Meksika Yatırımcı Vizesi

Meksika Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Meksika yatırımcı vizesi, gayrimenkul alan veya Meksika’da yatırım yapan kişilere verilmektedir. Meksika yatırımcı vizesi 180 günden daha uzun ve en fazla 4 yıl süreyle hamiline Meksika’da yaşama ve çalışma imkanı tanıyan vizedir. Meksika yatırımcı vizesi altın vize olarak da anılmaktadır ve geçici oturma vizesinin bir alt türü olarak sonunda hamiline vatandaşlık hakkı sağlamaktadır.

Türkiye’de yapılan Meksika vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip danışmanlık şirketi olan Vizem.net, yatırım yoluyla Meksika’ya yerleşmek isteyen kişiler için vize ve yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Meksika Altın Vize için Yatırım Seçenekleri Nelerdir?

Meksika altın vize için yatırım seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin Meksika’da bir şirket kurduğunu noter tasdikli belge ile ispatlaması veya ülkede kurulu bir şirketin sermayesine katıldığını kanıtlaması
 • Meksika’da gayrimenkul satın alınması veya sabit varlıklara sahip olunması
 • Meksika’da ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütüldüğünü ve geliştirildiğini gösteren, sözleşmeler, siparişler, faturalar, makbuzlar, iş planları veya Meksika Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen evrakların sunulması

Meksika’da belirlenen yatırım seçeneklerinden birini gerçekleştirmek isteyen kişiler, Meksika altın vize için başvuru yapabilmektedir.

Meksika'da Ev Satın Alarak Altın Vize Alınabilir Mi?

Meksika’da ev satın alarak altın vize alınabilmektedir.

Meksika’da ev satın alan kişinin sahip olduğu mülk için noter huzurunda düzenlenmiş tapu aslı ve kopyası altın vize başvurusuna eklenmelidir. Altın vizeye sahip olmak amacıyla satın alınan Meksika ev fiyatları en az 174.000 Amerikan doları olmak zorundadır.

Meksika Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika yatırımcı vizesi Meksika Konsolosluğu’na başvuru yapılarak alınabilmektedir. Türkiye’den yapılacak Meksika oturma vize başvuruları Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Yatırımcı vizesi başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanarak dış temsilcilikten randevu alınması gerekir; randevu gününde temsilcilikte biyometri bilgilerinin alınması, belgelerin teslim edilmesi, mülakat yapılması ve 48 Amerikan doları olan vize ücretinin ödenmesi ile Meksika vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Meksika Yatırımcı Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Meksika yatırımcı vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Online olarak,https://consulmex.sre.gob.mx/estambul/images/phocadownload/visaing2.pdfinternet sitesinden ulaşılan başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış geçerli bir pasaport ile pasaportun fotoğraf ve kişisel verilerin bulunduğu sayfalarının fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: Yüzün tamamen ve yalın bir şekilde göründüğü, en az 32 mm x 26 mm veya en fazla 39 mm x 31 mm boyutlarında, arka fonu beyaz olan ve pasaportlardan kullanıma uygun biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Yatırım kanıtı: Meksika sınırları içinde bir girişim yapıldığını, bir ortaklık durumunun oluştuğunu veya bir gayrimenkul sahibi olunduğunu kanıtlayan tapu veya senet gibi resmi evrakların sunulması gereklidir.
 • Vize ücreti dekontu: Meksika yatırımcı vize başvurusunun yapılmasından önce başvurunun işleme girmesi amacıyla Meksika dış temsilciliklerine vize ücretinin ödendiğini kanıtlayan dekont sunulmalıdır.

Yatırımcılar için Meksika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yatırımcılar için Meksika vizesi başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve arkalı önlü tek bir sayfa halinde basılmalı ve ıslak imzalanmalıdır. Başvuran kişinin adı ve soyadı Meksika vizesi başvuru formu ve pasaportta aynı olmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise Meksika vizesi başvuru formu ebeveyn veya yasal vasi tarafından imzalanmalı, 18 yaşından büyük ise kişi Meksika vizesi başvuru formunu kendi imzalamalıdır.

Her başvuru sahibi, Meksika vize başvuru formunu bilgisayardan doldurarak çıktısını almalı veya anlaşılır bir yazı ile tükenmez veya mürekkepli kalem ile doldurmalıdır.

Meksika vize başvuru formuna ait görseller aşağıda verilmiştir.

Yatırımcılar için Meksika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #1
Yatırımcılar için Meksika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #1
Yatırımcılar için Meksika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #2
Yatırımcılar için Meksika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #2

Meksika Altın Vize için Hangi Yatırım Belgeleri Sunulmalıdır?

Meksika altın vize için sunulması gereken yatırım belgeleri aşağıda verilmiştir.

 • Meksika’da tüzel kişiliğinin varlığını kanıtlayan noter huzurunda tanzim edilmiş senet veya poliçenin aslı ve fotokopisinin, yabancı kişinin Meksika’da yaptığı yatırımın tutarının 3.457.400 Meksika pesosunu aştığını gösteren belgenin, Meksika tüzel kişiliği lehine mal veya hakların devrine ilişkin sözleşmenin ya da hisseye katkı sağladığını kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Meksika’daki şirketin sahip olduğu, ekonomik veya ticari amaçlarla kullanılan taşınır mal veya sabit varlıkların, federal bölgede yürürlükte olan genel asgari ücretin yirmi bin gününe denk gelen 3.457.400 Meksika pesosu değerinde olduğunu kanıtlayan belgenin aslı veya örneği teslim edilmelidir.
 • Meksika Sosyal Güvenlik Enstitüsü tarafından verilen ve yabancı kuruluşun en az üç işçinin işvereni olduğunun kanıtlandığı sözleşmeler, siparişler, faturalar, makbuzlar, iş planları, lisanslar veya izinlerle sınırlı kalmadan akredite edilebilecek belgelerle ilgili yatırım kanıtları sunulabilmektedir.

Meksika Yatırımcı Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Meksika yatırımcı vizesi için randevu, başvuru yapılacak olan dış temsilciliğe mail atılarak alınabilmektedir. Meksika dış temsilciliğinin consulartur@sre.gob.mx e-posta adresine mail atılarak randevu oluşturulabilmektedir. Ankara Meksika Büyükelçiliği pazartesi ve cuma günleri 9.00-13.00 saatleri arasında çalışmakta ve bu saat aralığı için vize randevularını vermektedir.

Meksika Yatırım Vizesi Harcı Ne Kadardır?

Meksika yatırımcı vizesi harcı 48 Amerikan dolarıdır. Vize başvuru ücretinin, vize başvurusunun yapıldığı Meksika dış temsilciliğine randevu gününde tam ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

Meksika Yatırımcı Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Meksika yatırımcı vizesi takip ve sorgulama işlemi başvuru yapılan konsolosluğa mail atılarak bilgi alınması ile yapılmaktadır.

Meksika Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Meksika yatırımcı vizesi, başvuran kişinin belgeleri tam olarak teslim etmiş olması veya teknik bir sorun yaşanmaması durumunda, 2 iş günü içinde çıkmaktadır ve Meksika yatırımcı vizesi en geç 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Altın Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Meksika altın vize sadece tek girişli olarak 180 gün için verilmektedir. Altın vizenin tek girişli olmasından dolayı, Meksika’ya giriş yaptıktan sonra oturum izni alınması gerekmektedir.

Altın Vize ile Meksika'da Oturum İzni Nasıl Alınır?

Altın vize ile Meksika’da oturum izni, yatırımcı vizesi ile Meksika’ya giriş yapılmasının ardından 30 gün içinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvuru yapılarak alınmaktadır. Meksika’ya girdikten sonraki 30 gün içerisinde yasal statüyü gösteren ve Meksika’da kalınmasına izin veren oturum kartı alınması gerekmektedir.

Yatırımcı Vizesi ile Meksika Kalıcı Oturum İzni Alınır Mı?

Yatırımcı vizesi ile Meksika kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Meksika kalıcı oturma iznine başvuran kişinin öncelikle Meksika geçici oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Geçici oturum izni ile arka arkaya 4 yıl boyunca Meksika’da ikamet eden kişiler Meksika kalıcı oturma izni için başvurabilmektedir.

Altın Vize ile Meksika Vatandaşlığı Alınır Mı?

Altın vize ile Meksika vatandaşlığı alınabilmektedir. Kişi kalıcı veya geçici fark etmeden 5 yıl boyunca Meksika’da yasal olarak ikamet etmiş ise Meksika vatandaşlığına başvurabilmektedir.

Meksika Yatırımcı Vizesinin Sağladığı Haklar Nelerdir?

Meksika yatırımcı vizesinin sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika’da istenilen süre boyunca ikamet edebilmek
 • Meksika’ya giriş-çıkış yapabilmek
 • Meksika’da bir banka hesabı açmak
 • Meksika ehliyeti için başvurmak ve araç satın alabilmek
 • Yerel işletmeler tarafından uygulanan bazı indirimlerden faydalanmak
 • Meksika’da yabancı plakalı bir araba kullanabilmek, alabilmek ve kayıt ettirebilmek
 • Meksika CURP numarasına sahip olmak

Altın Vize Sahibinin Aile Üyeleri Meksika Oturum İzni Alabilir Mi?

Altın vize sahibinin aile üyeleri Meksika oturum iznini aile birleşimi başvurusu yaparak alabilmektedir. Altın vize sahibinin aile üyeleri, Meksika’da 180 günden daha kısa süre için kalacak ise turist veya ziyaretçi vizesi alabilmektedir. 180 günden uzun süreli ziyaretler için meksika aile vizesi alınması gereklidir.

Altın vize sahibi ile aile üyesi arasındaki ilişkinin ispatlanması Meksika aile birleşimi vizesi başvurusu için zorunludur.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: