Letonya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Letonya Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Letonya vizesi için pasaport, zorunlu vize başvuru evrakları arasında bulunmaktadır.

Süresi dolmuş, yıpranmış ya da geçersiz pasaportlar, vize başvurusunda kabul edilmemektedir. Pasaport Letonya vize başvurusu için gerekli evraklar ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Letonya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Letonya Vizesi Almak için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Letonya vizesi alabilmek için pasaportun, planlanan Letonya veya diğer Schengen ülkelerinden ayrılış tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerli olması ve en az iki adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir.

Yıpranmış veya sıvıya temas etmiş pasaportlar kabul edilmemektedir.

Pasaportun düzenlenme tarihinden sonra evlenme veya boşanma gib soyadının değiştiği durumlarda pasaport güncel bilgilerle yenilenerek başvuru yapılmalıdır.

Letonya Vizesine Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvurulabilir Mi?

Letonya vizesine Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancı vatandaşlarının geçerli pasaportları ve en az 6 ay geçerli T.C. oturum izinleri ile Letonya vizesine başvurmaları mümkündür.

Letonya Vize İşlemleri için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Letonya vize işlemleri için pasaport,aslı ile birlikte kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa ve pasaportun işlem görmüş sayfalarının iki nüsha fotokopisinin de teslimi gerekmektedir.

Varsa eski pasaporttaki vize sayfalarının da fotokopileri eklenmelidir.

Pasaport Süresi Letonya Vize Reddine Neden Olur Mu?

Pasaport süresi Letonya vize başvurularında önemli bir etkendir. 2022 yılında artış göstermiş olan Schengen vize reddi kararlarının %20’sinden fazlası hatalı evrak sunulmasından kaynaklanmaktadır.

Kısa süre için geçerliliğe sahip pasaportla yapılan vize başvurularında olumsuz dönüşlere sıkça rastlanmaktadır. Genel pasaport şartlarının yanı sıra pasaport geçerlilik süresinin de mümkün olduğunca uzun olması Letonya vize ret oranları üzerinde etkili olmaktadır.

Letonya Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Evet, Letonya vize başvurusu pasaportun farklı bir seyahatte veya farklı bir vize başvurusunda kullanılacağı geçerli bir durum mevcutsa, dilekçe yazılarak pasaport teslim edilmeden yapılabilmektedir.

Letonya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda başvuru sahibinin pasaportunu VFS Global vize ofisine teslim etmesi ve vizeyi pasaportuna işlettirmesi gerekir.

Letonya Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Letonya vize işlemleri için verilen pasaport; başvuru sonuçlandıktan sonra vize başvuru merkezinden şahsen, bir temsilci yardımıyla ya da kargo yoluyla teslim alınabilmektedir.

Pasaportu vize başvuru merkezinden elden teslim almak için başvuru esnasında verilen dekont ve kimlik belgesi gerekir; bir temsilcinin başvuru sahibi yerine pasaportu teslim almasına izin verildiyse başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir yetki belgesi de sunulmalıdır.

Aracı kurum VFS Global, 2022 yılında ek hizmet bedeli olarak belirlediği 60 TL ücret karşılığında pasaportu, başvuru sahibinin istediği adrese kargolama hizmeti vermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Letonya vize başvurularında başvuru sahibinin pasaportunu alması için tekrar vize merkezine gitmesine gerek kalmamaktadır; vize başvurusunun sonuçlanması ardından pasaport görevliler tarafından teslim alınarak kargo ile başvuru sahibinin istediği adrese gönderilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: