Meksika Transit Vize

Meksika Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Transit vize, aktarmalı olarak yapılan yurt dışı uçuşlarında aktarma yapılan ülke tarafından istenen kısa süreli bir vize türüdür. Transit vizeler, aktarma yapan yolcunun, aktarma yapılan havaalanında beklemesine olanak tanımaktadır. Transit vize şartları aktarma yapılacak ülkenin uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; bazı ülkeler 24 saate kadar beklenmesi gereken uçuşlarda transit vize talep etmezken bazı ülkeler ise 12 saate kadar beklenmesi gereken uçuşlarda transit vize talep etmemektedir.

Meksika transit vizesi, bir ülke gitmek için Meksika üzerinden aktarma yapacak kişilerin alması gereken kısa süreli bir vize türüdür. Meksika transit vizesi ülke içinde serbest dolaşım hakkı tanımaması sebebiyle kişi, bulunduğu havaalanını terk etmemelidir.

Vizem.net, seyahatlerinde Meksika üzerinden aktarma yapacak kişilerin transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekli Mi?

Meksika aktarmalı uçuşlar için transit vize, transit geçiş süresi 24 saati geçmediği ve bekleme süresinde havaalanının transit salonu terk edilmediği durumlarda, gerekli değildir.

Hangi Durumlarda Meksika Transit Vize Gerekir?

Meksika aktarmalı uçuşlarda 24 saati aşan transit geçişlerde ve Meksika’ya giriş yapılmasını gerektirecek durumlarda Meksika transit vizesi alınması gerekmektedir.

Kimlerin Transit Meksika Vizesi Alması Gerekmez?

Schengen Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada Japonya ya da Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nda geçerli çok girişli vizeye sahip olan kişilerin Meksika vizesi alması gerekmez. Schengen bölgesindeki ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada Japonya ya da Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı ile Pasifik İttifakı’na üye Kolombiya, Şili ve Peru gibi ülkelerin herhangi biri için daimi olarak ikamet etme hakkı bulunan kişiler ile Türk pasaportlarından diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin Meksika vizesi alması gerekmez.

Meksika Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika transit vizesi, Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Meksika vize başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti umumi pasaport (bordo) hamilleri, internet üzerinden yapılan başvuru ile e-vize alarak Meksika’ya seyahat edebilmektedir.

Transit Meksika Elektronik Vizesi Nasıl Alınır?

Transit Meksika elektronik vizesi, Türkiye ile Meksika arasında yapılan ikili anlaşmalar neticesinde bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik, transit, kültürel ya da iş amaçlı seyahatlerde kısa bir süreyi kapsayan vize başvurularını internet üzerinden yapılmasına olanak tanımaktadır.

Meksika online vizesi yalnızca bordo pasaport hamilleri için uygulanmaktadır. Yeşil ve gri pasaport sahipleri e-vize başvurusunda bulunamamaktadır; dolayısıyla bu pasaportlardan birine sahip olan kişilerin vize almak için en yakın konsolosluğa başvuru yapmaları gerekmektedir.

Meksika e-vize başvurusu için FMM formunun doldurulması gerekmektedir. Meksika e-vize başvurularında, Meksika’da konaklamak için yapılan rezervasyonları gösteren belge, uçak bileti, tur programı, davetiye ya da şirket sözleşmeleri gibi gezi amacını kanıtlar nitelikteki belgeler, finansal araçları gösteren belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Meksika e-vize başvuruları https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html adresi üzerinden yapılmaktadır.

Meksika Transit Vize Konsolosluk Üzerinden Nasıl Alınır?

Meksika transit vize konsolosluk üzerinden, Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapılarak alınmaktadır. Meksika transit vize başvurusu için her iki kurumun da aracı kurumlarla bir anlaşması bulunmamaktadır.

Transit vize başvuruları, randevu alınarak Meksika Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Transit vize başvuru sürecinde randevu alınmasının ardından istenen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan belgelerle birlikte konsolosluğa gidilerek biyometri işlemleri yapılmakta ve vize harcı ödenmektedir.

Meksika Transit Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konsolosluk üzerinden yapılacak Meksika transit vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport: En az 6 ay geçerli olmalıdır.
  • Meksika vize başvuru formu: Eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Fotoğraf: Arka planı beyaz, gözlüksüz ve 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm uzunluğunda vesikalık fotoğraf olmalıdır.
  • Pasaport fotokopisi: Pasaportun ilk ve son sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır.
  • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak ödenmelidir.
  • Maaş bordrosu: Son 3 ayın maaş bordrosu sunulmalıdır.
  • Hesap özeti: Son 3 ay için günlük hareketi ile gelirini gösteren hesap özeti ibraz edilmelidir.
  • Çalıştığını gösteren belge: Kişinin çalıştığı kurum tarafından görev tanımını ve işe başlanılan tarihi gösteren yazılı belge alınmalıdır.

Transit Meksika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Transit Meksika vize randevusu, başvuru yapılacak temsilcilik ile mail üzerinden alınmaktadır.

Meksika dış temsilciliği hafta içi 09:00-13:00 saatleri arasında açlışmaktadır ve aynı saatler için vize randevusu alınması mümkündür. Meksika vize randevusu consulartur@sre.gob.mx mail adresi üzerinden alınmaktadır.

Meksika Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meksika transit vize ücreti 48 USD olarak belirlenmiştir. Elektronik olarak yapılan başvurularda ise Meksika vize ücreti alınmamaktadır.

Meksika Transit Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Meksika transit vizesi, teknik bir problemin yaşanmadığı ve gerekli belgelerin tam olarak teslim edildiği durumlarda aynı gün içerisinde çıkmaktadır.

Meksika Havaalanından Transit Vize Alınabilir Mi?

Meksika havaalanından transit vize alınmamaktadır. Uçuş öncesinde transit vizenin alınması gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: