İzlanda Eğitim Sistemi

İzlanda Eğitim Sistemi

İzlanda eğitim sisteminin temelleri 1056 yılında Skálholt’te ilk İzlanda okulunun açılmasına dayanmaktadır. İzlanda ülkesi eğitimi yıllar içinde gelişimini sürdürmüştür ve İzlanda’daki ilk üniversite olan İzlanda Üniversitesi, 17 Haziran 1911 tarihinde kurulmuştur.

İzlanda eğitim sistemi; okul öncesi eğitim, zorunlu ilköğretim eğitimi, ortaöğretim/ lise eğitimi ve yüksek öğrenim olmak üzere 4 kademeden meydana gelmektedir. İzlanda’da zorunlu eğitim süresi 10 yıldır ve 6 ile 16 yaş arasında olan çocuklar, zorunlu ilköğretim eğitimine tabi tutulmaktadır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından 2018 yılında yayınlanan PISA testi sonuçlarına göre, İzlandalı öğrenciler 37 ülkenin öğrencileri arasında, 28. sırada yer almaktadır. İzlandalı öğrenciler, PISA testi sıralamasında; 2003 yılında 13. sırada, 2006 ve 2009 yıllarında 16. sırada, 2012 yılında 25. sırada ve 2015 yılında 31. sırada yer almıştır. 2003 ve 2018 yılları arasında yayınlanan PISA testi verilerine bakıldığında, İzlandalı öğencilerin sıralamasının yıllar içinde gerilediği görülmektedir.

İzlanda’da Eğitim Aşamaları Nedir?

İzlanda’da eğitim sisteminin aşamaları aşağıda belirtilmiştir.

 • İzlanda okul öncesi eğitim
 • İzlanda zorunlu ilköğretim eğitimi
 • İzlanda ortaöğretim eğitimi
 • İzlanda yüksek öğrenim eğitimi

İzlanda’da Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

İzlanda’da okul öncesi eğitim, İzlanda eğitim sisteminin ilk kademesidir ve en az 12 aylık olan, 6 yaş altındaki çocukları kapsamaktadır. İzlanda’da okul öncesi eğitim zorunlu değildir.

İzlanda’da okul öncesi eğitim ile çocukların mutlu ve yaratıcı bir ortamda, oyun yoluyla beslenme, fiziksel aktiviteler ve davranış kuralları gibi günlük hayata dair konuları öğrenmeleri amaçlanmaktadır. İzlanda’da okul öncesi eğitimde çocuklar günlük en az 4 ve en fazla 9 saat okulda bulunmaktadırlar.

İzlanda okul öncesi eğitiminde, Ulusal Müfredat Rehberi baz alınmaktadır ve rehber doğrultusunda, çocuklar, gelişimleri açısından öğretmenlerin ve ebeveynlerin ortak çalışmasıyla cesaretlendirilmektedir. İzlanda’da okul öncesi eğitimi ile, çocuların ihtiyaçlarına göre gerekli olan mental, entelektüel ve fiziksel bakım sağlanmakta; uygulanan farklı öğretici metodlar ile çocukların hayal güçleri, yaratıcılıkları, ahlaki değerleri ve demokrasi bilinçleri geliştirilmektedir.

İzlanda’da okul öncesi eğitim ücretlidir ve aylık ücretler, ikamet edilen şehre ve tabi olunan belediyeye bağlı olarak, ortalama 190 Dolar ile 266 Dolar arasında değişmektedir.

İzlanda’da İlkokul Eğitimi Sistemi Nasıldır?

İzlanda’da ilkokul eğitimi, 6 ile 16 yaş arasında olan çocukları kapsayan ve zorunlu olan eğitim kademesidir. İzlanda’da ilkokul eğitim sistemi, genellikle aynı okulda bulunan ilkokul ve ortaokul kademelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur ve öğrenciler 6 ile 13 yaşları arasında tek bir öğretmenden; 13 ile 16 yaşları arasında birden çok öğretmenden ders almaktadırlar.

İzlanda eğitim sistemindeki ilkokullar, eğitim planlarını ve müfredatlarını, İzlanda Ulusal Müfredat Rehberi’ne bağlı olarak oluşturmaktadır. İzlanda’da ilkokul eğitimi alan öğrenciler; İzlandaca, matematik, yabancı dil, doğa bilimleri, sosyal bilimler, din çalışmaları, sanat ve el işi ve beden eğitimi gibi derslerin eğitimini almaktadır.

İzlanda’da ilkokul eğitimi için okul saatleri, öğrencilerin yaşlarına göre farklılık göstermektedir ve genellikle sabah 08:30 ile öğleden sonra 13:30 saatleri arasında düzenlenmektedir. İzlanda’da ilkokul eğitimi ve ders kitapları için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

İzlanda’da Ortaokul Eğitim Sistemi Nasıldır?

İzlanda’da ortaokul eğitimi, Türkiye’deki lise eğimine karşılık gelen ve ilköğretim eğitimini tamamlamış öğrencilerin katılabileceği, İzlanda eğitim sisteminin zorunlu olmayan üçüncü kademesidir ve 16 ile 20 arasındaki öğrencileri kapsamaktadır.

İzlanda ortaokul eğitim sisteminde, öğrencilerin ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine göre kayıt yaptırabilecekleri dört lise türü bulunmaktadır ve bunlar; genel liseler, çok amaçlı liseler, endüstri meslek liseleri ve mesleki uzmanlık okullarıdır. İzlanda’da ortaokul eğitimi müfredatı, Ulusal Müfredat Rehberi’ne bağlı olup; öğrencilerin bilim, dil ve sosyoloji gibi alanlarda uzmanlaşmasını veya mutfak sanatları, müzisyenlik, tamircilik ve elektrikçilik gibi alanlarda mesleki eğitim ve çıraklık eğitimi almasını sağlamaktadır.

İzlanda’da ortaokul eğitimi 4 yıl sürmektedir ve öğrenciler, tercih ettikleri öğrenim alanlarına ilişkin derslere, çoğunlukla sabah 08:00 ile öğleden sonra 16:00 saatleri arasında katılmaktadır.

İzlanda ortaokul eğitim sisteminde, öğrenim ücreti bulunmamaktadır, fakat kayıt yaptırılan okulun belirlediği kayıt ücreti ile ders kitabı ve malzeme masrafları öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

İzlanda’da Lise Okumak için Gereken Şartlar Nelerdir?

İzlanda’da lise eğitimi almak için gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Zorunlu İzlanda ilkokul eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin 16 yaşın üzerinde olması gerekmektedir.
 • Kayıt yaptırılacak lisenin belirlediği özel koşulların sağlanması beklenmektedir.

İzlanda’da Yüksek Öğrenim Eğitim Sistemi Nasıldır?

İzlanda’da yüksek öğrenim eğitim sistemi, İzlanda’da lise eğitimini tamamlamış olan öğrencilerin başvuru hakkına sahip olduğu, İzlanda eğitim sisteminin dördüncü kademesidir. İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi zorunlu değildir ve kayıt yaptıracak öğrencilerin en az 20 yaşında olmaları gerekmektedir.

İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi, çoğunlukla devlet üniversitelerinde verilmektedir ve İzlanda’daki üniversiteler, yüksek öğrenim düzeyinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri vermektedir. İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi veren üniversiteler müfredatlarını, işleyişlerini ve eğitim yapılarını, İzlanda Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan, İzlanda için Ulusal Yeterlilik Çerçevesi’nde belirtilen yönergeleri dikkate alarak oluşturmaktadır.

İzlanda yüksek öğrenim eğitim sisteminin bir akademik yılı, Eylül ve Mayıs ayları arasında, güz ve bahar olmak üzere iki eğitim döneminden oluşmaktadır. İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi alan öğrencilerin okulda bulunma süreleri ve ders saatleri, bağlı oldukları bölüm ve ders programlarının yoğunluk durumuna göre değişmektedir.

İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimini bir devlet üniversitesinde yapacak olan öğrencilerden öğrenim ücreti alınmamakla beraber öğrenciler kayıt ücreti ödemekle yükümlüdür. İzlanda Üniversitesi’nin yıllık kayıt ücreti 75.000 İzlanda Kronu’dur. İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi veren özel üniversiteler öğrencilerden, farklı öğrenim ücretleri talep etmektedir.

İzlanda’da Master Yapmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

İzlanda’da master yapmak için gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Başvurulacak master programının konusu ile ilgili bir lisans diplomasına sahip olmak gerekmektedir.
 • Üniversitenin eğitim diline bağlı olarak, İzlandaca veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanması beklenmektedir.
 • Özgeçmiş, referans mektupları, akademik transkript ve pasaport fotokopisi gibi belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanıp, başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan öğrenciler için, 50 Euro tutarındaki başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilerin İzlanda seyahat sağlık sigortası yaptırmış olması gerekmektedir.
 • Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan öğrencilerin, İzlanda’da master programına başvurmadan önce, İzlanda oturum izni edinmiş olması gerekmektedir.

İzlanda Staj Programları Nelerdir?

İzlanda staj programları aşağıda sıralanmıştır.

 • İzlanda Erasmus staj programı
 • İzlanda Leonardo da Vinci staj programı
 • İzlanda AIESEC staj programı

İzlanda staj programlarından biri olan Erasmus staj programı, yabancı ülke öğrencilerine İzlanda’da staj yapma imkanı sağlamaktadır. İzlanda Erasmus stajı, 2 ile 12 ay arasında sürmektedir.

İzlanda’da Maaşlı Staj Yapılabilir Mi?

Hayır, İzlanda’da yapılan stajlar çoğunlukla ücretsizdir ve stajyerlere barınma, ulaşım ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için geçim maaşı teklif edilebilmektedir.

İzlanda’daki En İyi Okullar Hangileridir?

İzlanda’da, uluslararası bilinirliğe sahip en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Reykjavík Üniversitesi
 • İzlanda Üniversitesi
 • Akureyri Üniversitesi
 • Bifröst Üniversitesi
 • İzlanda Sanat Üniversitesi

Uluslararası öğrenciler, İzlanda’da yüksek öğrenim eğitimi gören öğrencilerin %5’ini oluşturmaktadır ve değişim öğrencisi olarak ya da diploma alma amacıyla İzlanda’da üniversite okumak için İzlanda’ya gitmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İzlanda’da Hangi Eğitimleri Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, İzlanda’da tercih edilen en popüler eğitim türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • İzlanda’da üniversite eğitimi
 • İzlanda’da yüksek lisans eğitimi
 • İzlanda’da İngilizce dil eğitimi

İzlanda’da İngilizce Dil Eğitimi Nasıl Alınır?

İzlanda’da İngilizce dil eğitimi, dil okullarında ve bazı üniversitelerin ilgili bölümlerinde alınabilmektedir. İzlanda Uluslararası Okulu’nda, İngilizce dil eğitimi 7 seviyede verilmektedir ve hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik İngilizce programları sunulmaktadır.

İzlanda dil okullarında verilen İngilizce eğitimi, öğrencilerin girdikleri seviye belirleme sınavları doğrultusunda, kendilerine uygun olan aşamadan başlatılmaktadır. İzlanda dil okulu eğitimini tamamlayan öğrencilere, kurum tarafından İngilizce dil sertifikası verilmektedir.

İzlanda’da İngilizce dil eğitimi almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar arasında; geçerli bir pasaporta sahip olunması, İzlanda’daki eğitim sürecinin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yapılması, İzlanda’daki geçim masraflarını karşılayacak yeterlilikte finansal kaynakların olması ve İzlanda dil okulunun belirlediği kayıt ücretinin ödenmesi yer almaktadır. İzlanda’da dil eğitimi ücretleri, 40 ile 60 saat arasında süren bir dil eğitimi programı için, ortalama 44.000 İzlanda Kronu’dur.

İzlanda’da Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

İzlanda’da eğitim ücretleri, eğitim alınan kuruma ve eğitimin aşamasına göre değişiklik göstermektedir. İzlanda’da okul öncesi eğitim ücretleri, yaşanılan şehre ve tabi olunan belediyeye bağlı olarak değişmekle beraber, ortalama 190 Dolar ile 266 Dolar arasındadır. İzlanda’da zorunlu kılınan ilköğretim eğitimi ve zorunlu olmayan ortaöğretim eğitimi için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

İzlanda’da yüksek öğrenim eğitim ücretleri, üniversitelerin belirlediği kayıt ücretleri doğrultusunda değişiklik göstermektedir. İzlanda devlet üniversitelerinden İzlanda Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programları kayıt ücreti 580 Dolar; İzlanda Tarım Üniversitesi’nin kayıt ücretleri lisans programları için 150 Dolar ve yüksek lisans programları için 320 Dolar; Akureyri Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans kayıt ücretleri ise 765 Dolar şeklindedir.

İzlanda özel üniversitelerinden Reykjavík Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans kayıt ücretleri 765 Dolar; Bilfröst Üniversitesi’nin kayıt ücretleri lisans programları için 300 Dolar ve yüksek lisans programları için 500 Dolar ve İzlanda Sanat Üniversitesi’nin kayıt ücretleri lisans programları için 4.033 Dolar ve yüksek lisans programları için 4.296 Dolar olarak belirlenmiştir.

İzlanda’da Eğitim Alınırken Çalışılabilir Mi?

İzlanda’da 3 aydan daha uzun süreli bir eğitim programına kayıt yaptıran ve bir Avrupa Birliği ülkesinin vatandaşı olmayan öğrenciler, İzlanda’da oturum izni edindikten sonra, haftalık 15 saate kadar çalışma hakkına sahip olmaktadır.

İzlanda Göç idaresi ve İzlanda Çalışma Müdürlüğü, İzlanda’da çalışma izni almak isteyen kişilerin iletişime geçmesi gereken kurumlardır. İzlanda’da çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabı; çalışma iznine başvuracak öğrencinin, İzlanda’da bir iş bulmuş ve iş sözleşmesi yapmış olması ve bu sözleşmeyi İzlanda Göç İdaresi aracılığıyla, İzlanda Çalışma Müdürlüğü’ne bildirmiş olmasıdır.

İzlanda’daki en geniş istihdam sektörlerine bakıldığında, İzlanda’da ne iş yapılır sorusu; finans, şirket yönetimi, kamu hizmetleri ve medya sektörleri ile bağlantılı işler şeklinde cevaplanabilir.

İzlanda’da Öğrenci Olarak Çalışmak için Ne Gerekir?

İzlanda’da öğrenci olarak çalışmak için, Avrupa Birliği üye ülkesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin, öncelikle İzlanda’da oturum iznine sahip olmaları gerekmektedir. İzlanda oturum iznine sahip olan öğrencilerin, haftalık 15 saate kadar çalışma hakları bulunmaktadır.

Oturum izni olan öğrencilerin İzlanda’da çalışabilmeleri için, öncelikle bir iş bulmaları ve işveren ile bir iş sözleşmesi yapmaları gerekmektedir. Öğrenci ve işveren arasında imzalanan iş sözleşmesi, İzlanda Çalışma Müdürlüğü’ne iletilmek üzere İzlanda Göç İdaresi’ne teslim edilmektedir.

İzlanda’da Okumak için Şartlar Nelerdir?

İzlanda’da okumak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İzlanda’da lisans düzeyinde eğitim görmek isteyen başvuru sahibine ait bir lise diploması veya sınav sonucunun bulunması gerekmektedir.
 • İzlanda’da lisansüstü eğitimi almak isteyen öğrenci adayının, başvurduğu programın konusu ile ilgili bir lisans diplomasının olması gerekmektedir.
 • Başvurunun yapıldığı İzlanda eğitim kurumundan kabul alınmış olması gerekmektedir.
 • Okulun eğitim diline bağlı olarak, İzlandaca veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanması beklenmektedir.
 • İzlanda’da kabul alınan okulun belirlediği, eğitim kayıt ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş, referans mektubu, akademik transkript ve pasaport fotokopisi gibi evrakların eksiksiz şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İzlanda’da yaşam masraflarının karşılanabileceğine dair yeterli finansal kaynakların belgelenmesi gerekmektedir.
 • İzlanda’daki eğitim sürecini kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması gerekmektedir.

İzlanda’da okumak için gözetilen şartlar üniversitelere göre değişkenlik gösterebilmektedir ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan bir ülkeden başvuru yapacak öğrencilerin, gerekli koşulları sağlayıp İzlanda öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

İzlanda Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda yurtdışı eğitim danışmanlığı ücreti, kişinin kayıt olacağı eğitim türüne göre değişmekle birlikte, ortalama 120 ile 750 Euro arasında tutmaktadır.

2016 ve 2021 yılları arasında Vizem.net, Türkiye’den İzlanda’ya yurtdışı eğitimi için en fazla sayıda öğrenci kaydı yaptıran akredite acentedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: