Meksika İş Vizesi

Meksika İş Vizesi: 2023’de Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri

Meksika iş vizesi Meksika’ya iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal etkinlik gibi ticari faaliyette bulunmak amacıyla giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Meksika iş vizesi kısa süreli vizedir ve hamiline en fazla 180 gün olması kaydı ile Meksika’da kalma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, iş gezisi için Meksika'ya gitmek isteyen iş insanlarına vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika İş Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Meksika iş vizesi ülkeye ticari amaçlı yapılan ziyaretler için alınan vize türüdür. Kişinin iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı proje, kurumsal etkinlik gibi iş amaçlı olan ve kısa süreli seyahatlerinde Meksika iş vizesi alması gerekmektedir.

Meksika ticari vizesi kişinin yalnızca belli bir süre kapsamında ülkede konaklamasına izin vermektedir, Meksika ticari vize hamilinin ülkede çalışma izni bulunmamaktadır.

Meksika Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından İş Vizesi İstiyor Mu?

Meksika; umuma mahsus (bordo) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından iş vizesi talep etmektedir, diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlar en fazla 180 günlük seyahatler için vizeden muaftır.

Meksika’ya havayolu ile seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşlar 30 gün içinde tek giriş vizelerini harç bedeli olmadan online olarak alabilmektedir.

Kimlerin Meksika Ticari Vize Alması Gerekmez?

Schengen Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ya da Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda için çok girişli vize ve süresiz ikamet izni sahiplerinin Meksika ticari vizesi alması gerekmemektedir. Pasifik İttifakı ülkeleri olan Kolombiya, Şili ve Peru ülkelerinde süresiz ikamet iznine sahip kişiler Meksika ticari vizesinden muaf tutulmaktadır.

Meksika İş Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika iş vizesi Ankara Meksika Büyükelçiliğinin Konsolosluk departmanından veya İstanbul Meksika Başkonsolosluğundan alınabilmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C vatandaşları e-vize başvurusu aracılığıyla Meksika iş vizesi başvurularını online olarak gerçekleştirebilmektedir.

İnternet Üzerinden Meksika Ticari e-Vize Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden Meksika ticari e-vize yalnızca uçak ile seyahat eden umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C vatandaşları tarafından gerçekleştirebilmektedir. Hususi pasaport ve hizmet pasaportuna sahip kişilerin Meksika vize başvurularını konsolosluktan yapması gerekmektedir.

Meksika Konsolosluğunun resmi sitesi https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html adresli online başvuru formunun eksiksiz ve hatasız şekilde doldurulması gerekmektedir. Meksika vizesi için istenen evraklar konaklama belgeleri, seyahat amacını kanıtlayan belgeler ve mali durum belgeleridir.

Konsolosluk Üzerinden Meksika Ticari Vize Nasıl Alınır?

Konsolosluk üzerinden Meksika ticari vize başvurusu Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ve İstanbul Meksika Başkonsolosluğunun aracı kurumu bulunmamaktadır, bu nedenle kişinin vize başvurusunu bu kurumlardan doğrudan yapması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin vize başvurusu için ilgili konsolosluktan mail aracılığıyla vize randevusu alması gerekmekte, daha sonra randevu günü ve saatinde Meksika ticari vize başvurusu için gerekli evraklarla birlikte ve 48 USD vize başvuru harcını tam ve nakit olarak randevu gününde teslim etmesi gerekmektedir. Meksika ticari vize için gerekli evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir ve başvuru için gerekli tüm belgelerin her birinin İngilizceye çevrilmiş olması gerekmektedir; çevrilen belgelerin yeminli tercüman tarafından çevrilmesi zorunlu değildir.

Meksika Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konsolosluk üzerinden yapılacak Meksika ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az altı ay geçerliliği olmalıdır.
  • Meksika ticari vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş, arkalı önlü tek sayfa halinde basılmış olmalıdır.
  • Vize fotoğrafı: Arkası beyaz fonlu, gözlüksüz 4.5 x 3.5 cm ebatlarında olmalıdır.
  • Şirket yazısı: Görevi tanımlamalı ve işe başlanılan tarihi içermelidir.
  • Maaş bordrosu: Son 3 aya ait, kaşelenmiş ve imzalanmış olmalıdır.
  • Banka hesap özeti: Son 3 aya ait günlük hesap hareketini ve geliri yansıtmalıdır.
  • Pasaport fotokopisi: A4 boyutlarında olmalı, ilk ve son sayfaları içermelidir.
  • Vize ücreti: Tam ve nakit olarak 48 USD teslim edilmelidir.

Meksika ticari vize başvurusu için evrakların tam ve eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir. Çalışanlar için Meksika vize evrakları arasında yer alan kişisel banka hesap özeti vize başvurusunun değerlendirilmesi sırasında önemli rol oynamaktadır.

Meksika Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalı?

Meksika ticari vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir. Meksika ticari vize başvuru formunun arkalı önlü çekilmiş tek sayfa formatında olması gerekmektedir. Meksika ticari vize başvuru formunu dolduran kişilerin konsolosluğa teslim edeceği tüm belgelerinde ad ve soyadının pasaporttaki ile aynı olması gerekmektedir.

Kişinin başvuru formunu istenen kriterlere göre doldurduktan sonra forma ıslak imzasını atması gerekmektedir. Meksika konsolosluğu vize başvuru formunun tükenmez ya da mürekkepli bir kalem ile yazılması ya da bilgisayar üzerinden çıktısı alınarak doldurulması gerekmektedir, birden fazla kişi için yapılan çoklu başvurularda her başvuru sahibi için istenen bilgilerin eksiksiz yazılması gerekmektedir.

Meksika ticari vize başvuru formuna ait görsel aşağıda verilmiştir.

Meksika Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalı?
Meksika Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalı?

Meksika Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalı?

Meksika ticari vize davetiyesi kişinin Meksika’daki resmi veya özel bir kuruluştan davet alması durumunda vize başvurusunda sunması gereken belgedir, vize davetiyesinin orjinali ile başvurulması gerekmektedir. Vize davetiyesinin davet alınan kuruluş tarafından ilgili Meksika konsolosluğuna hitaben yazılması gerekmektedir. Meksika ticari vize davetiyesinde davet edilen kişinin pasaportta yazdığı şekilde isim, soyisim ve milliyetinin belirtilmesi gerekmektedir.

Kişinin davet aldığı kurum ya da kuruluş bünyesinde gerçekleştireceği faaliyet ve etkinliğin bilgisi, faaliyetin tahmini süresi ve kişinin Meksika’da bulunduğu süre kapsamında tüm masraflarının kurum tarafından karşılanacağı bilgisinin Meksika vize davetiyesinde yer alması gerekmektedir, kişinin faaliyet sonrasında ülkesine döneceğinin kurum tarafından temin edildiğinin bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Davet alınan kurum ya da kuruluşa ait iletişim bilgilerinin Meksika vize davetiyesinde yer alması gerekmektedir.

Ticari Meksika Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Ticari Meksika vizesi randevusu başvurulacak dış temsilciliğe mail atılarak alınabilmektedir. Vize başvuru randevuları pazartesi gününden cuma gününe kadar sabah 09.00 ile 13.00 saatleri arasında infoetb@sre.gob.mx mail adresi üzerinden oluşturulabilmektedir.

Meksika İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Meksika iş vizesi başvurusunu online olarak gerçekleştiren umuma mahsus pasaport hamillerinin vize harcı ödemesi gerekmemektedir; başvuru, yetkili konsolosluğun internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Meksika vize başvurusunu konsolosluklardan bire bir gerçekleştirmesi zorunlu olan kişilerin harç bedeli olarak 48 USD ödemesi gerekmektedir, bu bedelin konsolosluktan alınan randevu esnasında tam ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için ticari Meksika vizesi fiyatı; vize harcı, form doldurma, sağlık sigortası, danışmanlık ücreti dahil konsolosluk aracılığıyla yapılan başvurularda ortalama 135 dolar, e-vize başvurularında ise ortalama 90 dolar tutmaktadır.

Meksika İş Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Meksika iş ziyareti vizesi teknik problemlerin olmaması halinde ve vize başvurusunda bulunan kişinin belgelerinin tam ve eksiksiz olması durumunda aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Ticari Vize Kaç Günlük Verilir?

Meksika ticari vizesi en fazla 180 gün için verilmektedir.

Ticari Meksika Vizesi Almak Zor Mudur?

Ticari Meksika vizesi için gerekli olan evrakların eksiksiz doldurulduğu ve doğru hazırlandığı koşullarda vize almak zor değildir.

Geçmiş yıllara kıyasla Türkiye ile Meksika arasında gerçekleştirilen anlaşmalar sonucunda Meksika vizesi online olarak kolayca alınabilmektedir. Bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları internet üzerinden Meksika ticari vize başvurularını yapabilmektedir.

Ticari Vize ile Meksika'da Çalışılabilir Mi?

Ticari vize Meksika’da çalışma hakkı sağlamamaktadır, yalnızca seyahat kapsamında konaklamaya izin vermektedir.

Meksika’da çalışmak için çalışma izninin bulunması gerekmektedir. Meksika çalışma vizesi için kişinin Meksika’dan iş teklifi alması veya orada yatırımcı olarak bulunması gerekmektedir.

Meksika Ticaret Müşavirliği Nerededir?

Meksika Ticaret Müşavirliği adresi Arquimedes 199, 4o P. Ofis 402, Polanco, Meksika Şehri/ Meksika’dır. Meksika Ticaret Müşavirliği telefon numarası +52 55 52 54 10 27 ve mail adresi meksika@ticaret.gov.tr’dir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: