Meksika Uzun Süreli Vize

Uzun Süreli Meksika Vizesi: 2022 Başvuru ve Takip İşlemleri

Uzun süreli Meksika vizesi, Meksika oturma vizesi olarak da bilinmektedir ve Meksika’da 180 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Meksika oturma vizesi, hamiline Meksika’ya giriş hakkı tanırken uzun süreli Meksika vizesi ile Meksika’ya giriş hakkı kazanan vize hamili kendisine tanınan yasal süre zarfında Meksika’daki yetkili kuruma oturum izni almak için başvuruda bulunmak zorundadır.

Meksika’da turistik ya da ticari amaçlı olarak 180 günden daha az kalacak olanların Meksika oturum vizesi yerine Meksika ziyaretçi vizesi olarak bilinen kısa süreli Meksika vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, uzun süreli Meksika vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Meksika Uzun Süreli Vize Nedir?

Meksika’da 180 günden uzun süre kalmak isteyen herkesin milliyetinden bağımsız olarak Meksika uzun süreli vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Meksika oturum izni başvurusu Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne yapılmakta ve başvuru yapabilmek için Meksika’ya giriş yapılması gerekmektedir. Meksika’ya ziyaretçi vizesi ile giriş yapanlar, Meksika’da en fazla 180 gün kalabilmektedir, kaldıkları 180 günlük süre zarfında çalışmaları ya da yapacakları herhangi bir iş yasa dışı olacağından oturum izni başvurusu yapmak amacıyla Meksika’ya giriş yapması gereken yabancıların alması gereken vize türü Meksika ziyaretçi vizesi değil Meksika oturum izni vizesidir.

Uzun Süreli Meksika Vizesi Türleri Nelerdir?

Meksika uzun süreli oturma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da 180 günden fazla 4 yıldan az süreyle kalmayı planlayan yabancıların geçici oturum izni başvurusu yapabilmek amacıyla Meksika’ya giriş yapmak için almaları gereken vize türüdür. Meksika geçici oturma vizesi Meksika’da herhangi bir konsolosluktan talep edilebilir ve başvuru sahibin maaşı Meksika dışında ödenirse Meksika’da çalışmasına izin verilmektedir. Başvuru sahibi Meksika’da bir işletme tarafından davet edilmiş ve maaşı Meksika sınırları içinde ödenirse şirket veya başvuru sahibi Ulusal Göç Enstitüsü ile iletişime geçmek zorundadır. Geçici oturma vizesi ile Meksika’ya giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne müracaat ederek oturum izni (göçmenlik belgesi) almaları gerekmektedir.
 • Meksika kalıcı oturma vizesi: Meksika’da 4 yıldan uzun süreyle kalmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin kalıcı oturum izni başvurusu yapabilmek amacıyla Meksika’ya giriş yapmak için almaları gereken vize türüdür. Kalıcı oturma vizesi ile Meksika’ya giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin Meksika’ya giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvuru yaparak oturum izni (göçmenlik belgesi) almaları gerekmektedir.

Meksika Geçici Oturma Vizesi Türleri Nelerdir?

Meksika geçici oturma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenciler için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da herhangi bir eğitim kurumundan onay alan ve Meksika’da 180 günden fazla süre kalacak olan tüm öğrencilerin başvurması gereken vize türdür. Lisans, yüksek lisans, doktora veya doktora sonrası Meksika’da kalması gereken öğrenciler de bu vize kapsamında değerlendirilir.
 • İş teklifi alanlar için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da yasal olarak çalışmak için Meksikalı bir işveren tarafından Meksika’da çalışmak üzere davet almak gerekmektedir. Davet sonrası Meksikalı firma çalıştırmak istediği yabancı uyruklu kişilerin çalışma izinleri için Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne geçici oturma vize başvurusu yapmaktadır.
 • Aile birleşimi için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da yaşayan veya Meksika oturma iznine sahip birisiyle evlenmek ve aile bütünlüğü sağlamak amacıyla başvurulan Meksika geçici oturma vizesidir.
 • Gayrimenkul sahibi olanlar için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da turist vizesiyle bulunan herkes gayrimenkul satın alabilir ya da kiralayabilir ancak satın alma ve kiralama durumunda işlemi yapan kişi artık turist olarak kabul edilmemekte ve kendisinden gayrimenkul sahibi olarak geçici oturma vize başvurusu yapması istenmektedir.
 • Yatırımcılar için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da çalışma izni almak amacıyla ülkeye yatırımcı olarak girmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Ülkeye giriş yaptıktan sonra Meksika çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.
 • Maddi yeterliliğe sahip olanlar için Meksika geçici oturma vizesi: Maddi yeterliliğe sahip olanların Meksika geçici oturma vizesi alabilmeleri için bir önceki yıl 27,000 ABD dolarının üzerinde genel banka bakiyesine sahip olduklarını veya son 6 ay boyunca aylık 1,620 ABD dolarının üzerinde gelir ettiklerini kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Araştırmacılar için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’da bilimsel ve teknik konularda araştırma yapacağını belgeleyenler Meksika geçici oturma vizesine başvuru yapabilmektedir.
 • Gönüllüler için Meksika geçici oturma vizesi: Meksika’daki; çevre, eğitim, sağlık gibi gönüllü programlarına katılmak amacıyla başvuru yapılan vize türüdür ve hamiline 180 gün boyunca Meksika’da kalma ve faaliyetlere katılma hakkı tanır.
 • Değişim programı katılımcıları için Meksika geçici oturma vizesi: Üniversite değişim programlarına katılarak Meksika’da geçici oturma vizesi almak isteyenlerin başvurduğu vize türüdür.

Meksika Kalıcı Oturma Vizesi Türleri Nelerdir?

Meksika daimi ikamet vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Emekliler için Meksika kalıcı oturma vizesi: Emeklilerin Meksika kalıcı oturma vizesine başvuru yapabilmeleri için kişisel banka hesaplarında, son 12 ay boyunca 222,622.00 Kanada dolarına eş değer bakiye olduğunu gösteren banka hesap dökümünü ve son 6 ay içinde 5,566.00 Kanada dolarından daha yüksek tutarda vergiden muaf tutulduklarını kanıtlayan belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Aile birleşimi için Meksika kalıcı oturma vizesi: Meksika’da oturma iznine sahip ya da Meksika vatandaşı ile aile kurmak amacıyla ülkeye giriş yapmak isteyenlerin başvurduğu vize türdür.

Uzun Süreli Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun süreli Meksika vizesi başvurusu, Türkiye’de Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılmaktadır. Uzun süreli Meksika vize başvurusu için hazırlanan banka hesap dökümü ve tapu dahil tüm belgelerin İngilizceye tercüme edilmiş olması gerekirken çevirinin yeminli tercüme bürosu ya da tercüman tarafından yapılmış olma şartı aranmamaktadır.

Uzun süreli Meksika vize başvuru onayları randevu sistemine göre yapılmaktadır ve randevular haftaiçi 09:00 ve 13:00 saatleri arasında konsolosluk vize bölümü mail adresinden iletişim kurularak alınmaktadır. Uzun süreli Meksika vizesi başvuru sahibinin, biyometrik prosedürler ve mülakat aşamalarını tamamlaması için bizzat müracaat etmesi zorunludur.

Uzun süreli Meksika vize ücreti 48 dolardır, vize ücretinin randevu günü eksiksiz ve nakit olarak konsoloslukta ödenmesi gerekmektedir. Uzun süreli Meksika vizesi başvuru sahibinin Meksika’ya seyahat etmesine olanak tanımaktadır ancak Meksika topraklarına giriş yapabilmek tamamen göçmenlik ve sağlık görevlilerinin kararına bağlıdır.

Meksika Oturum Vizesi İçin Online Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Meksika oturum vizesi için online başvuru kabul edilmemektedir; tüm başvurular bizzat başvuru sahibi tarafından veya akredite acenteler üzerinden yapılmalıdır.

Meksika Oturma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Meksika vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika oturma vizesi başvuru formu: Arkalı önlü tek sayfa halinde basılmış vize başvuru formu
 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraf kriterlerine uygun olarak çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin son 6 aya ait günlük gelir gider hareketlerinin izlenebildiği ve mevcut gelirinin bakiyede gösterildiği banka hesap özeti
 • Vize harcı makbuzu: Vize ücretinin tam ve eksiksiz olarak ödendiğini kanıtlayan belge
 • Destekleyici evraklar: Öğrenciler için Meksika geçici oturma vize başvurularında Meksika’daki eğitim kurumundan alınmış olan kabul mektubu (akseptans), başvuru sahibinin Meksika’ya özel veya resmi bir kuruluş tarafından davet edilmesi durumunda davetiyenin orjinali, gelir sağlayan faaliyetlerde bulunma izni olmayan ziyaretçi vizesi (turizm, iş) ile Meksika’ya gidenlerin görev tanımını ve işe başlangıç tarihini içeren, başvuru sahibinin çalıştığı şirket tarafından verilmiş bir yazı gibi destekleyici evraklar

Meksika İkamet Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika ikamet vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra arkalı önlü tek sayfa halinde basılmış olmalıdır. Meksika ikamet vizesi başvuru formununun ekinde verilen tüm gerekli evraklarda, başvuru sahibinin adı ve soyadı pasaportu üzerindeki ad ve soyad ile aynı olmak zorundadır.

Meksika ikamet vizesi başvuru formu sahibi 18 yaşından büyükse doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır (ıslak imzalı olması gerekmektedir), başvuru sahibi 18 yaşından küçükse başvuru formu ebeveyn ve vasi tarafından imzalanmalıdır. Meksika vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından mürekkepli kalemle okunaklı şekilde yazılarak ya da bilgisayarda doldurulmalıdır.

Meksika ikamet vize başvuru formuna ait görsel aşağıda verilmiştir.

Meksika İkamet Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Meksika İkamet Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika Oturum Vizesi Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Meksika oturum vizesi fotoğrafının; başvuru sahibinin doğrudan kameraya baktığı, nötr bir yüz ifadesine sahip, gözlüksüz, renkli, desensiz düz beyaz renk arka planın kullanıldığı, son 6 ayda çekilmiş olması gerekmektedir. Meksika oturum vizesi fotoğraf ölçülerinin en az 32.0 mm x 26.0 mm, en fazla 39.0 mm x 31.0 mm olması istenmektedir.

Meksika oturum vizesi fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Meksika Oturum Vizesi Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Meksika Oturum Vizesi Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Uzun Süreli Meksika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Uzun süreli Meksika vize randevusu başvurulacak dış temsilciliğin infoetb@sre.gob.mx mail adresine mail atılarak oluşturulmaktadır. Uzun süreli Meksika vize randevuları hafta içi 09:00 ve 13:00 saatleri arasında verilmektedir.

Meksika Uzun Süreli Vize İçin Biyometri İşlemleri Nasıl Yapılır?

Biyometri, bireyin ölçülebilir fiziksel özelliklerini tanıyarak kimlik tespiti için yapılmış sistemlere verilen isimdir. Meksika uzun süreli vize başvurularında, parmak izi ve dijital fotoğraf çekimini içeren biyometrik veri işlemleri yapılmaktadır. Meksika uzun süreli vize için biyometrik veriler konsoloslukta oluşturulan randevu sırasında alındığından başvuru sahibi randevuya şahsen katılmak zorundadır.

Uzun Süreli Meksika Vize Mülakatında Hangi Sorular Sorulur?

Uzun süreli Meksika vizesi onayı Meksika’ya seyahat imkanı tanırken Meksika’ya girişi garanti altına almamaktadır, Meksika giriş noktasında Meksika göçmenlik görevlileri başvuru sahibinin; seyahat nedenini, Meksika’da ne kadar kalacağını, seyahatini nasıl finanse ettiğini doğrulamak için bazı sorular sorabilmektedir. Uzun süreli Meksika vize mülakatında başvuru aşamasında verilen belgelerin doğruluğu ve seyahat nedeni ile alınan vize türünün uygunluğu kontrol edilmektedir.

Uzun süreli Meksika vize mülakatında sorulabilecek sorular aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika’ya seyahat amacınız nedir? Hangi etkinliklerde bulunacaksınız?
 • Nerede kalacaksınız?
 • Meksika’da tanıdıklarınız var mı?
 • Meksika’da bulunduğunuz süre içinde giderlerinizi nasıl karşılayacaksınız?
 • Ne kadar kalacaksınız?
 • Çalışma izniniz varsa, kim ya da hangi şirket tarafından davet edildiniz? Şirket içindeki göreviniz ne olacak?
 • Öğrenci vizesi ile giriş yapacaksanız, sizi Meksika’ya davet eden eğitim kurumu hangisi ve hangi programa kaydoldunuz?
 • Meksika’dan nasıl ayrılacaksınız?

Meksika Uzun Süreli Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meksika uzun süreli vize ücreti 48 dolardır ve konsolosluk randevusu sırasında, tam ve nakit olarak ödenmelidir.

2022 yılı için Meksika oturum vizesi başvuru masrafları; Meksika vize ücreti, form doldurma, sağlık sigortası, gerekiyorsa yeminli tercüme işlemleri ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere ortalama 135 dolar tutmaktadır.

Uzun Süreli Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Uzun süreli Meksika vizesi, başvuru sahibinin evraklarının tam olması ve başka teknik problemler olmaması durumunda 2 iş günü içinde sonuçlanmakta ve en geç 5 iş günü içerisinde onaylanmaktadır.

Meksika Oturma Vizesi Başvurusu Ret Sebepleri Nelerdir?

Meksika oturma vizesi başvuru sahibinin; hükmü kesinleşmiş cezasının bulunması veya Meksika devletinin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda, sözleşmelerde yer alan suçlarla ilgili tanımlanmış ciddi bir suçtan hüküm giymesi durumlarında göçmenlik yetkilileri tarafından ülkeye girme talebi reddedilir.

Meksika oturma vizesi başvuru sahibinin Meksika veya yurt dışındaki geçmişinin, göç yasasının 43. maddesine uygun şekilde ulusal ve kamu güvenliğini tehlikeye atar nitelikte olduğuna karar verilirse ülkeye girişi reddedilir.

Oturum Vizesi Alanlar Meksika'ya Ne Zaman Giriş Yapabilir?

Meksika oturum vizesi 6 ay süreyle geçerlidir ve vize onayı alan başvuru sahibinin 6 ay içinde Meksika’ya giriş yapması gerekmektedir.

İkamet Vizesi İle Meksika'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

İkamet vizesi ile Meksika sınırlarından giriş yapanlar, ilk 30 gün içinde Ulusal Göç Enstitüsü’ne giderek Meksika’daki yasal durumlarını kanıtlayan ve ülkede kalmalarına izin veren ikamet kartını işletmek zorundadır.

Mesika Oturum İzni Nasıl Alınır?

Meksika oturum vizesi, başvuru sahibine Meksika’ya seyahat ve giriş imkanı tanımakla birlikte Meksika’da oturum izni hakkı vermemektedir.

Meksika oturma vizesiyle ülkeye giriş yapıldıktan sonra Meksika oturma izni almak için 30 gün içinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Uzun Süreli Vize İle Meksika'da Çalışılabilir Mi?

Uzun süreli vize ile Meksika topraklarında çalışabilmek için ülkeye giriş yaptıktan sonra oturum izni almak ve ardında çalışma izni başvurusu yapmak gerekmektedir.

Meksika geçici oturma vizesi onayı ile ülkeye giriş yapan öğrenci ve turistler Meksika çalışma izni için başvuru yapabilmektedir.

Paylaş: