Macaristan Vizesi için Pasaport Özellikleri

Macaristan Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Pasaport, Macaristan vize başvurusunda sunulması gereken belgelerden biridir.

Vize başvurusu işlemlerine başlamadan önce, Macaristan vize başvurusu i̇çin evraklar ile sunulacak pasaportun vize şartlarını karşılamaması durumunda yenilenmesi veya başvuru sahibi tarafından yetkili birimden yeni bir pasaport alınması gerekmektedir.

Schengen vize işlemleri için: 0850 241 1868

Macaristan Vizesi için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Macaristan vizesi için pasaport, son 10 yıl içerisinde yetkili makamlardan alınmış, dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli ve en az arka arkaya 2 boş sayfaya sahip olmalıdır.

Macaristan vizesi almak isteyen kişilerin pasaportta yer alan bilgilerinin güncel olması gerekmektedir; evlendikten sonra kızlık soyadında değişiklik yapılmamış pasaportlar ile başvuru yapılamaz ve başvuru sahibinin yeni soyadının yazılı olduğu bir pasaporta sahip olması gerekir.

Macaristan Vizesine Yabancı Ülke Pasaport İle Başvurulabilir Mi?

Macaristan vizesine yabancı pasaportla, Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancılar, kendi ülkelerinden ya da dış temsilciliklerden aldıkları geçerli pasaport ve Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiğini gösteren oturum izinleri ile vize başvurusu yapabilmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Macaristan vize başvurusu için pasaportun hem aslının hem de 2 adet olmak üzere A4 kağıdında çıktı alınmış fotokopisininin ibraz edilmesi gerekir.

Macaristan vize başvurusu için ibraz edilen pasaportun boş sayfalarının fotokopiye eklenmesi gerekmez; yalnızca kişisel bilgilerin ve diğer tüm vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopisinin ibraz edilmesi yeterlidir.

Macaristan Vize İşlemleri Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, eski pasaportun sunulması gerekir. Macaristan vize işlemleri için mevcut pasaportun kullanılmış olan bütün sayfalarının yanı sıra, önceden kullanılmış pasaportların kişisel bilgi içeren sayfaları ve vize ile damga olan sayfalarının da fotokopileri başvuruya eklenmelidir. başvuru sahibinin eski pasaportları elinde bulunmuyorsa, Emniyet Müdürlüğünden son 10 yıla ait yurt dışı giriş ve çıkış dökümü alınmalı ve protokol yazısı sunulmalıdır.

Macaristan vize başvurularında, eğer varsa son 3 yıl içinde alınmış olan Schengen, İngiltere ve Amerika vizelerinin fotokopilerinin başvuruya eklenmesi gerekmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu için Pasaport Nereye İbraz Edilmelidir?

Macaristan vize başvurusu için pasaport yetkili vize başvuru merkezi olan As Visa’ya ibraz edilmelidir.

Macaristan Vizesi için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

Macaristan vizesi için verilen pasaport vize başvurusunun sonuçlanması ile birlikte geri alınır.

Kısa süreli Macaristan vizesi başvuruları için verilen pasaport, aracı kurum vize merkezinden pasaport iade saatleri içerisinde randevu alınmasına gerek olmaksızın alınabilir. Aracı kurum As Visa, ek ücret karşılığında pasaportun başvuru sahibine gönderilmesini içeren kurye hizmeti sunmaktadır.

Uzun süreli Macaristan vize başvurularında pasaport kurye ile teslim edilmektedir ve As Visa’nın 2022 yılında kurye hizmeti ücreti 10 eurodur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Macaristan vize başvurularında, başvuru sahibinin pasaportunu geri almak için vize merkezine gitmesi gerekmemektedir; başvurunun sonuçlanması ile birlikte Vizem.net yetkilileri tarafından başvuru sahibinin pasaportu teslim alınarak adrese gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: