Letonya'da Ev Fiyatları

2023'te Letonya Ev Fiyatları ve Ev Satın Alma Süreci

2022 yılında Letonya’da ortalama bir evin fiyatı 250.000 ile 350.000 euro arasında değişmektedir. Letonya’nın en pahalı şehri olan Riga’da ortalama ev fiyatları 317.000 eurodur.

Letonya satılık ev fiyatlarının artmasına neden olan sebepler inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştır. Letonya’da kiralar Jekabpils, Ventspils, Valmiera, Rezekne’de düşükken Riga, Daugavpils ve Liepaja’da yüksektir.

Letonya’da satın alınacak eve karar verdikten sonra tescil işlemleri için evin bağlı bulunduğu yerel yönetim birimlerine başvurulmalıdır. Letonya’da yabancılar için ev alma koşulları zor değildir.

Letonya’da bir daire için en az 250.000 euro yatırım yapılmakta olup emlak fiyatının %5'i devlete ödenmelidir. Letonya’dan ev almak için süreç kolay bir şekilde işlemektedir. Öncelikle başvuru sahibinin pasaportunun kopyası ve özgeçmişi uygunluk kontrolü için ilgili yetkililere gönderilir ve sözleşme imzalanır. Letonya Büyükelçiliği’nden gerekli izinler alındıktan sonra alıcı tarafa oturma kartı çıkartılır.

Letonya'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Satılık evEv fiyatları (metrekare başına)
Şehir merkezinde 1 odalı daire442.89 euro
Şehir merkezi dışında 1 odalı daire319.74 euro
Şehir merkezinde 3 odalı daire793.71 euro
Şehir merkezi dışında 3 odalı daire524.57 euro

Letonya’da satılık ev fiyatları dairenin şehre olan konumuna ve oda sayısına göre değişmektedir. Letonya’da ev fiyatları Jekabpils, Ventspils, Valmiera, Rezekne gibi şehirlerde düşüktür ve Riga, Daugavpils ve Liepaja’da ücretler yüksektir.

Letonya Riga Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Letonya Riga Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Letonya Riga Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Letonya Riga’da satılık daire fiyatları ortalama 340.000 euro iken villa fiyatları 1.000.000 euro üzerine çıkabilmektedir.

Büyük bir şehir olan Riga’da ev fiyatlarının artma nedenleri talep fazlalığıdır. Riga'da seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi ile hem yerel hem de dış talep artmış ve daire satışları, 2020'de %9.5'lik bir düşüşün ardından bir önceki yıla göre %20 artmıştır.

Letonya’nın başkenti Riga’da satılık ev fiyatları ve yaşam masrafları diğer Letonya şehirlerine göre yüksektir.

Daugavpils'te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Daugavpils'te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Daugavpils'te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Letonya Daugavpils’te satılık daire fiyatları ortalama 400.000 euro iken villa fiyatları 1.500.000 eurodur.

Letonya’nın başkenti Riga’dan sonra satılık ev fiyatlarının ve yaşam masraflarının en yüksek olduğu 2. şehir Daugavpils’tir. Letonya Daugavpils’te ev kiralarının artmasının nedenlerinden biri şehrin kalabalık olmasıdır.

Letonya Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya kiralık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kiralık evKira fiyatı
Şehir merkezinde 1 odalı daire354 euro
Şehir merkezi dışında 1 odalı daire263 euro
Şehir merkezinde 3 odalı daire641 euro
Şehir merkezi dışında 3 odalı daire446 euro

Letonya’da kiralık ev fiyatları oda sayısına ve evin konumuna göre değişiklik göstermektedir.

Letonya’da ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehir 2022 itibariyle Riga iken düşük fiyatlı şehir Jurmala’dır.

Riga'da Ev Kiraları Nasıldır?

Riga'da Ev Kiraları Nasıldır?
Riga'da Ev Kiraları Nasıldır?

Riga’da şehir merkezinde 1 odalı bir dairenin ortalama kirası 442 euro iken şehir merkezi dışındaki bir villa için ödenecek kira ücreti 570 eurodur.

Letonya’nın başkenti Riga’da konut fiyatları yüksek olup Litvanya’da emlak sektöründeki işlerin yaklaşık %70'ini oluşturan yabancıların emlak piyasasındaki ağırlığı kira ücretlerini artırmıştır.

Daugavpils'te Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Daugavpils'te Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?
Daugavpils'te Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Daugavpils'te uygun fiyatlı ev kiralamak mümkün olup kısa vadeli kira 1.000 euro iken uzun vadeli kira ayda yaklaşık 800 eurodur.

Yabancıların Letonya’yı yaşamak için tercih etmesi Daugavpils’te ev kiralarının yükselmesine neden olmuştur. Daugavpils’te yaşam masrafları ve kira giderleri diğer Letonya şehirlerine göre yüksektir.

Letonya Evleri Nasıldır?

Letonya Evleri Nasıldır?
Letonya Evleri Nasıldır?

Letonya’nın geniş ve zengin ormanlarının da etkisiyle köy evleri ahşap ağırlıklı olarak ve az katlı inşa edilmiştir.

Alman misyonerler Letonya'ya göç ederek ilk Letonya şehirlerini kurmuş ve Letonya mimarisine tuğlayı getirmiştir. Gotik, barok, rönesans, art-nouveau ve neoklasik mimariden etkilenen Letonya mimarisi zamanla mimari çeşitliliğin olduğu ülke konumuna gelmiştir.

Letonya Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?
Letonya Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya’da satılık köy evi fiyatları ortalama olarak 700.000 euro olup 7 odalı bir köy evinin fiyatı 799.000 eurodur.

Letonya Satılık Daire Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya’da satılık daire fiyatları ortalama 550.000 euro olup 4 odalı 190 metrekarelik bir dairenin fiyatı 640.000 eurodur.

Popüler Letonya Emlak Siteleri Nelerdir?

Letonya’da popüler emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • emlaklatvia.com
  • cityreal.lv
  • reklama.vesti.lv
  • dzivoklis.lv

Letonya'da Ev Almak için Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Letonya’da ev almak için ilk adım ev araştırması yapmaktır. Letonya’da satın alınması düşünülen ev için alıcı ve satıcı arasında gayrimenkul konusunda anlaşma yapılır ve satın alma sözleşmesi imzalandıktan sonra belgeler ibraz edilerek alıcıya anahtar teslim edilir.

Letonya’da apartman satın alınması durumunda, alıcının daireyi ayrı bir konut mülkü şeklinde mi yoksa bölünmemiş ortak mülkte bir pay şeklinde mi satın aldığını tespit etmesi gerekmektedir. Apartman ayrı konut mülklerine bölünmüşse, alıcı daireyi ayrı bir mülk olarak alır.

Yabancılar Letonya'dan Ev Alabilir Mi?

Yabancılar Letonya'dan, üzerinde bulunduğu araziden ayrı olarak satın alınmış olması şartıyla serbestçe ev satın alabilir. Yabancıların doğrudan arazi edinimi yerel belediyenin vereceği izne tabidir.

Letonya'da Ev Alana Oturma İzni Verilir Mi?

Letonya ev alana oturma izni tanıyan Avrupa ülkesidir. Satış değeri en az 250.000 euro olan bir mülk satın alınmasıyla Letonya'da oturma izni elde edilebilmektedir. 250.000 euronun üzerinde bir mülk satın alma koşulu, Riga bölgesinde bölgesel bir konuma ve bölgesel kalkınma planına (Riga, Jurmala, Babite, Marupe, Baltezers, Adazi, Saulkrasti) sahip gayrimenkuller için geçerlidir.

Gayrimenkul satın alarak Letonya süresiz oturma izni 5 yıl yaşama koşuluyla elde edilmektedir. Letonya’da gayrimenkul; Letonya Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre Konfederasyonu ile doğrudan ilişkili gerçek veya tüzel kişiden ya da Letonya'da geçerli oturma iznine sahip bir yabancıdan satın alınmalıdır.

Letonya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor Mu?

Letonya'da ev almak doğrudan vatandaşlık hakkı vermemektedir.

Letonya'da belirli miktarda yatırım yapmış ve belli bir süre ülkede ikamet etmiş kişiler Letonya vatandaşlığı elde edebilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: