İzlanda Turist Vizesi

İzlanda Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda turist vizesi, İzlanda’ya yapılacak olan turistik amaçlı seyahatler için alınması gereken, kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. İzlanda, Schengen bölgesi ülkeleri arasında bulunmaktadır ve İzlanda’ya 90 günden daha kısa süreli, turistik seyahat yapacak olan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, İzlanda turist vizesi almaları gerekmektedir.

İzlanda kısa süreli (C tipi) turist vizesi, İzlanda vize başvurusu yapan kişilere verilmektedir ve vize sahibine İzlanda’da 90 güne kadar konaklama, transit geçiş yapma ve diğer Schengen bölgesi üye ülkelerine, 180 günlük dönem içinde en fazla 90 gün için, vizesiz seyahat etme hakkı tanımaktadır.

İzlanda’ya Vize Gerekiyor Mu?

İzlanda’ya yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istenmektedir, ancak vize gereklilik durumu, Türk vatandaşlarının sahip olabileceği farklı pasaport türlerine göre değişkenlik göstermektedir.

İzlanda’ya seyahat edecek olan, umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşlarının kısa dönemli (C tipi) İzlanda vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türk vatandaşları,180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde, vize almaksızın İzlanda’ya seyahat edebilmektedirler.

İzlanda Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda turist vizesi almak için gerekli aşamalar aşağıda listelenmiştir.

 1. İzlanda turist vizesi başvuru formu doldurulur: İzlanda Schengen vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir.
 2. İzlanda vize talep dilekçesi yazılır: Vize başvuru formunun yanında, içeriğinde İzlanda’ya yapılacak seyahatin amacını ve seyahat planının detaylarını açıklayan bir talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 3. Gerekli evraklar hazırlanır: İzlanda turist vizesi için, seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonu ve banka hesap dökümü gibi gerekli evraklar, eksiksiz şekilde temin edilmelidir.
 4. Vize başvuru merkezinden randevu alınır: İzlanda turist vizesine başvurmak için, başvuru sahibine en yakın konumda hizmet veren vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.
 5. İzlanda turist vizesi ücreti ödenir: Vize başvurusunun işleme konulabilmesi için alınacak vize türüne ilişkin ücretin ödenmesi gerekmektedir.
 6. Evraklar teslim edilmelidir: Randevu tarihinde, İzlanda vize başvuru formu ile birlikte istenen tüm başvuru evraklarının, vize başvuru merkezine eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

İzlanda Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

İzlanda turistik vize başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son on yıl içerisinde alınmış, İzlanda’ya yapılacak seyahatin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerliliği olan ve en az iki boş sayfası bulunan, geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • İzlanda vize başvuru formu: Başvuru sahibinin kimlik ve nüfus kayıt bilgileri, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri ile kişinin mesleği ve mali durumunun yer aldığı İzlanda vize başvuru formunun, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması ve başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 cm ve 4,5 cm boyutlarında, biyometri standartlarını sağlayan, beyaz arka plana sahip ve son altı ay içerisinde çekilmiş, bir adet fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İzlanda vize talep dilekçesi: Kapak mektubu olarak da adlandırılan İzlanda turist vizesi talep dilekçesi hazırlanmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: İzlanda turist vizesi başvurularında, başvuru sahibine ait tüm kayıtların bulunduğu, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İzlanda’ya yapılacak seyahat tarihlerinde geçerli olan ve minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonu: İzlanda’ya yapılacak seyahatin gidiş ve dönüş ulaşımını ispatlayan uçak rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Otel rezervasyonu: İzlanda seyahati boyunca gezilecek bölgelerin tamamını gösteren seyahat planı ile birlikte, kalınacak otellere ilişkin rezervasyon veya diğer konaklama yerlerini bildiren evrakların sunulması gerekmektedir.
 • Mali durumu gösteren evraklar: İzlanda turist vizesi başvurusundan önceki üç aya ilişkin banka hesap dökümü, ilgili bankadan damgalı ve imzalı şekilde temin edilmelidir.

İzlanda Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İzlanda turist vizesi talep dilekçesinin, İzlanda’ya yapılacak seyahatin amacını ve seyahat detaylarını açıklamak amacıyla ve vize başvurusunun yapılacağı İzlanda dış temsilciliğine hitaben yazılması gerekmektedir.

İzlanda turist vizesi talep dilekçesinin içeriğinde, seyahat tarihlerinin net bir şekilde belirtilmesi ve daha önce yapılan seyahatler ile alınan vizelere ilişkin bilgilerin verilmesi gerekmektedir. İzlanda vizesi talep dilekçesinde, vizeye başvuran kişinin mali durumuna ilişkin detayların verilmesi ve planlanan seyahatin nasıl finanse edileceğinin açıkça yazılması gerekmektedir.

İzlanda Turist Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İzlanda turist vizesine başvuru yapılırken, başvuru sahibi yabancı uyruklu vatandaşların, vize başvurusu yaptıkları temsilciliğe, günlük olarak 4.000 İzlanda Kronu veya 28,83 Euro değerinde geçim kaynağı bulunduğunu ispat etmeleri gerekmektedir. İzlanda turist vizesi ile İzlanda’ya giriş yapılırken, 20.000 İzlanda Kronu veya 144,13 Euro bulundurulması gerekmektedir.

İzlanda Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İzlanda turistik vize başvuru formunda; başvuran kişinin kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, nüfus kayıt bilgileri, iletişim bilgileri ile birlikte, mesleğine, geçim kaynağına, seyahat amacına ilişkin bilgilerin ve talep edilen vize türünün belirtilmesi gerekmektedir.

İzlanda turistik vize başvuru formunun; online olarak doldurulması, içerdiği sorulara verilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olduğuna dikkat edilmesi ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. İzlanda turistik vize başvuru formunun doldurulması aşamasında, eksik veya gerçek dışı bilgilere yer verilmesi, vize işlem süresinin uzamasına ya da vize reddine sebep olabilmektedir.

İzlanda Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İzlanda turistik vize dilekçe örneğinde, vizeye başvuran kişinin kimlik ve pasaport bilgilerinin belirtilmesi ve İzlanda’ya yapılacak seyahatin amacı ve seyahat planının detaylarına yer verilmesi gerekmektedir. İzlanda dış temsilciliğine hitaben yazılması gereken turistik vize dilekçe örneğinde, tüm bilgilerin açık ve net bir şekilde yazılması gerekmektedir.

İzlanda Turist Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İzlanda turist vizesi başvurusu, İzlanda vize başvurularında yetkili aracı kurum olan VFS Global ve akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye’de İzlanda devletine ait temsilcilik bulunmadığından, aracı kurum veya acenteler ile yapılan vize başvuruları Ankara’da bulunan Danimarka Büyükelçiliği’ne yönlendirilmektedir. İzlanda Konsolosluğu, Türkiye’den İzlanda turist vizesi almak isteyen vatandaşların, şahsen yapılan başvurularını kabul etmemektedir.

Vizem.net, 2016 ve 2020 yılları arasında, kısa süreli Schengen turist vizesi için yapılan başvurularda, %98,2’lik oran ile, en yüksek onay oranına sahip olan akredite acentedir.

İzlanda Turistik Vizesi Almak Zor Mu?

Hayır, İzlanda turist vizesi almak zor değildir. İzlanda turist vizesi başvuru formunun dikkatli şekilde doldurulması ve gerekli tüm evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi halinde, İzlanda turistik vizesi almak kolaydır.

İzlanda Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İzlanda turistik vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

İzlanda Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda turistik Schengen vizesinin işlem süresi, başvurunun temsilciliğe ulaşmasından itibaren ortalama 15 gündür. Vize başvuru formunda eksik veya hatalı bilgilere yer verilmesi ve gerekli evrakların tam olmaması gibi hallerde vize işlem süresi, 45 güne kadar uzayabilmektedir.

İzlanda Turist Vizesi ile İzlanda’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

İzlanda turist vizesi ile, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan, volkanik ve jeolojik olarak aktif bir ada ülkesi olan İzlanda’nın başkenti Reykjavik başta olmak üzere, Mavi Göl, İzlanda gayzerleri ve Myrdalsjökull volkan parkı gibi ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok yer ziyaret edilebilmektedir.

Kuzey ışıklarının gözlemlenebildiği bir ülke olan İzlanda’nın en önemli özelliği, buzullar ile çevrili olmasıdır ve buzul alanları, İzlanda’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Buzlar ile çevrili coğrafyası ve kuzey ışıklarının izlenebilmesi sebebiyle İzlanda balayı tatilleri için tercih edilen bir turist destinasyonudur.

İzlanda Turist Vizesi ile Gidilebilecek İzlanda Turistik Yerleri Nerelerdir?

İzlanda turist vizesi ile gidilebilecek başlıca turistik yerler aşağıda sıralanmıştır.

 • Mavi Göl
 • Kerid Krater Gölü
 • Reynisfjara Siyah Kumsalı
 • Eyjafjallajokull Volkanı
 • Geysir Ulusal Parkı
 • Gullfoss Altın Şelale
 • İrlanda Ulusal Müzesi
 • Hallgrimskirkja Kilisesi
 • Skogafoss Şelalesi
 • Solheim Buzulu
 • Selfoss Gayzeri
 • Solheimasandur Uçak Enkazı
 • Thingvellir Ulusal Parkı
 • Reykjavík Laugavegur Caddesi
 • Vik Kasabası
 • Jokulsarlon Buzul Gölü
 • Myvatn Gölü
 • The Sun Voyager
 • Harpa Konser Salonu

İzlanda turist vizesi ile seyahat ederken, İzlanda gezilecek yerler listesine İzlanda doğal güzellikleri mutlaka eklenmelidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: