İzlanda Erasmus Staj Vizesi

İzlanda'da Erasmus İmkanları ve İzlanda Erasmus Vizesi

İzlanda, çoğu Avrupa ülkesinden pahalı olmasına karşın, sosyal bilimlerde başarılı akademik enstitüleri ve ülke genelindeki yüksek refah seviyesi nedeni ile Erasmus programına katılmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Kuzey Işıkları, doğal güzellikleri ve yeni akım müzik grupları, İzlanda’da Erasmus stajını cazip kılan sosyal sebepleri oluşturmaktadır. İzlanda’da Erasmus stajı, yabancı öğrencilere kendi ülkeleri dışındaki bir kurum ya da organizasyon bünyesinde, mesleki eğitim alma veya iş tecrübesi elde etme imkanı sunmaktadır.

İzlanda Erasmus staj vizesi, 90 günden uzun süreli bir Erasmus staj programında yer almak amacıyla İzlanda’ya seyahat edecek kişilere verilen, uzun süreli bir ulusal İzlanda vizesi türüdür. Tüm Schengen vize programı kapsamındaki ülkelerde olduğu gibi, İzlanda’da da 90 günden uzun sürecek Erasmus programları için, ulusal (D Tipi) İzlanda staj vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde İzlanda Hükümeti’ne ait resmi bir temsilcilik bulunmaması nedeniyle İzlanda vize başvurusu işlemleri, Danimarka Türkiye Büyükelçiliği üzerinden yürütülmektedir.

İzlanda Erasmus Stajı Programı Nedir?

İzlanda Erasmus+ olarak da adlandırılan Erasmus staj programı, 3 ila 12 ay arasında süren ve öğrencilere, öğrenim süreleri içerisinde, yurt dışında çalışma tecrübesi sunan bir programdır. İzlanda Erasmus staj programına katılan öğrenciler, staj yaptıkları süre boyunca geri ödemesiz hibe desteği alabilmektedir.

Erasmus İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda Erasmus vizesi alabilmek için, öncelikle İzlanda’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul alınmış olması gerekmekte, sonrasında dosya numarası oluşturulabilmesi için yazılı veya online olarak bir ön başvuru formu doldurulması ve başvuru ücretinin Danimarka Büyükeçiliği’nin yetkili vize başvuru merkezine ödenmesi gerekmektedir.

İzlanda vize başvurusu dosya numarası oluşturulduktan sonra; başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu, başvuracak kişinin pasaportu ve tamamının fotokopisi, başvuru sahibinin Türkiye’de bir eğitim kurumunda halen öğrenim gördüğünü ispatlayan öğrenim belgesi ve İzlanda’da geçirilecek süre boyunca mali açıdan yeterli birikime sahip olunduğuna dair bir belge gibi başvuru evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

İzlanda Erasmus vizesi başvurusu, İzlanda’daki eğitim kurumundan alınan kabul mektubu ve gerekli diğer belgeler ile birlikte Türkiye’deki yetkili vize başvuru merkezine şahsen gidilerek veya online olarak yapılabilmektedir. İzlanda vize başvurusu, randevulu bir şekilde ve şahsen gerçekleştirildi ise yapılması gereken başka bir işlem bulunmamakta; online olarak gerçekleştirilen başvurularda ise, başvuruyu takip eden 14 gün içerisinde, Türkiye’de bulunan bir Danimarka temsilciliğine şahsen gidilerek biyometri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

İzlanda Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda Erasmus vizesi almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda kabul mektubu: İzlanda’daki bir eğitim kurumundan, Erasmus programına kabul alındığını gösteren belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: İzlanda Erasmus vizesine başvuracak kişinin pasaportundaki boş sayfalar, arka ve ön kapak dahil olmak üzere, tüm belgenin fotokopisinin başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • İzlanda vize başvuru formu: Başvuru sahibi öğrenci ve İzlanda’daki eğitim kurumu tarafından doldurulacak kısımları içeren İzlanda vize başvuru formunun, eksiksiz hazırlanmış şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Öğrenim belgesi: İzlanda Erasmus vizesine başvuran kişinin, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde halen öğrenimine devam ettiğini ispatlayan öğrenim belgesinin, vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgesi: İzlanda’da kalınacak süre boyunca, öğrencinin mali açıdan yeterli kaynaklara sahip olduğunu gösteren belgenin, vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

İzlanda Erasmus Staj Sağlık Sigortası Nedir?

İzlanda Erasmus staj sağlık sigortası, İzlanda’da bulunulan süre boyunca karşılaşılabilecek herhangi bir medikal rahatsızlık durumunda, Erasmus stajyerlerinin yerel hastanelerden hizmet alabilmesini sağlayan bir sigorta türüdür. İzlanda’da yapılacak Erasmus stajlarında, seyahat sağlık sigortasının yaptırılması, yetkili İzlanda kurumları tarafından, 2014 - 2015 eğitim yılından itibaren bir zorunluluk haline getirilmiştir.

İzlanda Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda Erasmus öğrenci vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda Erasmus vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti60 EUR
Toplam240 EUR

İzlanda Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda Erasmus staj vizesi başvurusu, normal koşullar altında, başvuru yapılan tarihten itibaren en fazla 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka Büyükelçiliği’ndeki yoğunluklar ve başvuru sahibinin koşullarına bağlı olarak, İzlanda Erasmus staj vizesi başvurularının değerlendirme süreci 90 güne uzayabilmektedir.

İzlanda Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İzlanda Erasmus staj vizesi başvuruları, Türkiye’de hizmet veren Danimarka Konsolosluğu’na tarafından yapılabilmektedir.

Schengen Erasmus staj vizesi başvurularında, 2019 ve 2020 yılları arasında, %97,3’lük bir oran ile en yüksek onay oranına sahip akredite acente Vizem.net olmuştur.

İzlanda Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, İzlanda Büyükelçiliği’ne ve İzlanda Konsolosuğu’na Erasmus vize başvurusu yapılamamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde İzlanda Hükümeti’ne ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır ve İzlanda Erasmus staj vizesi başvuruları yalnızca Danimarka Büyükelçiliği’nden randevu alınarak yapılabilmektedir.

İzlanda Erasmus Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İzlanda Erasmus oturma izni başvurusu, Danimarka Türkiye Büyükelçiliği üzerinden yapılmaktadır. Erasmus staj programı kapsamında İzlanda’ya giden öğrencilerin, ayrıca bir oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir.

İzlanda’daki Erasmus stajının ardından, İzlanda’da iyaşamaya devam etmek isteyen kişilerin, İzlanda oturma izni almaları gerekmektedir. İzlanda oturma izni başvurularının, Türkiye’de hizmet veren Danimarka Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir.

İzlanda’da Erasmus Programına Katılabilinecek Üniversiteler Hangileridir?

İzlanda’da Erasmus programına katılabilinecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda Üniversitesi (Reykjavik)
 • İzlanda Tarım Üniversitesi (Borgarnes)

İzlanda, Erasmus programına dahil olan ve uluslararası düzeyde başarılı sayılan üniversiteleri ve sosyal yaşam olanakları ile İzlanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İzlanda’da Erasmus Öğrencisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

İzlanda’da Erasmus öğrencisi olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Refah düzeyi nedeniyle çalışma hayatında en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İzlanda’da, Erasmus öğrencileri, gelecekte olası iş imkanları için mesleki beceri kazanma ve çevre edinme fırsatı bulmaktadır.
 • İzlanda, fen bilimleri alanlarında eğitim gören Erasmus öğrencileri için, deniz biyolojisi ve jeoloji ile bağlantılı ve başka ülkelerde gözlemlenmesi zor olan olanaklar barındırmaktadır.
 • İzlanda’da Erasmus staj veya öğrenim hareketliliğine katılan bireyler, akademik yaşamın yanı sıra, dünyanın 7 harikasından biri olan Kuzey Işıkları’nı ziyaret etme imkanına sahip olmaktadır.
 • İzlanda festivallerine katılmak ve global bir arkadaş çevresi kurmak, İzlanda’da Erasmus programına katılmanın sosyal avantajlarını oluşturmaktadır.

İzlanda’da Erasmus öğrencisi olmak, diğer Avrupa ülkelerinde Erasmus öğrencisi olmakla benzerlikler gösterse de, birçok açıdan farklı deneyimler sunmaktadır. Yüksek refah düzeyi, İzlanda’yı, Avrupa’daki insana en saygılı ve yaşaması en güvenli ülkelerden biri haline getirmiştir. İzlanda’da, Almanya’daki Oktoberfest gibi tüm dünyaya adını duyurmuş büyük festivaller bulunmamakta, ancak yeni kültürleri keşfetme imkanı sunan yerel festivaller düzenlenmektedir. Üniversitelerde sunulan donanımlı eğitimin yanı sıra, İzlanda’da eğitim gören öğrencilere akademisyenler tarafından gösterilen değerin, diğer Avrupa ülkelerinden daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

Akademik çalışmalarına odaklanmak veya İzlanda’da okurken çalışma tecrübesi edinmek isteyen kişiler, İzlanda öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

İzlanda’da Erasmus Öğrencisinin Aylık Harcamaları Ne Kadardır?

İzlanda Üniversitesi’nin kampüs içerisinde konaklama imkanları bulunmasına karşın, sınırlı kontenjan nedeniyle birçok Erasmus öğrencisi kampüs dışı yerleşim yerlerinde yaşamaktadır.

Reykjavik’te konaklama konusunda süreklil bir talep bulunmaktadır ve İzlanda ev fiyatları Avrupa ortalamasının üzerindedir. İzlanda Üniversitesi’nin bulunduğu şehir Reykjavik’te; tek odalı evlerin kiraları aylık ortalama 1400 Euro civarında seyretmektedir ve birkaç kişi ile birlikte çok odalı bir ev tutularak kişi başına düşen kira giderleri, ortalama 650 Euro’ya kadar inebilmektedir. İzlanda’da yenilenebilir enerji kullanımının yaygın olması nedeni ile aylık düzenli ödenmesi gereken fatura tutarları, genellikle Avrupa ortalamasının altında kalmaktadır.

İzlanda’da toplu taşıma araçlarının tek binişlik ücreti, ortalama 3.40 Euro’dur ve sürekli olarak toplu taşıma kullanmayı planlayan kişiler, aylık sınırsız kullanım hakkı sunan özel biletleri, yaklaşık 90 Euro karşılığında satın alabilmektedir. İzlanda’da, temel besin ürünlerinden oluşan bir market alışverişi için haftalık ortalama 50 Euro harcanması gerekmektedir.

İzlanda’daki devlet üniversiteleri öğrencilerden eğitim ücreti talep etmemekte, ancak başvuru için tek seferlik bir ücret almaktadır. İzlanda’daki üniversitelere ödenen başvuru ücreti, Avrupa Birliği vatandaşları için yaklaşık 415 Euro iken bu tutar diğer ülke vatandaşları için daha yüksek olabilmektedir.

İzlanda’da bir Erasmus öğrencisinin konaklama, ulaşım, gıda ve temel ihtiyaçlarını giderebilmek için harcaması gereken aylık minimum tutar, ortalama 1000 Euro civarındadır.

İzlanda Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

İzlanda’daki bir kurum tarafından başvurusu kabul edilmiş öğrenciler, İzlanda Erasmus taahhüt sürelerine ve kabul edildikleri program türüne göre değişen tutarlarda, geri ödemesiz hibe talep etme hakkına sahip olmaktadır. 2021 - 2022 eğitim yılında, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, İzlanda’da öğrenim hareketliliği için ödenecek hibe miktarı aylık 450 Euro, Erasmus staj hareketliliği için ödenecek hibe miktarı ise 600 Euro olarak belirlenmiştir.

İzlanda Staj Vizesi Nedir?

İzlanda staj vizesi, başvuran kişiye yalnızca vize başvurusunda ismi geçen şirkette ve kısıtlı süreyle çalışma hakkı tanıyan, bir vize türüdür. İzlanda Erasmus staj vizesi, kurumlar arasında bulunan anlaşmalar doğrultusunda ve normal İzlanda staj vizesine kıyasla daha kolay bir şekilde alınabilmektedir. İzlanda’da 90 günden uzun sürecek staj hareketlilikleri için, Erasmus staj vizesi olarak, İzlanda D Tipi ulusal vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

İzlanda’da Staj Hangi Şirketlerde Yapılabilir?

İzlanda’da staj yapılmasına uygun olabilecek şirketler aşağıda listelenmiştir.

 • Nordic Visitor Turizm Acentesi
 • Grimsborgir Otel
 • The Retreat at Blue Lagoon İzlanda Oteli
 • The Reykjavik Edition Otel
 • Landsvirkjun
 • Carbon Recycling International
 • Islensk Nyorka Enerji
 • Landsvirkjun Güç
 • Reykjavik Jeotermal
 • ISOR Iceland GeoSurvey
 • Mannvit
 • Deniz Araştırmaları Enstitüsü (MRI)
 • İzlanda Balıkçılık Laboratuarları (IFL)

İzlanda’da Hangi Alanlarda Staj Yapılabilir?

İzlanda’da staj yapılabilecek alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda turizm ve otelcilik sektörü
 • İzlanda deniz biyolojisi
 • İzlanda jeolojisi
 • İzlanda ekolojisi
 • İzlanda doğa bilimleri
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: