercih ettiği sektörler; turizm sektörü, müşteri hizmetleri sektörü, tasarım sektörü, inşaat sektörü, otomotiv sektörü, idari işler ve sanayi sektörü şeklindedir.

İzlanda’da çalışabilmek için; İzlanda çalışma iznine sahip olunması gerekmektedir.

İzlanda’da İş İmkanları Nasıldır?

İzlanda iş imkanları, genel hayat kalitesi ve refah seviyesi bakımından Numbeo dünya refah sıralamasında 6. sırada bulunmaktadır.

İzlanda’da işçilerin sahip olduğu haklar; sigorta, haftalık izin, mesai saatleri içindeki mola veya molalar, sağlık hizmetlerine erişim, 12 günlük resmi tatil, 24 günlük yıllık izin ve diğer yan haklar şeklindedir. Çalışılan işe göre, maaş haricinde bonus veya prim hakkı elde edilmesi mümkündür.

İzlanda İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda iş başvurusu için; öncelikle İzlanda iş ilanlarının incelenmesi gerekmektedir. Başvurulması planlanan iş için yeterli donanıma sahip olunduğundan emin olunmasının ardından iş ilanını yayımlayan firma ile, CV göndererek, internet üzerinden veya telefon aracılığı ile başvuru yapılmalıdır.

İzlanda’da çalışmak için; İzlanda çalışma vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

İzlanda İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İzlanda iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.Alfred.is
 • www.headsent.com
 • www.ninukot.is
 • www.JobsAbroad.com
 • ec.europa.eu
 • www.TeqHire.com
 • ww.mbl.is

Yukarıda verilmiş olan sitelerden, genel olarak; hizmet sektörü, ulaşım sektörü, inşaat sektörü ve gönüllü işlerle ilgili ilanlara ulaşılabilmektedir.

İzlanda iş ilanları internet üzerinden veya İzlanda’da yayımlanmakta olan yerel dergi ve gazetelerden takip edilebilmektedir.

İzlanda Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İzlanda Türkçe iş ilanları yayınlayan siteler aşağıda listelenmiştir.

 • www.europa.eu/europass/tr/country/work-iceland
 • www.jobsandsalaryabroad.com/tr/iceland/iceland.html
 • www.linkedin.com/jobs/search/İzlanda

İzlanda Reykjavik İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İzlanda Reykjavik iş ilanları yayınlayan siteler aşağıda listelenmiştir.

 • www.jobsandsalaryabroad.com
 • www.vivaldi.com/tr/jobs
 • www.linkedin.com/Reykjavik

İzlanda’da İş Bulmak Zor Mudur?

T.C. vatandaşlarının İzlanda’da iş bulmak ve çalışmak için İzlanda çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. İzlanda çalışma iznine başvurmak için herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır ancak başvuru yapılan işler için deneyim sahibi olmak şartı aranabilmektedir. İzlanda halkının büyük bir kısmının İngilizce bilmesi sebebiyle, çoğu İzlanda iş ilanında, İzlandaca bilme şartı aranmamaktadır.

İzlanda çalışma izni sahibi olabilmek için geçerli bir pasaport sahibi olmak şartı aranmaktadır.

İzlanda’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Statista verilerine göre, İzlanda kişi başı milli gelir 2020 yılı için 66.945 USD olarak kaydedilmiştir.

İzlanda ekonomisi incelendiğinde İzlanda halkının büyük bir çoğunluğunun hizmet sektöründe çalıştığı görülmektedir.

İzlanda’da İşsizlik Oranları Nedir?

Statista’nın verilerine göre 2021 yılı için İzlanda işsizlik oranı %7’dir.

İzlanda işsizlik oranları; 2016 yılı için %3.34, 2017 yılı için %3.28, 2018 için %3.1, 2019 yılı için %3.93, 2020 yılı için %6.43 olarak kaydedilmiştir.

2022-2026 yılları arasında İzlanda işsizlik oranları tahmini %4 civarındadır.

İzlanda’da İşçi Hakları Nasıldır?

İzlanda’da işçi hakları; İzlanda İş Hukuku ile korunmaktadır. İzlanda’da mobbing (psikolojik şiddet) olmakla birlikte Avrupa ortalamasının altında kalmaktadır.

İzlanda’da çalışma saatleri; haftalık ortalama 40 saattir, resmi tatiller 12 gün, yıllık izinler ise 24 gün olarak belirlenmiştir. İzlanda’da kanunlar tarafından belirlenmiş olan resmi bir asgari ücret yoktur. Ancak asgari ücretler, sektörleri kapsayan toplu sözleşmeler ile belirlenmektedir. 2021 yılı için en düşük asgari ücret 2.682 USD’dir.

İzlanda’da sağlık hizmetlerine erişim, yasalar tarafından güvence altına alınmıştır. Bu sebeple İzlanda’da çalışmakta olan bir işçi, sağlık hizmetlerine tam erişim hakkı kazanmaktadır.

İzlanda Asgari Ücret Nedir?

2021 yılı için İzlanda asgari ücreti 2.682 USD olarak belirlenmiştir.

İzlanda’da asgari ücretin yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YILASGARİ ÜCRET
20202.577 USD
20192.561 USD
20182.555 USD
20172.540 USD

İzlanda’da devlet tarafından belirlenen resmi bir asgari ücret yoktur. Bu sebeple İzlanda asgari ücret tayini, toplu iş sözleşmeleri ile yapılmaktadır.

Türk Vatandaşlarının İzlanda’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının İzlanda’da çalışabilmesi için; 18 yaşından büyük olmaları (herhangi bir şirket için çalışılması planlanıyorsa 16 yaşından büyük olmaları), İzlanda’da faaliyet göstermekte olan bir firmadan iş teklifi almış olmaları ve İzlanda çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. İzlanda’da yasal yollarda çalışmakta olan bir Türk vatandaşı; ücretsiz sağlık haklarına, yıllık 12 gün resmi tatil ve 24 günlük yıllık izin haklarına sahip olmaktadır. İzlanda’da alınacak maaş ve haftalık izinler, işverenler tarafından belirlenmektedir.

İzlanda’da çalışma izni almak için; öncelikle İzlanda vize başvuru formunun doldurulması ve Danimarka dış temsilciliklerinden vize başvuru randevusu alınması gerekmektedir. İbraz edilmesi gereken belgelerin sunulmasının ardından biyometri işlemleri tamamlanarak vize ücretleri ödenir ve başvuru süreci tamamlanmış olur. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda, İzlanda’ya gidilmesinin ardından 30 günlük süreçte, yabancılar polisine başvurarak oturum kartının alınması gerekmektedir.

İzlanda’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

İzlanda’da çalışanlar için eş oturma izni alınması için; Nordik ülke vatandaşı ve İzlanda vatandaşı olmak veya İzlanda kalıcı oturum iznine sahip olmak şartı aranmaktadır. Başvuru sahiplerinin ve eşlerinin veya partnerlerinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin ve partnerinin en az 1 yıldır birlikte olmaları gerekmektedir ve İzlanda’da aynı ikamette yaşanması zorunlu kılınmıştır. Eğer evlenilmişse, yapılmış olan evliliğin İzlanda Anayasası’na uygun olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin son 5 yıllık adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Atletler, ebeveynler, yüksek lisans öğrencileri, kalifiye işçiler, insan hakları savunucuları ve İzlanda soy ağacına sahip bireyler de İzlanda oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

İzlanda’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir mi?

İzlanda’da yüksek lisans yaparken çalışılması mümkündür. Türk vatandaşlarının İzlanda’da yüksek lisans yaparken çalışabilmesi için; İzlanda çalışma iznine ihtiyaç duymaktadır. Eğitimlerine devam ettikleri sırada çalışmak isteyen kişilerin haftalık olarak çalışabileceği iş saati; 15 saat ile sınırlandırılmıştır.

İzlanda’da yüksek lisans yapabilmek için; İzlanda’da faaliyet göstermekte olan bir üniversitede tam zamanlı olarak eğitim alacak olmak şartı aranmaktadır.

İzlanda’da üniversite okumak için; İzlanda’da eğitim vermekte olan bir üniversiteden davet alınmış olması gerekmektedir.

İzlanda’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

İzlanda’daki en yaygın iş ilanları; turizm sektörü, hizmet sektörü, inşaat sektörü şeklindedir.

İzlanda’da ne iş yapılır öğrenebilmek; için İzlanda iş ilanlarının bulunduğu internet siteleri ziyaret edilebilir.

İzlanda’da Türk İş İlanları Nelerdir?

Türkiye’den İzlanda’ya iş amaçlı göç eden kişilerin en çok tercih ettiği sektörler; inşaat ve hizmet sektörü şeklindedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: