İzlanda Çalışma Vizesi

İzlanda Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

İzlanda çalışma vizesi, İzlanda’da faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışmak ya da staj yapmak amacıyla, ülkede 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin alması gereken, uzun süreli (D tipi) bir ulusal vize türüdür.

Türkiye’de İzlanda dış temsilciliği bulunmaması nedeniyle, İzlanda için vize başvuruları, yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile Danimarka dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

İzlanda Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda çalışma vizesine başvurmak için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Başvuru sahibine ait pasaportun, İzlanda’dan dönüş tarihinden itibaren en az üç ay geçerliliği olması, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve en az 2 boş sayfaya sahip olması gerekmektedir. Pasaportta bulunan, daha önce alınmış vize ve kaşe fotokopilerinin teslim edilecek evraklara eklenmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm ve 45 mm boyutlarında ve arka fonu beyaz, 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.
  • İzlanda çalışma vizesi başvuru formu: İzlanda çalışma vizesi başvuru formunun, Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı’nın web sitesinden çevrimiçi olarak, eksiksiz ve dikkatlice doldurulması gerekmektedir. İzlanda çalışma vizesi başvuru formundaki ilgili kısımların, İzlanda’da bulunan işveren tarafından doldurulması gerekmektedir.
  • İzlanda iş sözleşmesi: İzlanda çalışma vizesine başvuran kişi adına ve son 30 gün içerisinde düzenlenmiş; işyeri, çalışma koşulları ve maaş bilgilerini içeren iş sözleşmesinin beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Eğitim ve mesleki yetkinlik belgeleri: İzlanda çalışma vizesine başvuran kişinin, İzlanda’da çalışacağı işe dair yeterli yetkinlikte olduğunun kanıtı olarak, diploma ve mesleki sertifika gibi, eğitim ya da yetkinlik belgelerinin, İzlanda çalışma izni vizesine başvurmak için gereken evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru ücreti makbuzu: İzlanda çalışma vizesi ücretinin çevrimiçi olarak ödenmesi ve ödeme makbuzunun çıktısı alınarak başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

İzlanda Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda çalışma vizesi, başvuru sahibine en yakın konumda hizmet veren VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır ve vize işlemleri Danimarka dış temsilciliğinde tamamlanmaktadır.

İzlanda çalışma vizesi almak için, başvuru sahiplerinin; öncelikle Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı’nın web sitesinde bulunan İzlanda çalışma izni başvuru formunu çevrimiçi olarak doldurmaları, gereken vize ücretini çevrimiçi olarak yatırmaları ve sonrasında biyometri işlemleri ve evrak teslimi için, ikamet ettikleri konuma en yakın vize başvuru merkezinden randevu almaları gerekmektedir.

İzlanda çalışma vizesi başvuru sahiplerinin, vize başvurusu randevu tarihinde, gerekli evraklar ile birlikte, randevu aldıkları vize başvuru merkezine giderek, evrak teslimini gerçekleştirmeleri ve başvuru işlemlerini şahsen tamamlamaları gerekmektedir.

İzlanda Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

İzlanda çalışma vizesi başvurusu, VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır ve vize işlemleri, Türkiye’de İzlanda dış temsilciliği bulunmaması nedeni ile, Türkiye’deki Danimarka dış temsilcilikleri tarafından tamamlanmaktadır.

İzlanda çalışma vizesi başvurusu için çevrimiçi başvuru formu doldurulduktan ve çevrimiçi vize ücreti ödemesi yapıldıktan sonra, VFS İzlanda vize başvuru merkezinden çalışma vizesi randevusu alınması gerekmektedir.

İzlanda Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda çalışma vizesine ait ücret tablosu aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda çalışma vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

İzlanda Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda için çalışma ve oturma vizesi başvuru işlemleri, Ankara’da hizmet veren Danimarka Konsolosluğu’nda yürütülmektedir ve vize başvurularının sonuçlanması en fazla 10 ay sürmektedir.

90 günden fazla bir süre için İzlanda’da çalışma ve konaklama gerekliliğinde, uzun süreli ulusal bir vize olan, İzlanda D tipi vize alınması gereken vize türüdür.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: