Meksika Tulum Vize İşlemleri

Meksika Tulum Vize İşlemleri 2023'te Nasıl Yapılır?

Tulum, bir Meksika eyaleti olan Quitana Roo’da bulunan, Kolomb öncesi dönemden kalma tarihi bir şehirdir. Tulum’daki harabeler, Karayip Denizleri üstünde yükselen Yucatan Yarımadasının doğusuna doğru uzanan 12 metrelik bir yamaç üstüne kurulmuştur. 13. ve 15. yüzyıllar arasında altın çağını yaşamış Tulum şehri, Mayalar tarafından inşa edilmiştir. 70 yıllık İspanyol istilası döneminde ayakta kalabilmiş yapılardan olan Tulum, 16. yüzyılın sonunda terk edilmiştir.

Tulum Meksika bölgesinde en iyi korunmuş sit alanlarından birisi olup, bugün de turistlerin gözde gezi mekanlarından biri haline gelmiştir.Tulum, bölgedeki diğer tarihi şehirlerle kıyaslandığında bütünselliğini daha iyi koruduğu için Yucatan yarımadası içerisinde en popüler ziyaret noktalarından birisidir. Tulum yıllık ortalama 2.2 milyon kişi ile en çok ziyaret edilen üçüncü Meksika şehridir.

Meksika Tulum’a turist olarak gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Meksika turist vizesine başvurarak 180 gün kalma hakkına sahiptir. Meksika’da daha uzun kalmak isteyen kişilerin, uzun süreli Tulum vizesine başvurması gerekmektedir. Meksika’ya seyahat edecek bordo pasaport sahipleri vize için ücret ödememekte ve vizelerini elçiliğin web sitesi üzerinden e-vize uygulamasıyla alabilmektedir.

Vizem.net, Tulum'a seyahat edecek kişilere vize başvuru ve takip işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika Tulum Nerede?

Meksika Tulum harita üzerinde aşağıdaki görselde verilmiştir.

Meksika Tulum Nerede?
Meksika Tulum Nerede?

Tulum Meksika’nın güneydoğusunda, zamanında Copa liman şehrine eşlik etsin diye inşa edilmiş, Yucatan yarımadası üstünde doğuya doğru uzanan yamaçlar üstüne kurulmuş, duvarları halen yerinde olan bir sit alanıdır. Tulum, Quintana Roo eyaletine bağlıdır.

Tulum Vize İstiyor Mu?

Meksika Tulum vize istemektedir. Diplomatik pasaport sahipleri dışında umuma mahsus, hususi ve hizmet türü pasaporta sahip olan kişiler Meksika ziyaretlerinde vizeye tabidir. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş nedenleriyle Meksika’ya gitmeyi düşünen kişiler, Meksika’ya hava yoluyla seyahat etmek şartıyla 30 gün geçerli olan tek giriş vizelerini, harç ödemeden e-vize olarak alabilmektedir. Meksika seyahati için e-vize, Meksika devletinin resmi web sitesi üzerinden alınmaktadır.

Meksika seyahatlerinde e-vize imkanını sadece bordo pasaport sahibi vatandaşlar kullanabilmektedir. Hususi ve hizmet pasaportu sahibi kişiler, yaşadıkları ülkedeki Meksika Diplomatik Temsilciliklerine şahsen müracaatla pasaporta uygulanan etiket tipi vize almak durumundadırlar.

Meksika’ya seyahat edecek kişiler, Schengen Bölgesi ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Birleşik Krallıklar’da da geçerli çok girişli vizeye sahip oldukları takdirde ya da bahsi geçen ülkelerde oturdukları takdirde vize almadan seyahat edebilmektedir.

Tulum Meksika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tulum Meksika vize başvurusu, Ankara Meksika Büyükelçiliği ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Türkiye’deki Meksika dış temsilciliklerinin vize başvurusu için herhangi bir aracı kurumla anlaşması yoktur. Turizm, iş ,eğitim, gazetecilik veya transit geçiş nedenleriyle Meksika’ya gitmeyi düşünen bordo pasaport sahipleri, Meksika’ya hava yoluyla seyahat etmek şartıyla 30 gün geçerli olan tek giriş vizelerini, harç ödemeden e-vize olarak alabilmek için devletin resmi web sitesini ziyaret edebilmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahipleri, vize almak için konsolosluklardan başvuru yapabildiği gibi, internet üzerinden ücretsiz tek girişlik e-vize başvurusu da yapabilmektedir. Meksika vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlanıp randevu saatinde teslim edilmelidir. Biyometrik fotoğraf, vize harcı gibi gerekli belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Meksika e-vize uygulamasında harç ödemesi yoktur.

Tulum'a Gitmek için Meksika E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tulum’a gitmek için Meksika e-vize başvurusu, bordo pasaport sahipleri,tarafından yapılmaktadır. Meksika e-vize almak için ücrete ödemek gerekmemektedir. E-vize onayı alınan tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika’ya giriş yapılması gerekmektedir.

Tulum’a gitmek için Meksika vizesi almak isteyen gri ve yeşil pasaport sahipleri, e vize alamadıüığı için Meksika Konsolosluğundan randevu aldıktan sonra vize işlemine başvurmaları gerekmektedir. Gri ve yeşil pasaport işlemlerinin Meksika vizesi başvurusu işlemi online yapılamamaktadır.

Meksika e-vizesi için gerekli evraklar, geçerli bir pasaport, Meksika vize başvuru formu, iki adet fotoğraf, son üç aya ait maaş bordrosu, banka hesap cüzdanı dökümü, pasaport fotokopisi ve vize ücretinin ödendiğine dair makbuzdur. Tek giriş hakkı sağlayan Meksika elektronik vizesi alındığı tarihten itibaren en fazla 180 gün kalma izni verilmektedir. Mkesika e-vizesi başvurusu, https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html adresinden yapılmaktadır.

Tulum Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tulum vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : Son on yıl içinde alınmış,en az altı ay geçerliliği olan bir pasaport gereklidir.
 • Meksika vizesi başvuru formu : Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve arkalı önlü tek sayfa halinde basılmalıdır. Bordo pasaportlar için başvuru formu internet sitesinde e-vize uygulaması üzerinde bulunmaktadır.
 • İki adet fotoğraf :Arkası beyaz fonlu, gözlüksüz 4.5 x 3.5 cm ebatlarında vesikalık vize fotoğrafı olmalıdır.
 • Çalışılan kurum tarafından verilen izin belgesi : Görev tanımınızı ve işe başladığınız tarihi içeren çalıştığınız şirket tarafından verilen bir yazı.
 • M aaş bordrosu :Son üç aya ait olmalıdır.
 • Banka hesap cüzdanı dökümü : Kısa süreli vize başvurularında son 3 aya ait, uzun süreli vize başvurularında son 6 aya ait kişisel banka hesap cüzdanı özeti olmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi : Pasaportun ilk ve son sayfalarının A4 ebatındaki fotokopisi olmalıdır.
 • Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz : Tam ve nakit olarak konsolosluğa randevu gününde teslim edilmelidir.

Başvuru yapılacak Meksika vize türüne ve başvuru sahibi kişinin durumuna göre ek evraklar da talep edilebilir.

Tulum Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Tulum vizesi için randevu, Meksika dış temsilciliğine mail atılarak alınmaktadır. Meksika Tulum vize başvurusu saatleri saat hafta içi hergün 09:00-13:00 arasında olup, Meksika dış temsilcilikleri saat 17:00’a kadar açıktır. Tulum vizesi adına randevu almak için infoetb@sre.gob.mx adresine mail atmak gerekmektedir.

Tulum Meksika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meksika vizesi fiyatı, 48 ABD dolarıdır. Meksika vizesi fiyatı, umuma mahsus pasaport sahiplerinin alabileceği e-vize başvurularında geçerli değildir.

Meksika Tulum Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Meksika Tulum vizesi teknik bir arıza olmaması ve başvuran kişi ya da kişilerin belgesi tam olması halinde, kısa süreli işlemler aynı gün içerisinde, uzun süreli vize işlemleri ise iki gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Meksika Tulum Turist Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Meksika Tulum turist vizesi, Meksika’da 180 gün kalma hakkı vermektedir. Ticaret, iş, eğitim amaçlı Meksika vize türlerinde vize süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye’den Tulum’a seyahat edecek kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Meksika Tulum'a Ne Zaman Gidilir?

Meksika Tulum’a gitmek için en uygun zaman aralığı şubat ayından mayıs ayına kadar süren zaman aralığıdır. En sıcak ay mayıs ayı olup günlük ortalama en yüksek sıcaklık 36 °C, ortalama en düşük sıcaklık 23 °C’dir. Tulum’da yılın en soğuk ayı aralık ayı olup ortalama en yüksek sıcaklık 28 °C en düşük sıcaklık 20 °C’dır. Meksika’da ortalama olarak havanın en sıcak olduğu zamanlar nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarıdır. Eylül, ekim ve haziran ayları Tulum’un en yağışlı dönemleridir.

Tulum Tatil Mekanları Nelerdir?

Tulum Tatil Mekanları Nelerdir?
Tulum Tatil Mekanları Nelerdir?

Tulum tatil mekanları, dört ana bölgeye ayrılmaktadır. Arkeolojik kazı alanı, kasaba, hotel alanı ve koruma altında alınmış biosfer alanı Sian Ka’an turistlerin genel olarak ziyaret ettikleri alanlardır.

Meksika Tulum Turu Fiyatları Nasıldır?

Tulum Meksika tur fiyatları, 1000 euro’dan 1500 euro’ya kadar farklılık göstermektedir.

Meksika Tulum Otel Fiyatları Nasıldır?

Meksika Tulum otel fiyatları, tatilin geçirileceği mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Meksika Tulum otelleri arasında geceliği 20 dolarlık oteller ve 3 yıldızlı oteller bulunduğu gibi geceliği 2.000 dolarlık lüks tatil yerleri de bulunmaktadır.

Tulum'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Tulum’da gezilecek yerler aşağıda verilmiştir.

 • Playa Paradiso (Cennet Plajı)
 • Laguna De Kaan Luum (Kaan Luum Lagünü)
 • Gran Cenote (Büyük Obruk)
 • Sian Ka’an Biosphere (Sian Ka’an koruma bölgesi)
 • Coba Harabeleri
 • Cenote Caracol (Caracol Obruğu)
 • Tulum harabeleri
 • Cenota Choo-Ha (Choo-Ha Obruğu)
 • Kasaba ve Tatil köyü barları

Tulum gezisinde obruklarda dalışlar gerçekleştirilebilir, arazi motorsikletleriyle keşif gezilerine çıkılabilir ya da tarihi yerler gezilebilir. Doğa sporlarından, özel lezzetlere kadar pek çok şey sunan Meksika Tulum aynı zamanda yarım günlük turlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Tulum Vizesi İle Meksika'da Gidilebilecek Diğer Şehirler Nelerdir?

Tulum vizesi ile Meksika’da gidilebilecek şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Guadalajara
 • Puebla
 • Tijuana
 • Mexicali
 • Toluca
 • Leon Guanajuato
 • Ciudad Juarez, Chihuahua
 • Mexico City

Tarihi ve doğal birçok gezilecek yere sahip olan Meksika şehirleri de yıl boyu milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Tulum'da Havaalanı Var Mı?

Tulum’da havalimanı yoktur. Meksika Tulum havalimanının olmaması nedeniyle Tulum’a uçak yoluyla gelecek kişilerin Cancun Uluslararası Havalimanına inmesi gerekmektedir. Cancun Uluslararası Havalimanı Tulum’a 120 kilometre uzaklıktadırç

Meksika vize geçerlilik süresi pasaport işlemlerinin bitirilmesinin ardından Meksika Cancun vizesi havalimanına girişi yapıldığında başlamakta ve 180 gün sürmektedir

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: