Letonya Büyükelçiliği

Letonya Büyükelçiliği | Latvijas Republikas Vēstniecība Turcijas Republikā

Letonya Büyükelçiliği, Letonya Cumhuriyeti'nin Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet veren dış temsilciliğidir. Ankara Letonya Büyükelçiliği, Türkiye ve Letonya arasındaki ilişkileri sürdürmek ve geliştirmekle yetkilendirilmiş resmi bir kurumdur.

Letonya Ankara Büyükelçiliği, hem vize işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem de Türkiye'de yaşayan Letonya vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Letonya Ankara Büyükelçiliğinin görevleri arasında; Letonya vize başvurularını kabul etmek ve değerlendirmek, Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşlarının pasaport yenileme işlemlerini yapmak ve evlilik belgesi, doğum belgesi gibi belgelerini tasdik etmek bulunmaktadır.

Türkiye Letonya Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye Letonya Büyükelçisi, Pēteris Vaivars’tır. Pēteris Vaivars, Ekim 2020 tarihinden beri Letonya Büyükelçisi olarak Türkiye’de görev yapmaktadır.

Letonya Türkiye Büyükelçiliği Nerededir?

Letonya Türkiye Büyükelçiliği, Ankara’da Reşit Galip Caddesi, No: 95, Gaziosmanpaşa, Çankaya adresinde bulunmaktadır.

Letonya Türkiye Büyükelçiliğine gitmek için Kızılay Meydanı’ndan 304-114 numaralı Kırıkkonaklar otobüslerine veya 391 numaralı Doğantepe otobüsüne binmek gerekmektedir. Türkiye Letonya Büyükelçiliğine gitmek için Kırıkkonaklar otobüsüne binen kişilerin, Uğur Mumcu Caddesi ile Kuleli Sokak’ın birleştiği yerde inmesi gerekmektedir.

Doğantepe otobüsüne binen kişilerin Türkiye Letonya Büyükelçiliğine gitmesi için Nene Hatun Caddesi’nin sonunda inmesi gerekmektedir. Letonya Türkiye Büyükelçiliği binasına metro veya tramvay ulaşımı bulunmamaktadır.

Ankara Letonya Büyükelçiliğine gitmek isteyen ve metro ile seyahat eden kişilerin otobüsle ulaşımı için öncelikle Kızılay Meydanı’na gelmesi gerekmektedir.

Letonya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numaraları

Letonya Büyükelçiliği Ankara telefon numarası, genel sorular ve vize soruları olmak üzere iki ayrı hattan oluşmaktadır.

Genel sorular için Ankara Letonya Büyükelçiliği telefon numarası, 0312 405 61 36’dır. Vize soruları için Letonya Ankara Büyükelçiliği telefon numarası 0312 405 61 38’dir

Ankara Letonya Büyükelçiliği E-posta Adresi

Ankara Letonya Büyükelçiliği e-posta adresi, embassy.turkey@mfa.gov.lv ‘dir. Konsolosluk soruları için kullanılması gereken Letonya Ankara Büyükelçiliği mail adresi, consulate.turkey@mfa.gov.lv ‘dir.

Letonya Ankara Konsolosluğu Resmi Web Sitesi

Letonya Ankara Konsolosluğu resmi websitesi, https://www2.mfa.gov.lv/tr/ ’dir.

Letonya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Letonya Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri, hafta içi hergün 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır.

Letonya Konsolosluğu Ankara Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

Letonya Konsolosluğu Ankara resmi tatil günleri, 2022 yılı için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

TarihTatil Günleri
1 OcakYeni yıl
17 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi bayramı/ Letonya Cumhuriyeti Kurucu Meclisi Toplantı Günü
4 MayısÖzgürlük Günü
23 HaziranLigo Bayramı
24 HaziranJani Bayramı
18 KasımBağımsızlık Günü
24-25-26 AralıkNoel
31 AralıkYılbaşı arifesi

Türkiye Letonya Büyükelçiliği'nin Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Letonya Büyükelçiliği’nin Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hem de Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşları için verdiği hizmetler aşağıda listelenmiştir.

  • Türkiye’de yaşayan Letonya vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri yapılmaktadır.
  • Türkiye'de ikamet eden Letonya vatandaşlarının belge tasdiki işlemleri yapılmaktadır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aracı kurumlar tarafından iletilen Letonya vize başvuruları değerlendirilmektedir.

Ankara Letonya Büyükelçiliği'ne Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Ankara Letonya Büyükelçiliğine vize başvurusu, Türkiye’den yapılacak vize başvurularında yalnızca dış hizmet sağlayıcı aracı kurumlar tarafından iletildiği takdirde yapılabilmektedir. Letonya Ankara Büyükelçiliği, Letonya vizesi almak için başvuran kişilerin doğrudan yaptığı vize başvurularını kabul etmemektedir.

Letonya Ankara Büyükelçiliği, Covid-19 kısıtlamalarının ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni olan kişilerin Letonya vizesi başvurularını 1 Eylül 2021 tarihi itibari ile kabul etmeye ve değerlendirmeye başlamıştır. Ankara Letonya Büyükelçiliği, Letonya vize başvurularındaki yoğunluk ve vize başvurularının değerlendirmesindeki sınırlı kapasite nedeniyle her gün belirli sayıda başvuru kabul etmektedir.

Letonya vizesi başvuruları, sınırlı kapasite ve Letonya Büyükelçiliğinin yoğunluğu nedeniyle Letonya Ankara Büyükelçiliğine değil önceden randevu alarak VFS Global ofislerine yapılmaktadır. Letonya vizesine başvuracak kişilerin en yakın başvuru tarihini öğrenmek ve randevu almak için VFS Global ile irtibata geçerek Letonya seyahatinden önce vize başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Ankara Letonya Konsolosluğu'ndan Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ankara Letonya Konsolosluğundan randevu alma işlemi, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden veya ziyaretçi olarak bulunan Letonya vatandaşları tarafından Letonya Büyükelçiliğinin resmi sitesinden alınabilmektedir. Konsolosluk işlemleri için randevunun alınacağı Letonya Büyükelçiliği resmi sitesi, https://pieraksts.mfa.gov.lv/tr/turkiye‘dir.

Konsolosluk işlemleri için randevu alma işlemi, Letonya Konsolosluğu resmi websitesine giriş yaptıktan sonra randevu alacak kişinin adı-soyadı, telefon numarası ve e-mail adresini girmesi ile yapılmaktadır.

Türkiye'deki Diğer Letonya Dış Temsilcilikleri Nelerdir?

Türkiye’deki diğer Letonya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Listeleme yapılmalıdır.
  • Letonya Konsolosluğu İstanbul
  • Letonya İzmir Konsolosluğu
  • Letonya Bursa Fahri Konsolosluğu
  • Letonya Alanya Fahri Konsolosluğu
  • Adana Letonya Fahri Konsolosluğu
  • Letonya Antalya Konsolosluğu
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: