Letonya İzmir Konsolosluğu

Letonya Konsolosluğu İzmir | Latvijas Goda Konsulāts Izmirā

İzmir Letonya Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fahri konsolosluk; yabancı ülkelerde, temsil ettiği ülkenin vatandaşlarının işlemlerine bakan, o ülkenin işlerini yapan ve çıkarlarını gözeten kurumlardır. Fahri konsoloslar, temsil edilen ülkenin resmi diplomatları veya Dışişleri mensubu değildir, ancak bazı durumlarda temsil ettiği ülkenin vatandaşı olmadığı halde belli bir ücret karşılığında çalışabilmektedir.

Fahri konsoloslukların yetkileri ülkeden ülkeye değişmekle beraber, fahri konsoloslukların temel yetkileri arasında ilk olarak, temsil ettikleri ülke ile bulundukları ülke arasındaki ekonomik ve kültürel bağları güçlendirmek, ikinci olarak temsil edilen ülkenin vatandaşlarının çıkarlarını korumak vardır. Fahri konsoloslukların yetkileri arasında vize başvurularını incelemek veya kabul etmek yoktur.

İzmir Letonya Fahri Konsolosu Kimdir?

İzmir Letonya Fahri Konsolosu Olgu Hikmet Korkmaz’dır; kendisi ayrıca, Manisa ve Aydın Letonya Fahri Konsolosudur.

Letonya İzmir Konsolosluğu Nerededir?

Letonya İzmir Konsolosluğunun adresi; Kıbrıs Şehitleri Caddesi, No: 134/1, D: 204, Alsancak, Konak’tır.

İzmir Letonya Konsolosluğu'nun Telefon Numarası Kaçtır?

İzmir Letonya Konsolosluğunun telefon numarası +90 232 463 1896, +90 232 463 1886 ve +90 232 463 1876’dır. İzmir Letonya Konsolosluğuna +90 507 840 6767 cep telefonu numarasından ulaşılabilmektedir.

Letonya İzmir Fahri Konsolosluğu'ndan Alınabilecek Hizmetler

Letonya İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir ve çevre illerinde yaşayan kişilerin, pasaport, nüfus, kayıt işlemleri, evlilik gibi konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

İzmir Letonya Fahri Konsolosluğu'na Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, İzmir Letonya Fahri Konsolosluğuna vize başvuru yapılamaz. Letonya İzmir Fahri Konsolosluğunun vize başvurularını kabul etme yetkisi yoktur. Letonya için vize başvuruları, ancak aracı kurumun Letonya vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Letonya Vize Başvurusu İzmir Başvuruları

Letonya vize başvurusunu İzmir'de yaşayan kişiler, İzmir'de bulunan Letonya vize başvuru merkezi üzerinden yapabilmektedir. Letonya vize başvuru merkezlerinin herhangi bir bölge dağılımı yoktur, farklı vize başvuru merkezlerine de başvuru yapılabilmektedir.

Letonya vize başvuru sürecinde öncelikle başvurulacak vize türünü belirlemek gereklidir. VFS Global aracılığıyla Letonya vizesi almak için hesap oluşturulmalı, online vize başvuru formu indirilip doldurulmalı, başvuru formunun çıktısı alınmalı ve gerekli evraklar hazırlanmalıdır.

Letonya vize formu doldurulduktan sonra VFS Global vize başvuru merkezinde biyometrik işlemler ve evrak teslimi için randevu almak gerekmektedir. Letonya vize başvurusu için VFS Global internet sitesinden istenen bilgiler girilerek ve başvuru merkezi seçilerek randevu alınmalıdır; randevu alındığında randevu mektubuyla beraber bir randevu onay postası başvuru sahibine iletilir. Letonya vize başvurusu için randevu gününde vize başvuru ücreti nakit olarak ödenebilmektedir.

Letonya vize başvurusu, VFS Global’e iade edildiğinde başvuru sahibine bir e-posta güncellemesi veya SMS ile bildirim gelecektir. Değerlendirme sürecindee Letonya vize başvuru durumu, vize başvuru merkezi tarafından verilen faturada bulunan referans numarası ve soyad kullanılarak çevrimiçi olarak takip edilebilmektedir. Letonya vize başvurusu sonuçlandıktan sonra, başvuru sahibinin pasaportu ve seyahat dokümanları vize başvuru merkezinden teslim alınabilmekte veya ek bir ücret karşılığında kurye ile başvuru sahibine teslim edilebilmektedir.

İzmir Letonya Vize Başvuru Merkez Adresi

İzmir Letonya vize başvuru merkezinin adresi; Akdeniz Mah., Akdeniz Cad., Reyent İş Hanı, No:1/C, Pasaport, İzmir’dir. VFS Letonya İzmir için ilgili telefon numarası 90 212 373 58 17’dir ve mail adresi ise info.lvtr@vfshelpline.com’dur.

Letonya vize başvurusu yapmak için VFS Global İzmir çalışma saatleri pazartesi gününden cuma gününe kadar 08.30 ile 12.00 ve 13.00 ile 17.00’dır. VFS Global İzmir’in pasaport teslimi saatleri hafta içi her gün 13.00 ile 17.00 arasındadır.

İzmir'de Vize Başvuru Merkezine Gitmeden Letonya Vizesi Alınabilir Mi?

İzmir'den Letonya vize başvuru merkezine gitmeden, akredite acente Vizem.net’in İstanbul'daki merkez ofisine gerekli vize evrakları gönderilerek Letonya vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Schengen vizesini son 59 ay içinde almış olan kişilerin biyometri bilgilerini vermelerine ve vize başvuru merkezine gitmelerine gerek yoktur.

Daha fazla bilgi: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: