Meksika İş İlanları

Meksika'da Çalışmak: 2023'te Meksika İş İlanları ve İş İmkanları

Meksika’da asgari ücret 2022 yılı itibariyle her bir iş günü için 172.87 pesodur ve bu rakam geçen seneye göre %23’lük bir artış göstermiştir. Ekonomik açıdan petrole bağımlı olan Meksika, son dönemlerde daha çeşitlendirilmiş bir ekonomik faaliyet alanı bulundurmaktadır.

Meksika’daki yaygın iş sektörleri arasında otomotiv, havacılık, sağlık, bilişim, hizmet ve eğitim sektörleri yer almaktadır. Yabancıların çalışmak için Meksika’yı tercih etme sebepleri arasında düşük yaşam maliyetleri, donanımlı insanlar için iş fırsatları, zengin Meksika mutfağı, sıcakkanlı ve cana yakın insanlar ve kültürel zenginlik bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yabancılar Meksika'da Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Meksika’da kendilerine uygun bir iş bulup başvuruda bulunmaları ve kabul edilmeleri halinde Meksika çalışma izni ve oturma izni alarak çalışabilirler.

Meksika'da İş İmkanları Bulunan Sektörler Nelerdir?

Meksika ekonomisinin büyük kısmını oluşturan iş sektörleri arasında tarım, madencilik, elektronik, petrol, enerji, hizmet, bankacılık, ticaret ve üretim yer almaktadır. 2017’de yayınlanan verilere göre Meksika’nın gayri safi yurtiçi hasılasının %64.5’ini hizmet sektörü, %31.9’unu endüstri, %3.6’sını tarım sektörü oluşturmaktadır. 2003 yılında yayınlanan verilere göre Meksika’da 38 milyon kişilik iş gücünün %18’i tarım sektöründe, %24’ü endüstriyel sektörde, %58’i ise hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir.

Meksika iş sektörleri arasında en büyük paya sahip olan hizmet sektörünün kollarını turizm ve finans oluşturmaktadır. Meksika ekonomisi gelişmekte olan bir piyasa ekonomisidir ve Meksika’nın ekonomik sektörleri bu paralellikte gelişme göstermektedir.

Meksika'da En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

Meksika’da en çok aranan meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Havacılık endüstrisinde altyapı yönetimi
 • İnşaat/gayrimenkul sektöründe operasyon yönetimi
 • Otomotiv sektöründe operasyon müdür yardımcısı
 • Tarım ve hayvancılık sektöründe operasyon müdür yardımcısı
 • İmalat ve üretim endüstrisinde müşteri başarı yöneticisi
 • Ticaret sektöründe operasyon müdür yardımcısı
 • Bankacılık ve finans sektöründe altyapı teknik denetçisi
 • Otomotiv sektöründe süpervizör program yöneticisi
 • Otomotiv sektöründe müşteri başarı yöneticisi
 • İmalat ve üretim sektöründe tedarik zinciri müdürü

İngilizce Konuşanlar için Meksika'da İş İmkanları Nelerdir?

İngilizce konuşanlar Meksika’da İngilizce öğretmenliği, tercümanlık, danışmanlık, Google gibi şirketler için eğitim danışmanlığı, yabancılara emlak satışı gibi işler yapabilmektedir.

Meksika'da Nasıl İş Bulunur?

Meksika’da iş bulmak için öncelikle geçici ya da kalıcı bir vizeyle beraber çalışma izni alınması gerekmektedir. Meksika’da iyi bir iş bulmak için İspanyolca bilmek önem arz etmektedir ancak birçok uluslararası şirket İngilizce kullanımına adapte olduğu için İngilizce bilmek de yeterli olabilir.

Meksika’da iş bulmanın en etkili yöntemlerinden biri çalışılan sektörden edinilen bağlantıları kullanmaktır. Meksika’da iş bulmak için yerel ve global internet siteleri ziyaret edilebilir. Meksika’da iş bulmak için başvurulabilecek internet siteleri arasında Craigslist, Occmundial, Bumeran, Buscojobs, Empleate, OpcionEmpleo, Indeed, CompuTrabajo, Learn4Good yer almaktadır.

Meksika İş Bulma Siteleri Nelerdir?

Meksika iş bulma siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Craigslist
 • Occmundial
 • Bumeran
 • Buscojobs
 • Empleate
 • OpcionEmpleo
 • Indeed
 • CompuTrabajo
 • Learn4Good

Meksika'da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika’da iş başvurusu internet siteleri üzerinden, sektör içinden kullanılan bağlantılar aracılığıyla veya yerel işler için yüz yüze yapılabilmektedir.

Meksika'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Meksika’da çalışma saatleri işin türüne göre değişkenlik gösterir. Meksika’da turizm sektöründe çalışan birinden hafta sonlarında, milli bayramlarda veya esnek saatlerde çalışması beklenebilir. Meksika’da genel olarak ofis işlerinde uygulanan çalışma saatleri sabah 8 akşam 6 arasında değişir ve öğlen 1 saatlik yemek molaları verilir. Meksika yasalarına göre fazla mesai haftada 9 saat ile sınırlandırılmıştır ve bu saatlerde normal ücretin tamamı çalışana ödenir; eğer çalışan 9 saatin üzerinde mesaiye kalırsa ona normal ücretin 2 katı kadar ücret ödenir. Meksika’da ortalama maaş aylık 33,200 pesodur.

Meksika hukukuna göre bir işe başlandığında yıllık 5 günlük ücretli izin hakkı doğar ve bu hak aynı şirkette çalışılması koşuluyla her yıl bir gün uzayarak maksimum yılda 20’ye kadar uzayabilir. Meksika’da bazı büyük şirketler bir yakının kaybı, kişisel aciliyetler gibi durumlara karşı daha fazla esneklik göstererek izin verebilmektedirler. Meksika’da ücretli izinler dışında milli bayramlarda da çalışanlar izin yapabilirler.

Meksika yasalarına göre minimum çalışma yaşı 14 olup, 14 yaşın altındaki çocukların çalışması yasaktır. Meksika’da emeklilik yaşı erkek ve kadınlar için 65’tir.

Meksika'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Meksika’da asgari ücret 2022 yılı itibariyle saatlik 21.6 peso, günlük 172.87 peso, yıllık 34,778 pesodur.

Meksika hükümeti tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde Meksika asgari ücret rakamları geçen senelere göre iyileşme kaydetmiştir.

Meksika'da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Meksika’da ortalama maaş aylık 33,200 peso, yıllık 398,400 pesodur. Meksika dünya çapında gelişmekte olan ekonomiler arasında yer almaktadır ve ekonomisi OECD standartlarının altında kalmaktadır.

Meksika'da İşçi Hakları Nasıldır?

Temeli Meksika Anayasası’nın 123. maddesine dayanan Meksika Federal İş Kanunu, Meksika’nın iş kanunlarını ve Meksika’da istihdamla ilgili her şeyi belirleyen, düzenleyen ve koruyan kanundur. Meksikalı işçiler haklarını savunmak için sendika kurma hakkına sahiptir ve bu hak Meksika Federal İş Kanunu’nda yer almaktadır.

Meksika hukukuna göre bir işe başlandığında yıllık 5 günlük ücretli izin hakkı doğar ve bu hak aynı şirkette çalışılması koşuluyla her yıl bir gün uzayarak maksimum yılda 20’ye kadar uzayabilir. Meksika’daki milli bayramları 1 Ocak (yeni yıl), 5 Şubat (anayasa günü), 21 Mart (ulusal bir kahraman ve eski Meksika başkanı Benito Juarez’in doğum günü), Kutsal Perşembe (Paskalya’nın kutlandığı pazar gününden önceki perşembe Hz. İsa’nın son akşam yemeğinin anılması), Kutsal Cuma (Paskalya’nın kutlandığı pazar gününden önceki cuma Hz. İsa’nın ölümü ve çarmıha gerilişinin anılması), 1 Mayıs (İşçi Bayramı), 5 Mayıs (Meksika ordusunun Fransız ordusunu yendiği Puebla savaşının hatırlanması), 16 Eylül (bağımsızlık günü), 12 Ekim (Amerika’nın keşfedilmesinin anılması), 2 Kasım (ölüler günü), 20 Kasım (devrim günü), 12 Aralık (Bakire Meryem’in Meksika’da görülmesinin kutlandığı Guadalupe’nin bakire günü) ve 25 Aralık (Noel) günlerinde kutlanmaktadır.

Meksika yasalarına göre işçilerin Sosyal Güvenlik Enstitüsü’ne kayıtlı olmaları gerekmektedir ancak bu enstitü tam bir tıbbi bakımı kapsamadığı için zorunlu değildir ve şirketler ameliyat gibi durumların masraflarının karşılanması için özel sağlık sigortası poliçeleri sunmaktadır.

Meksika iş hukukuna göre çalışanlar her yıl 20 aralıktan önce 15 günlük çalışma ücretlerine eşit ya da daha fazla olması koşuluyla Noel bonusu (Aguinaldo) alma hakkına sahiptir. Meksika’da hamile bir çalışan toplamda 12 haftalık ücretli annelik izni alabilmektedir ve bu annelik izninin 6 haftası doğum öncesi, 6 haftası ise doğum sonrası alınabilmektedir.

Meksika'da Nasıl İş Kurulur?

Meksika’da iş kurmak için öncelikle Meksika’da bulunan yasal temsilciye vekaletname verilir; daha sonra işletmenin şirket tüzüğünün taslağı hazırlanır, işletmenin kaydı yerel makamlara yaptırılır; ardından kurumlar vergisi kimlik numarası için başvurulur, kurumsal bir banka hesabı açılır ve ilk yatırım yapılır.

Meksika dünyanın en büyük 17. ihracatçısıdır ve gelişmekte olan bir ülkedir. Meksika’ya yerleşmek ve Meksika’da şirket kurmak isteyen yabancılar bir dizi prosedürü tamamladıktan sonra gelişmekte olan ekonomik pazardan payını alabilmektedir.

Türk Vatandaşları için Meksika'da Çalışma Şartları Nelerdir?

Meksika’da çalışmak için bir işverenden teklif alınmış olmalıdır. Meksika’daki işveren yabancı bir işçi istihdam etmeden ve iş sözleşmesi yapmadan önce Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nden onay almış olmalıdır.

Meksika çalışma vizesi alınabilmesi için yabancı işçi ile iş sözleşmesi yapan işveren, işçisi adına Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne çalışma izni için başvuru yapmalıdır. Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nün başvuruyu kabul etmesi üzerine yabancı işçi ülkesindeki konsolosluktan randevu alarak geçici oturum vizesi ve Meksika’da çalışma izni edinebilmektedir.

Vizem.net, Meksika'dan iş teklifi alan kişilerin çalışma vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yabancı Öğrenciler Meksika'da Çalışılabilir Mi?

Yabancı öğrencilerin Meksika’da çalışabilmesi için çalışma iznine ihtiyacı vardır. Meksika’ya öğrenci vizesiyle gidildiği takdirde oturum izni alınmalıdır ve çalışma izni için öğrencinin ayrıca başvuru yapması gerekmektedir.

Meksika’da okumak ve okurken çalışmak isteyen yabancı öğrenciler oturum izni edindikten sonra çalışma vizesi için başvuru yapabilmektedir. Meksika’da hem öğrenci olmak hem de çalışmak isteyen yabancılar için Meksika öğrenci vizesi başvurusu, çalışma izni başvurusundan önce yapılmalıdır.

Meksika'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Meksika göçmenlik yasasına göre kaçak çalışmanın cezası değişkenlik göstermekle birlikte genel prosedüre göre işverene asgari ücretin 2500 katına kadar para cezası ve kırmızı listeye alınma; işçiye ise sınır dışı edilme cezaları verilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: