Meksika Üniversiteleri

Meksika Üniversiteleri ve Meksika’da Üniversite Okumak için Şartlar

Meksika’nın yüksek öğretim sistemi, QS Yüksek Öğrenim Sistemi Güç Sıralamasında dünyanın en iyilerinden biri olarak 31. sırada yer almaktadır. Bölgesel anlamda Meksika, Latin Amerika'daki en iyi üniversitelerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Meksika’da 2020-2021 akademik yılında faaliyette olan 3.587 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır.

Meksika’da hem kamu hem de özel yüksek öğretim kurumları mevcuttur. Yüksek öğrenimde genellikle en az 4 yıllık Meksika lisans derecesi; lisansüstü düzeyde ise 2 yıllık Meksika yüksek lisans ve 3 yıllık Meksika doktora derecesi ile ABD eğitim modeli uygulanmaktadır.

Meksika, 34 Unesco Miras Alanına ev sahipliği yapmakta, dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Chichen Itza, Palenque Maya tapınakları ve Teotihuacan piramitleri dahil olmak üzere tarih öncesi medeniyetleri ve arkeolojik anıtları keşfetmek için zengin fırsatlar sunmaktadır. Meksika kültürel dinamizmini ve harmonisini belgeleyen çok sayıda müzeler ve galerilerle doludur. Brezilya'dan sonra Meksika, Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir. Kaliteli ulaşım altyapısı, gelişmekte olan yüksek öğrenim sistemi ve öğrenci hayatı için canlı başkenti, yabancı öğrenciler açısından yüksek öğrenim görmek amacıyla Meksika’yı cazip bir tercih haline getirmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Birleşik Meksika Devletleri Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Birleşik Meksika Devletleri üniversite eğitim sistemi, 1999'da Avrupa'da başlayan ve Meksikalı öğrencilerin yurt dışında eğitim görmelerine ve sonrasında yüksek lisans yapmalarına olanak tanıyan Bologna Süreci ile uyumludur. Meksika’da lisans eğitimi normalde en az 4 yıl sürmekte, kolej veya üniversiteye bağlı olarak sömestr veya çeyreklere ayrılmakta ve lisans derecesi sahibi olmaya imkan tanımaktadır.

2005'ten itibaren yapılan yeni düzenlemeler, Meksika üniversitelerinde ve araştırma merkezlerindeki lisansüstü çalışmaları mesleki gelişime yönelik ve bilimsel araştırmalara yönelik şeklinde iki ayrı kategoriye ayırmıştır.

Meksika Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

Meksika üniversiteleri, QS Yüksek Öğrenim Sistemi Güç Sıralamasında 31. sırada yer almıştır. Yaklaşık 63 Meksika üniversitesi, bölgedeki en iyi 400 kurumu öne çıkaran QS Latin Amerika Üniversite Sıralaması 2019'a dahil edilmiştir. Küresel düzeyde, QS World University Rankings 2019'da Meksika'daki toplam 14 üniversite yer almıştır. Times Higher Education dünya çapında üniversite sıralamalarında 17 Meksika üniversitesi yer almıştır.

En İyi Meksika Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılı QS verilerine göre en iyi Meksika üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi
 • Monterrey Teknoloji Üniversitesi
 • Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü ve Yüksekokulu
 • Metropolitan Özerk Üniversitesi
 • Iberoamerican Üniversitesi
 • Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü
 • Guadalajara Üniversitesi
 • Nuevo León Özerk Üniversitesi
 • Amerika Pueblo Üniversitesi
 • Anahuac Üniversitesi

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi, Mexico City’de bulunan, Latin Amerika'nın en büyük üniversitesidir ve dünyanın en büyük kampüslerinden birine sahiptir. QS 2022 sıralamasında 105. sırada yer alan Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi, 269.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve 6.935 uluslararası öğrenci sayısı ile toplam öğrenci sayısının %3.5 oranında uluslararası öğrenciye sahip üniversitelerden biridir.

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde yabancı dil eğitimi, mimarlık, siyaset, mühendislik, hukuk, ekonomi, felsefe, tıp, veterinerlik, psikoloji, edebiyat, kimya, müzik, sağlık hizmetleri gibi farklı disiplinlerden çeşitli eğitim programları bulunmaktadır. Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde eğitim almak yılda 1.000 ABD dolarına mal olmaktadır. YSÖP, Emilio Rosenblueth ve CONACYT bursları, yüksek lisans veya doktora programlarını Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden almak isteyen uluslararası öğrencilere sunulmaktadır.

Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu Eğitimi Nasıldır?

Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu Eğitimi Nasıldır?
Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu Eğitimi Nasıldır?

Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu, Monterrey’de bulunmakta, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 161. sırada yer almaktadır ve Latin Amerika’nın en prestijli özel üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 90.000 öğrencisi olan üniversitenin %8.9 oranında uluslararası öğrencisi bulunmaktadır.

Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu, tıp ve işletme okullarındaki programları, güncel tesisleri, küçük sınıfları ve dünya çapında çok sayıda hastane ve üniversite ile olan bağlantısı ile bilinmektedir. Monterrey Teknoloji Enstitüsü’nün tahmini öğrenim ücreti yılda 9.000 ABD doları ile 12.000 ABD doları arasında değişmektedir ve üniversite ABD, Fransa, Çin, Kanada, Almanya, Hollanda ve Brezilya'daki üniversitelerde ortak programlar ve değişim fırsatları sunmaktadır.

Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu öğrencilere sosyoekonomik burslar, akademik yetenek bursları, öğrenci yetenek bursları ve diğer alanlarda destek sağlamaktadır. Dominquez Rivas bursu, Ricardo Guajardo Kardeşlik bursu ve Gallagher vakfı bursları, Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksek Okulu’nda okuyan öğrencilere destek sağlamaktadır.

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü, Mexico City’de bulunan, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 751-800 aralığında bulunan, Meksika'daki en büyük devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite 133.839 öğrenciye, 463 uluslararası öğrenciye ve %1.9’ uluslararası öğrenci oranına sahiptir.

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü, mühendislik, fizik, matematik, yeni teknolojiler, sosyal ve idari bilimler alanlarında eğitim imkanı sunmaktadır. Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü’nde lisans eğitimi genellikle yılda 1.000 ABD dolarına mal olmaktadır ve üniversite, öğrencilerine COFAA kurumsal araştırmacı oluşturma programı kapsamında burslar sağlamaktadır.

Anahuac Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Anahuac Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Anahuac Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Anahuac Üniversitesi, Mexico City'de 45 lisans, 16 yüksek lisans programı, 53 yüksek lisans ve doktora programına sahip özel bir üniversitedir. Anahuac Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 601-650 sıra aralığında ve Meksika'da ilk 10 üniversite arasında yer almaktadır; 32.760 toplam öğrenci sayısına ve %3.5 uluslararası öğrenci oranına sahiptir.

Anahuac Üniversitesi’nde eğitim verilen temel akademik disiplinler sağlık bilimleri, hukuk ve sosyal bilimler, iletişim, mimarlık, tasarım ve sanat, mühendislik, işletme ve turizmdir. Tahmini öğrenim ücreti yılda 5.000 ABD doları ile 10.000 ABD doları arasında değişen Anahuac Üniversitesi; akademik, spor, sanat, kültür bursları ve Anahuac eğitim kredisi gibi destekler sunmaktadır.

Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü, 1946'da kurulmuş küçük bir özel üniversitedir. QS 2022 Dünya Üniversite Sıralamasında 751-800 arasında yer alan Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü 5.426 toplam öğrenciye ve %1.7 oranında uluslararası öğrenciye sahiptir.

Ülkedeki en büyük kurumlardan biri olmasa da, Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü uluslararası alanda büyük bir üne sahiptir. Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü muhasebe, aktüerya, uygulamalı matematik, işletme, bilgisayar mühendisliği, ekonomi, finans, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, hukuk, mekatronik mühendisliği alanındaki programlarıyla tanınmaktadır.

Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü için öğrenim ücreti yılda yaklaşık 5.000 ABD doları civarındadır. Bailleres bursu, Miguel Mancera geçim bursu, Nissan mühendislik bursu, Federico Garcia Samano bursu Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsünün burs imkanları arasındadır.

Meksika Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Meksika'daki devlet üniversiteleri, lisans programları için yılda 378 dolardan 818 dolara kadar ücret alabilirken özel kurumlar yılda 1.636 dolar ile 16.353 dolar arasında değişen ücretler talep etmektedirler. Metropolitan Özerk Üniversitesi, Nuevo Leon Özerk Üniversitesi, Guadalajara Üniversitesi ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi, Meksika’daki düşük kayıt ücretli üniversiteler arasındadır.

Uluslararası Öğrenciler için Meksika Üniversite Bursları Nelerdir?

Uluslararası öğrenciler için Meksika üniversite bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika hükümeti burs programı
 • CONACYT OAS AMEXCID Burs Programı
 • CONACYT Ulusal Bursu
 • UDEM Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Mükemmellik Bursu
 • Kardeşlik Ricardo Guajardo Ödülü
 • Ulusal Kalite Lisansüstü Burs Programı
 • YSÖP Bursu (DGEP)

Meksika Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika'da üniversite başvuruları kabul departmanı aracılığıyla doğrudan üniversiteye yapılmaktadır. Meksika üniversiteleri için kabul koşulları kurumdan kuruma değişiklik gösterse de başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak bir giriş sınavına veya bir dil yeterlilik sınavına girmesi istenmektedir.

Meksika'daki bir üniversitede eğitim almaya karar veren kişiler, üniversite şartlarına uyduklarını kanıtlamak için birtakım belgeler hazırlamalıdırlar. Meksika üniversite başvurusu esnasında verilen kişisel, finansal ve iletişim bilgilerinin eksiksiz, tam ve doğru bir şekilde sunulması ön şartı bulunmaktadır.

Meksika Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Meksika üniversite başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum belgesi: Belgenin üzerinde doğum yeri, doğum tarihi, anne-baba adı gibi bilgiler yer almalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport veya ulusal kimlik kartı: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaporta veya ulusal kimlik kartına sahip olunmalıdır.
 • Referans mektubu: Geçmişteki işverenlerden veya öğretmenlerden bir veya daha fazla referans mektubu alınması gereklidir.
 • Diploma fotokopileri: Mezun olunan öğrenim kurumlarının derecesi dahil olmak üzere geçmiş diplomaların veya sertifikaların fotokopileri sunulmalıdır.
 • Transkript: Not ortalamalarını gösteren belge başvuruya eklenmelidir.
 • Niyet mektubu: Başvurulan üniversitenin ve bölümün neden tercih edildiğine dair bilgiler yer almalıdır.
 • Özgeçmiş: Ayrıntılı kişisel bilgilerin yer aldığı belge sunulmalıdır.
 • Finansal duruma dair kanıt : Öğrenim sırasında ülkede kalmayı destekleyebilecek düzeyde maddi birikimin olduğuna dair banka hesap özeti türündenbir kanıt bulunmalıdır.

Meksika'daki üniversiteler için gerekli belgeler özel gereksinimlerine bağlı olduğundan yukarıda sayılan genel evraklar haricinde ek belgelerin beyanı talep edilebilmektedir. Meksika üniversite başvurusu yaparken belgelerin resmi İngilizce veya yerel dilde tercümelerini sağlamak gerekli olabilmektedir.

Meksika'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Meksika’da üniversite okumanın avantajları arasında düşük maliyetli konforlu yaşam standartları yer almaktadır. QS Top Universities, Meksika'yı uluslararası öğrenciler için en uygun fiyatlı ilk beş destinasyondan biri olarak seçmiştir. Meksika’da öğrenci kartına sahip olanlar için birçok kurum, büyük bir avantaj olarak öğrenci indirimleri sunmaktadır. Meksika'daki birçok üniversitenin, öğrencilere seçtikleri programda erkenden profesyonel staj yapmalarını sağlayan farklı alanlardaki şirketlerle ortaklıkları bulunmaktadır.

1.200'den fazla yüksek öğretim kurumuyla Meksika, aralarından seçim yapılabilecek, çoğu yarı zamanlı olarak tamamlanabilen çok çeşitli programlar sunmaktadır. Meksika dünyanın en büyük İspanyolca konuşulan ülkesi olduğundan, farklı bir dilde akıcılık kazanmak için en iyi yerlerinden biridir. Meksika'da okurken kutsal tapınaklarla dolu eski bir Maya şehri olan Chichen Itza gibi şehirleri ziyaret ederek tarihi öğrenmek mümkündür. Meksika'daki sağlık sistemi, farklı bir ülkede üniversite okumak isteyen kişiler için çekici bir diğer niteliktir.

Meksika'da Üniversite Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

Meksika’da üniversite okumanın dezavantajları arasında, başlangıçta dil engelleriyle ilgili bazı problemler yaşanması gösterilmektedir. Yurt dışında eğitim, potansiyel olarak bağlantılı uçuşlar ve duraklamalarla birlikte, kaçınılmaz olarak daha uzun seyahat süreleri gerektirmektedir. Meksika’daki birçok üniversite mezunu, seçilen alanlarda iş bulabilse bile düşük maaşlar ve yavaş ilerleme ile karşı karşıya kalmaktadır.

Meksika'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

Meksika'da yaşamanın temel maliyeti konaklama, yemek, ulaşım, kişisel harcamalar baz alındığında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa'dan daha düşük düzeydedir.

Meksika'da, yiyecek ve bakkaliye için aylık harcamalar 150 ila 200 dolar arasındadır. Meksika'da daire kiralama, büyükşehirlerde aylık 150 ile 200 dolar arasında değişirken daha ucuz yerler için kiralar aylık 80 ile 100 dolar arasında değişmektedir.

Meksika’da otobüsle seyahat etmek yaklaşık 2 dolar, sınırsız transferler için bilet fiyatı 3 dolar olduğundan, metro treniyle seyahat etmek Meksika'da çok daha ucuz bir alternatiftir. Üniversite öğrencilerinin konum ve yaşam tarzına bağlı olarak, Meksika’da yaşam maliyetleri ayda 600 ABD Doları ile 2.000 ABD Doları arasında değişiklik göstermektedir.

Meksika'da Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

Meksika’da geçici olarak ikamet eden bir yabancı veya geçici öğrencilerin üniversite okurken çalışabilmeleri için Meksika çalışma izni almaları gerekmektedir.

Uzun süreli vize ile Meksika'ya giriş yapılarak oturum izni alındıktan sonra Meksika çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.

Türk Vatandaşları Meksika'da Üniversite Okumak İçin Vize Almalı Mı?

Meksika'ya lisans, yüksek lisans, doktora veya doktora sonrası konaklama yapmak için gelen öğrenciler 180 günden fazla seyahatler için öğrenci vizesi almalıdır.

Meksika öğrenci vizesi, Meksika geçici ikamet vizesi türlerinden biridir. Türk vatandaşlarının Meksika’da üniversite okumak için Meksika öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Meksika'da eğitim almak üzere yapılan öğrenci vizesi başvuruları için vize ve eğitim danışmanlığı hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: