Meksika Turist Vizesi

Meksika Turist Vizesi Danışmanlık Hizmetleri 2023

Meksika turist vizesi; turistik ziyarette bulunmak, kısa süreli iş gezisi yapmak, kültürel/ spor etkinliklerine katılmak veya maddi gelir sağlamayan bir işte yer almak amacıyla Meksika’ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen kısa süreli vize türüdür.

Meksika turist vizesi hamilleri, 180 güne kadar Meksika’da bulunabilmektedir.

Meksika turist vizesi danışmanlık hizmetleri, 2022 yılında Vizem.net tarafından verilmektedir. Vizem.net, turistik amaçla Meksika'ya gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika Türk Vatandaşlarından Turistik Vize İstiyor Mu?

Meksika Türk vatandaşlarından turistik vize istemektedir.

Umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika seyahatlerinde turistik vize alması gerekmektedir; diplomatik (siyah) vize hamilleri turistik vizeden muaftır.

Hava yoluyla turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları, 30 gün geçerli, tek giriş hakkı veren e-vize alarak Meksika’ya giriş yapabilmektedir.

Kimlerin Meksika Turist Vizesi Alması Gerekmez?

Schengen ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere ve Kuzey İrlanda’da geçerli çok girişli vizeye ya da daimi oturma iznine sahip olan kişilerin Meksika turist vizesi alması gerekmemektedir.

Pasifik İttifakına üye ülkelerin (Kolombiya, Şili ve Peru) herhangi birinde kalıcı oturum iznine sahip kişilerin Meksika vizesi olmadan Meksika'ya seyahat edebilmesi mümkündür.

Meksika’nın vizesini tanıdığı ülkeler arasında bulunan Amerika vizesi ile Meksika’ya giriş yapmak isteyenlerin sınır kontrol noktalarında Amerika vizesini göstermeleri gerekmektedir

Meksika Turist Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Meksika turist vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika seyahatini karşılayacak gelir, birikim veya geçerli bir sponsora sahip olmak
 • Meksika seyahati bittikten sonra Türkiye’ye geri dönüş yapmak için (iş, aile) güçlü nedenlere sahip olunduğunu kanıtlayan belgelere sahip olmak
 • Adli sicil kaydında suç unsuru barındırmamak
 • Daha önceden Meksika veya herhangi bir ülkede vize ihlali yapılmış olmaması

Meksika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika turist vizesi, Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'ndan alınabilmektedir ve iki kurumun da aracı kurumlarla anlaşması bulunmamaktadır.

Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'ndan vize almak için; pazartesi- cuma günleri arası 09:00- 13:00 saatlerinde konsolosluğa mail atılması, vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Meksika turist vizesi için randevu günü geldiğinde konsolosluğa giderek gerekli evraklar sunulmakta, biyometri işlemleri yapılmakta ve başvuru ücreti nakit olarak ödenmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluktan vize başvurusu yapabilecekleri gibi internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak da Meksika turist vizesi alabilmektedir.

Meksika Turistik E-Vize Nasıl Alınır?

Meksika turist e- vize, sadece umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin uçakla Meksika’ya seyahat edecekleri durumlarda 30 günlüğüne alabilecekleri vize türüdür.

Hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaport hamillerinin e-vize alınmasına izin verilmediğinden, Meksika seyahatlerinde Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'ndan mail yoluyla randevu alıp gerekli evrakları hazırlayarak vize almaları gerekmektedir.

Meksika turist e- vizesine başvurmak için, https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html adresine girilmesi ve başvuru formunun pasaportta yazan bilgilerle uygun olacak şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu (FMM) doldurulduktan sonra Meksika elektronik vize başvurusu tamamlanmaktadır ve uçuş günü beklenmektedir.

Hava yoluyla Meksika’ya vardıktan sonra; doldurulmuş FMM formu, Meksika’daki kalınacak otel rezervasyonu, Türkiye’ye dönüş için alınan uçak bileti, gezinin amacını kanıtlayan belgeler (gezi programı, şirket davetiyesi, şirket sözleşmesi, vb.) ve kişinin finansal kaynaklarını gösteren belgelerin Meksika Göçmenlik ve Sağlık yetkililerine sunulması gerekmektedir. Meksika Göçmenlik ve Sağlık yetkilileri, Meksika turist e- vize sahibinin ülkeye girip giremeyeceğini belirlemektedir.

Meksika Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konsolosluk üzerinden yapılacak Meksika turist vizesi başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunan pasaportun ve pasaportun ilk ve son sayfasının A4 ebadında fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Meksika turist vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş başvuru formunun,arkalı önlü tek sayfa halinde basılmış olması gerekmektedir.
 • Vize fotoğrafı: Beyaz fonda 4.5 x 3.5 cm ebatlarında çekilen vesikalık vize fotoğrafının,başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir.
 • Şirket yazısı: Kişinin görev tanımını ve işe başladığı tarihi içeren şirket yazısının sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Son 3 aya ait günlük hesap hareketini ve geliri yansıtan kişisel banka hesabının ve son 3 ayın maaş bordrosunun sunulması gerekmektedir.

Konsolosluk bazı durumlarda Meksika vize başvurusu için gerekli evraklar haricinde belgeler talep edebilmektedir.

Meksika Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika turist vizesi başvuru formunda; isim, soyisim, doğum tarihi, yaş, doğum yeri, uyruk, cinsiyet, medeni durum, adres, e-mail adresi, telefon numarası, pasaport numarası, pasaport bitiş tarihi, adli sicil geçmişi, seyahat amacı, Meksika’ya giriş tarihi, daha önce Meksika’ya girilip girilmediği ve Meksika’dan sınır dışı edilip edilmediğine dair bilgi kutucukları yer almaktadır.

Meksika konsolosluğu vize başvuru formu doldurulurken tüm bilgilerin eksiksiz yazılmasına ve başvuru formuna eklenen belgelerle çelişmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin Meksika turist vizesi başvuru formu ebeveynleri tarafından imzalanmaktadır.

Meksika turist vizesi başvuru formuna ait görsel aşağıda verilmiştir.

Meksika Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Meksika Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Meksika turistik vize başvurusu için fotoğrafın, gözlüksüz çekilmiş, beyaz fonlu, vesikalık vize fotoğrafı olması gerekmektedir. Başvuru sahibi dini inancı gereği türban takıyorsa fotoğrafın türbanlı çekilmesine izin verilmektedir fakat pasaportundaki fotoğrafın da türbanlı olması gerekmektedir.

Meksika vize fotoğraf ölçüsü, 4.5 x 3.5 cm’dir.

Meksika turistik vize başvurusu için örnek fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Meksika Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Meksika Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Meksika Turist Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Meksika turist vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir fakat seyahat süresince meydana gelebilecek beklenmedik durumlara karşı yaptırılması gerekli görülmektedir.

Meksika için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yaptırılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Turistik Meksika Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Turistik Meksika vizesi randevusu; Ankara Meksika Büyükelçiliği ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'na, infoetb@sre.gob.mx adresinden, pazartesi- cuma günleri arası 09:00- 13:00 saatlerinde mail atarak alınmaktadır.

Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, pazartesi- cuma günleri arası 09:00- 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Turistik Meksika Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Turistik Meksika vizesi başvuru ücreti 48 dolardır.

30 günlük tek girişli elektronik vize başvurularında harç alınmamaktadır.

2022 yılı için Meksika turist vizesi başvuru masrafları; vize harcı, form doldurma, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık ücreti dahil konsolosluk üzerinden yapılan başvurularda ortalama 135 dolardır. E-vize başvurularında Meksika vizesi fiyatı ortalama 90 dolar tutmaktadır.

Meksika Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika turist vizesi, başvuran kişinin belgeleri tamsa ve başvuru merkezinde teknik problemler yoksa aynı gün içerisinde çıkar.

Meksika'ya Turistik Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Meksika turist vizesi en fazla 180 gün için verilmektedir.

Meksika Turist Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Meksika turist vizesi, turist kartında 180 günden az süre verilmiş ise en fazla 180 güne uzatılabilmektedir.

Meksika Turist Kartı Nedir?

Meksika turist kartı, Meksika'ya girişte verilen bir tür izin belgesidir ve turist vizesiyle aynı şey değildir. Meksika vizesinden muaf kişilerin de turist olarak Meksika'ya girerken turist kartı almaları gerekmektedir.

Meksika turist kartında, kişinin Meksika’da kalabileceği gün sayısı yazmaktadır ve sahibinin Meksika’da kaldığı süre boyunca kartı yanında taşıması gerekmektedir.

Meksika turist kartına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Meksika Turist Kartı Nedir?
Meksika Turist Kartı Nedir?

Sık Sorulan Sorular

Meksika seyahatleri ve turistik vize işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Turistik Meksika Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Turistik Meksika vizesi almak, başvuru sahibinin istenen kriterlere uygun olması ve vize evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması durumunda kolaydır.

Turist Vizesi ile Meksika'ya Giriş Yapmak Kolay Mıdır?

Turist vizesiyle Meksika’ya giriş yapmak kolay değildir. Meksika vizesi almanın çok kolay olması nedeniyle Meksika'dan ABD'ye ve ABD üzerinden Kanada'ya kaçak geçiş yapılması nedeniyle Meksika sınır kontrollerini çok sıkı tutmaktadır.

Meksika sınırlarında yabancı ülke vatandaşlarına, özellikle Türk vatandaşları için sıkı denetim uygulanmaktadır. Meksika havaalanında sorgulanmak, uzun saatler bekletilmek ya da geri çevrilme gibi durumlara maruz kalındığından, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için kişilerin planlanan seyahat bitiminde Meksika'dan ayrılacaklarına dair güçlü kanıt (Türkiye'deki mal varlıkları, Türkiye'deki iş sözleşmesi gibi belgeler) sunmaları gerekmektedir.

Meksika’ya turist vizesi ile giriş yapacak kişilerin; dış görünüşlerinin düzgün olmasına, pasaportlarının en az 6 ay geçerliliği bulunmasına, varsa eski pasaportlarının beraber götürülmesine ve mutlaka geliş- gidiş uçak biletlerinin gösterilmesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Pasaportunda ABD, Kanada ya da Schengen vizesi olan Türk vatandaşlarına Meksika sınırında sıkı denetim uygulanmamaktadır. Sınır kontrollerinin ABD ve Kanada baskısı nedeniyle çok sıkı tutulması sebebiyle tüm kanıtlara rağmen ABD, Kanada ya da Schengen vizesi olmayan Türk vatandaşlarının Meksika'ya giriş yapamama ihtimali bulunmaktadır.

Meksika'ya Turist Olarak Gitmek için Aşı Şartı Var Mıdır?

Meksika’ya turist olarak gitmek için Covid-19 aşı şartı veya karantina zorunluluğu bulunmamaktadır.

1 Mart 2022 itibariyle Meksika'ya giriş ve çıkışlarda yolcu bilgi formu doldurma zorunluluğu yürürlükten kalkmıştır.

Turist Vizesi ile Meksika'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, turist vizesiyle Meksika’da çalışılamamaktadır.

Meksika'ya İş Seyahatine Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Meksika'ya iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin Meksika turist vizesi gibi kısa süreli Meksika vizesi türlerinden biri olan Meksika iş vizesine başvurması gerekmektedir.

Meksika’ya iş seyahatine giden kişilerin alacağı Meksika ticari vize, ücretli bir iş yapılmasına ya da Meksika’da iş bulunmasına izin vermemektedir.

Meksika'da Gezilebilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Meksika’da gezilebilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Monte Alban
 • San Miguel de Allende
 • Monark Kelebeği Biyosfer Rezervi
 • Cholula'nın Büyük Piramidi
 • El Malecon
 • Uxmal
 • Zipolit
 • Ulusal Antropoloji Müzesi
 • El Tajin
 • San Ignacio Lagünü
 • Mujeres Adaları
 • Santa Prisca Kilisesi
 • Cenote Dos Ojos

Zapotec halkının eski başkenti olan Monte Alban (Beyaz Dağ) ve Meksika’nın İspanya’dan bağımsızlığında büyük rol oynayan San Miguel de Allende kenti, tarihi yansıtan yapıtlardır ve Meksika gezilecek yerler arasında ön plana çıkmaktadır.

Cancun'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Cancun'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?
Cancun'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Meksika'nın en doğu ucunda Maya Rivierası'nda bulunan Cancun, Yucatan Yarımadası'nın kuzey doğusunda yer almaktadır ve Meksika'nın en turistik yerlerinden biri olmaktadır. Cancun’a gitmek için turist vizesi alınması gerekmektedir.

Meksika Cancun vizesi almak için; Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'na mail atılması, vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, randevu günü geldiğinde konsolosluğa giderek gerekli evrakların sunulması ve başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Cancun vizesi sahipleri Meksika’da 180 güne kadar kalabilmektedir.

Tulum'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Tulum'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?
Tulum'a Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Tulum; Meksika’nın Karayip kıyılarında, Tulum arkeolojik kalıntılarının bulunduğu yerin yakınında yer almaktadır ve Tulum’a gitmek için turist vizesi alınması gerekmektedir.

Meksika Tulum vizesi almak için; Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu'na mail atılarak randevu alınması, vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize randevu gününde seçilen konsolosluğa giderek gerekli evrakların sunulması, başvuru ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Konsoloslukta biyometri işlemleri tamamlandıktan sonra, belgelerde eksiklik yoksa 1 gün içerisinde Tulum vizesi alınabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: