Meksika Cancun Vize Rehberi

Cancun Vize Rehberi ve 2023'te Meksika Cancun Seyahati

Cancun, güneydoğu Meksika'da Yucatán yarımadasının kuzeydoğu kıyısında bulunan bir şehirdir. Karayip Denizi üzerinde olan Cancun Meksika'nın en doğu noktaları arasındadır. Meksika'nın en turistik yerlerinden biri olan Cancun tatil için tercih edilmektedir. Cancun'a turist olarak gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika turist vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net, Cancun'a seyahat edecek kişilere vize başvuru ve takip işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir. Vizem.net, Cancun vizesi almak isteyen vatandaşlara alanında uzman ekibi ile danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Cancun Nerededir?

Cancun Nerededir?
Cancun Nerededir?

Cancun, Meksika'nın Quintana Roo eyaletinde, Yucatán Yarımadası'nın kuzeydoğu kıyısında, güneydoğu Meksika'da bir şehirdir. Meksika'da önemli bir turistik yer olan Cancun, Benito Juárez belediyesinin merkezidir. Meksika Cancun harita üzerinde Karayip Denizinde yer almaktadır. Cancun Meksika'nın en doğu noktalarından biridir.

Cancun Vize İstiyor Mu?

Cancun seyahat etmek isteyen hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize istemektedir. Cancun’a gitmek isteyen diplomatik pasaport sahipleri ise 30 gün vizeden muaf sayılmaktadır.

Meksika Cancun Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Cancun vize başvurusu, Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Meksika Cancun vize başvurusu için Ankara ve İstanbul Konsolosluğunun aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır.

Cancun vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanırken her belge İngilizce diline çevrilerek teslim edilmelidir.

Randevuyla başvuru kabulu yapılan Meksika Cancun vizesi biyometri işlemleri için gerekli fotoğrafın arkası beyaz fonlu, ebatları 4,5 x 3,5 cm olmalıdır. Meksika Cancun vize harcının ödenmesi 48 USD tam olarak konsolosluğa ödenmelidir. Meksika Cancun vize başvurusu için pasaport fotokopisi A4 ebatında olmalıdır.

İş, kültürel ve sportif etkinlik gibi amaçlarla kısa süreli Cancun'a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluktan veya internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak da Cancun'a gitmek için vize alabilmektedir.

Meksika Cancun için E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Cancun için e-vize başvurusu sadece bordo pasaport sahiplerinin uçakla seyahat etmeleri durumunda yapılmaktadır. Cancun’a gitmek isteyen gri ve yeşil pasaport sahipleri konsolosluk üzerinden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Meksika Cancun elektronik vize, veriliş tarihinden itibaren 30 gün ve tek bir giriş için geçerlidir. Meksika Cancun elektronik vize sahipleri Meksika’da 180 güne kadar kalabilmektedir.

Meksika’ya giriş noktasında istenen belgeler; FMM formu, Meksika'da otel rezervasyonları, gidiş-dönüş uçak bileti, gezinin amacını kanıtlayan belgeler ve finansal araçların kanıtı olarak sıralanmaktadır.

Meksika Cancun elektronik vize başvurusu https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.h

adresi üzerinden yapılmaktadır.

Cancun Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cancun vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport :En az altı ay geçerliliği olmalıdır.
 • Başvuru formu :Eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf : Beyaz fonda gözlüksüz olarak çekilmeli ve 4.5 x 3.5 cm boyutunda hazırlanmalıdır.
 • Çalışılan şirket tarafından verilen yazı : Meksika vizesine başvuran kişinin görev tanımını ve işe başladığı tarihi içermelidir.
 • Maaş bordrosu : Son üç aya ait olmalıdır.
 • Banka hesap özeti : Son üç aya ait olmalıdır. Uzun süreli Meksika vize başvurularında son 6 aya ait günlük hesap hareketleri sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi : A4 boyutunda olmalıdır.
 • Vize ücreti : 48 dolar ödenmelidir.

Cancun vizesi için gerekli evraklar güncel, yıpranmamış, doğru bilgiler içeren, Meksika dış temsilciliğinin belirlediği kriterleri eksiksiz olarak sağlayan özelliklerde olmalıdır.

Meksika Cancun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika Cancun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Meksika Cancun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika Cancun vize başvuru formunda vize başvurusu yapan kişinin adı soyadı, doğum tarihi, yaşı, doğduğu ülke, uyruğu, pasaport numarası, seyahat ve kimlik belgesi numarası, medeni hali, mevcut adresi, telefon numarası, e-posta adresi, mesleği, çalıştığı şirket veya kurumun adı, ikamet yeri, yasal göçmenlik durumu, var ise Meksika veya başka bir ülkede sabıka kaydı, Meksika'ya giriş tarihi, Meksika'ya giriş noktası, önceden Meksika'ya gitme durumu, Meksika'dan sınır dışı edilme durumu ve ziyaret amacı belgeleri ve formun düzenlendiği ülke, düzenlendiği tarih, son kullanma tarihi istenmektedir.

Meksika Konsolosluğu vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Arkalı önlü tek sayfa halinde basılmış olması gereken Meksika Cancun vize başvuru içindeki tüm belgelerde, başvuranın adı ve soyadının pasaportundaki ile aynı olması gerekmektedir. Meksika Cancun vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından veya başvuru yapan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır. Meksika Konsolosluğu vize başvuru formu ıslak imzalı olmalı ve her başvuru sahibi için, açık bir şekilde tükenmez/mürekkepli kalemle yazarak veya bilgisayarda yazdırarak doldurulmalıdır.

Cancun Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Cancun vizesi için randevu başvurulacak Meksika dış temsilciliğine mail atılarak yapılmaktadır. Cancun vizesi başvurusu için mail infoetb@sre.gob.mx adresine atılmaktadır.

Cancun vize başvurularının kabulü, randevuyla yapılmaktadır. Cancun vizesi randevuları hafta içi 09:00–13:00 saatleri arasında Meksika Konsolosluğu vize bölümü mail adresine yapılmaktadır.

Cancun Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Cancun Vizesi başvuru ücreti konsolosluk üzerinden yapılacak başvurularda 48 dolar olarak belirlenmiştir. Meksika vizesi fiyatı, e-vize başvurusu yapıldığında ödenmemektedir. Cancun elektronik vize başvurularında harç alınmamaktadır.

Cancun Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Cancun vizesi, teknik problemlerin olmaması ve başvuran kişinin belgeleri tam olması halinde aynı gün içerisinde alınabilmektedir.

Meksika Cancun Turist Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Meksika Cancun turist vizesi Meksika'da 180 güne kadar kalma hakkı sağlamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Cancun'a seyahat edecek kişiler tarafından merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Meksika Cancun’da Otel Fiyatları Nasıldır?

Meksika Cancun otel fiyatları ortalama 300-2.500 TL arasındadır.

Meksika Cancun otel fiyatları bulunulan bölgenin özelliklerine göre değişmektedir. Otel fiyatları Meksika Cancun şehrinin daha turistik bölgelerinde 2.000-2.500 TL arasındayken sakin bölgelerinde 300 TL’ye kadar düşmektedir.

Cancun Turu Fiyatları Nasıldır?

Meksika cancun turu fiyatları ortalama günlük 2.249 TL’dir.

Meksika Cancun'da Ne Yenir?

Meksika Cancun'da Ne Yenir?
Meksika Cancun'da Ne Yenir?

Meksika Cancun’da, kakao, domates, yer fıstığı, avakado mısır gibi yiyecekler sıklıkla tüketilmektedir. Meksika mutfağı, her bölgede farklı özelliklere ayrılmıştır. Cancun bölgesinde yemekler genel olarak Meksika mutfağından farklılık göstermektedir. Meksika Cancun bölgesinde maya kültürünün etkileri görülmektedir. Genel olarak Cancun bölgesi yemeklerinde et, sebze, bakliyat, hindistan cevizi, ananas ve tropik meyveler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Sopa de Lima, Meksika yemek kültürü içerisinde önemli yere sahip olan bir çorba olup Cancun halkı tarafından çok sık tercih edilmektedir. Panchos, el yapımı mısır ekmeklerinin üzerine konulan tavuklu bir Cancun yemeğidir. Papadzules, Cancun’a ait özel soslu yumurtalı ekmektedir.

Cancun'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cancun'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Cancun'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cancun'da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Playa del Carmen
 • Cancun Kulesi
 • Isla Mujeres
 • Las Coloradas
 • Chichen Itza
 • Valladolid
 • Cenote Ik Kil
 • Cancun Sualtı Heykel Müzesi
 • Tulum
 • Akumal

Cancun Vizesi İle Meksika'da Gidilebilecek Diğer Şehirler Nelerdir?

Cancun vizesi ile Meksika'da gidilebilecek diğer şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Yucatan Yarımadası
 • Campeche
 • Quintana Roo
 • Chiapas
 • Oaxaca
 • Puebla
 • Mexico City
 • Guanajuato
 • Aguascalıentes
 • Jalisco
 • California Sur

Meksika’da her şehrin kendine ait farklı özellikleri vardır. Meksika kültürel ve turistik açıdan zengin bir ülkedir. California Sur, Cancun ve Quintana Roo Meksika’nın en ünlü sahilleridir. Mexico City, Campeche ve Yucatan en turistik Meksika şehirleri arasındadır.

Cancun'dan Tulum'a Nasıl Gidilir?

Cancun’dan Tulum’a özel araç ve otobüsler ile gidilmektedir. Cancun Havaalanından Tulum’a giden ADO adı verilen otobüslerle yolculuk yapmka mümkündür. Tulum ve Cancun arasında 131 km mesafe bulunmaktadır.

Tulum Meksika’nın Karayip kıyılarında bulunan antik bir şehirdir. Cenotes Dos Ojos, Tulum Maya Harabeleri, Cenotes Sac Actun ve Gran Cenote Tulum’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: