Meksika Konsolosluğu

Meksika Konsolosluğu | Consulado De México

Meksika Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri ile ilgilenen ve benzer şekilde Meksika’ya seyahat edecek T.C. vatandaşlarının seyahat ve vize işlemleri ile ilgilenen kurumdur. Meksika Konsolosluğunun Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin 2 şehrinde dış temsilciliği bulunmaktadır.

25 Mayıs 1927 tarihinde imzalanan Dostluk Antlaşması ile Meksika, Türkiye’nin o bölgedeki stratejik ortağı olmuştur. Türkiye’nin Meksika’da 1 büyükelçiliği ve 5 fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

Meksika Büyükelçiliği, Meksika Konsolosluk hizmetlerinden ayrı olarak Türkiye’de ülkesini diplomatik olarak temsil etmekte, konsolosluk Meksika elçiliği adına belirli görevlerini yerine getiren kurum olarak hizmet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye’deki Meksika konsoloslukları aşağıda verilmiştir.

  • Ankara Meksika Büyükelçiliği
  • İstanbul Meksika Konsolosluğu

Ankara Meksika Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Türkiye’de bulunan Meksika dış temsilciliği Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Ankara’dan Meksika vize başvurusu yapacak kişilerin büyükelçiliğin konsolosluk bölümünden başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

TC vatandaşlarının Meksika vize ve Meksika e- vize işlemlerini Türkiye’deki Meksika Büyükelçiliği gerçekleştirmektedir.

İstanbul Meksika Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Meksika dış temsilciliği İstanbul Meksika Başkonsolosluğu adı altında konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri için hizmet vermektedir.

Konsolosluk, Türkiye ve Meksika arasında politik ve ticari olarak aracı kurum rolü üstlenmektedir. İstanbul Meksika Başkonsolosluğu Türkiye’den yapılan vize başvurularından karar mercii olarak hizmet vermektedir. Çevre illerden ve ilçelerden gelen vatandaşlar İstanbul Konsolosluğunda vize işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Meksika Konsolosluğu İletişim ve Adres Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Meksika dış temsilciliklerine ait adres bilgileri aşağıda verilmiştir.

  • Meksika İstanbul Başkonsolosluğunun adresi Levent Mahallesi, Levent Caddesi, Lale Sokak, No. 23 34330 Beşiktaş, İstanbul’dur.
  • Meksika Ankara Büyükelçiliği adresi Portakal Çiçeği Residence, Pak Sokak 1/110, Kat 31, C. P. 06690, Çankaya, Ankara’dır.

Meksika Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Türkiye’de bulunan Meksika dış temsilciliklerine ait telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon numarası
İstanbul Meksika Başkonsolosluğu0 (212) 284 10 02
Meksika Ankara Büyükelçiliği0 (312) 442 30 33

Türkiye Meksika Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Türkiye’de bulunan Meksika dış temsilciliklerine ait mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukMail adresi
İstanbul Meksika Başkonsolosluğuinfoetb@sre.gob.mx
Meksika Ankara Büyükelçiliğiapubtur@sre.gob.mx

Meksika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Meksika konsolosluğu resmi sitesi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukResmi web sitesi
İstanbul Meksika Başkonsolosluğuhttps://consulmex.sre.gob.mx/estambul/index.php
Meksika Ankara Büyükelçiliğihttps://embamex.sre.gob.mx/turquia/index.php/inicio

Meksika Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği özel günler ve resmi tatiller hariç hafta içi her gün saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında vize işlemleri için hizmet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye’den yapılacak Meksika vize başvuruları Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü veya İstanbul Meksika Başkonsolosluğu üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye’deki Meksika konsoloslukları aracı kurum kullanmamakta, kişilerin Ankara Meksika Büyükelçiliği ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğuna doğrudan başvuru yapması gerekmektedir.

Meksika vize başvurusu yapacak kişinin kendisine uygun vize türünü belirlemesi gerekmekte, daha sonrasında uygun vize türü için ilgili konsolosluktan telefon ya mail aracılığıyla vize randevusu oluşturması gerekmektedir. Kişinin Meksika randevusuna doğru ve eksiksiz doldurulmuş Meksika vizesi başvuru formu, pasaport, seyahat masraflarını karşılayacağını kanıtlayan banka hesap cüzdanı ve varsa davet mektubu ile gitmesi gerekmektedir. Meksika vizesi harcının randevu gününde tam ve nakit bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

Meksika Konsolosluğu E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Konsolosluğu e-vize başvurusu umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C vatandaşları tarafından online olarak form doldurularak ve gerekli evraklar yüklenerek gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye ve Meksika arasında yapılan ikili anlaşmalar dolayısıyla hava yolunu kullanarak turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle seyahat edecek vatandaşlar online olarak vize başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi T.C vatandaşlarına Meksika e-vize başvurusu hakkı tanınmamaktadır, bu vatandaşların Meksika vize başvuru işlemlerini Meksika diplomatik temsilciliklerinden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nereden İndirilir?

Meksika Konsolosluğu vize başvuru formu, konsolosluktan direkt olarak ya da konsolosluğun internet sitesi üzerinden online olarak temin edilebilmektedir. Meksika Konsolosluğundan yüz yüze başvuru yapacak kişiler başvuru formlarını ücretsiz olarak alabilmektedir.

Meksika Konsolosluğu Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

Meksika Konsolosluğu randevu işlemi için kişinin başvuruda bulunacağı dış temsilciliğe mail aracılığıyla ulaşması gerekmektedir. Meksika vizesi için randevular, pazartesi gününden cuma gününe kadar 09.00 ile 13.00 saatleri arasında infoetb@sre.gob.mx mail adresi üzerinden oluşturulabilmektedir.

Meksika Konsolosluğu Vize Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Meksika vize başvuruları Türkiye’den yapılan diğer vize başvurularına kıyasla daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Meksika kısa süreli vize başvuruları aynı gün, uzun süreli vize başvuruları ise ortalama 2 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir; tüm vize başvuruları ortalama toplam 5 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri konsolosluğun telefon numarası aracılığıyla veya mail yoluyla gerçekleştirilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Meksika vize başvurularında Meksika vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika Konsolosluğu İzmir'de Bulunur Mu?

Meksika Konsolosluğu İzmir’de bulunmamaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: