Meksika Çalışma Vizesi

Meksika Çalışma Vizesi: Şartlar ve 2023 Başvuru İşlemleri

Meksika çalışma vizesi, Meksika’da yasal olarak çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vize türüdür. Meksika çalışma vizesinin kısa ve uzun süreli olarak iki türlü alınmaktadır. Meksika çalışma vizesi başvurusu için Meksika'da bir işverenden iş teklifi alınmış olmalıdır.

Vizem.net, geçerli bir iş teklifi almış ve çalışmak için Meksika'ya gitmek isteyen kişilere vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Meksika Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Meksika çalışma vizesi şartları arasında kişinin bir işverenden iş teklifi almış olması bulunmaktadır. Yabancı çalışan istihdam etmek isteyen Meksika'daki işveren, yabancı çalışan ile iş sözleşmesi yapmadan önce Meksika Ulusal Göç Enstitüsü'nden onay almış olmalıdır. Meksika Ulusal Göç Enstitüsü'nden onay aldıktan sonra yabancı çalışan ile iş sözleşmesi yapan işveren, çalışan namına Meksika Ulusal Göç Enstitüsü'ne çalışma izni başvurusunu yapmalıdır.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü'nün başvuruyu kabul etmesi üzerine yabancı çalışan ülkesindeki konsolosluktan randevu alarak çalışma izinli geçici oturum vizesini alabilmektedir.

Meksika Çalışma İzni Nedir?

Meksika çalışma izni, Meksika'da yasal olarak çalışmak için yabancıların sahip olması gereken izindir. Çalışma izni işveren tarafından ve Meksika için vize başvurusu yapılmadan önce alınmalıdır. Meksika'da çalışma izni başvurusu onaylandıktan sonra vize başvurusu yapılabilmektedir.

Çalışma izni olan tüm geçici oturma vizeleri için öncelikle Meksika'daki işveren tarafından Ulusal Göç Enstitüsü'ne talepte bulunulmalıdır. Çalışma izni için başvuru, Meksika çalışma izni isteyen yabancılar tarafından yapılamaz ve yalnızca Ulusal Göç Enstitüsü’ne kayıtlı işverenler tarafından yapılabilmektedir. Ulusal Göç Enstitüsü çalışma iznini onayladıktan sonra başvuru sahibi büyükelçilik ile iletişime geçmeli veya konsolosluk görüşmesi için bir randevu talep etmelidir.

Meksika Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika çalışma vizesi akredite vize acenteleri üzerinden veya şahsen Meksika dış temsilciliklerine başvuru yaparak alınabilmektedir. Meksika çalışma vizesi başvuruları Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Meksika Başkonsolosluğu tarafından alınmakta ve değerlendirilmektedir. Çalışma vizesi başvuru sürecinde vize başvuru sahibi vize başvurusu için randevu almalı ve gerekli evrakları hazırlamalıdır.

Meksika çalışma vizesi başvurusu sırasında; biyometri bilgilerinin alınması, mülakat ve vize ücretinin ödenmesi gibi aşamalar bulunmaktadır.

Meksika Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Meksika çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kısa süreli Meksika çalışma vizesi
 • Uzun süreli Meksika çalışma vizesi

Kısa Süreli Meksika Çalışma Vizesi Nedir?

Kısa süreli Meksika çalışma vizesi, Meksika ziyaretçi vizesi türlerinden biridir ve vize sahibine Meksika'da 180 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır.

Kısa süreli Meksika çalışma vizesi hamiline ücret karşılığı iş faaliyetlerinde bulunma izni vermektedir ve vize sahibi Meksika’ya seyahat etme hakkına sahiptir. Kısa süreli Meksika çalışma vizesi, konsolosluk görüşmesine katılmak için Ulusal Göç Enstitüsü’nden onay alan kişilere verilebilmektedir.

Meksika Kısa Süreli Çalışma Vizesi için Hangi Belgeler Gerekir?

Meksika kısa süreli çalışma vizesi için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru formu: Meksika kısa süreli çalışma vizesi için başvuru formu içeriğindeki kişisel bilgiler ve seyahat ile ilgili bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır ve başvuru formuna fotoğraf eklenmelidir. 18 yaşını doldurmamış olan başvuru sahiplerinin başvuru formu ebeveynleri tarafından doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Meksika kısa süreli çalışma vizesi için son 10 yıl içerisinde alınan geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Çalışma vizesi için biyometrik şartlara uygun olarak çekilmiş fotoğraf gerekmektedir.
 • Çalışma izni: Meksika Göçmenlik Bürosu’ndan alınmış olan imzalı çalışma izni belgesi ibraz edilmelidir. Çalışma izni belgesi içerisinde NUT numarası bulunmalıdır.
 • Vize harcı makbuzu: Meksika kısa süreli çalışma vizesi harcı ödenmeli ve makbuzu ibraz edilmelidir.

Uzun Süreli Meksika Çalışma Vizesi Nedir?

Uzun süreli Meksika çalışma vizesi, çalışma izinli Meksika geçici oturum vizesidir. Uzun süreli olan vize Meksika’da 180 günden fazla çalışma yapacak olan kişiler tarafından alınmalıdır. Uzun süreli Meksika çalışma vizesi ile Meksika'ya giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvuru yapılarak oturum izni alınması gerekmektedir.

Meksika Uzun Süreli Çalışma Vizesi için Hangi Belgeler Gerekir?

Meksika uzun süreli çalışma vizesi için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Meksika uzun süreli çalışma vizesi başvuru sahibinin en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu: Meksika uzun süreli çalışma vizesi için vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Başvuru formunda doldurulması gereken kişisel bilgiler ve seyahat bilgileri, diğer evraklar ile uyumlu olarak doğru bir şekilde verilmelidir.
 • Fotoğraf: Beyaz arka fonda çekilmiş ve kişinin yüzünün tam olarak belirgin olduğu bir adet biyometrik fotoğraf gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Eğitim belgeleri: Meksika uzun süreli çalışma vizesine başvuracak olan kişinin Meksika’da girecek olduğu iş için gerekli olan beceri ve bilgiye sahip olduğunu kanıtlayan diploma, sertifika, özgeçmiş gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Onay mektubu: Ulusal Göç Enstitüsü tarafından verilen NUT numaralı onay mektubu sunulmalıdır.
 • İkametgah belgesi: Farklı ülke vatandaşlarının yapacakları başvurularda, kişinin başvuru yaptığı ülkede yasal olarak bulunduğunu gösteren ikamet belgesi sunulmalıdır.

Meksika çalışma vizesi için gerekli olan belgeler İspanyolca veya İngilizce olmalıdır.

Meksika Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Meksika çalışma vizesi randevusu ilgili dış temsilciliğe mail atılarak alınabilmektedir. Meksika için consulartur@sre.gob.mx adresine mail atarak çalışma vizesi randevusu alınabilmektedir.

Meksika dış temsilcilikleri çalışma saatleri hafta içi 09:00 ile 13:00 arasındadır ve çalışma saatleri arasında vize randevuları verilmektedir.

Meksika Çalışma Vizesi Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Meksika çalışma vizesi başvuru harcı 48 Amerikan dolarıdır. Meksika vize ücreti, vize randevu işlemleri sırasında dış temsilciliğe ödenmelidir.

Meksika Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika çalışma vizesi, teknik problemler olmaması ve belgelerin eksiksiz hazırlanması halinde iki iş gününde çıkmaktadır ve başvurular en geç 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Çalışma Vizesi İle Oturum İzni Ne Zaman Alınır?

Meksika çalışma vizesi ile oturum izni, uzun süreli çalışma vizesi ile alınabilmektedir. Kısa süreli Meksika çalışma vizesi ile oturum izni alınması mümkün değildir. Uzun süreli Meksika çalışma vizesi ile Meksika'ya giriş yaptıktan sonraki 30 gün içerisinde Meksika Göç Enstitüsü’ne başvuru yapılarak geçici oturum izni alınabilmektedir.

Uzun Süreli Meksika Çalışma Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Uzun süreli Meksika çalışma vizesi ile Meksika vatandaşlığı alınabilmektedir.

Meksika’da oturma izni aldıktan sonra geçici veya kalıcı ikamet etmiş olmaya bakılmaksızın 5 yıl yasal olarak Meksika'da ikamet eden kişiler Meksika vatandaşlığı almak için başvuru yapabilmektedir.

Uluslararası Öğrenciler Meksika'da Çalışabilir Mi?

Uluslararası öğrenciler Meksika’da çalışma izni alınması durumunda çalışabilmektedir.

İş Seyahatleri için Meksika Çalışma Vizesi Alınması Gerekir Mi?

İş seyahatleri için Meksika çalışma vizesi alınması gerekli değildir.

İş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için 180 günü aşmayacak kısa süreli seyahatler ile Meksika’ya gidecek olan kişilerin Meksika iş vizesi almaları gerekmektedir ve çalışma vizesi almalarına ihtiyaç yoktur.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: