Meksika E-Vize

Meksika E-Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

E-vize, online olarak başvuru yapılan ve başvuranları birçok evrak toplama işinden muaf tutan bir vize uygulamasıdır. Meksika e visa, Türkiye ve Meksika devletleri arasında yapılan anlaşma sonucunda Türkiye vatandaşlarının başvurabildiği bir vize uygulamasıdır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi durumlarda hava yoluyla seyahat etme koşuluyla e vize Meksika başvurusunda bulunulmaktadır.

Türkiye’den Meksika için yapılan e-vize dahil tüm vize başvuru süreçlerinde ve evrak hazırlama işlemlerinde başvuru sahiplerine Vizem.net üzerinden gerekli danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Aşağıda verilen iletişim bilgilerinden talep edilen destek hakkında detaylı bilgilendirme alınabilir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kimler Meksika E-Vize Başvurusu Yapabilir?

Meksika e-vizesine yalnızca turizm, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş sebepleriyle seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, Meksika’ya hava yoluyla seyahat etme koşuluyla başvuru yapabilmektedir.

Hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahiplerinin, Meksika diplomatik temsilciliklerine başvuru yapması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri, Meksika vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Türk Vatandaşı Olmayan Kişiler Meksika Online Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Türk vatandaşı olmayan kişiler, Rusya veya Ukrayna vatandaşlığına sahipse e-vize başvurusu yapabilmektedir. Meksika e-vize başvurusu yapmak hakkı sadece Rusya, Ukrayna ve Türkiye vatandaşlarına tanınmış bir haktır. Rusya, Ukrayna ya da Türk vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşları; Meksika Konsolosluğundan vize başvurusu yapmalıdır.

Meksika Elektronik Vize Şartları Nelerdir?

Meksika elektronik vizesi alabilmek için umuma mahsus pasaport sahibi olmak ve elektronik vizeye dahil olan bir hava yolu şirketiyle Meksika’ya seyahat etmek gerekmektedir. Kara ya da deniz yoluyla Meksika’ya seyahat etme durumunda vize başvuruları Meksika Konsolosluğuna yapılmaktadır.

Deniz Yolu ile Meksika'ya Gidecek Kişiler E-Vize Alabilir Mi?

Deniz yolu ile Meksika’ya gidecek kişiler için e-vize geçerli olmadığından bu kişilerin, Meksika Konsolosluğuna vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika elektronik vize başvurusu, internet üzerinden form doldurularak yapılmaktadır. Meksika vizesi online başvuru sürecinde pasaportta yer alan kişisel bilgiler, pasaport ve seyahat bilgileri ve meslek, Meksika’da daha önce bulunulup bulunulmadığı, mensup olunan din gibi ek bilgilerden oluşan formun doldurulması gerekmektedir.

Meksika vizesi online başvuru ekranı ve ekranda istenen bilgiler aşağıda paylaşılmaktadır.

Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #1
Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #1
Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #2
Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #2
Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #3
Meksika Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? #3

Meksika e-vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru hemen onaylanarak elektronik onay numarası verilmektedir.

Meksika E-Vize için Başvuru Linki Nedir?

Meksika online vize başvurusu adresine, https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html linki üzerinden ulaşılabilir.

Meksika Elektronik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Meksika elektronik vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport: Başvuru yapılan pasaportun en az altı ay geçerliliği olması ve bordo pasaport olması gerekmektedir.
  • Meksika turist kartı başvuru formu: Ülkeye giriş esnasında eksiksiz doldurulmuş FMM başvuru formuna ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Konaklamaya dair kanıt: Tüm seyahat boyunca kalınacak otellerin rezervasyon bilgileri talep edilebilmektedir.
  • Ulaşıma dair kanıt: Uçak dönüş bileti veya rezervasyon bilgisinin hazır olması gerekmektedir.
  • Seyahat amacına dair belge: Meksika’ya hangi amaçla giriş yapılıyorsa bunu kanıtlayan tur programı, şirket davetiyesi, şirket sözleşmesi gibi evrakların hazırlanması gerekmektedir.
  • Finansal duruma dair kanıt: Giriş yapan kişinin son 3 aya ait banka hesap dökümü, maaş bordrosu gibi evrakları hazırlaması beklenmektedir.

Meksika elektronik vizesi için gerekli evraklar, e-vize ile seyahat eden kişilerin Meksika’ya girişi esnasında Meksika havaalanında memurlar tarafından kontrol edilmektedir. Vize alınmış olsa dahi ülkeye giriş esnasında yukarıda belirtilen evraklar, Türk vatandaşlarından talep edilebilmektedir.

Turist Kartı Başvuru Formu (FMM Formu) Nedir?

Turist kartı başvuru formu, Meksika Ulusal Göç Enstitüsü (INM) tarafından Meksika’ya giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarına verilen bir belgedir. FMM, online olarak ya da sınırda INM’den alınabilmektedir. E-vize ile Meksika’ya giriş yapacak Türk vatandaşlarının, seyahatten önce internet üzerinden ya da Meksika’ya ulaştığında sınırda INM’den temin ederek FMM belgesi doldurması gerekmektedir.

FMM, Meksika’ya giriş yapan kişilerin ülke topraklarında ne kadar süre ile bulunabileceğinin belirlendiği bir belge olup hamiline en fazla 180 güne kadar Meksika’da bulunma hakkı sağlamaktadır. 2021’den itibaren FMM bedeli kişi başı 595 Meksika pesosudur. Meksika’da 7 günden kısa süre bulunacak kişiler için FMM ücretsizdir.

Meksika E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Meksika e-vize başvurularında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Meksika E-Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Meksika e-vize başvurusu, kişinin evraklarının tam olması koşuluyla teknik bir sorun olmadığı takdirde aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Elektronik Vize Geçerlilik Süresi Nedir?

Meksika elektronik vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Vize alındıktan sonra 30 gün içinde ülkeye giriş yapılmazsa vize hakkı geçersiz olmaktadır.

Meksika’ya Meksika vizesi ile giriş yapıldıktan sonra en fazla 180 gün ülkede seyahat edip konaklanmaktadır. Ülkede ne kadar kalınacağı alınan turist kartında (FMM) belirtilmektedir.

Meksika E-Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Meksika e-vize başvurusu, seyahat edilecek tarihe göre yapılmalıdır. Vize alındıktan sonra 30 gün içinde ülkeye giriş yapılması gerektiği için başvuru tarihinin seyahat edilecek tarihlere uyacak şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Meksika Elektronik Vizesi ile Ne Kadar Süre Meksika'da Kalınabilir?

Meksika elektronik vizesi ve sınırda alınan turist kartı ile 180 güne kadar ülkede kalınmaktadır. Sınır geçişinde Göçmenlik ve Sağlık yetkilileri ülkede kalınabilecek süreyi belirlemektedir.

Meksika Elektronik Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Meksika elektronik vizesi ile ülkede 180 güne kadar kalma hakkı tanındığından, turist kartında daha kısa bir süre verilmişse, 180 güne kadar vize süresi uzatılabilmektedir. Meksika e-vize ile Meksika’da kalınabilecek sürenin en fazla 180 güne kadar uzatılması mümkündür.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: