Meksika Öğrenci Vizesi

Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Meksika öğrenci vizesi, lisans ve lisansüstü eğitimler için verilen uzun süreli bir vize türüdür. Hangi uyruktan olursa olsun, eğitim için 180 günden fazla Meksika’da kalacak öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Meksika’nın köklü üniversitelere sahip olması, Meksika üniversitelerine başvurmak için İspanyolca bilmenin zorunlu olmaması, Meksika üniversitelerinin öğrencilere İspanyolca yeterliliği kazandırmayı vaat etmesi, Meksika’da eğitim almayı cazip kılmaktadır.

Eğitim almak için Meksika’ya gitmek isteyen öğrenci adayları için Vizem.net 2017-2021 yılları arasında %98,1 oranında vize onayı almış, akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Meksika Öğrenci Vizesi Nedir?

Meksika öğrenci vizesi, diğer adıyla Meksika öğrenci geçici oturma vizesi, uzun süreli bir vizedir. Vize sahibine Meksika’ya giriş hakkı tanımaktadır.

Meksika’ya uzun süreli Meksika vizesi ile giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvurarak oturum izni belgesi alınması gerekmektedir.

Meksika'da Öğrenci Vizesi ile Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Meksika’da öğrenci vizesi ile Meksika’da lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitimleri alınabilmektedir.

Meksika Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika öğrenci vizesi başvurusu Meksika Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Türkiye’den yapılacak Meksika oturma vizesi başvurusu, Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Meksika vize başvurusu esnasında öncelikle vize randevusu alınmaktadır. Randevu gününe kadar istenilen belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Randevu esnasında biyometri bilgilerinin verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri tamamlanmaktadır. Son olarak mülakat gerçekleştirilerek başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Meksika Öğrenci Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Meksika öğrenci vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Meksika öğrenci vizesi b aşvuru formu: Başvuru formunda kişisel bilgiler, iletişim bilgilerini içeren tamamlayıcı bilgiler, seyahat amacı ve kalış süresi bilgileri yer almaktadır ve form başvuru sahibi veya ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: En az altı ay geçerli pasaport ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru formunda kullanmak için arkası beyaz fonlu, gözlüksüz, 4,5 cm x 3,5 cm ebatlı vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru yapan öğrencinin ebeveyni, sponsoru ya da yasal vasisinin son üç aylık hesap hareketlerini gösteren belge talep edilmektedir. Hesap özetinde günlük hesap hareketleri, gelir bilgisi ve bakiyede mevcut gelirinin görünmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı makbuzu: 48 USD vize harcının tam ve nakit olarak randevu günü Konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Alınan makbuzun diğer evraklar ile teslim edilmesi beklenmektedir.
 • Kabul mektubu: Başvuru sahibi öğrenciyi kabul eden okul ya da üniversitenin kabul mektubunun aslının teslim edilmesi gerekmektedir.

Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı?

Meksika öğrenci vizesi başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Meksika vize başvuru formu arkalı önlü tek sayfa olarak bastırılmalı ve doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ebeveyn ya da vasilerinin de belgeyi ıslak imza ile imzalaması gerekmektedir.

Meksika vize başvuru formu aşağıda paylaşılmaktadır.

Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı? #1
Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı? #1
Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı? #2
Meksika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı? #2

Meksika Öğrenci Vizesi Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalı?

Meksika öğrenci vizesi maddi yeterlilik kanıtı için üç farklı seçenek bulunmaktadır. Federal bölgede belirlenen asgari ücretin en az yüz günlük değerinde üç aylık bir maaş, burs gibi düzenli gelirin sunulması, federal bölgede belirlenen asgari ücretin en az 1000 günlük değerinde bir birikimin son üç aydır banka hesabında bulunduğunun ispatlanması veya 25 yaşından küçük başvuru sahibine okulu, ebeveynleri veya yasal vasisi tarafından sponsor olunması ya da burs verilmesi ile Meksika öğrenci vizesi için finansal yeterlilik kanıtlanabilmektedir.

Meksika Öğrenci Vizesi Kabul Mektubu (Akseptans) Nasıl Olmalı?

Meksika öğrenci vizesi kabul mektubunun, vize başvurusunda esnasında aslının paylaşılması gerekmektedir. Akseptans içerisinde eğitim görülecek okulun ve programın detaylı bilgileri ve eğitim alacak öğrenciye ait bilgiler bulunmalıdır. Öğrencinin öğrenimini tamamlaması için aldığı burs varsa burs durumunun kabul mektubunda muhakkak belirtilmesi istenmektedir.

Meksika Öğrenci Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Meksika öğrenci vizesi randevusu Konsolosluk vize bölümüne e-posta atılması ile alınmaktadır. Randevular hafta içi 09.00-13.00 saatleri arasına verilmektedir.

Başvurular için gerekli e-posta adresi consulartur@sre.gob.mx ile infoetb@sre.gob.mx’tir.

Meksika için Öğrenci Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meksika için öğrenci vize ücreti 48 USD’dir. Meksika vize ücretinin vize başvurusu yapıldığı randevu gününde Meksika Konsolosluğu’na tam ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

Meksika Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika öğrenci vizesi, teknik bir problem yaşanmadığı durumlarda ve başvuru sahibinin evraklarının eksiksiz olması halinde, iki iş günü içinde çıkmaktadır. Meksika vize başvuruları en geç beş iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Meksika öğrenci vizesi, tek girişli olarak altı aylık süre için geçerlidir. Meksika’ya giriş yapıldıktan sonra eğitim süresi bitene kadar kişiye geçici oturma izni hakkı tanımaktadır.

Öğrenci Vizesi ile Meksika'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Öğrenci vizesi ile Meksika’ya girildikten sonra 30 gün içinde Ulusal Göç Enstitüsü’ne giderek ülkedeki yasal statüyü kanıtlayan ve Meksika’da kalmayı sağlayan oturma kartını almak gerekmektedir.

Meksika Öğrenci Oturum İzni Nasıl Alınır?

Meksika öğrenci oturum izni, Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne yapılan başvurunun ardından alınmaktadır.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne yapılan Meksika oturma izni başvurusu esnasında istenen gerekli belgelerin hazır olması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Meksika'da Çalışılabilir Mi?

Geçici olarak Meksika’da ikamet edenler ve öğrenci vizesiyle Meksika’da bulunanlar Meksika’da çalışma izni talep edebilmektedir.

Öğrenci vizesi ile Meksika’da çalışmak için Meksika çalışma izni alınması gerekmektedir. Uzun süreli vize ile Meksika’ya giriş yaptıktan sonra oturma izninin alınmasının ardından Meksika öğrenci çalışma izni için başvuru yapılabilmektedir.

Meksika'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Meksika’da üniversite eğitimi Avrupa ve ABD’deki sisteme benzerdir. Meksika’da lisans eğitimi dört yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıl sürmektedir. Meksika’da dünya sıralamasına girmiş birçok üniversite bulunmaktadır.

Dünya sıralamasında ilk 200 içinde yer alan 3 Meksika üniversitesi mevcuttur. Meksika üniversiteleri, yedi tanesiyle de ilk 1000’de yer almaktadır.

Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM), Tecnologico de Monterrey ve Instituto Politecnico Nacional (IPN) üniversiteleri, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda yer alan üç Meksika üniversitedir.

En İyi Meksika Üniversiteleri Nelerdir?

En iyi Meksika Üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM)
 • Tecnológico de Monterrey
 • Instituto Politécnico Nacional (IPN)
 • Universidad Anahuac
 • Instituto Tecnologico Autonomo de Mexico
 • Universidad Iberoamericana
 • Universidad Autonoma Metropolitana
 • Universidad Autonoma de Nuevo Leon
 • Benemerita Universidad Autonoma de Puebla
 • Universidad de las Americas Puebla
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: