Letonya Bayrağı

Letonya Bayrağı Nasıldır, Anlamı Nedir?

Letonya bayrağı, üç yatay şeritten oluşmaktadır. Letonya bayrağı; üstte kestane kırmızısı, ortada beyaz ve en altta kestane kırmızısı şeritleri barındırmaktadır. Letonya bayrağındaki koyu kırmızı Letonya kırmızısı olarak da anılmaktadır. Letonya bayrağı kırmızısı, kahverengi ve mordan oluştuğu için koyu bir tona sahiptir.

1990’da kabul edilen resmi Letonya bayrağı, Letonya milletinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü temsil etmektedir.

Letonya Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Letonya bayrağının ölçüleri, üst ve alttaki kırmızı şeridin beyaz şeritten iki kat daha geniş olacağı 2:1:2 oranlarında tasarlanmıştır. Letonya bayrağının eninin boyuna oranı ise 1:2 olacak şekilde belirlenmiştir.

Letonya Bayrağının Renkleri Nedir?

Letonya bayrağının renkleri ve renk kodları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Renk ŞemasıKırmızıBeyazKırmızı (Kumaşta)
Pantone201CBeyaz19-1629 TPX veya 19-1629 TC
RGB#9D2235#FFFFFF#77353D
CMYK%78 Kızılımsı mor %0 Açık mavi %66 Sarı %38 Siyah0%83 Kızılımsı mor %37 Açık mavi %63 Sarı %36 Siyah

Letonya Bayrağının Anlamı Nedir?

Letonya bayrağındaki beyaz şerit barışı ve aynı zamanda bağımsızlığı temsil etmektedir. Sovyetler Birliği Letonya’yı terk ettikten sonra, Letonyalılar için beyaz renk daha önemli hale gelmiştir.

Letonya bayrağındaki kestane kırmızı rengi, beyaz renkten daha fazla yer kaplamaktadır. Letonya bayrağındaki kestane kırmızısı, birçok ülkenin bayrağında olduğu gibi, savaşlarda dökülmüş olan kanı temsil etmektedir.

Letonya bayrağı her ne kadar 1923 yılında resmi olarak kabul edilmiş olsa da, 13. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlanmıştır. Letonya bayrağındaki kestane kırmızısı rengi içinde barındırdığı mor tonu nedeniyle al kırmızıdan çok yoğun bir kırmızı olarak tanımlanmaktadır. Kestane kırmızısı rengi, bazı durumlarda Letonyalıların özgürlükleri için kalplerindeki kanı feda edebileceğini ve özgürlüklerini savunmadaki istekliliği olarak betimlenmiştir.

Letonya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Kırmızı-beyaz-kırmızı Letonya bayrağı ilk, Livonia’nın Kafiyeli Günlüğü adlı 1180 ile 1343 arasındaki dönemi kapsayan ortaçağ eserinde bahsedilmiştir. Letonya bayrağı, bir ortaçağ eserinde bahsedilmesi dolayısıyla dünyadaki en eski bayraklarından biri olarak kabul görür.

Livonia’nın Kafiyeli Günlüğü adlı eserde, 1279 yılında Letonya’nın kuzeyinde yer alan eski Cēsisli kabilelerin savaşa katılırken Letonya`nın güncel bayrağına benzer bir beyaz şeritten oluşan kırmızı bayrak kullandığı anlatılmaktadır.

Bir efsaneye göre, Letonya bayrağı Letonyalı bir kabilenin liderinin ölümcül bir yara alıp, savaşta hayatını kaybetmesi sonucu beyaz çarşafa sarılması ile ortaya çıkmıştır. Letonyalı kabile liderinin uzandığı kısmın ortası dışında kalan iki kısım kan lekesiyle kırmızı olmuştur. Savaşçı kabilelerin çok olması ve bağımsızlığa çok önem verilmesi, Letonya kültürü için her zaman önemli bir unsur olmuştur ve savaş ruhunu yansıtan bir bayrağın seçilmesini sağlamıştır.

Letonya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Letonya’nın günümüzdeki resmi bayrağı 27 Şubat 1990 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Güncel olarak kullanılan resmi Letonya bayrağı, bağımsız Letonya’nın 1918 yılındaki Sovyet işgaline kadar resmi bayrak olarak kullanılmıştır. Sovyet hükümeti sırasında Letonya bayrağının kullanımı baskıyla yasaklanmıştır.

1990’da bağımsızlığını kazanan Letonya Cumhuriyeti, kurulan parlamento kararı ile geleneksel bayrağını tekrar kullanmaya başlamıştır. Sovyetler Birliği’nin zayıflamaya ve ardından dağılmaya başlaması Letonya siyaseti için bir dönüm noktası olmuştur.

Letonya Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

Letonya bayrağı bir efsaneye göre, Letonyalı bir kabilenin liderinin savaşta hayatını kaybetmesi sonucu beyaz bir çarşafa sarılması ile ortaya çıkmıştır. Letonyalı bir kabilenin liderinin savaşta hayatını kaybetmesi sonucu uzandığı beyaz çarşafın ortası dışında kalan iki kısım kan lekesiyle kırmızı olmuştur. Efsanede bahsi geçen Letonyalı kabile bir sonraki savaşı sırasında kanlı çarşaf ile muharebeye girmiş ve düşmanlarını yenmiştir; kazanılan bu savaştan sonra Letonyalı kabileler bu renk kombinasyonu ve tarzını bayraklarında kullanmıştır.

Letonyalı kabilelerin tarihsel kayıtlarından yola çıkarak, bugünün Letonya bayrağı dizaynı sanatçı Ansis Cīrulis tarafından tasarlanmış ve Mayıs 1917’de kabul edilmiştir. Letonya ulusal bayrağı ve ulusal Letonya arması Letonya Cumhuriyeti özel parlamento kararıyla 15 Haziran 1921’de kabul edilmiştir.

Letonya Tarihinde Kullanılan Letonya Bayrakları Nasıldı?

Sovyetler Birliği’nin Letonya’yı işgali sırasında, kırmızı-beyaz-kırmızı olan Letonya bayrağı 1940-1941 ve 1944-1991 yılları arasında kullanılamamıştır. Sovyet işgali döneminde Letonya bayrağının üretimi ve kullanılması devlet karşıtlığı olarak suç kabul edilmiştir ve hukuki yaptırımlar uygulanmıştır.

Sovyetler Birliği dönemi Letonya bayrağında kırmızı arka planın sol üst köşesinde çekiç ve orak sembolü ile altın renk ile yazılmış Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti anlamına gelen Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika yazısı bulunmaktadır.

1953’te Sovyetler Letonya’nın bayrağının son hali kabul edilmiştir. Sovyet Letonya bayrağının altına, bayrağın üçte birini kaplayan ve denizi temsil eden dalgalar eklenmiştir. Letonya tarihi için önemli bir adım olan bağımsız Letonya bayrağının tekrar kullanılması, Mihail Gorbaçov’un Glasnost ve Perestroyka girişiminin etkisiyle 15 Şubat 1990 tarihinde sağlanmıştır.

Letonya Bayrağına Benzer Diğer Bayraklar Hangileridir?

Letonya bayrağına benzer diğer bayraklar aşağıda verilmiştir.

  • Katar - Katar Bayrağı
  • Sri Lanka - Sri Lanka Bayrağı
  • Estonya Bayrağı
  • Tayland - Tayland Bayrağı
  • Avusturya - Avusturya Bayrağı

Letonya Bayrağı ile İlgili Protokol Kuralları Nelerdir?

Letonya yasaları, bayrağa saygı gösterilmesi garanti edildiği takdirde, Letonya bayrağının ve ulusal renklerin sergileyebileceği ve süs eşyası olarak kullanılabileceğini belirtmektedir. Letonya bayrağının yok edilmesi, saygısız bir yaklaşım gösterilmesi veya yanlış bir şekilde sergilenmesi yasalarca cezalandırılmaktadır.

Letonya bayrağı, yerden en az 2.5 metre yukarıda olmalı ve bayrak direğine düzgün bir şekilde sıkıca tutturulmalıdır. Letonya bayrağının bulunacağı bayrak direği, bayrağın en uzun kenarından daha uzun, düz, beyaza boyanmış ve tercihen ahşaptan yapılmış olmalıdır. Letonya bayrağının bulunacağı bayrak direğinin ucundaki tokmak, bayrak direğinden daha geniş olmak zorundadır.

Letonya bayrağının daimi olarak sergilenmediği yerlerde, Letonya bayrağı güneşin doğuşu ile dalgalandırılmalı ve gün batımında indirilmelidir. Eğer bir bayram veya cenaze töreni için Letonya bayrağı sergileniyorsa Letonya bayrağının törenden önce göndere çekilmesi ve tören bitmeden indirilmesi gerekmektedir.

Eğer Letonya bayrağı yas amacıyla göndere çekiliyorsa, yarıya indirilmiş olmalıdır. Letonya bayrağının sabitlenmiş olduğu durumlarda, genişliği bayrağın genişliğinin yirmide biri olacak şekilde siyah bir kurdele takılarak göndere çekilmelidir. Kurdele, Letonya bayrağının genişliğini kapsayacak kadar yeterli uzunlukta olmak zorundadır.

Letonya bayrağının veya flamasının kumaştan yapıldığı durumlarda, kestane kırmızısı rengi Pantone tekstil renk sisteminde 19-1629 kullanılarak oluşturulmalıdır.

Letonya bayrağı dışındaki bir bayrağın resmi olarak sergilenmesi ancak fahri konsoloslar tarafından yönetilen konsoloslukların temsil ettikleri ülkenin bayrağını sergilemesi ile sınırlandırılmaktadır.

Letonya Cumhuriyeti bayrağı, misafir bir devletin varış ve ayrılış durumlarında, resmi konutunda ve ziyaret programındaki mekanlarda kullanılmalıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: