İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda Vize Başvuru Formu Doldurma Rehberi

İzlanda vize başvuru formu, İzlanda vize başvurularında sunulması zorunlu olan, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gereken bir evraktır.

Başvuru formu, vize sonucunun olumlu sonuçlanması için önemli bir belgedir ve vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerin diğer İzlanda vizesi için gerekli evraklar ile çelişmemesi gerekmektedir.

İzlanda vize başvurusu için: 0850 241 1868

İzlanda Vize Formu Nereden Doldurulur?

İzlanda vize formu başvurulacak vize türüne uygun olarak doldurulmalıdır. Kısa süreli İzlanda vize başvuru formunun, https://applyvisa.um.dk sitesinde Danimarka vize sistemi üzerinden doldurulması gerekmektedir.

Uzun süreli İzlanda vizesi başvuruları kağıt üzerinden ve doğrudan İzlanda Göç İdaresi Müdürlüğü'ne yapılır ve başvuru formu İzlanda Göç İdaresi Müdürlüğü’nün internet sitesi https://island.is/en/o/directorate-of-immigration üzerinden indirilerek elde ya da bilgisayarda doldurulabilir.

Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli İzlanda vizesi başvurusu için https://applyvisa.um.dk/ adresinden hesap oluşturularak hesaba giriş yapılmalı, solda bulunan menüdeki "Apply for visa" seçeneğine tıklanmalı ve devam edilmelidir.

Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli İzlanda vizesi başvurusu 1 kişi için yapılacak ise "Apply for individual", 2 veya 8 kişiden oluşan bir grup için başvuru yapılacak ise "Apply for group" seçeneği tıklanır.

Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2

Açılan ekranda başvuru yapılacak şehir seçilir. Türkiye’de başvuru yapılabilen şehirler Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul’dur. Başvuru sahibi vize başvuru merkezinin seçildiği sayfada ayrıca 18 yaşın üzerinde olup olmadığına dair kısmı işaretlemelidir.

Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3
Kısa Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3

İzlanda vize başvuru formu 3 başlıktan oluşmaktadır. Tüm adımların tamamlanmasının ardından bilgilendirme sayfası okunarak onaylanmalı ve devamında açılan sayfadan vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.

İzlanda Kısa Süreli Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

İzlanda kısa süreli vize başvuru formunda başvuru sahibinden “Personal information”, “Travel document” ve “History and current travel plan” olmak üzere 3. başlıkta farklı bilgiler istenmektedir.

İzlanda vize başvuru formunun ilk başlığı olan “Personal information” kısmında başvuru sahibinin kişisel bilgileri, ev adresi, iletişim bilgileri istenmektedir. İzlanda vizesi başvuru sahibinin yasal bir vasiye sahip olması durumunda bu ilgili bölümde belirtilmeli ve vasinin bilgileri verilmelidir. Vize başvuru sahibinin Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı ile bağlantısı bulunuyorsa belirtilmelidir. İzlanda vize başvuru sahibinin güncel iş durumu ve detayları ilk başlıkta aktarılmalıdır.

İzlanda vize başvuru formunun ikinci başlığı olan “Travel documents” bölümünde vize başvuru sahibinin seyahat belgeleri ve detayları aktarılmalıdır. Başvuru sahibi eğer daha önce bir Schengen vizesine başvurmuş ve parmak izi bilgisi vermiş ise bu durum gerekli bölümde belirtilmelidir.

İzlanda vizesi için doldurulacak olan başvuru formunun son ve 3. başlığı olan “History and current travel plan” başlığında mevcut seyahat planı aktarılmalıdır; burada ziyaret edilecek ülke olarak İzlanda seçilmelidir. İzlanda’dan bir davet alınması durumunda davet eden kişi ya da şirketin bilgileri verilmelidir. Seyahat maliyetinin nasıl karşılanacağı açıklanmalıdır.

Vize başvuru formunun “History and current travel plan” başlığından örnek bir ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İzlanda Kısa Süreli Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?
İzlanda Kısa Süreli Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

Uzun Süreli İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Uzun süreli İzlanda vizesi başvuru formu, İzlanda Göç İdaresi Müdürlüğü'nün internet sitesi https://island.is/en/o/directorate-of-immigration üzerinden doldurulmalıdır.

Sitede ilk olarak “Visas” seçeneği seçilmeli ve “Long term visas” kısmına girilmelidir. “Long term visas” kısmında bulunan “Application” seçeneğine ardından da “Apply”’a tıklanmalıdır. Açılan vize başvuru formu çıktı alınarak okunaklı bir yazı ile doldurulmalı ve ardından da imzalanmalıdır.

İzlanda D Tipi Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

İzlanda D tipi vize başvuru formu 9 maddeden oluşmaktadır ve vize formunun 1. maddesinde başvuru sahibinin kişisel bilgileri, 2. maddesinde pasaport bilgileri, 3. maddesinde vize başvuru sahibinin sabıka kaydı bilgileri, 4. maddesinde başvuruya eklenmek istenen ek bilgiler, 5. maddesinde başvuran kişinin temsilcisinin bilgileri istenmektedir.

Vize başvuru formunun 6. maddesinde uzun süreli vize başvurusu için ödenmesi gereken işlem ücreti bilgilendirmesi yapılmaktadır. İzlanda D tipi vize başvuru formunun 7. maddesinde vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulduğunun kontrol edilmesinin hatırlatması yapılmaktadır. Vize başvuru formunun 8. adımında bir kontrol listesi bulunmaktadır ve bu listede biyometrik pasaport fotoğrafı, pasaportun fotokopisi, dönüş biletleri, sağlık sigortası poliçesi gibi ibraz edilmesi gereken belgeler listelenmektedir. İzlanda uzun süreli vize başvuru formunun 9. ve son adımında tarih ve imza atılmalıdır.

İzlanda ulusal vize formu aşağıda verilmiştir.

İzlanda D Tipi Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?
İzlanda D Tipi Vize Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

İzlanda Vize Formu Hangi Dilde Doldurulmalıdır?

İzlanda vize formu İngilizce dilinde doldurulmalıdır.

İzlanda Vize Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

İzlanda vize başvuru doldurulduktan sonra, kısa süreli vize başvuruları için Danimarka Konsolosluğu ya da VFS Global'den randevu alınarak diğer vize başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmelidir.

Vize başvuru randevusunda, başvuru sahibinin parmak izleri ve fotoğraf çekimi gibi biyometrik bilgi işlemleri yapılır ve evraklar teslim edilir.

Randevu oluşturulmasının ardından bie randevu onay e-postası vize başvuru sahibine iletilmektedir. Bir aile ya da grup için yapılacak vize başvurularında her bir kişi için ayrı vize randevusu alınmalıdır.

Uzun süreli vize başvurularında başvuru formu doğrudan İzlanda Göç İdare Müdürlüğüne posta yolu ile gönderilir.

Başvuru formunun gönderilmesi gereken posta adresi; Directorate of Immigration, Dalvegur 18, 201 Kópavogur, Iceland’dır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: